اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

سه شنبه 18 بهمن 1401

مزیت های خانواده دارای چند فرزند

برنامه مادر کودک همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۹ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

0

مزیت های خانواده دارای چند فرزند

برنامه مادر کودک همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۹ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

در برنامه مادر کودک 17 بهمن شبکه سلامت سیما مریم زینالی روانشناس کودک و نوجوان در خصوص مزیت های خانواده دارای چند فرزند به گفتگو پرداخت.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که اهمیت فرزند دوم، برای فرزند اول و همچنین برای والدین چیست؟، گفت: با بزرگ شدن فرزندان و ازدواج آنها و ترک خانه، خانواده با سندروم آشیانه خالی مواجه می شود، قطعاً با وجود تنها یک فرزند، پدر و مادر زودتر به این سندروم مبتلا می شوند. وی افزود: با وجود فرزند دوم، غیر از اینکه خانواده دیرتر به این سندروم مبتلا میشود، بلکه تولد فرزند دوم، معنای جدیدی به زندگی می بخشد.

این روانشناسی کودک و نوجوان گفت: کودکان با رسیدن به دوران نوجوانی، بیشتر اوقات خود را با همسالان میگذرانند، با وجود فرزند دوم، این خلأ پر میشود و معنایی دوباره در زندگی جاری خواهد بود. او گفت: در مورد فرزند اول، والدین بیشتر در حال تجربه آموزی هستند و با حضور فرزند دوم، تجربیات به صورت پخته تر عملیاتی می شوند و شور و هیجان بیشتری به خانواده حاکم میشود.

مریم زینالی ، دوران سالمندی را دوران اجتناب‌ ناپذیری برای همه والدین دانست، که مطمئنا در این دوران، نیاز به همراهی فرزندان وجود دارد، در خانواده های تک فرزند، این مسئولیت تنها به گردن یک نفر است، چه بهتر که وظایف بین دو یا تعداد بیشتری فرزند تقسیم شود.

زینالی در پاسخ به این سوال، که فرزند دوم چه مزایایی برای فرزند اول دارد؟، گفت: یکی از مهمترین تاثیرگذاری های فرزند دوم برای فرزند اول، همراهی کردن آنها با یکدیگر است، او یک شریک و هم بازی پیدا می کند که صرف نظر از فاصله سنی بینشان، یک یار و همراه نزدیک یکدیگر خواهند بود، آن ها از یکدیگر شناخت پیدا می‌کنند و در کنار هم به رشد و تکامل می رسند، خلأهای یکدیگر را پر میکنند و مکمل هم می شوند.

وی در خصوص نظریه ترتیب تولد، گفت: فرزند دوم از لحاظ اجتماعی به فرزند اول کمک می‌کند، چون فرزند دوم حاصل تجربیات فرزند اول است، که منجر به این می گردد: که اعتماد به نفس و عزت نفس کودک اول بالاتر برود. همچنین اضطراب ناشی از شرایط محیطی نیز، در مورد فرزند دوم کمتر است و این باعث میشود: فرزند دوم مستقل تر و راحت تر عمل می کند، که این اعتماد به نفس و انگیزه را به فرزند اول منتقل میکند، در واقع فرزند دوم، اهرمی برای اعتماد به نفس فرزند اول محسوب میشود.

کارشناس برنامه گفت: وقتی خانواده تنها دارای یک فرزند است، احساس فشار بیشتری بر روی این فرزند وجود دارد، زیرا والدین آرزوهای زیادی دارند و کودک مستقیما تحت استرس، فشار و خواسته های آنهاست. با حضور فرزند دوم، نگاه ها از فرزند اول برداشته می شود و سخت گیری ها کاهش میابد.

زینالی در پاسخ به این سوال که فاصله سنی مناسب بین فرزندان چند سال است؟، گفت: بهترین فاصله سنی بین فرزندان، به شرایط خانواده از جمله: ابعاد عاطفی، اقتصادی و اجتماعی بازمی‌گردد. پژوهش ها نشان داده است که بهترین فاصله سنی بین فرزندان، ۳ تا ۵ سال است که طی این سال‌ها، مادر مهلت بازسازی احساسی، عاطفی و روانی پیدا میکند، البته این فاصله سنی، حکم قطعی نیست و فرزندان با اختلاف سنی بیشتری نیز میتوانند متولد شوند.

کارشناس برنامه یادآور شد: والدین باید به خصوصیات فرزند اول، از نظر خلق و خو و اینکه تا چه حد پذیرش یک رقیب را دارد، توجه کنند، حضور فرزند دوم بدون آماده‌سازی روحی فرزند اول، گاهی موجب رفتارهایی مانند: شب ادراری، ناخن جویدن و اضطراب های شدید و حتی احساس حقارت در فرزند اول می گردد. او به والدین تک فرزند توصیه کرد: با زمینه سازی های مناسب در اولین فرزند و مشورت گرفتن از یک روانشناس، زمینه ایجاد یک همراه و همیار را برای فرزند اول خود، فراهم کنید.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال، که خبر بارداری فرزند دوم، چه موقع باید به فرزند اول داده شود؟، گفت: این خبر باید متناسب با سن کودک انجام پذیرد، اگر کودک زیر ۵ سال باشد، چون تصوری از زمان ندارد و صبر کمتری دارد، زمان مناسب، اواخر بارداری است. برای فرزندان بزرگتر از ۵ سال، گفتگوهایی چون: یکی داره میاد که همراه تو در خوشی ها و مشکلات باشد، او هرگز جای تو و موقعیت‌های تو را نخواهد گرفت و می توانید همه اوقات تان را با هم تقسیم کنید و.....، آمادگی لازم برای ورود فرزند جدید را مهیا کنید.

 

آخرین اخبار

برنامه نامزدهای ریاست‌جمهوری در حوزه سلامت از قاب شبکه سلامت سیمای انتخابات و مناظره های تلویزیونی نشست مسئولین فدراسیون ورزش های ناشنوایان با قائم مقام و مدیر تامین برنامه شبکه سلامت سیما «صرع در سالمندان» نشست مدیر شبکه سلامت و سرپرست مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت . «عوامل موثر در ایجاد آرتروز زانو» «اثر انگشت» خیرین حوزه سلامت در قاب شبکه سلامت سیما «تازه‌های دندانپزشکی» پیام رئیس رسانه ملی در پی شهادت رئیس جمهور و همراهانش «رئیسی عزیز خستگی نمی‌شناخت» سنگ‌های کلیه و مجاری ادراری آغاز پخش فصل دوم برنامه «پا به ماه» از شبکه سلامت سیما «ورزش و روزه داری» پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ «آداب سحر و افطار از دیدگاه طب سنتی ایرانی» زخم معده و روش‌های پیشگیری از آن پوکی استخوان و شکستگی استخوان لگن کم خونی در دوران بارداری پیشگیری و کنترل آسم شدید و مقاوم به درمان تکامل مغز در کودکان نشست مدیر شبکه سلامت سیما و معاون پرستاری وزارت بهداشت سوء هاضمه و میکروب «جام‌جم» از برنامه روی آنتن شبکه سلامت گزارش می‌دهد انحراف ستون فقرات «مضرات خود درمانی در بیماری‌های گوارشی» یبوست و راه‌های پیشگیری از آن تغذیه با شیر مادر «سیروز کبدی» «ترشحات پشت حلق» حضور تیم فوتسال شبکه سلامت سیما در جام مدافعان سلامت استان تهران «درمان‌های جایگزین جراحی پروستات» ویژه برنامه انتخاباتی «سپیدِ قانون» از شبکه سلامت اثر انگشت برنامه ای متفاوت بیماری صدف حوادث چشمی اختلالات خلق و خو در بارداری « بهداشت خواب» آب سیاه تدوین سند رسانه ای ویژه معلولین در رسانه ملی علائم دهانی بیماری‌ها عوارض چشمی در بیماری دیابت تپش قلب مراقبت‌های بعد ازIVF تب در کودکان خونریزی‌های مغزی جراحی‌های چاقی ویژه برنامه های شبکه سلامت در روز مادر راهکارهای پیشگیری از سوختگی در کودکان فصل دوم برنامه تلویزیونی «پنجره جمعیت» از یکشنبه 10 دی‌ماه 1402

نظرات

مانده : (1000) حرف