اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

یک شنبه 27 آذر 1401

علل جراحی در یبوست مزمن کودکان

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

1

علل جراحی در یبوست مزمن کودکان

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

در برنامه ضربان شبکه سلامت، صلاح الدین دلشاد فوق تخصص جراحی کودکان و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص «علل جراحی در یبوست مزمن کودکان» به گفتگو پرداخت.

کارشناس برنامه، علت یک سوم مراجعه کنندگان به مطب های فوق تخصص جراحی کودکان را، ابتلاء به یبوست دانست. وی، وراثت، نوع رژیم غذایی و عدم آموزش صحیح دستشویی رفتن به کودکان را، از علل اصلی ایجاد یبوست در کودکان، نام برد.

وی یادآور شد: غذا بعد از بلع و عبور از معده، وارد روده باریک میشود که تکمیل هضم و جذب انجام می شود، سپس وارد روده بزرگ می گردد و این محتویات آب خود را از دست می دهند، اگر مدفوع در روده بزرگ زیاد بماند، سفت میشود و ایجاد یبوست می کند، در این خصوص آموزش صحیح دستشویی رفتن به کودکان، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. او به رژیم غذایی صحیح تاکید کرد، مثلاً خوردن زیاد چای پررنگ در کودکان باعث یبوست میشود، او همچنین به مصرف صحیح و به اندازه غذا های فیبردار در این کودکان تاکید کرد.

دلشاد گفت: بعضی از یبوست ها به رژیم غذایی مقاوم هستند و نیاز به بررسی بیشتری دارند، یکی از شایعترین علت یبوست در کودکان بیماری هیرشپرونگ است که با گشاد شدن قسمتی از بافت روده همراه است، در این کودکان قسمت پایین روده عصب ندارد، وقتی حرکات روده به این منطقه می رسد، بدون حرکت میشود و مدفوع در این منطقه تجمع می یابد و کودک مرتباً دچار یبوست و دفع سخت میشود، با گرفتن عکس روده این بیماری تشخیص داده میشود، این کودکان باید حتما تحت عمل جراحی قرار گیرند و مناطق بدون عصب و متسع برداشته شوند.

این فوق تخصص جراحی کودکان یادآور شد: گاه علت مربوط به منطقه خروجی مقعد است، که زمان دفع در کودک، دچار مشکل میشود، عضله اسفنکتر مقعد، موقع رسیدن مدفوع به طور خود به خود باز می شود، دهانه مقعد در این کودکان، به دلیل جلوتر واقع شدن از محل اصلی، به طور خودکار باز نمی شود و باعث یبوست می گردد، همچنین تنگی مقعد نیز، از دیگر دلایل یبوست در کودکان است، که در هر دو مورد نیاز به جراحی است.

کارشناس برنامه گفت: شقاق از دیگر بیماری هایی است که باعث یبوست می شود، که به علت دردناک بودن دفع در این کودکان، از اجابت مزاج امتناع می کنند، که باعث یبوست میشود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، پرولاپس را از دیگر علل یبوست در کودکان دانست، او پرولاپس را به دو دسته خارجی (که نیاز به جراحی دارد) و پرولاپس داخلی تقسیم بندی کرد.

وی گفت: عضله و مخاط ناحیه مقعد به هم چسبیده نیستند، که گاهی در ناحیه مقعد ایجاد چین می کند و مانع خروج مدفوع میشود، که به آن پرولاپس داخلی گفته میشود، این کودکان در هنگام دفع احساس درد دارند. پرولاپس داخلی به چهار دسته تقسیم بندی می شود، که با عکس رنگی روده تشخیص داده می‌شوند.

دلشاد توضیح داد: پرولاپس نوع ۱ و ۲ با تزریق ماده ای بین مخاط روده و روده، این چین ها از بین می رود و کودک درمان میشود، در پرولاپس درجه ۳، طی دو تزریق با فاصله، درمان صورت میگیرد. اما در پرولاپس درجه ۴، درمان با تزریق انجام نمیشود و نیاز به انجام جراحی است.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال، که عوارض یبوست در کودکان چیست؟، گفت: گشادی روده از عوارض یبوست در این کودکان است، میزان عصب در روده های گشاد کاهش می یابد و حرکت کندتر میشود. وی همچنین، بی اشتهایی و سوء تغذیه را از دیگر عوارض یبوست در کودکان دانست.

وی تاکید کرد: داروهای ملین، تنها برای مقطع کوتاهی از زمان مناسب است،(به طور مثال زمانی که کودک رژیم غذایی نامناسب داشته، یا در هوای گرم و کم آبی قرار داشته است). وی توصیه کرد: کودکان پر تحرک، آب بیشتری بیاشامند، امروزه بازی های کامپیوتری کودکان را غیر متحرک کرده است که یکی از دلایل دستشویی نرفتن سروقت کودکان است.

غذاهای آبکی و مملو از سبزیجات را برای کودکان توصیه کرد: زیرا حرکت روده ها را تسریع می کند، وی گفت: چاق شدن کودکان نیز، یکی از دلایل یبوست در کودکان است.

دلشاد تاکید کرد: کودک مبتلا به یبوست مقاوم به درمان، برای تشخیص صحیح، باید حتماً تحت ویزیت جراح کودکان قرار بگیرد.

این استاد دانشگاه، از تاسیس موسسه خیریه محکم (موسسه حمایت از بیماری های مادرزادی) در سال ۱۳۸۴ خبر داد. وی گفت: این خیریه برای کمک به طبقه ضعیف جامعه به خصوص در مناطق محروم کشور، توسط اساتید دانشگاه تاسیس شده است، این اساتید با حضور در مناطق محروم و جراحی رایگان این کودکان، به سلامت کودکان جامعه کمک می کنند.

وی درمان بیماریهای مادرزادی چون: لب شکری، شکاف کام، روده های بسته، مقعد بسته، فتق دیافراگم، تنگی حالب، ابهام جنسی، بی اختیاری مدفوع و....را، نمونه هایی از عمل های انجام گرفته توسط اساتید این مؤسسه خیریه، نام برد.

مشاهده برنامه

آخرین اخبار

نگاهی به تاریخ شفاهی سازمان پزشکی قانونی در «اثر انگشت» «نقش تغذیه در مدیریت اعتیاد» استفاده از عینک های آفتابی استفاده از دهانشویه‌ها برنامه نامزدهای ریاست‌جمهوری در حوزه سلامت از قاب شبکه سلامت سیمای انتخابات و مناظره های تلویزیونی نشست مسئولین فدراسیون ورزش های ناشنوایان با قائم مقام و مدیر تامین برنامه شبکه سلامت سیما «صرع در سالمندان» نشست مدیر شبکه سلامت و سرپرست مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت . «عوامل موثر در ایجاد آرتروز زانو» «اثر انگشت» خیرین حوزه سلامت در قاب شبکه سلامت سیما «تازه‌های دندانپزشکی» پیام رئیس رسانه ملی در پی شهادت رئیس جمهور و همراهانش «رئیسی عزیز خستگی نمی‌شناخت» سنگ‌های کلیه و مجاری ادراری آغاز پخش فصل دوم برنامه «پا به ماه» از شبکه سلامت سیما «ورزش و روزه داری» پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ «آداب سحر و افطار از دیدگاه طب سنتی ایرانی» زخم معده و روش‌های پیشگیری از آن پوکی استخوان و شکستگی استخوان لگن کم خونی در دوران بارداری پیشگیری و کنترل آسم شدید و مقاوم به درمان تکامل مغز در کودکان نشست مدیر شبکه سلامت سیما و معاون پرستاری وزارت بهداشت سوء هاضمه و میکروب «جام‌جم» از برنامه روی آنتن شبکه سلامت گزارش می‌دهد انحراف ستون فقرات «مضرات خود درمانی در بیماری‌های گوارشی» یبوست و راه‌های پیشگیری از آن تغذیه با شیر مادر «سیروز کبدی» «ترشحات پشت حلق» حضور تیم فوتسال شبکه سلامت سیما در جام مدافعان سلامت استان تهران «درمان‌های جایگزین جراحی پروستات» ویژه برنامه انتخاباتی «سپیدِ قانون» از شبکه سلامت اثر انگشت برنامه ای متفاوت بیماری صدف حوادث چشمی اختلالات خلق و خو در بارداری « بهداشت خواب» آب سیاه تدوین سند رسانه ای ویژه معلولین در رسانه ملی علائم دهانی بیماری‌ها عوارض چشمی در بیماری دیابت تپش قلب مراقبت‌های بعد ازIVF تب در کودکان خونریزی‌های مغزی

نظرات

مانده : (1000) حرف