اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

سه شنبه 31 تیر 1399

روش مقابله با ذرات معلق ویروس کرونا در هوا

سازمان بهداشت جهانی در هفته‌ی گذشته سرانجام تایید کرد که ویروس کرونا می‌تواند

0

روش مقابله با ذرات معلق ویروس کرونا در هوا

با توجه به این که کرونا می تواند در هوا باقی بماند، باید در کیفیت هوایی که تنفس می‌کنیم نیز بیشتر دقت کنیم.

روش مقابله با ذرات معلق ویروس کرونا در هوا

به گزارش روابط عمومی شبکه سلامت: سازمان بهداشت جهانی در هفته‌ی گذشته سرانجام تایید کرد که ویروس کرونا می‌تواند در هوا بماند و توسط ذرات معلق هوا منتقل شود. این بدان معنی است که فاصله‌ی اجتماعی به تنهایی برای مبارزه با بیماری کافی نیست و باید در کیفیت هوایی که تنفس می‌کنیم نیز بیشتر دقت کنیم.

زمانی که کسی سرفه، عطسه و یا حتی صحبت می‌کند، قطرات کوچکی در هوا منتشر می‌سازد. اکنون پس از شش ماه که از آغاز جهان‌گیری ویروس کرونا می‌گذرد، ما می‌دانیم که این موضوع در محیط‌های بسته که جای کافی برای فاصله‌ی اجتماعی نیست، خطرناک است. رستوران‌ها، کافه‌ها، کلیساها و مساجد، محیط‌های کاری و مراکز تفریحی از مکان‌های پرخطر محسوب می‌شوند. نکته‌ی دارای اهمیت آن است که در حال حاضر اغلب مکان‌هایی که تجمع مردم در آن‌جا زیاد است، تهویه‌ی مناسبی هم ندارند.

​خطر ابتلا به کرونا در فضای باز چقدر کمتر از محیط بسته است؟

از آغاز همه‌گیری کووید ۱۹، سازمان جهانی بهداشت و متخصصان عفونی، طبق آخرین یافته‌ها راه‌های انتقال و علائم گوناگون ابتلا به کرونا ویروس را مطرح کرده‌اند. از جمله تاکید داشتند که این ویروس در درجه‌ی اول توسط قطرات بزرگ عطسه و سرفه‌ی مستقیم به سمت اشخاص انتقال می‌یابد. اما شمار زیاد مواردی که در محیط‌های بسته مبتلا شدند، تردیدها درباره‌ی دیگر راه‌های انتشار را بیشتر کرد، و سرانجام تایید شد که ویروس کرونا از طریق ذرات معلق در هوا (هواپخش‌ها) نیز انتقال می‌یابد.

برخلاف قطرات بزرگ که به دلیل گرانش، تا چند متری به زمین یا دیگر سطوح اطراف سقوط می‌کنند، ذرات معلق از پنج میکرومتر هم کوچک‌تر هستند و می‌توانند در همان جهت قطرات بزرگ منتشر شوند با این تفاوت که حتی تنفس عادی هم می‌تواند عامل انتشار آن‌ها باشد. علاوه بر این هواپخش‌ها، به اندازه‌ای سبک هستند که پیش از سقوط به زمین می‌توانند در هوا معلق بمانند و جابه‌جا شوند. این به معنی این است که ویروس کرونا می‌تواند ساعت‌ها در هوا بماند و در اجتماعات بزرگ افزایش یابد.

۲۳۹ دانشمند از ۳۲ کشور دنیا در زمینه‌های گوناگون (از مهندسی گرفته تا کنترل کیفیت هوا و ویروس‌شناسی)، نامه‌ای سرگشاده به سازمان بهداشت جهانی نوشتند تا این سازمان پس از ماه‌ها تردید، مواضع خود را تصحیح کند و ذرات معلق را به عنوان یک خطر جدی درنظر بگیرد. این نامه در ۶ جولای در ژورنال علمی Clinical Infectious Diseases منتشر شد.


 

مترو

در این مورد، ۱ یا ۲ متر فاصله گرفتن، شستن دست‌ها و تمیز کردن مرتب سطوح، برای جلوگیری از انتقال ویروس کرونا به تنهایی کافی نیست. بلکه عدم حضور در محیط‌های شلوغ و هم‌چنین ماسک زدن در محیط‌های بسته می‌تواند کمک مؤثری در این زمینه باشد. اگرچه برای جلوگیری از انتشار بیشتر ویروس در هوا، باید بیش از این‌ها هزینه شود.

در این‌که ویروس کرونا چه میزان در هوا زنده می‌ماند هنوز به لحاظ علمی تردیدهایی وجود دارد اما برخی آزمایش‌ها نشان می‌دهد که این ویروس می‌تواند تا ۱۶ ساعت در هوا معلق و زنده بماند. این در حالی است که در خارج از محیط کنترل‌شده‌ی آزمایشگاهی تشخیص ذرات معلق در هوا و مطالعه‌ی چگونگی انتقال آن بسیار دشوار است. برای نمونه پژوهشگران طی یک مطالعه، مواد ژنتیکی ویروس کرونا را در هواپخش‌هایی که از دو بیمارستان در شهر ووهان چین، جمع‌آوری کرده بودند مشاهده کردند. هرچند تکه‌های RNA ویروسی، در حقیقت ویروس زنده محسوب نمی‌شود و به خودی خود آلوده نیست اما می‌تواند شاهدی بر انتقال ویروس از راه ذرات معلق هوا باشد.

پژوهشگران طی یک آزمایش دریافتند که یک دستگاه تهویه مطبوع معمولی، هوای ویروسی را در طول یک رستوران بدون پنجره در کوانگجوی چین انتقال داده و ۹ نفر از ۳ خانواده از این راه به کووید ۱۹ مبتلا شدند. این در حالی است که میزهای این رستوران بیش از یک متر از هم فاصله داشتند. این مطالعه نشان داد که در صورت بسته بودن پنجره، تهویه مطبوع می‌تواند به گردش ویروس از طریق هوا و نگه داشتن آن در اتاق کمک کند.

استفاده از تصفیه هوا و فیلترهای استاندارد در تهویه مطبوع

«لینسی مار» استاد مهندسی و متخصص هواپخش در دانشگاه ویرجینیا که در نوشتن نامه‌ی اشاره شده به سازمان بهداشت جهانی همکاری داشته می‌گوید: «بیشتر سیستم‌های تهویه مطبوع برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی از گردش هوا استفاده می‌کنند، اگرچه فیلتر استاندارد می‌تواند تقریبا نیمی از ویروس موجود در هوا را بزداید.»

مطالعه‌ی موردی دیگر روی یک گروه آواز کر در واشنگتن انجام شد. جایی که اگرچه فاصله‌ی فیزیکی را حفظ کرده بودند اما یک نفر موجب ابتلای قطعی ۳۳ نفر در سالن به ویروس کرونا شد. به طور کلی «آواز خواندن» و «صحبت با صدای بلند» می‌تواند مقادیر زیادی از ذرات معلق در هوا ایجاد کند. شواهد نشان می‌دهد که این موارد که اصطلاحا «فراپخش‌کننده‌های گفتاری» نامیده می‌شوند، می‌توانند ذرات معلق بیشتری را حتی در طول یک مکالمه‌ی عادی انتشار دهند.

دانشمندان در نامه‌ی خود تاکید کردند که با بازگشایی اماکن مانند کسب‌وکارها، مدارس و دانشگاه‌ها باید اقدامات پیشگیرانه‌ی جدی و پروتکل‌های تازه برای جلوگیری از انتقال ویروس انجام شود که ازجمله‌ی آن باید به تهویه‌ی مناسب و تصفیه‌ی هوا در داخل ساختمان‌ها برای رقیق شدن قطرات ویروسی در هوا و جلوگیری از انتقال ویروس اشاره کرد.

«جولیان تانگ» استادیار علوم تنفسی دانشگاه لستر و یکی از نویسندگان این نامه می‌گوید: «بهبود کیفیت هوا در محیط‌های داخلی از طریق تهویه‌ی پیشرفته، علاوه بر کاهش انتقال ویروس می‌تواند برای کسانی که از آسم، تب یونجه و سایر بیماری‌های آلرژیک نیز رنج می‌برند مؤثر باشد.»

دستگاه‌های تصفیه کننده‌ی هوا چطور جلوی آلرژی را می‌گیرند؟

پرتو فرانفش برای میکروب‌زدایی

استفاده از چراغ‌های فرابنفش میکروب‌زدا در جاهایی که امکان رسیدن نور طبیعی خورشید وجود ندارد می‌تواند به امری معمول تبدیل شود. نوعی از پرتو فرابنفش به نام far-UCV شناسایی شده است که به طور مؤثری ویروس کرونا روی سطوح را از بین می‌برد و برای استفاده در محیط‌های انسانی نیز ایمن است. هم‌اکنون نیز در برخی نقاط جهان از ربات‌های پرتو فرابنفش برای ضدعفونی کردن محیط‌هایی مانند بیمارستان، فرودگاه، هتل و زندان‌ها استفاده می‌شود.

 

استفاده از پرتو فرابنفش

باز گذاشتن در و پنجره‌ها

«جولی بریند» محقق دانشگاه آنگلیای شرقی نیز اشاره می‌کند: «یک راه آسان و سریع در محیط‌های بسته مانند رستوران‌ها، محل کار و کلاس‌های درس، باز گذاشتن هم‌زمان در و پنجره است اما نصب چراغ‌های فرابنفش یا استفاده از تصفیه‌کننده‌های هوا می‌تواند هزینه‌ی زیادی داشته باشد.»

او می‌افزاید: «ما هنوز نمی‌دانیم آیا بهترین سیستم‌های تصفیه هوا می‌توانند ذرات معلق در هوای سرفه‌ی شخصی را که با فاصله‌ی دو اتاقک از فرد قرار دارد را بگیرد یا خیر. علاوه بر این ساخت سیستم‌های تصفیه هوا یا پرتو فرابنفش هنوز برای خانه‌ها و آسایشگاه‌ها اقتصادی نیست، در حالی که این مکان‌ها می‌توانند در آینده از عوامل مهم انتقال باشند.»

هر اقدام پیشگیرانه مؤثر است

بنابراین با تایید سازمان بهداشت جهانی، نیاز به راه‌های برای پاک‌سازی هوا از ویروس و وضع پروتکل‌های تازه برای مشاغل و بهداشت عمومی بیشتر احساس می‌شود. همان‌طور که تانگ از دانشگاه لستر می‌گوید: «هر محافظت بیشتری به پیشگیری از ابتلا به ویروس کمک می‌کند. پس چرا تلاش نکنیم که افراد کم‌تری به ویروس مبتلا شوند؟»

منبع :جی پلاس

آخرین اخبار

مصرف کنندگان دخانیات بر اثر ابتلا به کووید ۱۹ بیشتر فوت می کنند دهان و ۱۳ نشانه هشدار رییس سازمان غذا و دارو:واکسن آنفلوآنزا برای گروه‌های پرخطر از فردا تزریق می‌شود چطور آلرژی این فصل را کنترل کنیم؟ خواص و مضرات خوردن خرما در دوران بارداری عبور دوباره شمار قربانیان کرونا از مرز ۲۰۰ تن واکسن آنفلوآنزا تحویل داروخانه‌ها نشده/ مردم از مراجعه به داروخانه پرهیز کنند ادویه و گیاهانی که ایمنی بدن را تقویت می‌کنند انجام روزانه ۷۰۰ تست مولکولی تشخیص ویروس کرونا سلامت دانشجویان خط قرمز ما است پرخوری عصبی عوارض جدی در پی دارد آغاز مرحله نخست توزیع واکسن آنفولانزا چه گروه‌هایی بیشتر در خطر ویروس کرونا هستند؟ افزایش مرگ و میرها با کاهش رعایت نکات بهداشتی اعطای امتیاز به اعضای هیئت علمی درگیر درمان کرونا وزیر بهداشت: طب سنتی نباید در دست پلید خرافه، قربانی شود برای خرید واکسن کووید19 توافقنامه ای توسط رییس سازمان غذا و دارو امضا شده است ۱۱ توصیه طلایی برای زندگی با کرونا ۴۰۰۰ تخت بستری نیروهای مسلح به بیماران کرونایی اختصاص دارد ضرورت همزیستی با کووید 19 با دست خالی با کرونا نمی‌شود جنگید اهمیت رعایت اصول بهداشتی برای مقابله با کرونا طرح آزمایشی ادغام خدمات طب ایرانی در نظام شبکه بهداشت و درمان اردکان افتتاح می‌شود بیش از سه هزار پروژه تحقیقاتی مرتبط با کرونا، مورد حمایت وزارت بهداشت قرار گرفته اند مردم سبک زندگی خود را در پاییز تغییر دهند مشاهده نتایج مثبتی استفاده از ماسک در نیمکره جنوبی جهش کرونا در انگلیس بیش از سه هزار پروژه تحقیقاتی مرتبط با کرونا، مورد حمایت وزارت بهداشت قرار گرفته اند استفاده از ماسک کلید مبارزه با کرونا و آنفولانزا دانه چیا چیست و چه فوایدی دارد؟ بازگشت محدودیت کرونایی به برخی استان ها رکوردشکنی ابتلای روزانه کرونا در کشور کلاسی که ابتلا به کرونا در آن مشاهده شود، تعطیل می شود شعله های جدیدی از آتش کرونا در کشور برافروخته شده است "روز جهانی بدون خودرو" و کالبد شهری انسان‌محور رعایت اصول حفظ تندرستی طب ایرانی، در پیشگیری از بروز آلزایمر موثر است شش منبع غذایی مهم برای پیشگیری از اضطراب توصیه های تغذیه ای طب سنتی در فصل پاییز مقام معظم رهبری:خطر تحریف واقعیات دفاع مقدس جدی است هشدار وزارت بهداشت درمورد کاهش استفاده از ماسک و رعایت پروتکل های بهداشتی فوت ۱۷۷ بیمار در شبانه روز گذشته در کشور ابراز نگرانی از کاهش حساسیت مردم استان قم نسبت به بیماری کووید 19 تشریح ساز و کار عرضه واکسن آنفلوانزا با کد ملی ویتامین C در بدن چه می کند؟ آلزایمر، یادم تو را فراموش افزایش ۲ برابری مراجعه به درمانگاه‌های شهرداری تهران آغاز نظارت الکترونیکی بر داروخانه ها / "دارو و تجهیزات پزشکی" نوک پیکان تحریم‌ها توصیه‌های ضدکرونایی برای بیماران دیابتی مادر سردار بزرگ خیبر آسمانی شد برای پیشگیری از آلزایمر چه غذاهایی بخوریم

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .