اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

شنبه 6 اسفند 1401

وز وز گوش

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

2

وز وز گوش

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

در برنامه ضربان 2 اسفند شبکه سلامت سیما، معصومه سعیدی، جراح گوش و حلق وبینی و عضو هیئت علمی دانشگاه بقیه الله در خصوص وز وز گوش به گفتگو پرداخت.

کارشناس برنامه با بیان این مطلب که همه سلول های بدن از جمله سلولهای شنوایی در گذر زمان دچار تحلیل می شوند، افزود: میزان تحلیل سلول های عصبی گوش در افراد مختلف متفاوت است بطوری که: عوامل محیطی، استرس و اثرات داروها، بیماریهای زمینه ای و همچنین محیط پر سر و صدا در میزان کاهش حساسیت سلول های شنوایی گوش مؤثرند.

وی در پاسخ به این سؤال که چرا بعضی از افراد در گوش خود احساس وز وز میکنند؟ گفت: وز وز گوش یک توهم شنوایی است که محرک بیرونی تولید این صدا وجود ندارد، این صداها به دو دسته تقسیم بندی می شوند: یک سری صدای خش خش و یا وز وز است و نوع دیگر آن شنیدن صدای ضربان در گوش است، در هر شکل، شایع ترین دلیل این صداها تحلیل رفتن سلولهای عصب شنوایی است.

وی ادامه داد: ۱۵ الی ۲۰ درصد افراد وزوز گوش را تجربه می کنند، البته افراد با شنیدن هر گونه صدای بلند، صدای سوت را در گوش خود احساس می کنند اما گاهی این صداها مداوم است و زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد.

این متخصص گوش و حلق و بینی، بعضی از بیماریهای زمینه ای، عفونت های گوش میانی و گوش داخلی، جرم گوش و یا وجود بعضی از تومورها در مسیر عصب شنوایی را باعث ایجاد وز وز گوش دانست، همچنین وجود تحریکات غیر طبیعی در مسیر شنوایی (گوش تا مغز) را یکی دیگر از دلایل وزوز گوش دانست، در این حالت مغز تفسیر می کند که در حال شنیدن یک صدا است.

این استاد دانشگاه یادآور شد: پس از بررسی های کامل و اطمینان از نبود هیچ گونه ضایعه تومورال، این اطمینان به فرد داده می شود که هیچ گونه خطری حیات او را تهدید نمی کند تا تحمل آن برای فرد راحت تر شود، البته وزوز گوش با عوارضی چون افسردگی، بی قراری و اضطراب، اختلال در خواب، تمرکز و حافظه و همچنین تغییر کیفیت زندگی همراه است.

سعیدی در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است مصرف بعضی از داروها باعث صدای گوش شوند؟ گفت: یکی از علل وز وز گوش، مصرف بعضی از داروها مانند: مصرف داروهای ضد التهاب (آسپرین با دوز بالا) داروهای شیمی درمانی، مصرف بعضی از آنتی بیوتیک ها (آزیترومایسین، اریترومایسین) و همچنین داروهای مدر (فروزماید) است.

وی ادامه داد: در گذشته ها و مصرف بیشتر آمپول جنتامایسین وریدی، افراد دچار افت شنوایی و یا حتی وزوز گوش می شدند به همین جهت امروزه استفاده از این دارو با محدودیت انجام میشود، وی تآکید کرد: در صورت مصرف هر گونه دارو و ایجاد وزوز گوش، حتماً موضوع را با پزشک خود مطرح کنید.

سعیدی در پاسخ به این سوال که کدام دسته از بیماری ها می توانند باعث ایجاد وزوز گوش شوند؟ گفت: مبتلایان به بیماری قلبی، فشار خون بالا، کم خونی و پر کاری تیروئید ممکن است تجربه ای از وزوزگوش را داشته باشند، همچنین بعضی از افراد که صدای ضربان قلب خود را در گوش احساس می‌کنند باید از نظر وجود توده (تومور)در گوش بررسی شوند.

عضو هیئت علمی دانشگاه بقیه الله افزود: اگر عصب شنوایی در اثر حوادثی مانند: تصادف یا تروما( ضربه شدید) قطع شود، هیچگونه درمانی امکان پذیر نخواهد بود اما گاهی به دنبال تصادفات، استخوانچه های گوش میانی جابجا می شوند و پرده گوش پاره می شود و یا کانال گوش دچار شکستگی می‌شود، این عوامل قابل اصلاح هستند و با جراحی تا حدی ترمیم می شوند.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که اگر وز وز گوش به وجود آمد چه کنیم؟ گفت: وزوز گوش یک علامت است که نشان دهنده مشکلی در سیستم شنوایی فرد است، اولین اقدام: معاینه کامل گوش همراه با شنوایی سنجی است که در صورت صلاح پزشک، ام آر آی یا سی تی گوش نیز درخواست می شود.

سعیدی ادامه داد: بالای ۹۰ درصد وزوز گوش ها به دلیل افت شنوایی حسی عصبی ایجاد میشود که در اکثر مواقع درمان خاصی ندارد و تنها ۱۰ درصد باقیمانده به دلیل بیماری هاست که در صورت درمان عامل زمینه ای، صدای گوش برطرف میشود.

این فلوشیپ جراحی گوش تاکید کرد: جهت پیشگیری از افت شنوایی و وز وز گوش، در محیط های پر سر و صدا (کارخانه ها) از محافظ گوش استفاده کنید، موسیقی را با صدای بلند گوش ندهید، از مصرف دخانیات پرهیز کنید، داروها را خودسرانه مصرف نکنید و در صورت بروز عارضه بعد از مصرف دارو، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید و همچنین بیماری های زمینه ای خود را تحت کنترل داشته باشید.

سعیدی یادآور شد: در صورتی که صدای گوش بدون هیچ دلیل بیماری زایی وجود داشته باشد، می توان به بیمار اطمینان‌ داد که خطری او را تهدید نمی‌کند و در صورت نیاز، داروهای آرامبخش و ضد اضطراب و همچنین مشاوره های روان درمانی به بیمار توصیه می شود.

سعیدی به یکی دیگر از راه‌های درمان وز وز گوش، که سرکوب صدای داخل گوش، با افزودن صدایی مطابق با فرکانس وز وز گوش است اشاره کرد، که در این صورت، امکان ماسکه شدن صدای گوش وجود دارد که البته هیچکدام از این روشها صد در صد نیست.

کارشناسی برنامه گوش کردن به موسیقی با استفاده از هندزفری را یکی دیگر از عوامل آسیب شنوایی و وزوز گوش دانست، وی همچنین توصیه کرد: از گوش پاک کن استفاده نکنید زیرا برخلاف پرزهای گوش که ترشحات را به سمت خارج گوش هدایت میکنند، با فرستادن این جرمها به داخل گوش، مشکلات بیشتری برای فرد ایجاد می کند.

آخرین اخبار

«ورزش و روزه داری» پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ «آداب سحر و افطار از دیدگاه طب سنتی ایرانی» زخم معده و روش‌های پیشگیری از آن پوکی استخوان و شکستگی استخوان لگن کم خونی در دوران بارداری پیشگیری و کنترل آسم شدید و مقاوم به درمان تکامل مغز در کودکان نشست مدیر شبکه سلامت سیما و معاون پرستاری وزارت بهداشت سوء هاضمه و میکروب «جام‌جم» از برنامه روی آنتن شبکه سلامت گزارش می‌دهد انحراف ستون فقرات «مضرات خود درمانی در بیماری‌های گوارشی» یبوست و راه‌های پیشگیری از آن تغذیه با شیر مادر «سیروز کبدی» «ترشحات پشت حلق» حضور تیم فوتسال شبکه سلامت سیما در جام مدافعان سلامت استان تهران «درمان‌های جایگزین جراحی پروستات» ویژه برنامه انتخاباتی «سپیدِ قانون» از شبکه سلامت اثر انگشت برنامه ای متفاوت بیماری صدف حوادث چشمی اختلالات خلق و خو در بارداری « بهداشت خواب» آب سیاه تدوین سند رسانه ای ویژه معلولین در رسانه ملی علائم دهانی بیماری‌ها عوارض چشمی در بیماری دیابت تپش قلب مراقبت‌های بعد ازIVF تب در کودکان خونریزی‌های مغزی جراحی‌های چاقی ویژه برنامه های شبکه سلامت در روز مادر راهکارهای پیشگیری از سوختگی در کودکان فصل دوم برنامه تلویزیونی «پنجره جمعیت» از یکشنبه 10 دی‌ماه 1402 پیام وزیر بهداشت به مناسبت روز ۹ دی اهمیت ریز مغذی‌ها ویژه برنامه های شب یلدا از شبکه سلامت سیما ویژه برنامه تکیه ناشنوایان از شبکه سلامت سیما پخش زنده عمل های جراحی از شبکه سلامت سیما تغذیه در بیماری‌های کبدی توصیه‌های تغذیه ای در هنگام آلودگی هوا تعامل گسترده شبکه سلامت با انجمن‌های علمی‌ و تخصصی علوم پزشکی کشور انواع جراحی های چاقی نشست مشاور ریاست و رئیس شورای عالی ارتباطات و رسانه دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران با مدیر تامین برنامه شبکه سلامت سنگ های کلیه سوء هاضمه گوش درد

نظرات

مانده : (1000) حرف