اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

جمعه 22 فروردین 1399

نخستین جلسه شورای عالی سیاستگذاری سلامت98/9/26

نخستین جلسه شورای عالی سیاستگذاری سلامت به ریاست دکتر قاسمی رئیس محترم شورا درسال 98برگزار شد.

نخستین جلسه شورای عالی سیاستگذاری سلامت98/9/26

 ابلاغ اولویتهای سلامت در رسانه ملی »

شرح جلسه:

     دکتر قاسمی مدیر محترم شبکه سلامت و رئیس شورای سیاستگذاری سلامت در این نشست با تشریح شکل گیری و فعالیت شورای سیاستگذاری سلامت سازمان صدا و سیما در چهار حوزه سلامت جسم - روان- اجتماعی و معنوی، گفت: این شورا حدود 23 سال از عمر آن می گذرد و در حال حاضر تلاش می کنیم در حوزه فعالیتهای سلامت و جذب مشارکتهای علمی - فنی و مشاوره ای از نهاد و ارگانها و سازمانهای دولتی - خصوصی و دانشگاهی چراغ راهی برای سلامت جامعه روشن کنیم.

و همچنین مسیر مشخصی براساس اصول علم سلامت و منشورهای سلامت مجامع بین المللی برای همه شبکه های صدا و سیما در سال 99 را  تعیین کنیم و با تأمین محتوای مناسب علمی و شفابخش با همکاری همه دست اندرکاران این حوزه نشاط و شادی و آرامش را به جامعه اسلامی ایرانی تزریق کنیم.

   دکتر قاسمی از این نشست به عنوان نخستین جلسه دبیرخانه شورای عالی سیاستگذاری سلامت نام برد و افزود همه سیاستهای کلان بخش سلامت در 11 بند  تحت عنوان اولویت آموزشی و با هدف توانمندسازی مردم برای مراقبت از سلامت خود و خانواده و جامعه (خودمراقبتی) تبیین مشکلات تلاش می کنیم با مراقبتهای ویژه یک تیم خبره و متخصص این سیاستها در شبکه های صدا و سیما اجرایی شود.

   ضمن اینکه به حدود 28 نهاد و سازمانهای دولتی و خصوصی اولویت سیاستهای کلان حوزه سلامت رسانه ملی ارسال شده است تا با همکاری و همفکری به سوی جامعه ای شاداب و آرام و با نشاط حرکت کنیم.

   همه مدعوین بر ضرورت و استمرار این جلسات تأکید کردند و خواستار حضور همه نهادها و سازمانهای دخیل در امر سلامت کشور در این همفکری شدند.

 

دکتر محمدحسین نیکنام استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و عضو دبیرخانه علوم پزشکی کشور

§ اولویتهای سلامت رسانه ملی از جامعیت کامل برخوردار است اما نیاز به یک فراخوان از همه مراکز دست اندرکار حوزه سلامت دارد تا به یک سیاست کلی فراگیر تدوین شود.

§ سیاستهای حوزه سلامت باید یکساله شود تا اجرای این سیاستها بروزتر باشد.

§ ایجاد تعامل و افزایش همکاری همه مراکز و دست اندرکاران حوزه سلامت بخصوص دانشگاهیان می تواند اجرای سیاست های کلان این حوزه را آسان تر کند.

§ در نظر گرفتن و تبیین برنامه های کلان سلامت کشور مطابق با منشورهای سازمان های بین المللی این حوزه می تواند مؤثرتر باشد.

§ برقراری جلسات متعدد با نهادها و سازمانهای مختلف تأثیرگذار برای ایجاد وحدت رویه در برنامه های ارتقاء سلامت جامعه بسیار مهم و حائز اهمیت است همه می توانند نمایندگی این مجموعه مهم را بر عهده داشته باشند.

§ همه شبکه های صدا و سیما باید برای آگاه کردن مردم و اجرایی شدن مصوبات این مجموعه و مقابله با سیل حملات دشمنان ایران که به جامعه ما و بخصوص کانون خانواده ایرانی انجام می شود پای کار باشند.

§ شاخصها و فاکتورهای تعیین صلاحیت کارشناسان برای حضور در رسانه ملی باید سختگیرانه تر باشد.

 

دکتر عبدالرحمان رستمیان دانشگاه علوم پزشکی ایران معاونت فرهنگی اجتماعی

§ صدا و سیما فرمانده، فرهنگ ساز و الگو ساز است و ما کمک می کنیم این روند ادامه یابد در هر صورت باید مسئولیت کارهای خوب و بد خود را بپذیرد. در برنامه های سلامت و اعمال تغییرات متناسب باید با همکاری و همفکری مراکز علمی انجام شود.

§ بهترین راه پیشگیری از آسیب اجتماعی ایجاد رفاه و سلامت اجتماعی است که در سیاستهای کلان اتحادیه اروپا نیز آمده است.

§ در بحث آلودگی؛ آب، خاک و هوا هر سه باید در نظر گرفته شود. مثلا آلودگی فاضلاب تهران خیلی جدی است.

§ از دانشگاهها بیشتر کمک بگیرید.

§ حفاظت از صدا و سیما بعنوان ثروت ملی مهم است تا کارهای خوب در رسانه با یک مطلب خاص خراب نشود. (مثل برنامه سیمای قرآن)

§ در شبکه ها باید با دقت نظر در بحث کارشناسی از مطالب بی پایه و اساس و غیر علمی و غیر منطقی جلوگیری شود.

§ باید سیاستهای سلامت سالانه بررسی و در صورت لزوم تغییراتی داده شود به این برنامه باید نشاط اجتماعی و امید آفرینی اضافه شود.

§ نظام سلامت باید اجتماعی سازی و پاسخگو شود در حال حاضر امتیاز اجتماعی برای همه در نظام ارزیابی دانشگاهها اضافه شده است.

 

خانم فرنوش رافعی سازمان روانشناسی و مشاوره کشور مشاور سلامت

§ ایجاد یک مکانیزم و راهکار علمی برای تأیید کارشناسان مدعو در برنامه های رسانه ملی که می تواند صلاحیت علمی کارشناسان را از مراکزی مثل سازمان روان شناسی بگیرید.

§ مشاوره تلفنی و جاهت علمی و قانونی ندارد و سازمان روانشناسی، مخالف مشاوره تلفنی است بغیر از موارد بحرانی

§ اعطای مجوز و پروانه به روانشناسان برای ابراز نظر و درمان مراجعه کنند، در سازمانهای دیگر مثل سازمان بهزیستی باید جلوگیری شود این مجوزها پروانه مکان است نه تأییدیه تخصصی.

§ باید اولویتهای همه مراکز سلامت کشور در این جلسات بررسی شود تا وحدت رویه در برنامه های سلامت محور ایجاد شود.

 

خانم الهه فروزنده سازمان بهزیستی کشور رئیس گروه امور بین الملل

§ اولویتهای مشخص شده را تقریبا 4 معاونت سازمان بهزیستی می تواند پی گیری کند.

§ ارتباطات مستمر و رفت و آمدهای سازمانی می تواند اشکالاتی که بعضاً در مورد بهزیستی مطرح می شود را حل کند.

§ ما تلاش می کنیم بخشهای سازمان بهزیستی که بیشتر در حوزه پیشگیری فعال هستند را با این مجموعه پیوند بزنیم.

-دکتر علی گل محمدی دانشگاه علوم پزشکی ایران

§ 11 اولویت تعیین شد بیش از 30 محور اصلی را شامل می شود که بسیار خوب و مسیر درستی را دنبال می کند ، اما با توجه به آشنایی مردم با حقوق شهروندی و افزایش روحیه مطالبه گری صدا و سیما سهم زیادی در اطلاع رسانی و آگاه سازی دارد که نحوه برخورد با این موضوع باید توسط خبرگان حوزه سلامت تبیین شود.

§ صدا و سیما را بیشتر به عنوان مجموعه روشنگر می شناسیم در حالی که بسیاری از برنامه ها به سمت جهت گیری می روند. بنابراین بسیاری از مدیران ، خبرنگار گریز شدند. این مسئله باید حل شود.

 

دکتر علی نیک فرجام مدیر گروه بیماریهای واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران

§ با توجه به منابع محدود مالی صدا و سیما مجبور به درآمدزایی هستید اما این یک شمشیر دو لبه حداقل در حوزه سلامت است بنابراین کارشناسان در برنامه های صدا و سیما سطح علمی آنها پایین می آید که این امر باید اصلاح شود.

§ استفاده از کارشناسان خبره در صدا و سیما باید دارای ساز و کار بهتر و علمی تر شود و در برخی موارد باید حجم اطلاع رسانی و برنامه های صدا و سیما بیشتر شود تا شبهاتی که فضای مجازی ایجاد می کند برطرف شود

§ در موضوع اطلاع رسانی بخصوص بحث کرونا و استفاده از کارشناسان خبره موجب شده یک آموزش آبشاری در کشور به وجود آید. این روند باید ادامه یابد.

 

دکتر محمدرضا سربازی -  دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماریها

§ 4 بند از 11 اولویت رسانه ملی از اهداف اولیه وزارت بهداشت است که چهار استراتژی دارد اولویتهای رسانه ملی  بسیار خوب تدوین شد.

§ بیماریهای واگیر دو اولویت سازمان بهداشت است. مثل سل و ایدز را نیز به صورت جداگانه در این اولویت لحاظ شود بخصوص ایدز

§ با توصیه های طب ایرانی موافق نیستم باید مبتنی بر علوم دانشگاهی باشد.

§ باید شبکه های دیگر سازمان نیز در اطلاع رسانی این اولویت سهیم باشند.

 

آقای مرتضی عبدالهی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انسیتو تغذیه معاون تحقیقات و فناوری

§ با عنوان اولویت آموزشی موافق نیستم چون حس تحکم دارد. شاید واکنش منفی ایجاد کند و از کلمه برنامه استفاده شود بهتر است.

§ دسته بندی موضوعات می توان درک آن را آسان تر کرد.

§ از لحاظ تغذیه ای و بیماریهای غیر واگیر، کنترل وزن به اول لیست اولویت ها اضافه شود. مهمترین بخش استراتژی خود مراقبتی کنترل وزن است.

§ ما می خواهیم کمپین غذا و تغذیه سالم در چند ماه آینده راه اندازی کنیم از صدا و سیما در این زمینه کمک
می خواهیم در اولین جلسه طراحی این کمپین از شما دعوت می کنیم که مشارکت کنید.

§ به تازگی واحد ترجمان دانش را در انستیتو تغذیه ایجاد کردیم ، همه مطالب و تحقیقات در دنیا و ایران را به زبانهای رسانه مردم مدیران اجرایی ترجمه می کند که نیاز به همکاری و جلسات مشترک با شما داریم.

§ 10 گروه توصیه ای غذایی داریم که هر کدام زیر مجموعه دارد سناریوهای آن آماده است می توانیم برای برنامه سازی و اطلاع رسانی در اختیار شما قرار دهیم.

 

دکتر اسدی دبیر شورای سیاستگذاری سلامت سازمان

در پاسخ به برخی سئوالات و شبهات و گلایه ها با بیان این مطلب که شورای سیاستگذاری سلامت با 23 سال عمر با هدف مدیریت - ارزیابی و ایجاد وحدت رویه در اطلاع رسانی اولویتهای آموزشی رسانه ملی را تدوین کرده است گفت:

§ اصلی ترین شاخص حضور کارشناسان و متخصصان حوزه سلامت بغیر از دولتیها این است که باید اعضای علمی دانشگاه باشند.

§ بررسی فن بیان - سواد علمی - عدم سوء سابقه - نحوه رفتار با مراجعه کننده نیز از شاخص های دیگر کارشناسانی است که شورای سیاستگذاری سلامت صدا و سیما برای حضور در برنامه ها تعیین کرده است.

§ اصلاح روند غیر علمی و غیر منطقی تأمین بودجه از طریق دعوت از هر کارشناس و یا ساخت برنامه تلویزیونی و  افزایش نظارت و برخورد قانونی در دستور کار شورای سیاستگذاری سلامت رسانه ای قرار دارد.

§ بررسی و ارزیابی مجدد صلاحیت علمی و اخلاقی تمامی کارشناسان و متخصصان حوزه سلامت که تاکنون با رسانه ملی همکاری داشته اند نیز در دستور کار قرار دارد.

§ درباره طب سنتی - ایرانی یا اسلامی هم باید در یک جلسه مستقل با حضور برخی کارشناسان این حوزه بحث و گفتگو شود.

دکتر قاسمی در پایان مطالب و توصیه هایی را در قالب جمع بندی این نشست عنوان کردند.

§ برای دادن خوراک لازم و سالم به 1300 ساعت برنامه تلویزیونی و رادیویی همت، همکاری و مشارکت شما را
می طلبد.

§ صدا و سیما حکم یک بلندگو دارد بنابراین هر کس باید مسئولیت گفته های خودش را از طریق این بلندگو بپذیرد.

§ اگر چه کارشناسان مدعو در رسانه باید عضو هیأت علمی باشند، دانشگاهها باید نظام ارزیابی را تدوین کنند تا در صورتی که کارشناسی در رسانه ملی حرفی را بر خلاف چهارچوب علمی زد به کمیته های ارزیابی پاسخ گو باشد.

§ باید مکانیزمی طراحی شود تا اشخاص شاخص و مشهور هر حوزه و دانشگاهها بتوانند پیگیر مطالب کارشناسان و متخصصان مدعو در رسانه ملی که بصورت زنده و مستقیم صحبت می کنند باشند. در حال حاضر بهترین راه آن، ارسال نظرات بصورت کتبی به دبیرخانه شورای سیاستگذاری سلامت است.

§ باید شورای سیاستگذاری سلامت به لیست اعضای هیأت علمی در این حوزه دسترسی داشته باشد تا بتواند از ورود کارشناسان غیر صالح جلوگیری کند و تبعات و خطرات ناشی از هر سخن غیر علمی را به حداقل برساند.

 

       
     
 
   

   دکتر قاسمی در پایان افزودند: تیم کارشناسی و اعضای شورای سیاستگذاری سلامت سازمان با حضور نخبگان پزشکی و رسانه در حال تکمیل است و اهم موضوعات محتوایی و سلامت محور براساس شرح وظایف شبکه ها احصاء و ابلاغ و همینطور نظارت کامل بر برنامه های پزشکی و سلامت محور توسط کارشناسان این شورا صورت خواهد گرفت.

   در ادامه دکتر اسدی دبیر شورای سیاستگذاری سلامت با اشاره به دلایل راه اندازی این شورا در نظم بخشی به ارائه اطلاعات پزشکی در شبکه های مختلف، اهمیت موضوع سلامت را در کشور جزء 5 اولویت اول بر شمرد و ضمن ارائه گزارش پیرامون وضعیت برنامه های سلامت محور شبکه ها و اولویت های آموزشی و طرح توصیه هایی که برنامه سازان در شبکه ها باید سرلوحه اقدامات خود قراردهند تأکید کرد، جلسات شورا بصورت منظم برگزار و مصوبات برای اجرا در اختیار نمایندگان تام الاختیار شبکه قرار خواهد گرفت

 

آخرین اخبار

شناسایی ۲۱۸۰ بیمار کووید۱۹ در کشور تشریح معادل واژگان اپیدمیولوژی و اپیدمیولوژیست برگزاری وبینار کشوری مدیریت و کاهش خطر مسمومیت با متانول در سلامت برگزاری نشست مجازی وزرای بهداشت جنبش عدم تعهد کرونا جولان می دهد مبلغ فطریه سال ۹۹ اعلام شد نشست مجازی خطر مسمومیت با متانول اجلاس اتحاد علیه ویروس کرونا فاصله گذاری اجتماعی در مراکز طبی نشاط عیدانه در شبکه سلامت رعایت بهداشت فردی در فقیهانه فاصله گذاری اجتماعی در دفاتر پیشخوان اهدای تندیس جهان آرا به مدافعان سلامت فاصله گذاری اجتماعی در خوابگاه ها فاصله گذاری اجتماعی در حمل و نقل توصیه های لازم برای معلولان حرکتی حفظ جان واجب است تمام شهر‌های استان مازندران در وضعیت زرد و قرمز (کرونایی)هستند جایزه بین المللی احسان کرونا رو به سقوط ایران و اندونزی تجریبات خود در مقابله با ویروس کرونا را به اشتراک گذاشتند ترخیص ۱۰۲ هزار و ۲۷۶ بیمار کووید ۱۹ توطئه‌ای بزرگ علیه غزه همزمان با شیوع کرونا روز قدس ابتکار هوشمندانه امام خمینی و حلقه وصل مسلمانان برای هم‌صدایی درباره قدس شریف و فلسطین مظلوم است عرصه جهاد در همه سرزمین‌های فلسطینی گسترش یابد رهبر انقلاب :هدف ازادی از بحر تا بهر وآزادی همه فلسطین است مبارزه در راه فلسطین جهاد فی سبیل الله است بهره گرفتن از همه امکانات حلال مشروع است وباید از اعتماد به غربی ها ومجامع جهانی که تحت تاثیر غربی هستند پرهیز گردد سخنان رهبری : آمریکایی‌ها نه در عراق نه در سوریه ماندنی نیستند و بی‌تردید اخراج خواهند شد سناریوی کرونای خوزستان در هر شهری قابل تکرار است ابلاغ پروتکل‌ های پیشگیری از بروز کرونا به صنایع غذایی کشور خواص شیرین بیان عوارض رانندگی عطش بازار نسبت به انسولین زیاد است بیشترین علت فوت در بیماران کرونایی، گرفتاری ریه نسبت سالمندان به کل جمعیت باید کمتر از 10 درصد باشد سیاست‌های جمعیت از ابلاغ تا اجرا واکسیناسیون کودکان خود را در دوران کرونا فراموش نکنید مدیریت بحران اسانسور محلی خطرناک در زلزله پیشرفت ایران در زمینه کنترل کووید 19 موفقیت ایران علیرغم تحریم در مبارزه با کرونا هر خانواده یک جعبه سرپناه هنگام زلزله نترسیم مانور زلزله خطر سقوط اجسام هنگام زلزله ضرورت بکارگیری جوانان در اداره کشور جوانگرایی مدنظر رهبر انقلاب واجد کدام ویژگی‌هاست؟ رونمایی از سامانه هوش مصنوعی تشخیص کرونا در ۵ ثانیه

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .