اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

شنبه 25 مرداد 1399

وقتی آمار کرونا در شب‌های قدر بالا نرفت، چرا اینقدر به هیأت‌ها سخت می‌گیرید؟

مگر هیأت‌ها، مساجد و حرم‌ها تعطیل نشدند؟ مگر با این تعطیلی کرونا مهار شد؟ بنابراین در حق هیأتی‌ها جفا نکنید.

0

وقتی آمار کرونا در شب‌های قدر بالا نرفت، چرا اینقدر به هیأت‌ها سخت می‌گیرید؟

حجت‌الاسلام ریاضت می‌گوید: هیأتی‌ها مگر در زمینه ضدعفونی، تولید ماسک و کمک به کادر درمان پای کارتر از همه نبودند؟ مگر هیأت‌ها، مساجد و حرم‌ها تعطیل نشدند؟ مگر با این تعطیلی کرونا مهار شد؟ بنابراین در حق هیأتی‌ها جفا نکنید.

حجت‌الاسلام محمود ریاضت، سخنران مذهبی با اشاره اهمیت عزاداری و گرامیداشت نام و یاد اهل بیت (ع) اظهار داشت: یکی از راه‌های رسیدن به قرب الی‌الله که نشانه تقوای قلب است، تعظیم شعائر الهی است. به ما گفته شده است برای رسیدن به هدف غایی خلقت که مقام خلیفةالهی است، باید قرب الی الله داشته باشید.

تعظیم شعائر حسینی سریع‌ترین راه برای رسیده به قرب الهی

وی افزود: یکی از راه‌های رسیدن به قرب الی الله، تعظیم شعائر الهی است که ما را سریع‌تر به نتیجه مطلوب می‌رساند. از جمله کارهایی که تعظیم شعائر شناخته می‌شود، برپایی نماز جماعت، نماز جمعه و یا شرکت در حج است. یکی دیگر از این شعائر الهی، تعظیم اولیای خداوند است؛ زیرا ائمه (ع) وسیله‌های ما برای رفتن به در خانه خداوند هستند و در این راه، بهترین افراد محسوب می‌شوند. در آیات قرآن کریم آمده است: «دَنَا فَتَدَلَّىٰ؛ سپس نزدیک رفت و نزدیک‌تر شد (۸) فَکَانَ قَابَ قَوْسَیْنِ أَوْ أَدْنَىٰ؛ پس [فاصله‌اش با پیامبر] به اندازه فاصله دو کمان گشت یا نزدیک‌تر شد (۹)».

ریاضت با اشاره به اینکه در قرآن داریم که اهل بیت و امیرالمومنین نفس پیامبر (ص) هستند، گفت: امام باقر (ع) می‌فرماید: «اولنا محمد و آخرنا محمد و اوسطنا محمد و کلنا محمد» یعنی اگر پیامبر (ص) در معراج به بالاترین میزان قرب رسید، اهل بیت (ع) نیز نفس ایشان هستند. بنابراین تعظیم شعائر اولیای خدا یکی از راه‌های رسیدن به قرب الهی که در این میان نیز تعظیم شعائر حسینی دارای جایگاه ویژه‌ای است.

تعظیم شعائر اهل بیت از واجبات است

این سخنران مذهبی با اشاره به اینکه تعظیم شعائر اهل بیت از واجبات محسوب می‌شود، زیرا مصداق تولی و تبری در فروع دین است، گفت: از سوی دیگر چون یکی از راه‌های رسیدن به قرب الهی است از مستحبات موکد است. جایگاه اقامه شعائر اهل بیت (ع) شامل عزاداری، اشک و بکاء در روایات ما جایگاه رفیع و وسیعی است که در قرآن کریم هم مطرح شده است و داشتن اشک یکی از راه‌ها نزدیکی به خداوند است. البته اشک برای چیزهایی که موجب نزدیکی به خداست مثلا گریه از خوف خدا، گریه بر عزای سیدالشهدا و اهل بیت (ع) و ... است.

شعائر الهی چگونه باید اقامه شود؟

وی با اشاره به ویژگی‌ها و نحوه عزاداری و تعظیم شعائر حسینی تصریح کرد: شعائر اهل بیت (ع) منحصر به نوع خاصی نیست و نمی‌توان گفت روش صحیح آن عزاداری خانگی، جمعی، دو نفره، محلی یا ... است و نباید آن را منحصر کرد. نماز، یکی از شعائر الهی است که اگر در خانه فرادی خوانده شود، اقامه شده است، اگر در خانه جماعت خوانده شود و یا در مسجد نیز به جماعت خوانده شود باز هم اقامه شده است. بنابراین تعظیم شعائر محصور به شرایط نیست و در هر موقعیتی، شرایط خود را دارد.

ریاضت اضافه کرد: در دوران کنونی در هر شرایط و زمانی حتی در قرنطینه خانگی که ممکن است فرد مبتلا به کرونا شود، مراقبت از خود از دستورات دین ماست؛ به همین خاطر در دین برای هرکاری توصیه به وضو گرفتن شده است تا انسان دست و صورت خود را بشوید.

هیأتی‌ها بیش از همه نگران سلامتی خود هستند

این سخنران مذهبی با بیان اینکه هیأتی‌ها بیش از همه نگران سلامتی خود هستند، زیرا اگر ابتدای دهه محرم بیمار شوند، امکان حضور در جلسات در شب‌های بعدی را از دست می‌دهند، گفت: اگر پروتکل و شیوه‌نامه‌ای نمی‌دادند باز هم هیأتی‌ها رعایت می‌کردند تا از این فیض محروم نشوند؛ همانطور که سال‌های قبل برای تهویه برنامه‌ریزی می‌کردند و یا حتی برای جلوگیری از سرماخوردگی هیأتی‌ها مدیریت داشتند، زیرا فرد دوست دارد فردا شب نیز حضور پیدا کند و یا دو ماه محرم و صفر را عزاداری کند. بنابراین مراقبت می‌کنند.

وی با بیان اینکه برخی متاسفانه دایه مهربان‌تر از مادر شده‌اند، گفت: هیأتی‌ها مگر در زمینه ضدعفونی، تولید ماسک، کمک به کادر درمان پای کارتر از همه نبودند؟ از سوی دیگر مگر هیأت‌ها، مساجد و حرم‌ها تعطیل نشدند؟ مگر با این تعطیلی کرونا مهار شد؟ بنابراین در حق هیأتی‌ها جفا نکنید.

مدل عزاداری‌های امام زمان (عج) برای جدش

ریاضت با اشاره به اینکه شعائر الهی را در هرحالی باید انجام داد و تنها ممکن است شیوه آن تغییر کند، گفت: در روایت داریم که امام زمان (عج) هر روز صبح و عصر خودشان برای خود روضه‌ می‌خوانند و گریه می‌کنند یعنی روضه یک نفره و همچنین ایشان می‌فرمایند خانواده خود را هم جمع می‌کنند و برای ایشان روضه می‌خوانند. یعنی تعظیم شعائر خانوادگی هم دارند. ایشان می‌فرمایند در جمع عزاداران حسینی نیز حضور پیدا می‌کنند. یعنی جمعی هم انجام می‌دهند. یعنی اهل بیت هم تعظیم شعائر را منحصر به شیوه خاصی نمی‌کنند. بنابراین امکان برگزاری مجالس با همه دستورالعمل‌ها و شیوه‌ها موجود است.

این سخنران مذهبی اضافه کرد: آمارهای بسیاری از مبتلایان به این بیماری در مراسم ترحیم و عروسی داریم، اما نسبت به مجالس شب‌های قدر و عرفه آیا آماری هست؟ زیرا این مراسم‌ها با رعایت کامل شیوه‌نامه‌ها برگزار شد. علاوه بر اینکه اعتقاد داریم مجالس اهل بیت (ع) دارالشفاء است.

نذورات محرم را چه کنیم؟

وی با اشاره به نحوه انجام نذورات حسینی گفت: امسال باتوجه به محدودیت‌های مطرح شده از سوی ستاد کرونا، ممکن است بسیاری از افراد نتوانند همچون سال‌های گذشته نذورات خود را ادا کنند. در خصوص نذورات غیر معین که فرضا فرد نذر نکرده باشد، تاسوعا شله‌زرد بدهد می‌توانند مبالغ در نظر گرفته شده خود را به سمت توزیع ارزاق یا اقلام بهداشتی برای مردم و نیازمندان سوق دهند. در گذشته این کمک‌ها با عنوان کمک مومنانه مطرح بود و می‌توان در محرم با عنوان کمک حسینی هزینه کرد.

ریاضت گفت: به دلیل تعطیلی جلسات مذهبی می‌توان نذورات را به سمت اقلام فرهنگی نیز سوق داد و برای تبیین سیره اهل بیت و معارف ایشان هزینه کرد تا موجب معرفت‌افزایی شود. آن دسته از نذوراتی که وقت و زمان معینی برای آن مطرح شده است باید در جای خود هزینه شوند و امکان تغییری در آن وجود ندارد و با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی باید مو به مو آن‌ها را انجام داد. البته اکثر نذرهای محرم، غیرمعین است و می‌توان در آن‌ها تغییر ایجاد کرد.

منبع :فارس 

آخرین اخبار

بازرسی از ۱۵ هزار مدرسه و رعایت ۷۵ درصدی شیوه نامه‌های بهداشتی تاکید مجدد به رعایت پروتکل‌ها در ادارات راهی جز فاصله گذاری فیزیکی، زدن ماسک و شستنِ دست نداریم حمل و نقل عمومی، مهمترین عامل شیوع کرونا در کلانشهر‌ها قدردانی از همکاری شبانه روزی رسانه ملی در بحران کرونا / وفاق و همدلی در بسیج ملی مقابله با کرونا مشابه دوران دفاع مقدس است تغییر سبک زندگی اولویت رسانه ملی در مهار ویروس کرونا ادامه تاخت و تاز کرونا در کشور ۶۶۰ بیمار کرونایی در قم بستری هستند شرایط تهران کاملا قرمز است دوپویترن یا بیماری کف دست چیست؟ تشدید کرونا در موج سوم / هر علامت تنفسی، مطمئنا کروناست رشد ۱۰ درصدی بستری‌های کرونا در تهران / ضرورت جذب نیروی جدید در بیمارستان‌ها جهش‌های ویروس کرونا تأثیری در بیماری زایی ندارد با فوت ۱۶۶ بیمار؛ مجموع قربانیان کرونا در کشور از ۲۴ هزار نفر گذشت هفته دفاع مقدس را گرامی میداریم عرضه واکسن به افراد بالای ۶۵ سال با کارت ملی در داروخانه‌ها تولید یک داروی بایوتک برای درمان برخی علائم کرونا شانس ابتلا بین الکلی ها ۱۲ و شیشه ای ها ۳ برابر است کاهش استفاده مردم از "ماسک هفته خود را با مثبت سلامت آغاز کنید نیازهای تغذیه ای روزهای سرد کرونایی افزایش ابتلا به کرونا در دوسوم استان‌های کشور ۲۰ راز سلامتی جسم و روح و روان: چرا صفر را صفر نامیده اند؟ آداب و اعمال ماه صفر کاربرد شیوه نامه‌های بهداشتی کرونا برای آنفلوآنزا خطر ابتلا به کرونا و قرمزبودن وضع همه مناطق ستاد مرکزی مدیریت بحران سازمان نظام پزشکی درباره خطر موج همزمان آنفلوانزا و کرونا بیانیه‌ای صادر کرد. توسعه زیرساخت ها یکی از دلایل موفقیت ایران در مدیریت کرونا بود فوت ۱۷۶ بیمار کووید۱۹ در کشور از دیروز تا امروز صف‌های متراکم در شرایط کرونا برای تهیه لاستیک لایک پست‌های کودک‌آزاری در فضای مجازی ۶ ماه تا ۲ سال زندان دارد ممنوعیت تبلیغ و فروش اینترنتی دارو و مکمل‌ها خواص تخم مرغ آب پز چیست؟ شکل گیری موج سوم کرونا در تهران تعطیلی مدارس و مراکز آموزشی شوشتر در پی بازگشت وضعیت قرمز چرا کرونا مانند آنفلوآنزا یک ویروس فصلی نیست؟ هشدار درباره احتمال همزمانی شیوع کرونا و آنفلوآنزا اولویت توزیع واکسن آنفلوآنزا با افراد دارای ریسک بالا است لزوم تدوین پروتکل های سختگیرانه به منظور از سرگیری نمازجمعه هشدار درخصوص خیز مجدد کرونا در چند استان کشور واکسن آنفلوآنزا از هفته اول مهر ماه توزیع می‌شود تهران، چهارراه تبادل کرونا در کشور/هیچ استانی ایمن نیست آخرین آمار جهانی کرونا طب سنتی| چند دستورالعمل کاربردی و تغذیه‌ای برای "درمان بی‌‌خوابی"​​​​​​​ تفاوت کرونا با سرماخوردگی و آنفلوآنزا چیست؟! ارتباط رعایت شیوه نامه ها با خیز کرونا چگونه از خشک مغزی جلوگیری کنیم؟ با چه مدت هم‌کلامی با فرد مبتلا به کرونا مبتلا می‌شوید؟ آمار مبتلایان تهرانی به کرونا با شیبی ملایم رو به افزایش است

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .