اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

شنبه 11 مرداد 1399

مادران شیرده نگران انتقال کرونا به کودکان خود نباشند

تاکنون انتقال ویروس کرونا از شیر مادر به نوزاد گزارش نشده، به مادران شیرده توصیه کرد شیردهی را با شستن دست‌ها و داشتن ماسک بر چهره انجام دهند.

مادران شیرده نگران انتقال کرونا به کودکان خود نباشند

 مشاوره شیردهی انجمن علمی ترویج تغذیه با شیر مادر ایران با یادآوری اینکه تاکنون انتقال ویروس کرونا از شیر مادر به نوزاد گزارش نشده، به مادران شیرده توصیه کرد شیردهی را با شستن دست‌ها و داشتن ماسک بر چهره انجام دهند.

 امروز شنبه آغازین روز از هفته جهانی تغذیه با شیر است که به «سیاره ای سالم با حمایت از تغذیه با شیر مادر»  نامگذاری شده است و هدف از برگزاری هفته جهانی تغذیه با شیر مادر افزایش آگاهی همگانی درباره اهمیت تغذیه با شیر مادر و تشویق مادران به شیردهی برای بهبود سطح سلامت کودکان در سراسر جهان است.

هفته ای که سیاستگذاران یونیسف و سازمان بهداشت جهانی در سال ۱۹۹۰ با همکاری دو کشور آمریکا و سوئد، در محلی به نام سپدال دگلی اینوچنتی ایتالیا برای تغذیه نوزاد با شیر مادر اصول و استانداردهای جهانی تنظیم کردند و هر سال در سالگرد این تصمیم، با انتخاب یک شعار برای بالا بردن آگاهی همگان درباره اهمیت تغذیه با شیر مادر و ترویج آن در سراسر جهان تلاش می‌شود.

مژگان مظلوم  با اشاره به شعار امسال هفته جهانی شیر مادر افزود: امسال به شعار «سیاره ای سالم با حمایت از تغذیه با شیر مادر» مزین شده که حکایت از این دارد که شیر مادر تضمین کننده سلامت هم شیرخوار و هم مادر شیرده است.

تغذیه با شیرمادر، بسترساز سلامت کودک در بزرگسالی

وی درباره فواید و مزایای تغذیه با شیر مادر در نوزادان توضیح داد: شیر مادر سلامت شیرخوار را در سنین شیرخواری تامین می کند به این معنا که باعث پیشگیری از ابتلای شیرخوار به انواع عفونت ها مانند عفونت دستگاه تنفسی و گوارشی می شود.شیر مادر سلامت شیرخوار را در سنین شیرخواری تامین می کند به این معنا که باعث پیشگیری از ابتلای شیرخوار به انواع عفونت ها مانند عفونت دستگاه تنفسی و گوارشی می شود. همچنین آمار ابتلا به بیماری هایی که در مقطع شیرخوارگی ممکن است نوزاد را درگیر کند را پایین می آورد.

مشاور شیردهی انجمن علمی تغذیه با شیر مادر با تاکید بر اینکه در صورت ابتلای شیرخوار، پاسخ به درمان و بهبودی سریعتر خواهد بود و نیاز به بستری آنان کمتر است، افزود: به طور کلی شیر مادر سلامتی کودکان را تا سنین بزرگسالی تامین و از چاقی کودکان در دوران نوجوانی و جوانی که مشکلات عدیده ای را برای فرد بوجود می آورد، پیشگیری می کند. همچنین از مانع ابتلای آنان به دیابت، بیماری های قلبی و عروقی و بسیاری از سرطان ها همانند سرطان خون می شود.

شیردهی، مادر را از ابتلا به سرطان دور می کند

مظلوم در ادامه این گفت وگو به مزایایی شیردهی برای مادر اشاره کرد و اظهار داشت: یکی از مزایای بسیار شیردهی برای مادر، پیشگیری از کم خونی است به این معنا که با شیردهی بلافاصله پس از زایمان انقباضات رحم اتفاق می افتد و خونریزی کمتر شود در نتیجه از کم خونی مادر جلوگیری می کند.

وی با تاکید بر اینکه شیردهی، احتمال ابتلای مادر به انواع سرطان همانند سرطان پستان و رحم را به شدت کاهش می دهد، افزود: ضمن اینکه با شیردهی زنجیره ارتباط روحی و روانی مادر با نوزاد مستحکم می شود و با اعتماد به نفسی که برای مادر به وجود می آورد حال روحی روانی او بعد از زایمان بهتر است.

از بین رفتن احتمال بارداری مجدد با شیردهی مرتبط

عضو انجمن علمی تغذیه با شیر مادر بر این موضوع تاکید کرد که کاهش ابتلا به بیماری در مادران شیرده به میزان شیردهی هم بستگی دارد یعنی در مادری که طول شیردهی بیشتری دارد احتمال ابتلا به انواع بیماری کمتر می شود.

مظلوم یادآور شد: تغذیه انحصاری با شیر مادر از بارداری مجدد پیشگیری می کند یعنی از بدو تولد نوزاد به پستان گذاشته شود و تا پایان ۶ ماه تغذیه با شیر مادر باشد و آب قند و ترنجبین و غیره به کودک داده نشود.

تغذیه انحصاری با شیر مادر از بارداری مجدد پیشگیری می کند یعنی از بدو تولد نوزاد به پستان گذاشته شود و تا پایان ۶ ماه تغذیه با شیر مادر باشد و آب قند و ترنجبین و غیره به کودک داده نشود.وی درباره دلیل این امر اینگونه توضیح داد: این تغذیه انحصاری از تخمک گذاری جلوگیری می کند و مادر تا ۶ ماه خیالش از بارداری ناخواسته راحت می شود. ضمن اینکه نیازی به روش های دیگر جلوگیری از بارداری ندارد اما اگر تغذیه انحصاری نباشد احتمال بارداری مجدد اتفاق می افتد.

گرفتن ناگهانی کودک از شیر مادر، برای مادر و کودک زیان آور است

مشاوره شیردهی انجمن علمی ترویج تغذیه با شیر مادر ایران با یادآوری اینکه تغذیه انحصاری شیر مادر تا پایان ۶ ماه است و تغذیه کمکی از پایان ۶ ماه شروع شود، گفت: تغذیه کمکی زودهنگام باعث ایجاد عوارضی همانند انواع آلرژی برای نوزاد می شود و در صورت دیرتر شروع کردن آن مشکلات سوءتغذیه همراه است.

وی با بیان اینکه مرجع های علمی جهان تاکید دارند که تغذیه با شیر مادر تا پایان دو سال ادامه داشته باشد، ادامه داد: گاه از سوی مادران عنوان می شود که کودک وابستگی شدیدی به شیر دارد و غذا نمی خورد در پاسخ باید گفت غذا نخوردن کودک دلایل خود را دارد و باید آنها را جست وجو و رفع کرد. به عنوان مثال ممکن است بدغذایی کودک ریشه در رفتارهای مادر موقع غذا دادن به کودک باشد و ربطی به شیر خوردن نداشته باشد. مادر می تواند همه این موارد را با مشاوران شیردهی در میان بگذارد و راهنمایی بگیرد.  

مظلوم تاکید کرد: گرفتن ناگهانی کودک از شیر مادر روشی غیراصولی است که باعث می شود هم از نظر روحی به کودک آسیب می زند و هم  باعث ایجاد آبسه در سینه مادر و احتمال ابتلا به سرطان در بلند مدت می شود. بهترین روشی علمی که برای از شیر گرفتن کودک توصیه می شود، روش تدریجی است که هم شیر مادر کم کم کاهش می یابد و قطع شیردهی بوجود می آید و هم وابستگی کودک به تدریج صورت می گیرد.

وی با تاکید بر اینکه شاغل بودن مادر مغایرتی با شیردهی ندارد به این مادران توصیه کرد: پیش از رفتن به سرکار اقدام به ذخیره سازی شیر کنید. همچنین مادر در ساعاتی که در سرکار است باید سعی کند هر سه ساعت شیر خود را بدوشد تا تخلیه مکرر کمک کند که شیر مادر کم نشود.

کرونا از شیر مادر به کودک منتقل نمی شود

مشاوره شیردهی انجمن علمی ترویج تغذیه با شیر مادر ایران در ادامه گفت وگو یادآور شد: طی آخرین مقالات منتشر شده که به دست ما رسیده انتقال ویروس کرونا از شیر مادر به نوزاد گزارش نشده است.

مظلوم به مادرانی که قصد شیردهی دارند و نگران انتقال کرونا هستند، توصیه کرد: در دوران شیردهی ماسک بر چهره داشته باشد، پیش از شیردهی دستها را به خوبی شسته و ضدعفونی کند. با رعایت این نکات جای نگرانی از انتقال ویروس از طریق شیردهی به کودک نیست.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در شهر تبریز، شیراز، تهران و برخی شهرهای بزرگ بانک شیر تاسیس شده است، درباره کارآیی این بانک ها گفت: این بانک ها تاسیس شده که به داد نوزادان نارس برسد. به این معنا که مادران می توانند شیرهای خود را در بانک شیر اهدا کنند. این شیر فرآوری و آماده سازی می شود و مادران دارای نوزاد نارس که به هر دلیلی شیر ندارند می توانند با مراجعه به بانک شیر، شیر لازم را تهیه کنند. چرا که برای نوزاد نارس شیر مادر صرفا جنبه تغذیه ای ندارد بلکه درمانگر هم هست.

منبع : ایرنا

گفت و گو از: فاطمه دهقان نیری

آخرین اخبار

ویروس کرونای جدید و داروهای احتمالی آن فوت ۱۷۴ بیمار در شبانه روز گذشته قدردانی از مدافعان سلامت با ”نوای آدمیت“ سلامت مردم؛ خط قرمز مجلس شمار بهبود یافتگان از کرونا بیش از ۱۲ میلیون نفر آیا زنان باردار بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری کرونا هستند؟ رعایت 82 درصدی پروتکل‌های بهداشتی در اداره‌ها افتتاح ۱۱۵ طرح اورژانس کشور گفتگوی تلفنی وزرای بهداشت ایران و لبنان وضعيت كرونا در استان گلستان آخرین آمار کرونا در ایران؛ شناسایی ۲۶۹۷ نفر جدید و فوت ۱۸۵ بیمار نقش ژنتیک در ابتلا به کرونا تست نانوواکسن ضدکرونا بر روی موش‌ها و میمون‌ها موفقیت‌آمیز اعلام شد ارسال دارو، بسته غذایی و ملزومات پزشکی به لبنان پیام تسلیت، ابراز همدردی و همیاری وزیر بهداشت به همتای لبنانی خود هرگز گوشت و ماهی را بدون زردچوبه کباب نکنید! خواص هندوانه از نگاه طب سنتی مدینه غرق در سرور ولادت امام هادی (ع) (۱۵ ذی الحجه) تغذیه مکرر کودک شیرخوار با شیر مادر در زمان اپیدمی بیماری کرونا دهمین نور از انوار عصمت و طهارت نور وجودش در مدینه جهان را غرق در سرور کرد. برای پیشگیری از کرونا روزانه چند وعده غذا بخوریم؟ كرونا درآسايشگاه كهريزك انجام تست کرونا در ۹۰ دقیقه راه اندازی پویش «نذر سلامتی» حل مشکل بیمه ایثارگران تا دو هفته دیگر برگزاری دومین جشنواره فیلم کوتاه مهر سلامت با شعار "هر ایرانی، یک مهرورز سلامت" نمره منفی‌های حریرچی به پاساژ علاالدین و اتوبوس رانی تهران تعرفه خدمت آزمایشگاهی تشخیص کووید19 بر اساس آزمایش های مولکولی PCR بازنگری می شود فوت ۲۱۲ نفر در شبانه روز گذشته مراسم عزاداری امام حسین (ع) در تمام شهر‌ها برگزار خواهد شد هزینه داروی رمدسیویر نباید بر دوش بیمار باشد نکات مهم بهداشتی در کنکور تب کنگو چگونه منتقل می شود؟ فوق‌العاده ویژه کادر درمان پرداخت می‌شود خرافه و شارلاتانیزم را باید از طب سنتی جدا کنیم کنکور در زمان مقرر برگزار می شود مسئوليت پدر و مادر بودن و وضعيت كرونا در استان گيلان تامین تجهیزات پزشکی و درمانی بیمارستان ۳۷۶ تختخوابی ایلام کرونا با شیر مادر منتقل نمی شود آیا مواد غذایی وارداتی به کرونا آلوده است؟ وضعیت كرونا در بابل این افراد بیشتر مراقب کلیه‌هایشان باشند مشکلات شنوایی عارضه جانبی دیگر کووید ۱۹ علائم وﺟﻮد اﻧﮕﻞ در بدن چیست؟ کرونا، شطرنج باز حرفه ای است تاخت و تاز کرونا در ۲۶ استان دلایل عدم استفاده عده ای از ماسک در بحران شیوع کرونا پلاسما درمانى راهى براى درمان كرونا و هزينه هاى تحميلى به شهروندان در ايام كرونا پیامبر اسلام :براي كودك ، شيري بهتر از شير مادرش نيست(عيون أخبارالرّضا (ع) ) براي كودك ، شيري بهتر از شير مادرش نيست

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .