اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

جمعه 27 تیر 1399

افزایش علائم گوارشی در مبتلایان به کرونا

در حال حاضر ۲۰ تا ۲۵ درصد مبتلایان به کرونا، با علائم گوارشی به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند.

0

افزایش علائم گوارشی در مبتلایان به کرونا

به گزارش روابط عمومی شبکه سلامت :دکتر اباذر پارسی با اشاره به بروز علائم گوارشی در بیماران مبتلا به کرونا، اظهار کرد: در ابتدای شیوع ویروس کرونا، تظاهرات این بیماری تنفسی بود اما در ماه‌های اخیر، علائم بیشتر گوارشی بوده است؛ در حال حاضر ۲۰ تا ۲۵ درصد مبتلایان به کرونا، با علائم گوارشی به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند.

وی افزود: بیماران دارای علامت‌های شایع گوارشی، دیرتر از بیماران با علامت‌های ریوی به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند و این طولانی شدن مدت بیماری، سرایت بیماری را بیشتر می‌کند و عوارض آن را نیز افزایش می‌دهد زیرا درمان دیرتر شروع می‌شود.

این فوق تخصص گوارش و کبد بزرگسالان ادامه داد: اسهال، علامت شایع گوارشی مبتلایان به کرونا است. کاهش اشتها نیز یکی دیگر از علائم شایع است؛ ورود هر عفونتی به بدن، می‌تواند باعث کاهش اشتها شود. دردهای شکمی و استفراغ نیز از دیگر علائم شایع گوارشی مبتلایان به کرونا است.

پارسی افزود: مردم باید به فرق بین استفراغ ناشی از کرونا و استفراغ ناشی از مسمومیت توجه کنند؛ استفراغ ناشی از کرونا با تب همراه است اما استفراغ ناشی از مسمومیت همراه با تب نیست.

وی گفت: همچنین معمولا علائم گوارشی در افرادی که دچار ویروس فصلی می‌شوند، در مدت ۴۸ تا ۷۲ ساعت برطرف می‌شود اما زمانی که این علائم ادامه پیدا می‌کنند باید بیمار از نظر ابتلا به کرونا بررسی شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به تاثیر ویروس کرونا بر ارگان‌های مختلف بدن، تصریح کرد: مواردی از پانکراتیت یا التهاب لوزالمعده گزارش شده است. معمولا انتظار داریم بیماری پانکراتیت بر اثر مصرف الکل یا موارد دیگری بروز پیدا کند اما اخیرا در سطح کشور مواردی از ابتلا به پانکراتیت به دلیل کرونا داشته‌ایم. همچنین کرونا می‌تواند بر کبد تاثیرگذار باشد و درگیری کبدی ایجاد کند.

وی افزود: این ویروس با سه مکانیسم می‌تواند تاثیرگذار باشد؛ کرونا می‌تواند موجب درگیری سلول‌های کبدی شود و هپاتیت ایجاد کند که اکنون، شاهد موارد افزایش آنزیم‌های کبدی در این بیماران هستیم. همچنین این بیماری، انعقادپذیری خون را افزایش می‌دهد و می‌تواند باعث انعقاد هر رگی شود. داروهای مورد استفاده برای درمان این بیماری نیز عوارض کبدی دارند که گاه مجبور به قطع این داروها می‌شویم.

این فوق تخصص گوارش و کبد بزرگسالان گفت: سیستم ایمنی بدن افرادی که بیماری زمینه‌ای گوارشی دارند مقداری ضعیف‌تر از دیگر افراد است و به تبع، شانس ابتلای این گروه به عوارض کبدی کروناویروس افزایش می‌یابد بنابراین بیماران سیروز کبدی و التهابات روده‌ای باید بیشتر مراقبت کنند.

وی ادامه داد: سیروز کبدی، بیماری اختلال عملکرد کبد است اما در این بیماری هنوز فرد به مراحله نیاز به پیوند نرسیده است. با این حال مواردی از بیماران دارای سیروز کبدی داشتیم که به دلیل ابتلا به کرونا، با تشدید علائم مواجه شدند و کرونا در این بیماران حتی منجر به فوت شده است.

پارسی افزود: برخی بیماران گوارشی دیگر نیز با وجود مصرف دارو، به دلیل ابتلا به کرونا دچار تشدید علامت و عوارض شدند و روند درمان آن‌ها تغییر کرده است.

وی گفت: این بیماری ممکن است منجر به خون‌ریزی گوارشی شود؛ با ابتلا به این ویروس، سیستم ایمنی بدن درگیر می‌شود و با درگیری سیستم ایمنی، تمام مخاط بدن می‌تواند دچار التهاب شود.

این فوق تخصص گوارش و کبد بزرگسالان افزود: کروناویروس در مدفوع ۷۰ تا ۷۳ درصد بیماران گوارشی مبتلا به کرونا، مشاهده شده اما در مدفوع بیماران دارای علائم ریوی کمتر بوده است با این وجود، می‌تواند منتقل‌کننده باشد.

پارسی با بیان اینکه کشیدن سیفون توالت نیز منجر به انتشار ویروس در دستشویی می‌شود، گفت: بیمارانی که در قرنطینه خانگی هستند، در صورت امکان دستشویی خود را جدا کنند در غیر این صورت باید دستشویی هر بار پس از استفاده، ضدعغونی شود تا ویروس از بین برود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اظهار کرد: شکل بیماری کووید -۱۹ به سمت علائم گوارشی رفته است بنابراین در صورتی که علائم گوارشی به ویژه همراه با تب باشند و بیش از ۴۸ ساعت طول بکشند، باید جدی گرفته شوند زیرا ممکن است بروز این علائم به دلیل ابتلا به کرونا باشد.

وی افزود: این بیماری، هزار چهره است و در حال درگیر کردن همه ارگان‌ها است و در آینده نیز شاید عوارضی در مبتلایان بهبودیافته بر جای بگذارد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: برخی افراد با بیماری زمینه‌ای، به دلیل واهمه از ابتلا به کرونا به صورت خودسرانه مصرف دارو را قطع می‌کنند در صورتی که با قطع مصرف دارو، بیماری زمینه‌ای آن‌ها شعله‌ور می‌شود و عوارض بر جای می‌گذارد.

پارسی افزود: بیمارانی داریم که برای پیگیری درمان، به مراکز درمانی مراجعه نمی‌کنند و به صورت خودسرانه دارو مصرف می‌کنند یا حتی داروی بیش از حد مصرف می‌کنند که این مساله، منجر به بروز عوارضی شده است.

وی که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می‌کرد، گفت: روزانه بیمارانی داریم که نیازمند آندوسکوپی یا معاینات دیگر هستند اما به دلیل ترس از ابتلا به کرونا، با این معاینات مخالفت می‌کنند در حالی که در مراکز درمانی، پروتکل‌های بهداشتی برای پیشگیری از انتقال کرونا تعریف شده است. ابزار مورد استفاده در مواد ضدعفونی کننده بسیار قوی گذاشته می‌شوند و نگرانی در این زمینه وجود ندارد.

منبع :ایسنا

آخرین اخبار

طرح آزمایشی ادغام خدمات طب ایرانی در نظام شبکه بهداشت و درمان اردکان افتتاح می‌شود بیش از سه هزار پروژه تحقیقاتی مرتبط با کرونا، مورد حمایت وزارت بهداشت قرار گرفته اند مردم سبک زندگی خود را در پاییز تغییر دهند مشاهده نتایج مثبتی استفاده از ماسک در نیمکره جنوبی جهش کرونا در انگلیس بیش از سه هزار پروژه تحقیقاتی مرتبط با کرونا، مورد حمایت وزارت بهداشت قرار گرفته اند استفاده از ماسک کلید مبارزه با کرونا و آنفولانزا دانه چیا چیست و چه فوایدی دارد؟ بازگشت محدودیت کرونایی به برخی استان ها رکوردشکنی ابتلای روزانه کرونا در کشور کلاسی که ابتلا به کرونا در آن مشاهده شود، تعطیل می شود شعله های جدیدی از آتش کرونا در کشور برافروخته شده است "روز جهانی بدون خودرو" و کالبد شهری انسان‌محور رعایت اصول حفظ تندرستی طب ایرانی، در پیشگیری از بروز آلزایمر موثر است شش منبع غذایی مهم برای پیشگیری از اضطراب توصیه های تغذیه ای طب سنتی در فصل پاییز مقام معظم رهبری:خطر تحریف واقعیات دفاع مقدس جدی است هشدار وزارت بهداشت درمورد کاهش استفاده از ماسک و رعایت پروتکل های بهداشتی فوت ۱۷۷ بیمار در شبانه روز گذشته در کشور ابراز نگرانی از کاهش حساسیت مردم استان قم نسبت به بیماری کووید 19 تشریح ساز و کار عرضه واکسن آنفلوانزا با کد ملی ویتامین C در بدن چه می کند؟ آلزایمر، یادم تو را فراموش افزایش ۲ برابری مراجعه به درمانگاه‌های شهرداری تهران آغاز نظارت الکترونیکی بر داروخانه ها / "دارو و تجهیزات پزشکی" نوک پیکان تحریم‌ها توصیه‌های ضدکرونایی برای بیماران دیابتی مادر سردار بزرگ خیبر آسمانی شد برای پیشگیری از آلزایمر چه غذاهایی بخوریم این ۶ کار را برای سلامت قلب خود هرگز انجام ندهید پاسخ وزارت بهداشت به ادعای اثربخشی «اکتمرا» درباره شرایط توزیع واکسن آنفلوانزا در داروخانه بیشتر بدانیم بازرسی از ۱۵ هزار مدرسه و رعایت ۷۵ درصدی شیوه نامه‌های بهداشتی تاکید مجدد به رعایت پروتکل‌ها در ادارات راهی جز فاصله گذاری فیزیکی، زدن ماسک و شستنِ دست نداریم حمل و نقل عمومی، مهمترین عامل شیوع کرونا در کلانشهر‌ها قدردانی از همکاری شبانه روزی رسانه ملی در بحران کرونا / وفاق و همدلی در بسیج ملی مقابله با کرونا مشابه دوران دفاع مقدس است تغییر سبک زندگی اولویت رسانه ملی در مهار ویروس کرونا ادامه تاخت و تاز کرونا در کشور ۶۶۰ بیمار کرونایی در قم بستری هستند شرایط تهران کاملا قرمز است دوپویترن یا بیماری کف دست چیست؟ تشدید کرونا در موج سوم / هر علامت تنفسی، مطمئنا کروناست رشد ۱۰ درصدی بستری‌های کرونا در تهران / ضرورت جذب نیروی جدید در بیمارستان‌ها جهش‌های ویروس کرونا تأثیری در بیماری زایی ندارد با فوت ۱۶۶ بیمار؛ مجموع قربانیان کرونا در کشور از ۲۴ هزار نفر گذشت هفته دفاع مقدس را گرامی میداریم عرضه واکسن به افراد بالای ۶۵ سال با کارت ملی در داروخانه‌ها تولید یک داروی بایوتک برای درمان برخی علائم کرونا شانس ابتلا بین الکلی ها ۱۲ و شیشه ای ها ۳ برابر است کاهش استفاده مردم از "ماسک

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .