اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

چهار شنبه 16 آذر 1401

بیماری آلزایمر

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

1

 بیماری آلزایمر

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما سید جواد حسینی نژاد متخصص مغز و اعصاب وعضو هیئت علمی دانشگاه بقیه الله در خصوص بیماری آلزایمر به گفتگو پرداخت.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال، که حافظه چیست؟، گفت: حافظه ترکیب سه فعالیت در مغز است: مهمترین قسمت، ثبت و دریافت اطلاعات از محیط است که در لوب گیجگاهی ذخیره می شود، تا فرد در زمان لازم بتواند آنها را بازیابی کند. این سه فرآیند، حافظه نام دارد و هرگونه اختلالی در این سه مرحله، با اختلال حافظه همراه است. وی افزود: گاهی استرس زیاد باعث عدم تمرکز و ثبت نشدن وقایع در مغز میشود، که با فراموشی حاصل از آلزایمر، تفاوت دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: مهمترین علامت بیماری آلزایمر، اختلال حافظه است. در بیماری آلزایمر، معمولاً اطرافیان بیمار شکایت دارند و خود بیمار هیچگونه شکایتی ندارد. وی : حافظه فوری، حافظه اخیر و حافظه دور را، سه قسمت اصلی حافظه دانست و یادآوری کرد: مهمترین قسمت از حافظه که در بیماران آلزایمری آسیب می بیند، حافظه اخیر است، این افراد، حوادث چند ساعت پیش را فراموش می‌کنند، اما حوادث سالهای دور را به خاطر سپرده اند. از جمله افتراق انواع فراموشی ها، این است که: کسانی که مبتلا به آلزایمر نیستند، در همه انواع حافظه دچار مشکل میشوند. همچنین در بیماری کم کاری تیروئید، کمبود ویتامین B12، افسردگی و استرس های روحی و روانی، میزانی از احتلال حافظه وجود دارد که پس از درمان، قابل برگشت است و نباید با اختلال حافظه بیماری آلزایمر، اشتباه شود

وی افزود: در آمریکا حدود ۲۰ درصد افراد بالای ۶۵ سال، به درجاتی از بیماری آلزایمر مبتلا هستند، این آمار در افراد بالای ۸۵ سال به ۴۰ درصد افزایش میابد.

این متخصص مغز و اعصاب در پاسخ به این سوال، که آیا آلزایمر، تنها از دست دادن حافظه اخیر است یا موارد دیگری را نیز شامل می‌شود؟، گفت: در بیماری آلزایمر، قسمت های مختلف از مغز توسط «انباشت پروتئینی» که در سلولهای مغز صورت می گیرد، باعث تخریب سلول های مغز می‌شود. طبیعتاً علائم آلزایمر تنها به اختلالات حافظه محدود نمی شود و به تناسب اینکه چه قسمتی از مغز درگیر شود، علائم متفاوت خواهد بود.

حسینی نژاد افزود اگر قسمت جلوی پیشانی مغز درگیر شود، فرد علائمی از اختلال شخصیت و افسردگی پیدا می کند. یکی از مشکلاتی که اطرافیان فرد آلزایمری را آزار میدهد: توهم های ناشی از بدبینی است، بی قراری و خروج از منزل نیز از دیگر علائم بیماری آلزایمر است (نگهداری از این افراد، به دلیل اختلال حافظه اخیر، پرخاشگری، بی قراری، توهم هذیان و اختلال شخصیت، بسیار مشکل است)

این استاد دانشگاه، یادآور شد: توهم و هذیان فرد مبتلا به آلزایمر، در اختیار خودش نیست، توصیه می شود: در برخورد با این افراد، هیچگونه تایید و انکاری، انجام نگیرد، بهترین کار این است، که سعی کنید: موضوع را عوض کرده و با موضوع‌های خوشایند بیمار، با او صحبت کنید وی افزود: علائم آلزایمر در تاریکی هوا شدیدتر میشود، به همین جهت، برای جلوگیری از این مسئله توصیه می شود نور داخل منزل را به نحو مناسبی تنظیم کنید.

کارشناس برنامه به فرزندان خانواده‌ها توصیه کرد: پدر و مادر ها را از خانه های قدیمی شان خارج نکنید، زیرا این افراد با محیط آشنای قبلی، خاطره و انس دارند، که در حفظ آرامش آنها، بسیار تأثیرگذار است. وی همچنین در پاسخ به این سوال، که آیا می توان به طور صددرصد از بروز ابتلا به آلزایمر جلوگیری کرد؟، گفت: می توانیم علائم را به تاخیر بیاندازیم و از شدت آن بکاهیم، اما نمی‌توان به طور صد در صد از بروز آن پیشگیری کرد.

این متخصص مغز و اعصاب گفت: بیماری آلزایمر معمولاً به یک زمینه مستعد ژنتیکی و همچنین عوامل محیطی، برای بروز خود نیازمند است. تحقیقات انجام گرفته، مؤید این نکته است: افرادی که سابقه مطالعه بیشتری دارند، دیرتر به آلزایمر مبتلا می شوند و یا در صورت ابتلاء، خفیف‌تر مبتلا می شوند زیرا در این افراد سلولهای مغزی، مرتب در حال فعالیت هستند و بازسازی و قوی تر می شوند، وی همچنین، از ورزش به عنوان عاملی که در جلوگیری از انواع بیماری ها موثر است، نام برد.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال، که آیا غذا ها می توانند در ابتلاء افراد به آلزایمر نقش داشته باشد؟، گفت: غذاهای چرب و پر پروتئین، غذاهای فرآوری شده و صنعتی، فرد را مستعد ابتلا به این بیماری می کند و یا حتی ممکن است، ابتلا به این بیماری را سرعت بخشد.

وی افزود: مصرف غذاهای حاوی فسفر، سلنیوم و منیزیوم، به بازسازی سلول های مغزی کمک می کنند، همچنین به افرادی که خام گیاهخوار هستند، از نظر کمبود ویتامین B12 ( که با اختلال حافظه همراه است)، هشدار داد.

وی همچنین از آلودگی هوا، به عنوان عامل موثر در ابتلاء به آلزایمر نام برد.

این متخصص نورولوژی گفت: درمانهای دارویی تنها سیر پیشرفت آلزایمر را کُند میکنند و بر درمان مؤثر نیستند. شاید در آینده بتوان با استفاده از سلول‌های بنیادی در درمان بیماری آلزایمر موفق بود.

 

  

آخرین اخبار

برنامه نامزدهای ریاست‌جمهوری در حوزه سلامت از قاب شبکه سلامت سیمای انتخابات و مناظره های تلویزیونی نشست مسئولین فدراسیون ورزش های ناشنوایان با قائم مقام و مدیر تامین برنامه شبکه سلامت سیما «صرع در سالمندان» نشست مدیر شبکه سلامت و سرپرست مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت . «عوامل موثر در ایجاد آرتروز زانو» «اثر انگشت» خیرین حوزه سلامت در قاب شبکه سلامت سیما «تازه‌های دندانپزشکی» پیام رئیس رسانه ملی در پی شهادت رئیس جمهور و همراهانش «رئیسی عزیز خستگی نمی‌شناخت» سنگ‌های کلیه و مجاری ادراری آغاز پخش فصل دوم برنامه «پا به ماه» از شبکه سلامت سیما «ورزش و روزه داری» پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ «آداب سحر و افطار از دیدگاه طب سنتی ایرانی» زخم معده و روش‌های پیشگیری از آن پوکی استخوان و شکستگی استخوان لگن کم خونی در دوران بارداری پیشگیری و کنترل آسم شدید و مقاوم به درمان تکامل مغز در کودکان نشست مدیر شبکه سلامت سیما و معاون پرستاری وزارت بهداشت سوء هاضمه و میکروب «جام‌جم» از برنامه روی آنتن شبکه سلامت گزارش می‌دهد انحراف ستون فقرات «مضرات خود درمانی در بیماری‌های گوارشی» یبوست و راه‌های پیشگیری از آن تغذیه با شیر مادر «سیروز کبدی» «ترشحات پشت حلق» حضور تیم فوتسال شبکه سلامت سیما در جام مدافعان سلامت استان تهران «درمان‌های جایگزین جراحی پروستات» ویژه برنامه انتخاباتی «سپیدِ قانون» از شبکه سلامت اثر انگشت برنامه ای متفاوت بیماری صدف حوادث چشمی اختلالات خلق و خو در بارداری « بهداشت خواب» آب سیاه تدوین سند رسانه ای ویژه معلولین در رسانه ملی علائم دهانی بیماری‌ها عوارض چشمی در بیماری دیابت تپش قلب مراقبت‌های بعد ازIVF تب در کودکان خونریزی‌های مغزی جراحی‌های چاقی ویژه برنامه های شبکه سلامت در روز مادر راهکارهای پیشگیری از سوختگی در کودکان فصل دوم برنامه تلویزیونی «پنجره جمعیت» از یکشنبه 10 دی‌ماه 1402

نظرات

مانده : (1000) حرف