اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

چهار شنبه 19 خرداد 1400

کاندیداها در مناظرات برنامه‌های خود در خصوص واکسیناسیون را

طبرسی با اشاره به مناظرات انتخاباتی و اهمیت بحث واکسیناسیون درخواست کرد کاندیداها برنامه‌های خود در خصوص واکسیناسیون را هم اعلام کنند.

0

«پیام طبرسی» عضو کمیته کشوری واکسن کرونا در برنامه «طبیب» با ارائه این پیشنهاد که کاندیدا‌های محترم در مناظره‌ها و برنامه‌های انتخاباتی طرح‌ها و راهبرد‌های خود در خصوص واکسن را هم مدنظر داشته و ارائه دهند، گفت: در حال حاضر واکسیناسیون یکی از نکات مهمی است که همه ابعاد آموزش، پژوهش و اقتصاد را تحت پوشش قرار داده است، همچنین بهتر است نمایندگان کاندیدا‌ها برنامه‌های‌شان را در خصوص واکسن در برنامه‌هایی مثل طبیب اعلام کنند، چون دولتی که می‌آید هیچ فرصتی برای برنامه‌ریزی ندارد و مستیقم در بطن ماجراست و باید سریع وارد عمل شود، چون واکسن یکی از مسائل مهم و جاری کشور است.

او در خصوص کمبود واکسن برای تزریق دوز دوم نیز اظهار کرد: این هم یک معضلی شده، چون یک سری واکسن‌های جدید نرسیده به ویژه سینوفارم که موجود نیست و تا دوز دوم تزریق نشود واکسن تأثیربخشی نخواهد داشت و در این فرصت ممکن است فرد مبتلا شود، البته ظاهرا تا هفته آینده واکسن‌های جدید دوباره وارد کشور می‌شود و در این صورت افراد لازم نیست دوباره دوز اول را تکرار کنند و همان دوز دوم را بزنند کافی است.

این پزشک متخصص در پاسخ به این سؤال که آیا این امکان هست که نوع دوز اول و دوم با هر فرق کند نیز یادآور شد: تحقیقاتی در آلمان و انگلیس انجام شده و گفتند که جواب مثبت بوده، اولویت این است که فرق نکند و از همان نوع باشد، اما اگر نبود بهتر است که فرد واکسن دیگری بزند تا اینکه اصلا واکسن نزند.

طبرسی در ادامه توضیح داد: به هرحال واکسن‌های ایرانی مثل برکت و پاستور هم به زودی وارد بازار می‌شود، واکسن برکت که فاز دومش هم تمام شد و ۸۰ درصد ایمنی‌زایی داشت و در فاز سه بالای ۱۰ هزار نفر شرکت کردند که تا ۲۰ هزار نفر واکسن خواهند زد، این افراد دوز اول را گرفتند و فاز دوم را هم می‌گیرند و فعلا نتایج به وزارت بهداشت اعلام شده تا اگر صلاح دانستند مجوز مصرف اضطراری را بدهند، چراکه به دلیل اینکه ما در آستانه پیک پنجم و شرایط بحرانی هستیم می‌توانیم این اقدام را انجام دهیم و بسیاری از کشور‌ها هم این کار را کردند.

او همچنین تصریح کرد: نتایج در وزارت بهداشت در حال بررسی است که اگر رضایتبخش بود مجوز واکسیناسیون عمومی داده شود و اگر نبود باز هم صبر خواهیم کرد، در هر صورت واکسن برکت رفته برای مجوز اضطراری که تولیدکنندگان نیز قول دادند در صورت صدور مجوز تا شهریور تولید ماهی ۲۰ میلیون دوز را پشتیبانی کنند. همچنین واکسن فخرا، انستیتو پاستور، رازی، واکسن مشترک ایران و استرالیا نیز در تابستان خواهد آمد، به نظر من در واکسن اگر دولت حتی یک مقدار هم ضرر کند، اشکالی ندارد چراکه فقط هدف تأمین سلامت مردم است. اینکه برخی اذعان کردند که واکسن ایرانی آنتی بادی نداده هم صحیح نیست، چراکه این اتفاق در ۲۰ درصد نیفتاده و نتایج هم باید دو هفته بعد از دوز دوم مطالعه شود و این مطالعات هم قابل لاپوشانی نیست.

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری در خصوص ایجاد خاصیت مغناطیسی در بدن توسط واکسن‌ها نیز گفت: یک کار خوبی که معاون پژوهش وزارت بهداشت کرد این است که مواد تشکیل‌دهنده چهار واکسنی که استفاده می‌شود را به ریز نوشته و اعلام کرده که مشخص است که نه میکرو چیپ دارد، نه جیوه و نه مواد مغناطیسی، در هر صورت چربی‌های زیر پوستی در بدن برخی وجود دارد که حالت چسبندگی دارد و این واقعه ربطی به واکسن ندارد و قبل از آن نیز برخی چنین خاصیت‌هایی را در بدن‌شان داشتند.

او در خصوص عوارض واکسن برکت نیز تصریح کرد: تمام واکسن‌ها عارضه‌های خفیفی دارند، مهم این است که عوارض جدی نداشته باشد و ما سود و منفعت را در نظر می‌گیریم که خوشبختانه واکسن برکت تا الان عارضه جدی نداشته هر چند که عوارض آن در واکسیناسیون وسیع‌تر مشخص می‌شود. البته برخی از عوارض را هم که افراد مطرح می‌کنند اصلا ربطی به واکسن ندارد، مثل افرادی که بین دوز اول و دوم مبتلا به کرونا می‌شوند، یا عوارضی که پس از بررسی متوجه می‌شویم به دلائل دیگری است، اگر عارضه‌ای واقعا به دلیل واکسن باشد ما حتما پیگیری می‌کنیم، اما عوارض منتسب به واکسن تا الان خیلی کم بوده است.

طبرسی در ادامه با اشاره به اینکه عمده واکنش‌های عمده در خصوص واکسن در همان نیم ساعت و یک ساعت اول است، بیان کرد: ما به این عوارض می‌گوئیم واکنش آلرژی، لذا بهتر است که در همان نیم ساعت اول افراد بدون ایجاد تجمع همان اطراف مرکز باشند که اگر عارضه‌ای اتفاق افتاد همان جا سیستم درمانی بتواند خدمت‌رسانی کند، بعد از یک ساعت عارضه جدی اتفاق نمی‌افتد، همچنین اگر افراد قبلا آسپرین مصرف نمی‎کردند بعد از زدن واکسن سراغ آن نروند، چون بخشی از مشکلات به دلیل خطرات استفاده بیجا از داروهاست.

عضو کمیته کشوری واکسن کرونا در خصوص این شایعه که افراد دو سال بعد از تزریف واکسن فوت می‌کنند، نیز توضیح داد: این فرد توسط کاشف واکسن ایدز گفته شده، اما مراکز تحقیقاتی فرانسه هم صحبت ایشان را رد کردند، یعنی پایه علمی ندارد، کشوری مثل آمریکا ۵۰ درصد جمعیتش واکسن گرفتند، به این چیز‌ها نباید توجه کنیم، چون نباید مردم بترسند و جو ضد واکسن در کشور راه بیفتد ما باید به دنبال کشور‌هایی برویم که در واکسیناسیون پیشرو هستند و از تجربه‌های آن‌ها استفاده کنیم.

او با اشاره به اینکه معمولا و در اکثر موارد این واکسن‌ها تداخلی با دارو‌های مصرفی معمولی ندارند، گفت: فقط افرادی که علائم بیماری تنفسی دارند نروند، این حرف هم که اگر فردی تب کرد یعنی واکسن اثر کرده غلط ، افرادی هم که به پنی‌سیلین حسیاست دارند می‌توانند این واکسن را بزنند.

این پزشک متخصص در پایان همچنین در خصوص تزریق واکسن به خانم‌های باردار نیز گفت: وزارت بهداشت مجوزی داده که خانم‌های بارداری که کار‌های پرخطر دارند هم با مجوز پزشک‌شان می‌توانند واکسن بزنند و یا افراد پس از تزریق برای بارداری اقدام کنند.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

آخرین اخبار

تمام دانشجویان تا پایان پاییز واکسینه خواهند شد تصمیم وزارت بهداشت برای سال تحصیلی جدید نشانه‌های کم آبی در بدن با خوردن سیب از دیابت در امان باشید! اولویت برگزاری انتخابات ۱۴۰۰ در فضای باز دریافت ۲ واکسن متفاوت کارایی آن را افزایش می‌دهد؟ دولت سیزدهم زیر ذره بین کشیک سلامت کاندیداها در مناظرات برنامه‌های خود در خصوص واکسیناسیون را واکنش جهانپور به انتقاد از مدیریت کرونا در مناظره انتخاباتی پیوند سلول‌های بنیادی اسپرم برای درمان ناباروری مردان کاهش وزن سریع با نوشیدنی طراوت‌بخش تابستانی گونه دلتای کرونا باعث دیابت می‌شود سیگاری ها و خطر ابتلا به ۱۲ نوع سرطان یک رییس جمهور؛ برای هزار درد محیط‌زیست! حداکثر فاصله بین دوز اول و دوم واکسن کرونا علت زانو درد در سنین جوانی پخش مناظره های انتخاباتی با ترجمه همزمان برای ناشنوایان مغناطیسی شدن بدن انسان بر اثر تزریق واکسن کرونا صحت دارد؟ علائمی که نشان دهنده اختلال در کار غده تیروئید است بهترین نوشیدنی‌ها برای لاغر شدن معرفی چربی سوزترین میوه‌ها برای سلامت قلب‌مان چه کنیم؟ گیلن‌باره؛ سندروم خطرناک ناشی از کرونا فشار خون گرفتن در عصر ممنوع! نشانه‌هایی که می‌گوید دچار بیماری کبدی هستید! فوت۱۲۰ بیمارکرونا؛ تزریق ۴ میلیون و ۸۸۸ هزار و ۷۶۹ دُز واکس جدیدترین دستاورد متخصصان داخلی برای مقابله با کرونا دردسر‌های عجیب در عصر دیجیتال ایجاد حالت آهنربایی در فرد واکسینه شده جوک خنده دار است واکسیناسیون کرونا در دوران بارداری و شیردهی اشکالی ندارد واکسن کرونا در کدام بیماری‌ها موثر نیست؟ الکترونیکی شدن خدمات سلامت اجتناب ناپذیر است اگر از درد مفاصل رنج می برید این ۳ ماده غذایی را بخورید پاکسازی کلیه‌ها با انواع دمنوش ها اگر به اندازه نخوابید، ۲۲ بیماری به سراغتان می‌آید خواص گل محمدی؛ از سلامت پوست تا رفع بوی بد هان مانع جذب ویتامین‌ها و املاح معدنی غذا‌ها نشویم! کاهش موارد بستری و فوت به علت کرونا در هفته دوم خرداد این ماده غذایی نقرس را درمان می‌کند! فوت ۱۵۵ بیمار کرونا، تزریق ۴ میلیون و ۶۹۳ هزار و ۴۹۸ دُز واک راه جبران ناکارآمدی و ضعف‌های مدیریتی؛ انتخاب درست لزوم مستندسازی ابتکارات دانشگاه ها درمقابله با کرونا ناسالم بودن ۶۰ درصد محصولات غذایی برندی معروف جذب فلزات در برخی افراد ربطی به واکسن کرونا ندارد ماجرای خاصیت آهنربایی در ناحیه تزریق واکسن کرونا فوت۱۷۰ بیمار کرونا؛ تزریق۴ میلیون و ۵۶۸ هزار و ۳۱۷ دُز واکسن واکسن برکت و سینوفارم هر دو از یک پلتفرم ویروس ضعیف شده هستن آلودگی هوا در همه گیری کرونا کاهش یافت مریم گلی؛ گیاهی ضد ویروس چگونگی پیشگیری از شدت پیشروی کرونا در مبتلایان

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .