اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

یک شنبه 29 مرداد 1402

کمک به نوجوانان برای انتخاب درست

معصومه تبریزی مدرس دانشگاه و روانشناس در خصوص کمک به نوجوانان برای انتخاب درست به گفتگو پرداخت.

1

در برنامه مادر کودک شبکه سلامت سیما 28 مرداد ماه، معصومه تبریزی مدرس دانشگاه و روانشناس در خصوص کمک به نوجوانان برای انتخاب درست به گفتگو پرداخت.

میهمان برنامه گفت: استعداد مجموعه‌ای از ارزش‌ها، توانایی‌ها و علایق افرد است که درک درست این تعریف می‌تواند فرد را در شناخت استعدادهایش یاری کند. وی افزود: ممکن است فردی به شغل خاصی علاقمند باشد اما توانایی های لازم برای موفق شدن در آن حرفه را نداشته باشد. برای مثال بعضی مشاغل نیاز به قد بلند دارد اما همه افراد جامعه بلند قامت نیستند، بنابراین علاقه تنها ویژگی کافی برای موفقیت در هر زمینه ای نیست.

تبریزی ادامه داد: والدین از زمان خردسالی فرزند خود، سعی می‌کنند ارزش‌هایی، مانند: پزشک یا مهندس بودن را به کودک خود تحمیل کنند و به علایق و توانایی های منحصر به فرد فرزند خود توجه نمیکنند. اگر والدین ارزش‌های شخصی خود را بدون توجه به قابلیت ها و علایق کودک در ذهن وی بکارند، با نوجوانی روبرو خواهیم بود، که به خاطر توفیق نیافتن در این ارزش‌ها (مانند پزشک شدن) اعتماد و عزت نفس پایینی دارد و گمان میکند که هرگز به آرزو های خود نخواهد رسید.

این استاد دانشگاه یادآور شد: مهمترین عامل برای تربیت صحیح و کمک به نوجوان، شناخت درست از ویژگی‌های اوست. مهمترین قدم در کمک به رشد صحیح یک نوجوان، این است که اجازه بدهیم: هویت خود را به صورت مستقل بیابد، زمانی که والد هویت خاصی را به نوجوان تحمیل کند، رشد هویتی وی نارس خواهد ماند.

این روانشناس افزود: والدین برای کمک به فرزندان در یافتن علایق و ارزش هایشان، می‌توانند به متخصصان بهداشت روان مراجعه کنند و هرگز خود را در حل مشکلات مربوط به این حوزه، دخالت ندهند.

وی ادامه داد: روانشناس مشهور، هالند، یک نظریه پذیرفته شده در زمینه توصیف توانایی های فرد ارائه داده است، که توانایی های هر فرد را به ۶ بعد تقسیم میکند: بعد هنری، عملی پژوهشی، مهندسی صنعتی، مدیریت و کارآفرینی، تعامل اجتماعی، کار با اعداد و امورحقوق، نوجوانان با مراجعه به روانشناس و انجام  تست شخصیت هالند، می‌توانند به شناخت بهتری از توانایی های خود برسند. برای مثال نوجوانی که بعد مدیریتی و هنری قوی داشته باشد میتواند حرفه کارگردانی را دنبال کند.

برنامه مادر کودک همه روزه از شنبه تا پنج شنبه ساعت۹ صبح از شبکه سلامت سیما پخش میشود.

آخرین اخبار

برنامه نامزدهای ریاست‌جمهوری در حوزه سلامت از قاب شبکه سلامت سیمای انتخابات و مناظره های تلویزیونی نشست مسئولین فدراسیون ورزش های ناشنوایان با قائم مقام و مدیر تامین برنامه شبکه سلامت سیما «صرع در سالمندان» نشست مدیر شبکه سلامت و سرپرست مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت . «عوامل موثر در ایجاد آرتروز زانو» «اثر انگشت» خیرین حوزه سلامت در قاب شبکه سلامت سیما «تازه‌های دندانپزشکی» پیام رئیس رسانه ملی در پی شهادت رئیس جمهور و همراهانش «رئیسی عزیز خستگی نمی‌شناخت» سنگ‌های کلیه و مجاری ادراری آغاز پخش فصل دوم برنامه «پا به ماه» از شبکه سلامت سیما «ورزش و روزه داری» پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ «آداب سحر و افطار از دیدگاه طب سنتی ایرانی» زخم معده و روش‌های پیشگیری از آن پوکی استخوان و شکستگی استخوان لگن کم خونی در دوران بارداری پیشگیری و کنترل آسم شدید و مقاوم به درمان تکامل مغز در کودکان نشست مدیر شبکه سلامت سیما و معاون پرستاری وزارت بهداشت سوء هاضمه و میکروب «جام‌جم» از برنامه روی آنتن شبکه سلامت گزارش می‌دهد انحراف ستون فقرات «مضرات خود درمانی در بیماری‌های گوارشی» یبوست و راه‌های پیشگیری از آن تغذیه با شیر مادر «سیروز کبدی» «ترشحات پشت حلق» حضور تیم فوتسال شبکه سلامت سیما در جام مدافعان سلامت استان تهران «درمان‌های جایگزین جراحی پروستات» ویژه برنامه انتخاباتی «سپیدِ قانون» از شبکه سلامت اثر انگشت برنامه ای متفاوت بیماری صدف حوادث چشمی اختلالات خلق و خو در بارداری « بهداشت خواب» آب سیاه تدوین سند رسانه ای ویژه معلولین در رسانه ملی علائم دهانی بیماری‌ها عوارض چشمی در بیماری دیابت تپش قلب مراقبت‌های بعد ازIVF تب در کودکان خونریزی‌های مغزی جراحی‌های چاقی ویژه برنامه های شبکه سلامت در روز مادر راهکارهای پیشگیری از سوختگی در کودکان فصل دوم برنامه تلویزیونی «پنجره جمعیت» از یکشنبه 10 دی‌ماه 1402

نظرات

مانده : (1000) حرف