اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

اگر شغلتان را دوست ندارید، بخوانید!

وقتی شغلتان را دوست ندارید، قاعدتا دو راه پیش روی شماست: ماندن و رفتن.

معرفی برنامه

اگر بیشتر از ماندن به رفتن فکر می کنید، این نکته را از یاد نبرید که باید به تدریج به فکر تغییر شغل باشید، نه ناگهانی. ولی اگر بیشتر از رفتن به ماندن فکر می کنید، لازم است تغییراتی در رفتارهای شخصی و حرفه ای و نگرشهای خود به وجود آورید تا به تدریج سازگاریتان با شغلتان و همکارانتان بیشتر شود و به این ترتیب، کم کم به کارتان علاقه مند شوید. در این صورت، توصیه های زیر می تواند برای شما سودمند باشد:

  • با همکاران شادتان صمیمی شوید:  شادی مسری است. همانطور که اگر بشنوید همکارتان سرما خورده، احتمالا از او به طور موقت دوری می کنید تا دچار سرماخوردگی نشوید، در محل کارتان هم از افراد ناشاد و مضطرب و منفی باف دوری کنید و به جایش با همکاران شاد و مثبت اندیش همنشین شوید و با آنها رابطه ای صمیمانه برقرار کنید تا به تدریج ببینیدکه شادی چقدر مسری است. کم کم شادی آنها به شما هم سرایت می کند و علاقه شما به شغلتان و محل کارتان نیز افزایش پیدا می کند.
  • کارتان را جزئی از کل زندگی تان بدانید: به عنوان مثال، ممکن است شما در زندگی خانوادگیتان استرس هایی داشته باشید که با حضور در محل کار بتوانید دست کم برای ساعاتی آن مشکلات و استرس ها را به دست فراموشی بسپارید. به این ترتیب، محل کارتان می تواند پناهگاه موقتی برای آسودگی خاطر شما باشد. به این قبیل مزیت های کارتان نیز فکر کنید.
  • عادلانه قیاس کنید: اگر می خواهید کارتان را با کارهای دیگران مقایسه کنید، فقط به بالادستیهایتان نگاه نکنید. احتمالا خیلی های دیگر را هم خودتان سراغ دارید که کاری به مراتب دشوارتر و ناخوشایندتر از کار شما دارند. آنها را هم در نظر بگیرید.
  • به کارتان معنا بدهید: این توصیه، توصیه بسیار مهم و موثری است.اگر بتوانید در کاری که انجام می دهید، هدف و معنای مشخصی بیابید و خودتان را وقف آن هدف و معنا کنید، می توانید لذت بیشتری از کارتان ببرید و رضایت بیشتری کسب کنید. بالاخره تمام سازمان ها رسالتی دارند. به رسالت سازمانی که در آن کار می کنید، پی ببرید و به عنوان جزیی از کل به انجام وظیفه بپردازید.
  • قورباغه تان را قورت دهید: آن بخش از کارتان را که دوست ندارید یا کمتر دوست دارید، اول وقت انجام دهید تا زودتر از دستش خلاص شوید و بقیه کارهایتان به تدریج روی روال بیفتد.  به قول معروف، قورباغه تان را قورت بدهید!
  • جور دیگری کار کنید: اگر همیشه به نحوی کار می کرده اید که ته دلتان بی میلی و بی علاقگی به کارتان بوده است، دست کم برای مدت کوتاهی این تمرین را انجام بدهید که کارتان را با علاقه انجام دهید و یا دست کم تظاهر کنید که به کارتان علاقه دارید تا تاثیر شگفت انگیزش را ببینید. در بسیاری از مواقع، شروع از بیرون می تواند به تغییرات درونی بینجامد؛ یعنی تظاهر به دوست داشتن می تواند به تدریج شما را به سمت دوست داشتن بکشاند. امتحان کنید!
  • توقعاتتان را تعدیل کنید: انتظار نداشته باشید که کارتان همه خوبی ها را با هم داشته باشد. اگر خیلی ایده آل گرا باشید، ممکن است هیچ کاری با ذائقه شما جور در نیاید. شغلتان را به اجزای مختلف تقسیم کنید  واز این بین، بیشتر بر اجزایی تمرکز کنید که از آنها رضایت بیشتری دارید. به هر حال، محل کار شما جایی است که باید بیشتر وقت خود را آنجا بگذرانید.

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .