اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

شنبه 8 بهمن 1401

انواع خال های پوستی

برنامه مادر کودک همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۹ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

0

انواع خال های پوستی

برنامه مادر کودک همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۹ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

در برنامه مادر کودک 6 بهمن شبکه سلامت سیما، مهدی قیصری متخصص پوست و مو و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص انواع خال های پوستی در بزرگسالان به گفتگو پرداخت.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که خال ها چه هستند و چرا ایجاد می شوند، گفت: خال ها معمولاً از سلول های ملانوسیت یا رنگدانه ساز پوست ایجاد می شوند( البته می‌توانند به صورت مادرزادی هم وجود داشته باشند)، یا در سنین کودکی و یا حتی به صورت اکتسابی، تا ۳۰ سالگی به وجود آمده باشند. بعد از ۳۵ سالگی معمولاً خالی به وجود نمی آید و در صورت بروز خال در این سنین، احتمال بدخیمی وجود دارد که نیاز به بررسی بیشتر می باشد.

قیصری منشاء ایجاد خال ها را: از سلول های ملانوسیت یا رنگدانه ساز پوست، سلول های های سنگفرشی پوست و یا از رگهای خونی و اعصاب دانست. وی گفت: رنگ و شکل خال ها باهم متفاوت است و از رنگ قرمز، آبی، قهوه ای، مشکی و تا رنگ خود پوست، متغیر هستند.

وی افزود: مهمترین علت ایجاد خال ها: بحث ژنتیک و نژاد است، به طوری که در بعضی از خانواده ها، محل و تعداد خال ها در افراد خانواده ثابت است، البته عوامل محیطی نیز در بروز این استعداد ژنتیکی، یعنی بروز خال ها، دخیل هستند.

این متخصص پوست و مو گفت: مهمترین عامل محیطی که باعث بروز خال ها می شود: آفتاب و اشعه UV می باشد، سولاریوم نیز که برای برنزه کردن مصنوعی پوست استفاده می شود، در بروز بیشتر خال ها، اثر گذار است. وی همچنین گفت: در موارد خاصی با تغییرات هورمونی، مانند بارداری، ممکن است بروز خال ها بیشتر شود.

قیصری ادامه داد: خال های معمولی: با حاشیه منظم، رنگ یکنواخت، ظاهر قرینه و گرد دیده میشوند و خال های نامنظم با رنگ غیر یکنواخت، خالهای دیس پلاستیک نامیده می شوند و با احتمال بیشتری بدخیم هستند. او ایجاد خال های جدید، در سن ۳۵ تا ۴۰ سالگی را، زنگ خطر خالهای بدخیم دانست.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی، انواع خال ها را بسیار گسترده دانست و تشخیص خوش خیم از بدخیم بودن این خالها را تنها توسط متخصص پوست امکان پذیر دانست. وی افزود: گاهی سلول های خال باید در زیر میکروسکوپ دیده شوند، که نمونه برداری از این خال ها، برای تشخیص صحیح ، توصیه می شود.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که آیا کندن موی روی خال خطرناک است؟، گفت: معمولاً خالهای مادرزادی، اطراف پیاز های مو ایجاد می شوند و اگر موی داخل آنها کنده شود، باعث تحریک خال و ایجاد جوش در آنها می شود، اما به هیچ عنوان باعث بدخیمی نمی شود. قیصری دستکاری خال ها را در منزل بسیار خطرناک دانست، زیرا یا این کار، این خال ها ممکن است به مناطق دیگر نیز دست اندازی کنند، بهترین کار در برخورد با خال ها مراجعه به متخصص پوست است.

 

 

قیصری در پاسخ به این سوال که منشاء انواع خال ها چیست؟، گفت: خال ها منشأ سلول های مختلفی دارد: اگر این خال ها از رگهای خونی منشاء بگیرند، همانژیوم نام دارند که ته رنگ آنها قرمز است، البته بعضی خال ها با منشا غیر عروقی نیز به رنگ قرمز دیده می شوند، اکثریت خال هایی که از رگهای خونی منشاء می گیرند، خوش خیم هستند، به این خال‌ها خالهای تمشکی نیز می گوییم و معمولاً خطری ندارند. علت به وجود آمدن خال های قرمز مشخص نیست و با افزایش سن ایجاد می شوند.

وی افزود: خالهای قرمز اگر در سنین بالا ایجاد شوند، به شرطی نگران کننده نیستند که زخمی نشوند و با درد و سوزش نیز همراه نباشند.

 

آخرین اخبار

پیام رئیس رسانه ملی در پی شهادت رئیس جمهور و همراهانش «رئیسی عزیز خستگی نمی‌شناخت» سنگ‌های کلیه و مجاری ادراری آغاز پخش فصل دوم برنامه «پا به ماه» از شبکه سلامت سیما «ورزش و روزه داری» پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ «آداب سحر و افطار از دیدگاه طب سنتی ایرانی» زخم معده و روش‌های پیشگیری از آن پوکی استخوان و شکستگی استخوان لگن کم خونی در دوران بارداری پیشگیری و کنترل آسم شدید و مقاوم به درمان تکامل مغز در کودکان نشست مدیر شبکه سلامت سیما و معاون پرستاری وزارت بهداشت سوء هاضمه و میکروب «جام‌جم» از برنامه روی آنتن شبکه سلامت گزارش می‌دهد انحراف ستون فقرات «مضرات خود درمانی در بیماری‌های گوارشی» یبوست و راه‌های پیشگیری از آن تغذیه با شیر مادر «سیروز کبدی» «ترشحات پشت حلق» حضور تیم فوتسال شبکه سلامت سیما در جام مدافعان سلامت استان تهران «درمان‌های جایگزین جراحی پروستات» ویژه برنامه انتخاباتی «سپیدِ قانون» از شبکه سلامت اثر انگشت برنامه ای متفاوت بیماری صدف حوادث چشمی اختلالات خلق و خو در بارداری « بهداشت خواب» آب سیاه تدوین سند رسانه ای ویژه معلولین در رسانه ملی علائم دهانی بیماری‌ها عوارض چشمی در بیماری دیابت تپش قلب مراقبت‌های بعد ازIVF تب در کودکان خونریزی‌های مغزی جراحی‌های چاقی ویژه برنامه های شبکه سلامت در روز مادر راهکارهای پیشگیری از سوختگی در کودکان فصل دوم برنامه تلویزیونی «پنجره جمعیت» از یکشنبه 10 دی‌ماه 1402 پیام وزیر بهداشت به مناسبت روز ۹ دی اهمیت ریز مغذی‌ها ویژه برنامه های شب یلدا از شبکه سلامت سیما ویژه برنامه تکیه ناشنوایان از شبکه سلامت سیما پخش زنده عمل های جراحی از شبکه سلامت سیما تغذیه در بیماری‌های کبدی توصیه‌های تغذیه ای در هنگام آلودگی هوا تعامل گسترده شبکه سلامت با انجمن‌های علمی‌ و تخصصی علوم پزشکی کشور انواع جراحی های چاقی

نظرات

مانده : (1000) حرف