اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

سه شنبه 4 مهر 1402

معاینات دوره ای چشم

در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما مصطفی نادری جراح چشم پزشک، فوق تخصص قرنیه و عضو هیئت علمی دانشگاه بقیه الله در خصوص اهمیت معاینات دوره ای چشم به گفتگو پرداخت.

2

کارشناس برنامه در پاسخ به این سؤال که از چه سنی معاینات چشم پزشکی آغاز میشود؟، گفت: معاینات کامل نوزادان (از جمله آب مروارید و آب سیاه) به محض تولد، توسط متخصص اطفال انجام میشود. شناسایی این نوع اختلالات چشمی، از جمله تنبلی چشم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است تا با تشخیص به موقع و اقدامات درمانی، از عیوب انکساری آینده چشم جلوگیری شود.

وی افزود: افراد باید از ۴۰ سالگی به بعد، هر ساله توسط چشم پزشک مورد معاینه قرار گیرند. یک نوع آب سیاه به نام زاویه دار باز در سن ۴۰ سالگی احتمال بروز دارد که با افزایش سن، میزان ابتلا به آن نیز بیشتر می‌شود به طوری که در ۷۰ سالگی میزان ابتلا به آن ۷ درصد گزارش شده است.(ده برابر احتمال ابتلا در ۴۰ سالگی)

نادری تاکید کرد: معاینات دوره‌ای چشم نه تنها برای سلامت چشم بلکه برای تشخیص انواع دیگری از بیماری‌ها، از جمله: دیابت، تومور مغزی و...، انجام می‌شود. بیماری دیابت بر تمامی عروق بدن به خصوص عروق چشم چنان تاثیر منفی می‌گذارد که گاهی معاینات چشم پزشکی، تشخیص بیماری دیابت را برای اولین بار امکان پذیر می‌سازد.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که در افراد مبتلا به دیابت، یک بار معاینه چشم پزشکی در سال کافی است؟، گفت: این افراد بر اساس شدت بیماری و میزان کنترل آن، به بیش از سالی یک بار معاینه چشم پزشکی نیاز دارند. این فوق تخصص قرنیه در خصوص پیر شدن یا چروکیدگی شبکیه گفت: این بیماری در اثر کهولت سن ایجاد میشود و به خصوص در مناطق گرم که تابش نور آفتاب زیاد است، بیشتر دیده میشود. در این بیماری سلول‌های شبکه از بین می‌روند که متاسفانه درمان قطعی ندارد، البته مصرف ویتامین‌هایی مانند لوتئین، سیر این بیماری را کندتر می‌کند، در این خصوص, یک سری آمپول‌ها نیز توسط جراح و متخصص چشم، داخل شبکیه تزریق می‌شود.

کارشناس برنامه با بیان این مطلب که پیوند قرنیه سال‌هاست در کشور انجام می‌شود، ادامه داد: پیوند سلول‌های بنیادی شبکیه، امید دیگر درمان این ببیماری است که در حال حاضر درطی مرحله تحقیق و آزمایش است.

نادری در پاسخ به این سوال که برای جبران صدمات ناشی از نور وسایل الکترونیکی از جمله موبایل و صفحه کامپیوتر چه باید کرد؟، گفت: طبق یک قانون علمی: در هر ۲۰ دقیقه نگاه به مانیتور، ۲۰ ثانیه به فاصله ۲۰ متری خود نگاه کنید و هر ۴۵ دقیقه که با مانیتور کامپیوتر کار میکنید، از جای خود بلند شوید تا وضعیت نشستن شما اصلاح گردد و به ستون فقرات و گردنتان آسیب کمتری وارد شود.

وی همچنین ادامه داد: کار با موبایل در تاریکی به شدت به سلول‌های شبکیه آسیب می‌رساند که به دنبال آن، کاهش دید به وجود خواهد آمد، وی هشدار داد: از نگاه کردن به صفحه تلفن همراه، در تاریکی پرهیز کنید.

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ از شبکه سلامت سیما پخش می‌شود.

آخرین اخبار

نگاهی به تاریخ شفاهی سازمان پزشکی قانونی در «اثر انگشت» «نقش تغذیه در مدیریت اعتیاد» استفاده از عینک های آفتابی استفاده از دهانشویه‌ها برنامه نامزدهای ریاست‌جمهوری در حوزه سلامت از قاب شبکه سلامت سیمای انتخابات و مناظره های تلویزیونی نشست مسئولین فدراسیون ورزش های ناشنوایان با قائم مقام و مدیر تامین برنامه شبکه سلامت سیما «صرع در سالمندان» نشست مدیر شبکه سلامت و سرپرست مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت . «عوامل موثر در ایجاد آرتروز زانو» «اثر انگشت» خیرین حوزه سلامت در قاب شبکه سلامت سیما «تازه‌های دندانپزشکی» پیام رئیس رسانه ملی در پی شهادت رئیس جمهور و همراهانش «رئیسی عزیز خستگی نمی‌شناخت» سنگ‌های کلیه و مجاری ادراری آغاز پخش فصل دوم برنامه «پا به ماه» از شبکه سلامت سیما «ورزش و روزه داری» پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ «آداب سحر و افطار از دیدگاه طب سنتی ایرانی» زخم معده و روش‌های پیشگیری از آن پوکی استخوان و شکستگی استخوان لگن کم خونی در دوران بارداری پیشگیری و کنترل آسم شدید و مقاوم به درمان تکامل مغز در کودکان نشست مدیر شبکه سلامت سیما و معاون پرستاری وزارت بهداشت سوء هاضمه و میکروب «جام‌جم» از برنامه روی آنتن شبکه سلامت گزارش می‌دهد انحراف ستون فقرات «مضرات خود درمانی در بیماری‌های گوارشی» یبوست و راه‌های پیشگیری از آن تغذیه با شیر مادر «سیروز کبدی» «ترشحات پشت حلق» حضور تیم فوتسال شبکه سلامت سیما در جام مدافعان سلامت استان تهران «درمان‌های جایگزین جراحی پروستات» ویژه برنامه انتخاباتی «سپیدِ قانون» از شبکه سلامت اثر انگشت برنامه ای متفاوت بیماری صدف حوادث چشمی اختلالات خلق و خو در بارداری « بهداشت خواب» آب سیاه تدوین سند رسانه ای ویژه معلولین در رسانه ملی علائم دهانی بیماری‌ها عوارض چشمی در بیماری دیابت تپش قلب مراقبت‌های بعد ازIVF تب در کودکان خونریزی‌های مغزی

نظرات

مانده : (1000) حرف