اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

شنبه 4 مرداد 1399

ستاد مبارزه با کرونا خدمات روانشناسی را جدی نمی‌گیرد

در راستای صیانت از روحیه مردم ستاد مبارزه با کرونا خدمات روانشناسی را جدی نمی‌گیرد

در راستای صیانت از روحیه مردم

ستاد مبارزه با کرونا خدمات روانشناسی را جدی نمی‌گیرد

رئیس سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران گفت: ستاد مبارزه با کرونا خدمات روانشناسی را جدی نمی‌گیرد و نگرانی خود را در این باره به رئیس جمهور اعلام کردیم.

به گزارش روابط عمومی شبکه سلامت  دکتر محمد حاتمی گفت: ابتدای کرونا تا اوایل اردیبهشت، مشاوران ما به صورت داوطلبانه خدمات روانشناسی ارائه می‌دادند. این خدمات در کل کشور وجود داشت. اما از آن تاریخ سامانه ۴۰۳۰ اعلام کرد که دیگر نیاز به خدمات روان شناسی نیست. وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی هم با بی میلی رفتار کرد، بنابراین خدمات ما نیز منتفی شد.
رییس سازمان روان شناسی ایران در پاسخ به این پرسش که آیا شما اقدامات صیانت از روحیه مردم را لازم نمی‌دانستید؟ چرا این اقدامات صورت نگرفته است؟ گفت: صیانت از روحیه مردم به طور کامل درست است. باید شیوع اختلالات روانی، افسردگی را جدی می‌گرفتند. البته ما از ابتدا این موضوع را با ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح کردیم. آن‌ها در حرف موضوع را تأیید کردند، اما در عمل هیچ اقدامی صورت نگرفت. در واقع وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی از ظرفیت روانشناسان و سازمان ما استفاده نمی‌کند.
وی افزود: لازم بود در این خصوص تکلیفی به سازمان نظام روانشناس و متولیان نظام درمان کشور داده شود، بودجه‌ای تخصیص داده شود، حمایتی صورت گیرد تا این خدمات انجام شوند. اکنون اراده وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی این است که از روانشناسان استفاده نشود. ده‌ها درخواست دادیم. حتی التماس کردیم، اما متأسفانه، ترتیب اثر داده نشده است. نتیجه اش هم همین است که می‌بینید.
آقای دکتر حاتمی در پاسخ به این پرسش که «دلیل خاصی وجود دارد که وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی اینگونه تدبیر می‌کند؟» گفت: دلیلش آن است که برای آن‌ها سلامت روان مهم تلقی نمی‌شود که در برنامه هایشان باشد. بیشتر مسائل پزشکی را مدنظر دارند. آن‌ها به مسائل روانشناسی (بر خلاف کشور‌های دیگر) اهمیتی نمی‌دهد.
وی گفت: ما اواخر فروردین احساس خطر کردیم و پیوست آن به آقای روحانی (رییس جمهور) نامه کتبی و رسمی دادیم. مشاورین رییس جمهور هم مطالعه کردند و صحه گذاشتند. اما با وجود اینکه سه ماه از آن موعد گذشته است، ترتیب اثر داده نشد. برآورد ما این است که اختلالات روانی و مصائب روانشناختی رو به افزایش بگذارد و ما هم زمان را از دست دادیم.
آقای دکتر حاتمی در پاسخ به این پرسش که امکان نداشت سازمان یا روانشناسان داوطلبانه چنین خدماتی را ارائه دهند و منتظر تصمیم رییس جمهور نباشند؟ پاسخ داد: واقعیت امر این است که از ابتدای کرونا تا اوایل اردیبهشت، مشاوران ما به صورت داوطلبانه این خدمات را ارائه می‌دادند. اعلام هم شد. شما می‌توانستید با تماس به سامانه ۴۰۳۰ خدمات مشاوره و روانشناسی بگیرید. این خدمات در کل کشور وجود داشت. اما از آن تاریخ سامانه ۴۰۳۰ اعلام کرد که دیگر نیاز به خدمات روانشناسی نیست. وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی هم با بی میلی رفتار کرد؛ بنابراین خدمات ما نیز منتفی شد. به هر حال پدر خانواده آن‌ها هستند. ستاد باید تصمیمی بگیرد و وقتی آن‌ها نمی‌خواهند ما چه می‌توانیم بکنیم. نه بودجه‌ای داریم. نه مسؤولیتی در این زمینه به ما سپرده می‌شود.
وی ادامه داد: من به عنوان رییس یک سازمان مسؤول و کارشناس در این زمینه احساس خطر می‌کنم. این موضوع مهم است. لطفا به این موضوع به شدت توجه بکنند.

منبع :خبرگزاری صدا وسیما

آخرین اخبار

خطر بروز علائم شدیدتر کووید-۱۹ در بیماران مبتلا به بیماری های غیرواگیر یک رژیم غذایی برای زنان باردار برای پیشگیری از کرونا اگر می‌خواهید لاغر شوید این وعده غذایی را حذف نکنید کرونا و ماه محرم و ارتباط موثر و الزامات آن بیانیه مشترک وزرای بهداشت و علوم در خصوص کنکور سراسری/ کنکور در تاریخ مصوب قبلی برگزار می شود دستورالعمل ستاد کرونا برای مراسم های عزاداری محرم و صفر طبق پروتکل های بهداشتی اعلام شد. برگزاری آیین های محرم با رعایت شیوه نامه های بهداشتی وضعيت كرونا در استان یزد و عوامل تعيين كننده اجتماعي سلامت اطلاعیه مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص برگزاری کنکور سراسری آمار جهانی کرونا علت ایجاد "فیبروم رحمی" چیست+ راهکار درمانی طب سنتی فوت ۱۸۹ نفر در ۲۴ ساعت گذشته​​​​​​​ شمار مبتلایان به کرونا از ۲۰ میلیون نفر گذشت تغذيه در نوجوانان، کاهش اضطراب داوطلبان و سامانه ١٤٨٠ سنجش میزان رضایت مبتلایان به کووید 19 از خدمات درمانی ارائه شده آخرین آمار کرونا در کشور| فوت ۱۶۳ نفر در ۲۴ ساعت گذشته نذر خون در محرم و صفر؛ درخواست سازمان انتقال خون از هموطنان الزامات طرح فاصله گذاری پویا چیست؟ آیا بیماری لثه در تشدید کرونا موثر است؟ خبرنگاران چگونه استرس‌های خود را مدیریت کنند؟ اگر می‌خواهید دندان‌هایتان سالم بمانند به این ۹ توصیه عمل کنید ۳ ماده غذایی جادویی برای درمان درد مفاصل میان وعده‌های مفید در ایام کرونایی کدامند حداقل تا شش ماه دیگر با کرونا درگیر هستیم شمار مبتلایان به کرونا در آمریکا از ۵ میلیون نفر گذشت واکسن کرونا روی افراد چاق جواب نمی‌دهد قرارداد ۱۹۱۹؛ تحقق بخشیدن حقارت عمومی مسافران عامل اصلی انتقال کرونا در چه صورت اگر تست کرونا منفی بود باز هم باید قرنطینه شد؟ آیا دستکش مانع انتقال ویروس کرونا می شود؟ نقش الگوها رفتاری در زندگي و سبک زندگی سالم سالمندان ادامه روند کاهش مرگ و میر کرونا در کشور/ فوت ۱۳۲ بیمار کووید۱۹ در شبانه روز گذشته محافظ صورت جای ماسک را نمی‌گیرد هرگز گوشت و ماهی را بدون زردچوبه کباب نکنید! مهمترین نکات استفاده از پنکه در دوران شیوع کرونا الزامات طرح فاصله گذاری پویا چیست؟ رعایت حداکثری پروتکل های بهداشتی در برگزاری آزمون های سراسری اولین و مطمئن ترین نشانه ابتلا به کرونا چیست؟ چاق‌ها؛ از کرونا بترسید افزایش شمار مبتلایان به کرونا در اروپا آمار جهانی کرونا توضیحات رییس سازمان غذا و دارو درباره دارو‌های ایرانی کرونا مزایای مصرف ویتامین ث برای سلامت بدن معده درد ممکن است نشانه کرونا باشد؟ ثبات و کاهش نسبی شیوع کرونا از طریق استفاده از ماسک غدیر فریاد احیای دین است تامین سلامت و بروز رساني تجهيزات درماني از وظایف ما در قبال مردم عزیز است شناسایی دو هزار و ۴۵۰ بیمار جدید کووید۱۹ در کشور ویروس کرونای جدید و داروهای احتمالی آن فوت ۱۷۴ بیمار در شبانه روز گذشته

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .