اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

یک شنبه 16 بهمن 1401

چاقی و باورهای نادرست

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش میشود.

0

چاقی و باورهای نادرست

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش میشود.

در برنامه ضربان ۱۳ بهمن شبکه سلامت سیما، کوروش جعفریان متخصص تغذیه و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران درخصوص چاقی و باورهای نادرست آن به گفتگو پرداخت.

کارشناس برنامه با بیان این مطلب که روز به روز بر آمار چاقی در کل جهان اضافه می‌شود، گفت: متاسفانه هیچ کشوری تا به حال موفق به کاهش آمار چاقی در افراد کشورش نشده است، همچنین گفت: اگر بخواهیم در یک جامعه بزرگ غربالگری کنیم، بهترین روش، اندازه گیری BMI (شاخص توده بدنی) می باشد.

وی در پاسخ به این سوال که چرا بعضی از افراد با وجود شاخص توده بدنی مناسب، مبتلا به انواع بیماریها از جمله فشار خون و بیماریهای قلبی عروقی هستند، اما افراد دیگری با ابتلا به چاقی، هیچ بیماری ندارند؟، گفت: بسیاری از بیماری ها منشاء وراثتی دارد و به چاقی یا لاغری کمتر ارتباط دارد، او چاقی واقعی را، افزایش تعداد سلول های چربی و بدتر از آن، افزایش حجم سلول های چربی دانست، وی افزود: اگر فردی با حجم بالای سلول‌های چربی روبرو باشد، در آینده با بیماری های زیادی مواجه خواهد شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تاکید کرد: تغذیه نامناسب در دوران نوزادی و بلوغ، باعث افزایش تعداد سلول های چربی در بدن می شود، متاسفانه در این مقطع از زندگی، برای کاهش تعداد سلول های چربی، برنامه ریزی مناسبی وجود ندارد و نوزاد چاق به نوجوان چاق و نوجوان چاق به بزرگسال چاق، تبدیل خواهد شد.

این متخصص تغذیه متوسط مصرف نان در کشور را حدود ۱۶۰ کیلوگرم برای هر فرد دانست، که سرانه مصرف بسیار زیادی است، در عوض مصرف روغن زیتون در کشور برای هر فرد، سالانه کمتر از ۲۰۰ گرم ذکر شده است، در صورتی که مصرف روغن زیتون از بسیاری از بیماریها از جمله چاقی ناسالم و پر فشار خونی جلوگیری می کند، وی مصرف نکردن روغن زیتون را، خیانت به سلامت دانست.

وی با تاکید بر تصحیح الگوی غذایی در کشور، گفت: تنها ۱۲ درصد از مردم کشور سالم و سلامت تغذیه می کنند و حدود ۸۸ درصد از مردم، سبک تغذیه و عادات غذایی ناسالمی دارند.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که آیا روش طبخ کباب درست است؟، گفت :کباب از ماده غذایی ارزشمندی تهیه شده است، اما روش طبخ آن صحیح نیست و با این روش طبخ( بر روی آنش)، ترکیبات سرطانزایی به گوشت اضافه میشود. وی افراط و تفریط را ناصحیح خواند و مصرف کم فست فودها (هر سه ماه یکبار) را بی خطر دانست.

این استاد دانشگاه گفت: چاقی در ذهن ما است، باید به عواملی که ذهن ما را تشکیل می‌دهند توجه کنیم، اگر ذهن ما بدون فکر به طرف غذاهای ناسالم برود، گرفتار خواهد شد، اما با فکر خوب به سمت غذای سالم می رویم و سلامت خواهیم ماند، وی تنها راه نجات از چاقی را، ایده های سالم غذایی دانست.کوروش جعفریان، کاهش میزان سوء تغذیه در کشور را موفقیت بزرگی دانست و گفت: همزمان با کاهش سوء تغذیه، متاسفانه افزایش وزن و چاقی نیز حادث شده است، بنابراین قبل از انجام هر کاری، برنامه ریزی های صحیح و آزمون خطا های پیاپی، موفقیت ۱۰۰ درصد را ممکن خواهد ساخت‌.

وی در پاسخ به این سوال که آیا انواع چاقی ها با وراثت ربط دارد، گفت: در ۸۰ درصد چاقی ها، ژنتیک نقش مهمی دارد، زمینه ژنتیکی قطعاً یک عامل تاثیر گذار در چاقی است، اما رفتارهای ما می تواند ژنتیک ما را تغییر دهد. رفتار ها بر روی ژنوم ما تاثیر می گذارند و ما نیز آن را به آیندگان انتقال می دهیم، او تاکید کرد: ما میتوانیم با رفتارها و باورهای درست، ژنتیک سالم را به نسل‌های بعدی منتقل کنیم. سالها طول میکشد تا بتوانیم از یک فاکتور غلط ژنتیکی، به فاکتور صحیح ژنتیکی دست یابیم.

جعفریان در پاسخ به این سوال، که کدام نوع رژیم، درمان چاقی خواهد بود؟، گفت: هیچ رژیمی، چاقی را درمان نخواهد کرد، تمام رژیم ها قطعاً با شکست روبرو می شوند، زیرا تفکر ما تغییر نکرده است، هر زمانی که تفکر ما تغییر کند و برای به دست آوردن سلامتی، به دنبال غذای سالم باشیم، چاقی حتما مرتفع خواهد شد.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: به طبیعت بازگردید و مواد غذایی سالم را انتخاب کنید. تا زمانی که مغز شما انتخاب درستی نداشته باشد، چاقی برطرف نخواهد شد. وی همچنین آلودگی هوا را مانعی برای ورزش کردن دانست و گفت: برطرف شدن آلودگی هوا، از ضروریات داشتن زندگی سالم است.

آخرین اخبار

آغاز پخش فصل دوم برنامه «پا به ماه» از شبکه سلامت سیما «ورزش و روزه داری» پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ «آداب سحر و افطار از دیدگاه طب سنتی ایرانی» زخم معده و روش‌های پیشگیری از آن پوکی استخوان و شکستگی استخوان لگن کم خونی در دوران بارداری پیشگیری و کنترل آسم شدید و مقاوم به درمان تکامل مغز در کودکان نشست مدیر شبکه سلامت سیما و معاون پرستاری وزارت بهداشت سوء هاضمه و میکروب «جام‌جم» از برنامه روی آنتن شبکه سلامت گزارش می‌دهد انحراف ستون فقرات «مضرات خود درمانی در بیماری‌های گوارشی» یبوست و راه‌های پیشگیری از آن تغذیه با شیر مادر «سیروز کبدی» «ترشحات پشت حلق» حضور تیم فوتسال شبکه سلامت سیما در جام مدافعان سلامت استان تهران «درمان‌های جایگزین جراحی پروستات» ویژه برنامه انتخاباتی «سپیدِ قانون» از شبکه سلامت اثر انگشت برنامه ای متفاوت بیماری صدف حوادث چشمی اختلالات خلق و خو در بارداری « بهداشت خواب» آب سیاه تدوین سند رسانه ای ویژه معلولین در رسانه ملی علائم دهانی بیماری‌ها عوارض چشمی در بیماری دیابت تپش قلب مراقبت‌های بعد ازIVF تب در کودکان خونریزی‌های مغزی جراحی‌های چاقی ویژه برنامه های شبکه سلامت در روز مادر راهکارهای پیشگیری از سوختگی در کودکان فصل دوم برنامه تلویزیونی «پنجره جمعیت» از یکشنبه 10 دی‌ماه 1402 پیام وزیر بهداشت به مناسبت روز ۹ دی اهمیت ریز مغذی‌ها ویژه برنامه های شب یلدا از شبکه سلامت سیما ویژه برنامه تکیه ناشنوایان از شبکه سلامت سیما پخش زنده عمل های جراحی از شبکه سلامت سیما تغذیه در بیماری‌های کبدی توصیه‌های تغذیه ای در هنگام آلودگی هوا تعامل گسترده شبکه سلامت با انجمن‌های علمی‌ و تخصصی علوم پزشکی کشور انواع جراحی های چاقی نشست مشاور ریاست و رئیس شورای عالی ارتباطات و رسانه دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران با مدیر تامین برنامه شبکه سلامت سنگ های کلیه سوء هاضمه

نظرات

مانده : (1000) حرف