اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

سه شنبه 7 مرداد 1399

روز جهانی هپاتیت و اهدای خون

7 مرداد روز جهانی هپاتیت و اهدای خون است.

در حال حاضر میزان شیوع هپاتیت B و C در جمعیت اهداکنندگان خون با فرهنگسازی، آموزش و ارتقای فرآیند‌های انتخاب اهداکننده و اجرای برنامه خودحذفی محرمانه و حذف خون جایگزین ۱۰ برابر کمتر از جمعیت عمومی کشور است و در منطقه مدیترانه شرقی و آسیای میانه، کشور ما با برخورداری از بهترین شاخص‌های سلامت خون و کمترین میزان شیوع عفونت‌های منتقله از خون از جمله هپاتیت بی و سی وبا افزایش شاخص اهداکنندگان مستمر خون، استفاده از کیت‌های غربالگری استاندارد، بهره گیری از سیستم اتوماسیون، اجرای روش‌های بهینه تولید در مراکز انتقال خون سراسر کشور سرآمد این کشورهاست.
دکتر بشیر حاجی بیگی به مناسبت این روز می‌گوید: در جامعه عمومی کشور نزدیک به دو میلیون نفر مبتلا به ویروس هپاتیت B مزمن و کمتر از ۳۰۰ هزار نفر مبتلا به هپاتیت C مزمن هستند. در قاره پهناور آسیا کشور‌های ایران، ژاپن، کره جنوبی کشور‌های برتر در زمینه تضمین کیفیت و سلامت خون و فرآورده‌های آن هستند.
وی می‌افزاید:در حاضر با توجه به واکسیناسیون نوزادان بر علیه هپاتیت B در کشور، آمار هپاتیت B رو به کاهش است. این شیب کاهشی، آرامش اطمینان بخشی را برای عزیزان مصرف کننده خون و فرآورده‌های آن در کشور به دنبال دارد.
دکتر بشیر حاجی بیگی می‌گوید: خون‌هایی که از نظر هپاتیت و HIV در مراکز انتقال خون شناسایی می‌شوند از چرخه انتقال خون
خارج می‌شود.
وی می‌افزاید: با انجام واکسیناسیون هپاتیت بی (HBV) در کشور توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سال ۱۳۷۲ قدم بزرگی در افزایش سلامت جامعه ایرانی و بدنبال آن افزایش ضریب امنیت و سلامت خون‌های اهدایی در کشور برداشته شده است.
سخنگوی سازمان انتقال خون ادامه می‌دهد: سازمان انتقال خون ایران در زمینه آموزش جامعه اهداکنندگان خون برای راه‌های کنترل هپاتیت B و C در میان مراجعین به این سازمان قدم‌های مهمی را برداشته است. رعایت اصول خود مراقبتی در اهداکنندگان مستمرخون در کشورگام مهمی در جهت افزایش ضریب امنیت و سلامت خون در جامعه اهدا کنندگان خون بوده است.
در سال ۱۳۹۸ میزان موارد مثبت تائیدی هپاتیت بی در اهدا کنندگان خون در کشور ۳۶ نفر در صد هزار اهدا کننده خون بوده است.
میزان موارد مثبت تائیدی هپاتیت C در اهداکنندگان خون در کشور ۱۶ نفر در صد هزار اهدا کننده بوده است.
با اجرای طرح واکسیناسیون هپاتیت B در میان اهدا کنندگان مستمر خون در کشور که با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام شد امیدواریم میزان شیوع هپاتیت بی (HBV) در بین اهداکنندگان مستمر خون در کشور تا سال ۱۴۰۰ به صفر برسد.
خون‌های اهدایی در کشور که در آزمایش‌های غربالگری از نظر هپاتیت B و هپاتیت C مثبت گزارش شوند از چرخه مصرف خارج می‌شوند.
همچنین در ۱۵ سال گذشته میزان شیوع هپاتیت C و موارد مثبت شده از ۱۲۸ نفر در صد هزار نفر اهدا کننده خون در سال ۱۳۸۳ به ۱۶ نفر در صد هزار نفر اهدا کننده خون در سال ۱۳۹۸ رسیده است.
ضمن اینکه در ۱۵ سال گذشته میزان شیوع هپاتیت B و موارد مثبت شده از ۷۲ نفر در صد هزار نفر اهدا کننده خون در سال ۱۳۸۳ به ۳۶ نفر در صد هزار نفر اهدا کننده خون در سال ۱۳۹۸ رسیده است که نشان دهنده شیب کاهشی آن در میان اهدا کنندگان خون در کشور است.
دکتر حاجی بیگی درباره علت شیب کاهشی در میزان شیوع هپاتیت B در میان جمعیت اهدا کنندگان خون نیز می‌گوید:انتخاب اهدا کنندگان سالم توسط مراکز انتقال خون و حضور اهداکنندگان مستمر خون عامل این موفقیت بوده است.
وی می‌افزاید:در حال حاضر به طور میانگین نزدیک به ۶۰ درصد اهدا کنندگان خون در کشور را اهدا کنندگان مستمر خون تشکیل می‌دهند و در بعضی از استان‌های کشور نظیر استان (سمنان) این میزان به ۷۵ درصد می‌رسد.
دکتر بشیر حاجی بیگی می‌افزاید::ضریب امنیت و سلامت خون در اهدا کنندگان مستمر خون چند برابر بیشتر از اهدا کنندگان بار اول است.
سالانه ۵۰۰ هزار اهدا کننده مستمر خون در کشور داریم که حداقل سالی دو بار اهدای خون را انجام می‌دهند. هر فردسالم در کشور در آقایان ۴ بار در سال و خانم‌ها ۳ بار در سال می‌توانند خون اهدا کنند.
خون مصرفی در کشور با توجه به حضور اهداکنندگان مستمر خون در مراکز انتقال خون جزو سالم‌ترین خون‌ها در دنیاست و ضریب امنیت و سلامت خون در ایران بسیار بالاست.
بنابر گزارش‌های سازمان بهداشت جهانی به مناسبت روز جهانی هپاتیت ۷ مرداد ۲۰۲۰، در جهان ۲۹۰ میلیون نفر بدون دانستن اینکه به بیماری هپاتیت مبتلا هستند، زندگی می‌کنند. بدون پیدا کردن موارد تشخیص داده نشده و درمان آنها، میلیون‌ها نفر به رنج کشیدن ادامه می‌دهند و زندگی‌های بسیاری از بین می‌رود.
در روز جهانی هپاتیت، از مردم سراسر جهان خواسته شده است که وارد عمل شوند و آگاهی‌های عمومی در این راستا را ارتقاء دهند تا بتوانند این میلیون‌ها نفر را شناسایی کنند.

شعار روز جهانی امسال.
شعار امسال find the “missing millions” (پیدا کردن میلیون‌ها مورد گم شده) اختصاص داده شده است.
نرخ شیوع هپاتیت B و C در میان اهداکنندگان خون در ایران پایینترین نرخ در منطقه مدیترانه شرقی (EMRO) و به ترتیب در هپاتیت B حدود ۳۶ نفر در صد هزار و در هپاتیت C ۱۶ نفر در صد هزار است. این در حالی است که نرخ هپاتیت B و C در میان اهداکنندگان در برخی ازکشور‌های منطقه به ترتیب در حدود ۵ % و ۳ % است.
ایران جزو شش کشور منطقه مدیترانه شرقی است که غربالگری هپاتیت B را بر روی تمام خون‌های اهدایی انجام می‌دهد.
سازمان انتقال خون ایران برنامه ریشه کنی هپاتیت C را در بین اهداکنندگان خون در پیش گرفته و به دنبال رسیدن به خطر صفر هپاتیت B در سال‌های آینده است. باید به روزی برسیم که مطمئن باشیم هیچ رخداد هپاتیت ب B و C متعاقب تزریق خون در کشور بروز نمی‌کند.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

آخرین اخبار

نکات ضدکرونایی جهت تهویه هوا در خودروهای شخصی علائم ناشایع کرونا/ دیر به بیمارستان مراجعه نکنید! غذاهای سرشار از فیبر به مبارزه با آسم و کرونا کمک می کنند مباهله؛ از با شکوه‌ترین وقايع تاریخ اسلام تاثیر لغو طرح ترافیک بر آمار کرونا ؟ افزایش ۱۰ درصدی میزان ترخیص بیماران کرونایی همکاری رسانه با هیئاتی که دستورات بهداشتی را رعایت کنند آزمون سراسری با رعایت پروتکل بهداشتی برگزار می‌شود آغاز آموزش تلویزیونی از ۱۵ شهریور داوطلبان مبتلا به کرونا در خوداظهاری سازمان سنجش شرکت کنند واکسن‌ کرونای ایرانی تست‌های انسانی را پاس کرد پروتكل هاي بهداشتي محرم برای کرونا خطر بروز علائم شدیدتر کووید-۱۹ در بیماران مبتلا به بیماری های غیرواگیر یک رژیم غذایی برای زنان باردار برای پیشگیری از کرونا اگر می‌خواهید لاغر شوید این وعده غذایی را حذف نکنید کرونا و ماه محرم و ارتباط موثر و الزامات آن بیانیه مشترک وزرای بهداشت و علوم در خصوص کنکور سراسری/ کنکور در تاریخ مصوب قبلی برگزار می شود دستورالعمل ستاد کرونا برای مراسم های عزاداری محرم و صفر طبق پروتکل های بهداشتی اعلام شد. برگزاری آیین های محرم با رعایت شیوه نامه های بهداشتی وضعيت كرونا در استان یزد و عوامل تعيين كننده اجتماعي سلامت اطلاعیه مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص برگزاری کنکور سراسری آمار جهانی کرونا علت ایجاد "فیبروم رحمی" چیست+ راهکار درمانی طب سنتی فوت ۱۸۹ نفر در ۲۴ ساعت گذشته​​​​​​​ شمار مبتلایان به کرونا از ۲۰ میلیون نفر گذشت تغذيه در نوجوانان، کاهش اضطراب داوطلبان و سامانه ١٤٨٠ سنجش میزان رضایت مبتلایان به کووید 19 از خدمات درمانی ارائه شده آخرین آمار کرونا در کشور| فوت ۱۶۳ نفر در ۲۴ ساعت گذشته نذر خون در محرم و صفر؛ درخواست سازمان انتقال خون از هموطنان الزامات طرح فاصله گذاری پویا چیست؟ آیا بیماری لثه در تشدید کرونا موثر است؟ خبرنگاران چگونه استرس‌های خود را مدیریت کنند؟ اگر می‌خواهید دندان‌هایتان سالم بمانند به این ۹ توصیه عمل کنید ۳ ماده غذایی جادویی برای درمان درد مفاصل میان وعده‌های مفید در ایام کرونایی کدامند حداقل تا شش ماه دیگر با کرونا درگیر هستیم شمار مبتلایان به کرونا در آمریکا از ۵ میلیون نفر گذشت واکسن کرونا روی افراد چاق جواب نمی‌دهد قرارداد ۱۹۱۹؛ تحقق بخشیدن حقارت عمومی مسافران عامل اصلی انتقال کرونا در چه صورت اگر تست کرونا منفی بود باز هم باید قرنطینه شد؟ آیا دستکش مانع انتقال ویروس کرونا می شود؟ نقش الگوها رفتاری در زندگي و سبک زندگی سالم سالمندان ادامه روند کاهش مرگ و میر کرونا در کشور/ فوت ۱۳۲ بیمار کووید۱۹ در شبانه روز گذشته محافظ صورت جای ماسک را نمی‌گیرد هرگز گوشت و ماهی را بدون زردچوبه کباب نکنید! مهمترین نکات استفاده از پنکه در دوران شیوع کرونا الزامات طرح فاصله گذاری پویا چیست؟ رعایت حداکثری پروتکل های بهداشتی در برگزاری آزمون های سراسری اولین و مطمئن ترین نشانه ابتلا به کرونا چیست؟

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .