اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

چهار شنبه 9 آذر 1401

کمر درد در ورزشکاران

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

1

کمر درد در ورزشکاران

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما، رامین کردی متخصص پزشکی ورزشی و استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص کمر درد در ورزشکاران به گفتگو پرداخت.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است ورزشکاران دچار مشکلات اسکلتی شوند؟، گفت: افراد معمولا وقتی در سطح حرفه‌ای ورزش می کنند، میزان آسیب و مشکلات بیشتری نسبت به افراد عادی خواهند داشت. این افراد به علت فشار بیشتری که بر بدن وارد می کنند، میزان آسیب بیشتری نیز می بینند؛ بطوری که کمردرد در فوتبالیست ها ۱/۵ برابر افراد عادی، در والیبالیست ها سه تا چهار برابر و در ورزشکاران رزمی دو تا سه برابر افراد عادی دیده می شود.(گرچه ورزش حرفه ای کمردرد را افزایش میدهد ورزش عادی باعث کاهش کمردرد میشود)

ریاست انجمن علمی پزشکی ورزشی کشور یادآور شد: دو عامل از بروز کمردرد پیشگیری می کند؛ اول، ورزش منظم و طولانی مدت و دوم، آگاهی از برخورد با کمردرد ها است. وی گفت: ورزش می تواند میزان کمردرد ها را کاهش دهد، به گونه ای که، در افرادی که فعالیت روزانه بیشتری دارند، میزان کمر درد به نصف کاهش می یابد، به طور مثال: افرادی که در هفته یک ساعت به ورزش کوهنوردی می پردازند، کمر درد کمتری دارند.

رامین کردی در پاسخ به این سوال که: آیا ورزشکاران پیشکسوت، دیسک کمر،بیرون زدگی دیسک و کمردرد بیشتری دارند؟، گفت: پاسخ به این سوال، به نوع ورزش فرد بستگی دارد، به طور مثال: در ورزش کشتی، میزان آرتروز و دیسک کمر، ۲/۵ برابر افراد جامعه است، بسیاری از ورزشکاران پیشکسوت، از درد آرتروز رنج می برند. وی افزود: بیرون زدگی دیسک در ورزشکاران افزایش پیدا نمیکند. اگر در ارزیابی، دیسک بیرون زده مشاهده شود و فرد بدون علامت و درد باشد، هیچ مشکلی وجود ندارد و نیاز به درمان هم نیست، تنها بیرون زدگی هایی که همراه با درد هستند، نیاز به درمان دارند.

این فلوشیپ اینترونشن غیر جراحی ستون فقرات، یادآوری کرد: دیسک جراحی شده و یا غیر جراحی شده ستون فقرات، شانس برگشت به ورزش را تغییر نمیدهد و تا ۸۰ درصد افراد، بعد از درمان دیسک، شانس برگشت به فعالیت ورزشی را خواهند داشت. وی متذکر شد: اگر فردی دچار کمردرد شود و بیش از دو روز استراحت کند، بهبود را به تاخیر انداخته است، تنها لازم است میزان فعالیت ورزشی را نسبت به قبل به نصف کاهش دهد و پس از دو هفته، به میزان همیشگی فعالیت ورزشی بازگردد، در طی این مدت، استفاده از مسکن ها و داروی ضد التهاب (ژلوفن، ناپروکسن، بروفن) کمک کننده خواهد بود.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال، آیا دردهای کمر، با افزایش قدرت فیله های کمری کاهش می یابد؟، گفت: عضلات فیله کمر دقیقا در امتداد مهره های کمری قرار دارند، این عضلات متصل به ستون فقرات هستند و اساس اکثر حرکات پایین تنه و بالاتنه را فراهم می کنند، وی یادآوری کرد: کمر و شکم، با هم کمر را نگه می دارند و انجام حرکات ورزشی که منجر به افزایش قدرت عضلات این دو ناحیه می گردد،در کاهش کمر درد مؤثر است.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که آیا گودی زیاد کمر، در میزان دردهای کمر نقش دارد؟، گفت: گودی کمر، فشار بر دیسک را کمتر میکند و باعث کاهش کمردرد میشود و حتی اگر گودی کمر، کمتر از میزان لازم باشد، مشکلات بیشتری به همراه خواهد داشت. وی افزود: با افزایش سن، درد در ناحیه ستون فقرات بیشتر میشود و توصیه کرد: با توجه به نقش بسیار مهم «حرکت» در افزایش قدرت عضلات، اگر می توانید برای کمتر کردن درد های کمری، هفته ای یکبار ،حداقل به مدت یک ساعت کوهنوردی کنید.

استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی تهران، به افراد مبتلا به تنگی کانال نخاعی توصیه کرد: مهمترین کار راه رفتن است، حتی اگر از درد زیادی رنج می برید، روزانه به مدت نیم ساعت راه بروید، راه رفتن حتی می تواند به صورت ناپیوسته باشد وی گفت: شروع به راه رفتن کنید، به محض شروع درد بنشینید و با آرام شدن درد مجددا ادامه دهید.

کردی در پاسخ به این سوال, که آیا استفاده از کمر بند طبی در هنگام دردهای ستون فقرات، توصیه می‌شود؟، گفت: به لحاظ علمی استفاده از این کمربند ها توصیه نمی شود، زیرا در صورت استفاده زیاد از این وسیله، قطر عضلات نگهدارنده کمر، کم و عضلات ضعیف میشود، وی متذکر شد: مدت استفاده از کمربند طبی باید کمتر از دو هفته باشد‌.

 

آخرین اخبار

برنامه نامزدهای ریاست‌جمهوری در حوزه سلامت از قاب شبکه سلامت سیمای انتخابات و مناظره های تلویزیونی نشست مسئولین فدراسیون ورزش های ناشنوایان با قائم مقام و مدیر تامین برنامه شبکه سلامت سیما «صرع در سالمندان» نشست مدیر شبکه سلامت و سرپرست مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت . «عوامل موثر در ایجاد آرتروز زانو» «اثر انگشت» خیرین حوزه سلامت در قاب شبکه سلامت سیما «تازه‌های دندانپزشکی» پیام رئیس رسانه ملی در پی شهادت رئیس جمهور و همراهانش «رئیسی عزیز خستگی نمی‌شناخت» سنگ‌های کلیه و مجاری ادراری آغاز پخش فصل دوم برنامه «پا به ماه» از شبکه سلامت سیما «ورزش و روزه داری» پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ «آداب سحر و افطار از دیدگاه طب سنتی ایرانی» زخم معده و روش‌های پیشگیری از آن پوکی استخوان و شکستگی استخوان لگن کم خونی در دوران بارداری پیشگیری و کنترل آسم شدید و مقاوم به درمان تکامل مغز در کودکان نشست مدیر شبکه سلامت سیما و معاون پرستاری وزارت بهداشت سوء هاضمه و میکروب «جام‌جم» از برنامه روی آنتن شبکه سلامت گزارش می‌دهد انحراف ستون فقرات «مضرات خود درمانی در بیماری‌های گوارشی» یبوست و راه‌های پیشگیری از آن تغذیه با شیر مادر «سیروز کبدی» «ترشحات پشت حلق» حضور تیم فوتسال شبکه سلامت سیما در جام مدافعان سلامت استان تهران «درمان‌های جایگزین جراحی پروستات» ویژه برنامه انتخاباتی «سپیدِ قانون» از شبکه سلامت اثر انگشت برنامه ای متفاوت بیماری صدف حوادث چشمی اختلالات خلق و خو در بارداری « بهداشت خواب» آب سیاه تدوین سند رسانه ای ویژه معلولین در رسانه ملی علائم دهانی بیماری‌ها عوارض چشمی در بیماری دیابت تپش قلب مراقبت‌های بعد ازIVF تب در کودکان خونریزی‌های مغزی جراحی‌های چاقی ویژه برنامه های شبکه سلامت در روز مادر راهکارهای پیشگیری از سوختگی در کودکان فصل دوم برنامه تلویزیونی «پنجره جمعیت» از یکشنبه 10 دی‌ماه 1402

نظرات

مانده : (1000) حرف