اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

شنبه 8 بهمن 1401

جوشهای صورت

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

2

جوشهای صورت

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

در برنامه ضربان 6 بهمن شبکه سلامت سیما، آزاده گودرزی متخصص پوست و مو و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در خصوص جوشهای صورت به گفتگو پرداخت.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که آکنه چگونه بیماری است، گفت: آکنه بیماری است که بر حسب درجات به مراحل غیر التهابی و التهابی تقسیم بندی می شود، اغلب افراد در سنین بلوغ، درجاتی از این بیماری را تجربه می‌کنند، وی تاکید کرد: پیشینه های ژنتیکی افراد و زمینه های محیطی، در بروز این بیماری تاثیرگذار است. ما انتظار داریم آکنه ها در سن حدود ۲۵ تا ۳۰ سالگی دیده شوند، اما آکنه‌هایی که به دلایل میکروبی ایجاد می‌شوند، در سنین بالاتر هم دیده می شوند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، آکنه را یک روند فیزیولوژیک در بدن دانست، که دارای یک مکانیزم و فرایند است، که ۴ عامل در بروز آن دخیل است: یک: انسداد فولیکول های مو، که به دنبال آن، کومودون ها و جوشها ایجاد میشوند. دو: چربی پوست که در سنین بلوغ بیشتر میشود. سه: باکتری ها که در حالت عادی در پوست وجود دارند و چهار: التهاب.

این چهار عامل باعث بروز آکنه می شوند، همچنین، داروها با اثر بر روی این چهار مکانیسم، آکنه را کنترل میکنند.

گودرزی در پاسخ به این سوال، که آیا با بروز آکنه بر روی پوست صورت، افراد اجازه مداخله برای از بین بردن آنها را دارند؟، گفت: اگر آکنه، دستکاری و کنده شود، منجر به باقی ماندن جای آن (اسکار) میشود، این دستکاری، نه تنها ممکن است باعث بروز عفونت در محل جوش شود، بلکه با ایجاد لک و اسکار و باقی ماندن رد جوش، همراه خواهد بود.

وی افزود: آکنه به دو دسته غیر التهابی و التهابی تقسیم بندی می شود: نوع غیر التهابی آن، به شکل جوش سرسفید و سرسیاه می باشد، اما وقتی التهاب بر روی این جوش‌ها سوار شود، به آکنه التهابی تبدیل می شود.

گودرزی ادامه داد: آکنه در مراحل اولیه خفیف است و به صورت کومودون های سفید و سرسیاه بر روی پوست دیده می شود، پس از آنکه التهاب بر روی این جوش ها سوار شد، در نهایت به جوشهای ترشح دار و قرمز رنگ تبدیل میشوند. آکنه ها به ۳ دسته: خفیف، متوسط و شدید تقسیم‌بندی می‌شوند، هرچقدر آکنه ها به سمت شدیدتر بروند، احتمال بر جای ماندن جای جوش ( اسکار) بیشتر است.

آکنه علاوه بر صورت، بر گردن، تنه، ناحیه سر و کمر نیز ایجاد می شود.

وی افزود: آکنه شایعترین مراجعه پوستی به کلینیک‌ها محسوب می‌شود و شیوع بسیار بالایی دارد، بهتر است افراد در مرحله اولیه و خفیف آکنه، به پزشک متخصص پوست مراجعه کنند.گاهی آکنه تبدیل به کیست های بزرگی در زیر پوست می شود که درمان بسیار سختی دارد و پاسخ به درمان بسیار مشکل تری نیز خواهند داشت.

گودرزی در پاسخ به این سوال، که علت بوجود آمدن اسکار چیست؟، گفت: اگر در هر منطقه از پوست التهاب ایجاد شود به دلیل بر هم خوردن الیاف کلاژن پوست، پس از بهبودی از التهاب، باعث ایجاد اسکار میشود، این تغییرات باعث اسکارهای فرورفته (آتروفیک) و یا اسکارهای برجسته( کلوئیدی) میشوند.

 

وی ادامه داد: آکنه ها، اساساً اسکار آتروفیک یا فرو رفته ایجاد می‌کنند، اما در مواقعی که فرد استعداد ایجاد بافت کلوئیدی داشته باشد، اسکار کلوئیدی بر جای می گذارد، همچنین شدت آکنه ها بر میزان شدت اسکار ها تآثیرگذارند، البته خارج از شدت آکنه ها، توارث و ژنتیک در باقی ماندن جای جوش، تآثیرگذار است.

این متخصص پوست و مو یادآور شد: آکنه ها معمولاً به دو صورت اثر خود را بر جای می گذارند: اول، رد جوش (اسکار)، و دوم، باقی ماندن لک به دنبال آکنه که ماهها و حتی سالها، به رنگ قهوه‌ای خفیف و صورتی، باقی می مانند(PIH)

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که در حال حاضر چه روش هایی برای از بین بردن جای جوش ها وجود دارد، گفت: در حال حاضر درمان های بسیار موثر و متنوعی داریم، که یک قسمت آن دارویی است( لایه بردارها) ولی موثرترین درمان ها شامل: لیزر، میکرونیدلینگ، انواعی از پیلینگ ها و ....،میباشند. وی افزود درمان اسکار تک جلسه ای نیست و نیاز به جلسات متعدد و روش‌های مختلف درمان دارد که معمولاً تا ۴۰ الی ۵۰ درصد نتیجه بخش می باشند.

وی همچنین گفت: هرچقدر آکنه به سمت شدیدتر رود، درمان نیز، به سمت خوراکی و سیستمیک می رود، که معمولاً با مصرف چندین ماه آنتی بیوتیک بهبود می یابد.

اگر پزشک تشخیص دهد که درمان جدیدتری نیاز است، درمان با راکوتان انجام می‌ شود( این دارو،در افرادی که افزایش آنزیم کبدی و افزایش چربی خون دارند، منع مصرف دارد) مصرف این دارو در بانوانی که قصد بارداری دارند،اکیداً ممنوع است.

 

آخرین اخبار

آغاز پخش فصل دوم برنامه «پا به ماه» از شبکه سلامت سیما «ورزش و روزه داری» پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ «آداب سحر و افطار از دیدگاه طب سنتی ایرانی» زخم معده و روش‌های پیشگیری از آن پوکی استخوان و شکستگی استخوان لگن کم خونی در دوران بارداری پیشگیری و کنترل آسم شدید و مقاوم به درمان تکامل مغز در کودکان نشست مدیر شبکه سلامت سیما و معاون پرستاری وزارت بهداشت سوء هاضمه و میکروب «جام‌جم» از برنامه روی آنتن شبکه سلامت گزارش می‌دهد انحراف ستون فقرات «مضرات خود درمانی در بیماری‌های گوارشی» یبوست و راه‌های پیشگیری از آن تغذیه با شیر مادر «سیروز کبدی» «ترشحات پشت حلق» حضور تیم فوتسال شبکه سلامت سیما در جام مدافعان سلامت استان تهران «درمان‌های جایگزین جراحی پروستات» ویژه برنامه انتخاباتی «سپیدِ قانون» از شبکه سلامت اثر انگشت برنامه ای متفاوت بیماری صدف حوادث چشمی اختلالات خلق و خو در بارداری « بهداشت خواب» آب سیاه تدوین سند رسانه ای ویژه معلولین در رسانه ملی علائم دهانی بیماری‌ها عوارض چشمی در بیماری دیابت تپش قلب مراقبت‌های بعد ازIVF تب در کودکان خونریزی‌های مغزی جراحی‌های چاقی ویژه برنامه های شبکه سلامت در روز مادر راهکارهای پیشگیری از سوختگی در کودکان فصل دوم برنامه تلویزیونی «پنجره جمعیت» از یکشنبه 10 دی‌ماه 1402 پیام وزیر بهداشت به مناسبت روز ۹ دی اهمیت ریز مغذی‌ها ویژه برنامه های شب یلدا از شبکه سلامت سیما ویژه برنامه تکیه ناشنوایان از شبکه سلامت سیما پخش زنده عمل های جراحی از شبکه سلامت سیما تغذیه در بیماری‌های کبدی توصیه‌های تغذیه ای در هنگام آلودگی هوا تعامل گسترده شبکه سلامت با انجمن‌های علمی‌ و تخصصی علوم پزشکی کشور انواع جراحی های چاقی نشست مشاور ریاست و رئیس شورای عالی ارتباطات و رسانه دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران با مدیر تامین برنامه شبکه سلامت سنگ های کلیه سوء هاضمه

نظرات

مانده : (1000) حرف