اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

شنبه 11 شهریور 1402

کم شنوایی

در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما 8 شهریور ، پدرام برقعی متخصص گوش و حلق و بینی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص کم شنوایی به گفت و گو پرداخت.

0

در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما 8 شهریور ، پدرام برقعی متخصص گوش و حلق و بینی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص کم شنوایی به گفت و گو پرداخت.
میهمان برنامه در ابتدا کم شنوایی را اینگونه تعریف کرد: گوش انسان یک آستانه شنوایی دارد، که شامل حداقل مقدار صدایی است که گوش در هر فرکانسن به آن نیاز دارد تا بشنود . اگر در فردی این آستانه شنوایی بالاتر باشد، به این معناست که وی احتیاج به شدت صدای بیشتری دارد تا آن صدا را بشنود که به این پدیده کم شنوایی میگویند.
وی ادامه داد: کم شنوایی می‌تواند شدید یا خفیف باشد. اگر فردی برای شنیدن به ۲۵ تا ۴۰ دسی‌بل انرژی نیاز داشته باشد، کم شنوایی وی را خفیف، بین ۴۰ تا ۵۵ دسی بل، کم شنوایی متوسط و بین ۵۵ تا ۷۰ دسی بل را کم شنوایی شدید می نامند، اگر کم شنوایی بالای ۹۰ دسی‌بل باشد، نشانگر ناشنوایی فرد است.
برقعی دلایل کم شنوایی را به دو گروه تقسیم کرد: نوع اول کم شنوایی هدایتی است. وقتی صدا به گوش ما می‌رسد امواج صدا باید در گوش میانی و گوش خارجی تقویت شوند تا به حلزون گوش برسند. اگر در گوش خارجی مشکلی وجود داشته باشد که باعث شود تقویت صدا به درستی انجام نشود، کم شنوایی هدایتی ایجاد می‌شود.( کم شنوایی حاصل از وجود جرم در گوش را نیز کم شنوایی هدایتی می نامند)
وی ادامه داد: نوع دوم: کم شنوایی حسی عصبی است. اگر گوش داخلی(حلزون شنوایی) یا اعصاب شنوایی‌گوش، مشکلی داشته باشد، این نوع کم شنوایی ایجاد میشود.
وی هشدار داد: صداهای بلند به صورت ذاتی برای سلامت گوش مضر هستند و اگر صدایی بیشتر از ۸۰ دسی بل به گوش ما برسد، می‌تواند به سلول های مویی گوش که نقش گیرنده های شنوایی را ایفا میکنند، آسیب بزند، حال اگر شدت و مدت این صدا زیاد باشد، میتواند اثرات دائمی بر روی شنوایی فرد داشته باشد، در غیر این صورت این آسیب‌ها برگشت پذیر هستند. وی متذکر شد: افرادی که در محیط‌هایی با صداهای بلند مشغول به کار هستند یا کسانی که عادت به گوش سپردن به موسیقی با صدای بلند را دارند، به شدت در معرض آسیب های شنوایی قرار دارند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: اگر از هدفون و هندزفری به صورت صحیح استفاده کنیم به سلامتی گوش ها آسیب نخواهند رسید، اگر شدت صدای هندزفری به گونه‌ای باشد که نفر بغل دستی شما صدای آن را نشنود، می‌توان گفت سطح صدای هندزفری مناسب است و آسیب زننده نیست. همچنین متذکر شد: پس از استفاده از هندزفری، سر سیلیکونی آن را تمیز کنید و در مکانی عاری از خاک و آلودگی قرار دهید.
برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ از شبکه سلامت سیما پخش می‌شود.

آخرین اخبار

برنامه نامزدهای ریاست‌جمهوری در حوزه سلامت از قاب شبکه سلامت سیمای انتخابات و مناظره های تلویزیونی نشست مسئولین فدراسیون ورزش های ناشنوایان با قائم مقام و مدیر تامین برنامه شبکه سلامت سیما «صرع در سالمندان» نشست مدیر شبکه سلامت و سرپرست مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت . «عوامل موثر در ایجاد آرتروز زانو» «اثر انگشت» خیرین حوزه سلامت در قاب شبکه سلامت سیما «تازه‌های دندانپزشکی» پیام رئیس رسانه ملی در پی شهادت رئیس جمهور و همراهانش «رئیسی عزیز خستگی نمی‌شناخت» سنگ‌های کلیه و مجاری ادراری آغاز پخش فصل دوم برنامه «پا به ماه» از شبکه سلامت سیما «ورزش و روزه داری» پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ «آداب سحر و افطار از دیدگاه طب سنتی ایرانی» زخم معده و روش‌های پیشگیری از آن پوکی استخوان و شکستگی استخوان لگن کم خونی در دوران بارداری پیشگیری و کنترل آسم شدید و مقاوم به درمان تکامل مغز در کودکان نشست مدیر شبکه سلامت سیما و معاون پرستاری وزارت بهداشت سوء هاضمه و میکروب «جام‌جم» از برنامه روی آنتن شبکه سلامت گزارش می‌دهد انحراف ستون فقرات «مضرات خود درمانی در بیماری‌های گوارشی» یبوست و راه‌های پیشگیری از آن تغذیه با شیر مادر «سیروز کبدی» «ترشحات پشت حلق» حضور تیم فوتسال شبکه سلامت سیما در جام مدافعان سلامت استان تهران «درمان‌های جایگزین جراحی پروستات» ویژه برنامه انتخاباتی «سپیدِ قانون» از شبکه سلامت اثر انگشت برنامه ای متفاوت بیماری صدف حوادث چشمی اختلالات خلق و خو در بارداری « بهداشت خواب» آب سیاه تدوین سند رسانه ای ویژه معلولین در رسانه ملی علائم دهانی بیماری‌ها عوارض چشمی در بیماری دیابت تپش قلب مراقبت‌های بعد ازIVF تب در کودکان خونریزی‌های مغزی جراحی‌های چاقی ویژه برنامه های شبکه سلامت در روز مادر راهکارهای پیشگیری از سوختگی در کودکان فصل دوم برنامه تلویزیونی «پنجره جمعیت» از یکشنبه 10 دی‌ماه 1402

نظرات

مانده : (1000) حرف