اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

سه شنبه 7 مرداد 1399

روز جهانی هپاتیت و اهدای خون

7 مرداد روز جهانی هپاتیت و اهدای خون است.

0

در حال حاضر میزان شیوع هپاتیت B و C در جمعیت اهداکنندگان خون با فرهنگسازی، آموزش و ارتقای فرآیند‌های انتخاب اهداکننده و اجرای برنامه خودحذفی محرمانه و حذف خون جایگزین ۱۰ برابر کمتر از جمعیت عمومی کشور است و در منطقه مدیترانه شرقی و آسیای میانه، کشور ما با برخورداری از بهترین شاخص‌های سلامت خون و کمترین میزان شیوع عفونت‌های منتقله از خون از جمله هپاتیت بی و سی وبا افزایش شاخص اهداکنندگان مستمر خون، استفاده از کیت‌های غربالگری استاندارد، بهره گیری از سیستم اتوماسیون، اجرای روش‌های بهینه تولید در مراکز انتقال خون سراسر کشور سرآمد این کشورهاست.
دکتر بشیر حاجی بیگی به مناسبت این روز می‌گوید: در جامعه عمومی کشور نزدیک به دو میلیون نفر مبتلا به ویروس هپاتیت B مزمن و کمتر از ۳۰۰ هزار نفر مبتلا به هپاتیت C مزمن هستند. در قاره پهناور آسیا کشور‌های ایران، ژاپن، کره جنوبی کشور‌های برتر در زمینه تضمین کیفیت و سلامت خون و فرآورده‌های آن هستند.
وی می‌افزاید:در حاضر با توجه به واکسیناسیون نوزادان بر علیه هپاتیت B در کشور، آمار هپاتیت B رو به کاهش است. این شیب کاهشی، آرامش اطمینان بخشی را برای عزیزان مصرف کننده خون و فرآورده‌های آن در کشور به دنبال دارد.
دکتر بشیر حاجی بیگی می‌گوید: خون‌هایی که از نظر هپاتیت و HIV در مراکز انتقال خون شناسایی می‌شوند از چرخه انتقال خون
خارج می‌شود.
وی می‌افزاید: با انجام واکسیناسیون هپاتیت بی (HBV) در کشور توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سال ۱۳۷۲ قدم بزرگی در افزایش سلامت جامعه ایرانی و بدنبال آن افزایش ضریب امنیت و سلامت خون‌های اهدایی در کشور برداشته شده است.
سخنگوی سازمان انتقال خون ادامه می‌دهد: سازمان انتقال خون ایران در زمینه آموزش جامعه اهداکنندگان خون برای راه‌های کنترل هپاتیت B و C در میان مراجعین به این سازمان قدم‌های مهمی را برداشته است. رعایت اصول خود مراقبتی در اهداکنندگان مستمرخون در کشورگام مهمی در جهت افزایش ضریب امنیت و سلامت خون در جامعه اهدا کنندگان خون بوده است.
در سال ۱۳۹۸ میزان موارد مثبت تائیدی هپاتیت بی در اهدا کنندگان خون در کشور ۳۶ نفر در صد هزار اهدا کننده خون بوده است.
میزان موارد مثبت تائیدی هپاتیت C در اهداکنندگان خون در کشور ۱۶ نفر در صد هزار اهدا کننده بوده است.
با اجرای طرح واکسیناسیون هپاتیت B در میان اهدا کنندگان مستمر خون در کشور که با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام شد امیدواریم میزان شیوع هپاتیت بی (HBV) در بین اهداکنندگان مستمر خون در کشور تا سال ۱۴۰۰ به صفر برسد.
خون‌های اهدایی در کشور که در آزمایش‌های غربالگری از نظر هپاتیت B و هپاتیت C مثبت گزارش شوند از چرخه مصرف خارج می‌شوند.
همچنین در ۱۵ سال گذشته میزان شیوع هپاتیت C و موارد مثبت شده از ۱۲۸ نفر در صد هزار نفر اهدا کننده خون در سال ۱۳۸۳ به ۱۶ نفر در صد هزار نفر اهدا کننده خون در سال ۱۳۹۸ رسیده است.
ضمن اینکه در ۱۵ سال گذشته میزان شیوع هپاتیت B و موارد مثبت شده از ۷۲ نفر در صد هزار نفر اهدا کننده خون در سال ۱۳۸۳ به ۳۶ نفر در صد هزار نفر اهدا کننده خون در سال ۱۳۹۸ رسیده است که نشان دهنده شیب کاهشی آن در میان اهدا کنندگان خون در کشور است.
دکتر حاجی بیگی درباره علت شیب کاهشی در میزان شیوع هپاتیت B در میان جمعیت اهدا کنندگان خون نیز می‌گوید:انتخاب اهدا کنندگان سالم توسط مراکز انتقال خون و حضور اهداکنندگان مستمر خون عامل این موفقیت بوده است.
وی می‌افزاید:در حال حاضر به طور میانگین نزدیک به ۶۰ درصد اهدا کنندگان خون در کشور را اهدا کنندگان مستمر خون تشکیل می‌دهند و در بعضی از استان‌های کشور نظیر استان (سمنان) این میزان به ۷۵ درصد می‌رسد.
دکتر بشیر حاجی بیگی می‌افزاید::ضریب امنیت و سلامت خون در اهدا کنندگان مستمر خون چند برابر بیشتر از اهدا کنندگان بار اول است.
سالانه ۵۰۰ هزار اهدا کننده مستمر خون در کشور داریم که حداقل سالی دو بار اهدای خون را انجام می‌دهند. هر فردسالم در کشور در آقایان ۴ بار در سال و خانم‌ها ۳ بار در سال می‌توانند خون اهدا کنند.
خون مصرفی در کشور با توجه به حضور اهداکنندگان مستمر خون در مراکز انتقال خون جزو سالم‌ترین خون‌ها در دنیاست و ضریب امنیت و سلامت خون در ایران بسیار بالاست.
بنابر گزارش‌های سازمان بهداشت جهانی به مناسبت روز جهانی هپاتیت ۷ مرداد ۲۰۲۰، در جهان ۲۹۰ میلیون نفر بدون دانستن اینکه به بیماری هپاتیت مبتلا هستند، زندگی می‌کنند. بدون پیدا کردن موارد تشخیص داده نشده و درمان آنها، میلیون‌ها نفر به رنج کشیدن ادامه می‌دهند و زندگی‌های بسیاری از بین می‌رود.
در روز جهانی هپاتیت، از مردم سراسر جهان خواسته شده است که وارد عمل شوند و آگاهی‌های عمومی در این راستا را ارتقاء دهند تا بتوانند این میلیون‌ها نفر را شناسایی کنند.

شعار روز جهانی امسال.
شعار امسال find the “missing millions” (پیدا کردن میلیون‌ها مورد گم شده) اختصاص داده شده است.
نرخ شیوع هپاتیت B و C در میان اهداکنندگان خون در ایران پایینترین نرخ در منطقه مدیترانه شرقی (EMRO) و به ترتیب در هپاتیت B حدود ۳۶ نفر در صد هزار و در هپاتیت C ۱۶ نفر در صد هزار است. این در حالی است که نرخ هپاتیت B و C در میان اهداکنندگان در برخی ازکشور‌های منطقه به ترتیب در حدود ۵ % و ۳ % است.
ایران جزو شش کشور منطقه مدیترانه شرقی است که غربالگری هپاتیت B را بر روی تمام خون‌های اهدایی انجام می‌دهد.
سازمان انتقال خون ایران برنامه ریشه کنی هپاتیت C را در بین اهداکنندگان خون در پیش گرفته و به دنبال رسیدن به خطر صفر هپاتیت B در سال‌های آینده است. باید به روزی برسیم که مطمئن باشیم هیچ رخداد هپاتیت ب B و C متعاقب تزریق خون در کشور بروز نمی‌کند.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

آخرین اخبار

فوت ۳۵۱ بیمار کرونا؛ تزریق ۱ میلیون و ۷۶۰ هزار و ۴۸ دُز واک فایده باورنکردنی کاهو برای بیماران دیابتی میوه‌هایی خوشمزه که خواب راحت را به شما هدیه می‌دهند خواص بی‌نظیر سبزی که سرشار از آهن است خواص ترکیب قهوه و لیمو ترش برای سلامتی ۱۰ توصیه برای سلامتی شما پس از چهل سالگی انتقال کروناویروس از طریق هوا! خطر نوشیدنی‌های قندی دمنوش‌های فوق‌العاده برای مقابله با کرونا فقر منیزیم و ۵ هشدار جدی آن برای بدن بیماری‌های پنهان در پشت مشکلات اورولوژیک حفظ سلامتی بدن در بهار دولت در بحث بیماریابی کرونا همکاری لازم را نداشت فوت ۳۸۶ بیمار کووید۱۹ در شبانه روز گذشته/ ۴۶ شهر در وضعیت قر جزئیات برگزاری نماز عید سعید فطر در سراسر کشور فواید جادویی کاهو برای بیماران دیابتی ۱۰ علامت پایین بودن سطح اکسیژن در مبتلایان به کرونا چه کسانی واکسن کرونا تزریق نکنند؟ برنج را با کدام ادویه بخوریم؟ جزییات واکسیناسیون بیماران خاص علیه کرونا ویژگی غذای افطار چه باید باشد؟ میوه‌ای تابستانی که خوردنش مثل ضدآفتاب عمل می‌کند بهترین اقدامات پس از ماه مبارک رمضان برای ارتقای سلامت بدن روند کرونا نزولی شده اما خطر نوسانی وجود دارد سفر در تعطیلات عید فطر ممنوع است چه زمانی گرفتار موج پنجم کرونا خواهیم شد برنامه های شبکه سلامت آنتی‌ بیوتیک‌ و باورهای اشتباه! فوت ۲۸۳ بیمار کرونا؛ واکسن تزریق شده از یک و نیم میلیون دز واکسن کرونا تا مهر به بخشی از دانشجویان تزریق می‌شود جریمه ۵۰۰ هزار تومانی و تردد غیر قانونی در تعطیلات عید فطر تعداد شهرستان‌های قرمز به ۱۰۲ شهرستان کاهش یافت نقش منیزیم در بیش از ۳۰۰ واکنش آنزیمی بدن ۵ نوشیدنی پاک کننده سموم بدن با فواید فراوان سماق آشنا شوید واکسیناسیون تا چه اندازه درصد ابتلا به کرونا را کاهش می‌دهد؟ خداحافظی طولانی در شبکه سلامت جان باختن ۳۴۹ بیمار کرونایی در ۲۴ ساعت گذشته برنامه های شبکه سلامت خواص عجیب و غریب خربزه برای بدن که نمی‌دانید دستکش ویروس کرونا را بیشتر پخش می‌کند؟ جنین بزرگ از عوارض کدام بیماری در بارداری است؟ به طور رسمی وجود ویروس کرونای هندی در کشور اعلام نشده است اعلام نتایج ایمنی‌زایی واکسن کرونای «کووپارس» به زودی استان تهران نیازمند ۲۰ میلیون دوز واکسن کروناست ۵ هشدار درباره دیابت نوع ۲ آخرین وضعیت شیوع کرونا در موج چهارم واکسن کرونا بزنیم یا نزنیم؟ آخرین آمار کرونا ؛ فوت ۳۹۱ بیمار در شبانه روز گذشته تولید ۷ میلیون دُز واکسن کرونا از مهر و آبان

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .