اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

دو شنبه 7 خرداد 1403

«تازه‌های دندانپزشکی»

در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما رضا افتخار آشتیانی متخصص پروتز، فوق تخصص ایمپلنت و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص «تازه‌های دندانپزشکی» به بحث و گفتگو پرداخت.

1

وی با بیان این مطلب که تکنولوژی‌های جدید تغییرات چشمگیری در تمام عرصه‌های پزشکی و دندانپزشکی ایجاد کرده است، با این وحود، «اصل پیشگیری» را مهمترین و اولین مسئله برای جلوگیری از بروز بیماری‌ها دانست.
میهمان برنامه ادامه داد: در حال حاضر با نصب نرم‌افزارهایی بر روی گوشی همراه، میزان مسواک زدن و نحوه آن، بطور انحصاری برای فرد تعین میشود. حتی مسواک‌های جدیدی به بازار عرضه شده‌اند که ظرف مدت ۳۰ ثانیه با کمک امواج فرا صوت، بهترین و سریعترین نتیجه برای نظافت و بهداشت دندانها حاصل میشود.

رضا افتخار آشتیانی در خصوص ساخت مواد مورد نیاز دندانپزشکی گفت: علم در این زمینه نیز پیشرفت زیادی داشته است، بطوری که با کمک «علم نانو» مواد بهداشتی بهتر و با تکنولوژیهای پیشرفته تر، برای دندانها ساخته میشود. در خصوص قالب‌گیری‌ها نیز دوربین های سه بعدی جایگزین قالبگیری ها شده است.
وی در پاسخ به این سوال که آیا ترجیح می‌دهید که با انواع درمان ها، یک دندان را نگه دارید و یا توصیه به کشیدن دندان و گذاشتن ایمپلنت میکنید؟، گفت: هیچ چیز جایگزین دندان طبیعی نیست و رعایت کردن اصول اولیه بهداشتی را بهترین راه برای جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها دانست.
کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که که آیا انجام ایمپلنت یک روزه امکان‌پذیر است؟، گفت: این امکان وجود دارد، اما تنها برای افرادی که استخوان‌های قوی دارند قابل انجام است. وی افزود در بهترین شرایط، موفقیت ایمپلنت ۹۷ درصد است و ۳ درصد میزان خطا دارد، اگر این کار یک روزه و سریع انجام شود میزان خطا ۱۰ درصد افزایش می‌یابد و به ۱۳ درصد می‌رسد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی یادآور شد: تبلیغات فضای مجازی در خصوص ایمپلنت بدون جراحی صحت ندارد، زیرا این تکنیک حتماً نیاز به برش دارد. (برای جایگزاری وسیله ای در فک، حتما نیاز به جراحی است) همچنین تاکید کرد: با وجود تکنولوژی‌های جدید، هیچ وسیله‌ای جایگزین توانایی دندانپزشک نیست، تجهیزات کمک کننده اند، اما تجربه و مهارت دندانپزشک مهمترین و اصلی ترین عامل موفقیت در کارهای دندانپزشکی است.
این استاد دانشگاه به تبلیغات ناصحیح فضای مجازی در خصوص سفید کردن دندان‌ها اشاره کرد و افزود: دندانپزشک با روش بیلیچینگ و گذاشتن ماده‌ای بر روی دندان باعث تعویض رنگ دندان ‌و سفید شدن آن میشود، اما این کار تنها برای افرادی که بیماری لثه و تحلیل لثه ندارند انجام می‌شود و در صورت بی توجهی به این مسئله، مواجه با حساسیت های شدید دندان خواهیم بود.

وی در خصوص استفاده از کامپوزیت بر روی دندان‌ها (لمینیت)، گفت: به طور طبیعی هیچ جای دندان‌ها حالت پله‌ای ندارد و سطح دندان بسیار صاف است، اما با گذاشتن کامپوزیت با ضخامت زیاد، باعث تجمع میکروب در آن و بروز بیماری‌های لثه می‌شود. وی متذکر شد: انجام این گونه کارهای زیبایی نیاز به پزشک با تجربه و مواد اولیه مناسب است، تا در آینده با از دست دادن دندان‌ها مواجه نشویم.

آخرین اخبار

برنامه نامزدهای ریاست‌جمهوری در حوزه سلامت از قاب شبکه سلامت سیمای انتخابات و مناظره های تلویزیونی نشست مسئولین فدراسیون ورزش های ناشنوایان با قائم مقام و مدیر تامین برنامه شبکه سلامت سیما «صرع در سالمندان» نشست مدیر شبکه سلامت و سرپرست مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت . «عوامل موثر در ایجاد آرتروز زانو» «اثر انگشت» خیرین حوزه سلامت در قاب شبکه سلامت سیما «تازه‌های دندانپزشکی» پیام رئیس رسانه ملی در پی شهادت رئیس جمهور و همراهانش «رئیسی عزیز خستگی نمی‌شناخت» سنگ‌های کلیه و مجاری ادراری آغاز پخش فصل دوم برنامه «پا به ماه» از شبکه سلامت سیما «ورزش و روزه داری» پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ «آداب سحر و افطار از دیدگاه طب سنتی ایرانی» زخم معده و روش‌های پیشگیری از آن پوکی استخوان و شکستگی استخوان لگن کم خونی در دوران بارداری پیشگیری و کنترل آسم شدید و مقاوم به درمان تکامل مغز در کودکان نشست مدیر شبکه سلامت سیما و معاون پرستاری وزارت بهداشت سوء هاضمه و میکروب «جام‌جم» از برنامه روی آنتن شبکه سلامت گزارش می‌دهد انحراف ستون فقرات «مضرات خود درمانی در بیماری‌های گوارشی» یبوست و راه‌های پیشگیری از آن تغذیه با شیر مادر «سیروز کبدی» «ترشحات پشت حلق» حضور تیم فوتسال شبکه سلامت سیما در جام مدافعان سلامت استان تهران «درمان‌های جایگزین جراحی پروستات» ویژه برنامه انتخاباتی «سپیدِ قانون» از شبکه سلامت اثر انگشت برنامه ای متفاوت بیماری صدف حوادث چشمی اختلالات خلق و خو در بارداری « بهداشت خواب» آب سیاه تدوین سند رسانه ای ویژه معلولین در رسانه ملی علائم دهانی بیماری‌ها عوارض چشمی در بیماری دیابت تپش قلب مراقبت‌های بعد ازIVF تب در کودکان خونریزی‌های مغزی جراحی‌های چاقی ویژه برنامه های شبکه سلامت در روز مادر راهکارهای پیشگیری از سوختگی در کودکان فصل دوم برنامه تلویزیونی «پنجره جمعیت» از یکشنبه 10 دی‌ماه 1402

نظرات

مانده : (1000) حرف