اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

یک شنبه 22 مرداد 1402

زائران اربعین مراقب گرمای زیاد باشند

برنامه مثبت سلامت

1

زائران اربعین مراقب گرمای زیاد باشند

در برنامه «مثبت سلامت» شبکه سلامت سیما با عنوان «هلال من»، استاد دهقان‌زاده از مربیان و مدرسان با سابقه جمعیت هلال احمر در حوزه آموزش، از «مخاطرات در سفر معنوی اربعین حسینی» به گفتگو پرداخت.

دهقان‌زاده گفت: یکی از مخاطرات سفر اربعین حسینی به ویژه امسال و با وجود گرمای زیاد، طوفان شن است. وی گفت: هر نوع جابجایی و سفر حتی در بهترین شرایط با مخاطراتی همراه خواهد بود. در مواردی که فرد مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای و مزمن است، مانند: بیماری دیابت، بیماری قلبی و..، توصیه می‌شود حتماً قبل از سفر، به پزشک خود مراجعه کند و از او مجوز سفر دریافت کند، به دنبال مجوز سفر، افراد موظفند: تمهیداتی را مهیا کنند تا مخاطراتی برای خود و دیگران در سفر ایجاد نکنند، قدم اول این است: که داروهای مورد مصرف روزانه خود را حداقل به میزان دو برابر مورد نیاز روزانه به همراه داشته باشند.

وی یادآور شد: ممکن است فرد مبتلا به بیماری‌های تنفسی، مانند: آسم باشد، این بیماری در شرایط گرما و گرد و غبار تشدید می‌شود و فرد در معرض خطر جدی قرار می‌گیرد. وی همچنین در خصوص افراد مبتلا به بیماری‌های عضلانی اسکلتی مزمن مانند: آرتید روماتوئید گفت: این افراد قبل از سفر باید توانایی‌های حرکتی خود را برآورد کنند، زیرا این سفر  ممکن است برای این بیماران، با مخاطرات جدی همراه باشد.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که کودکان با وجود بیماری‌های خاص و ناتوانی‌های ذهنی و جسمی، اجازه رفتن به این سفر را دارند؟، گفت: این خانواده‌ها باید از قبل تمهیداتی بیاندیشند که آیا با حضور در سفر اربعین، بیماری فرزندشان تشدید می‌شود یا خیر، او به افرادی که اولین بار است به این سفر می روند، توصیه کرد: قبل از تصمیم به سفر، حتماً مشاوره‌های لازم با پزشک معالج خود را انجام دهند.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که توصیه شما به افرادی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای هستند، چیست؟، گفت: جهت برآورد صحیح سازمان‌های امدادی، حتما هنگام ثبت نام، اظهارات صحیحی از بیماری‌های خود ثبت کنید تا سازمان‌های مورد نظر برآورد درستی از امکانات، تجهیزات و داروهای مصرفی داشته باشند.

دهقان‌زاده در پایان توصیه کرد: زائرانی که عاشقانه و با پای دل به این سفر معنوی می‌روند، حتماً توانایی‌های جسمی خود را در نظر داشته باشند و مقدمات سفر را با آگاهی کامل آماده کنند.

آخرین اخبار

برنامه نامزدهای ریاست‌جمهوری در حوزه سلامت از قاب شبکه سلامت سیمای انتخابات و مناظره های تلویزیونی نشست مسئولین فدراسیون ورزش های ناشنوایان با قائم مقام و مدیر تامین برنامه شبکه سلامت سیما «صرع در سالمندان» نشست مدیر شبکه سلامت و سرپرست مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت . «عوامل موثر در ایجاد آرتروز زانو» «اثر انگشت» خیرین حوزه سلامت در قاب شبکه سلامت سیما «تازه‌های دندانپزشکی» پیام رئیس رسانه ملی در پی شهادت رئیس جمهور و همراهانش «رئیسی عزیز خستگی نمی‌شناخت» سنگ‌های کلیه و مجاری ادراری آغاز پخش فصل دوم برنامه «پا به ماه» از شبکه سلامت سیما «ورزش و روزه داری» پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ «آداب سحر و افطار از دیدگاه طب سنتی ایرانی» زخم معده و روش‌های پیشگیری از آن پوکی استخوان و شکستگی استخوان لگن کم خونی در دوران بارداری پیشگیری و کنترل آسم شدید و مقاوم به درمان تکامل مغز در کودکان نشست مدیر شبکه سلامت سیما و معاون پرستاری وزارت بهداشت سوء هاضمه و میکروب «جام‌جم» از برنامه روی آنتن شبکه سلامت گزارش می‌دهد انحراف ستون فقرات «مضرات خود درمانی در بیماری‌های گوارشی» یبوست و راه‌های پیشگیری از آن تغذیه با شیر مادر «سیروز کبدی» «ترشحات پشت حلق» حضور تیم فوتسال شبکه سلامت سیما در جام مدافعان سلامت استان تهران «درمان‌های جایگزین جراحی پروستات» ویژه برنامه انتخاباتی «سپیدِ قانون» از شبکه سلامت اثر انگشت برنامه ای متفاوت بیماری صدف حوادث چشمی اختلالات خلق و خو در بارداری « بهداشت خواب» آب سیاه تدوین سند رسانه ای ویژه معلولین در رسانه ملی علائم دهانی بیماری‌ها عوارض چشمی در بیماری دیابت تپش قلب مراقبت‌های بعد ازIVF تب در کودکان خونریزی‌های مغزی جراحی‌های چاقی ویژه برنامه های شبکه سلامت در روز مادر راهکارهای پیشگیری از سوختگی در کودکان فصل دوم برنامه تلویزیونی «پنجره جمعیت» از یکشنبه 10 دی‌ماه 1402

نظرات

مانده : (1000) حرف