اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

پنج شنبه 20 شهریور 1399
در گفتگوی وزرای بهداشت ایران و عراق؛

برگزاری مراسم اربعین امسال، از راه دور

در گفتگوی وزرای بهداشت جمهوری اسلامی ایران و عراق بر ضرورت برگزاری مراسم اربعین امسال از راه دور و همچنین تقویت همکاری ها برای پایان دادن به بیماری کووید19 تاکید شد.

0

دکتر سعید نمکی در گفتگو با دکتر حسن التمیمی وزیر بهداشت عراق گفت: امیدواریم که دوستان ما در کشور عراق توانسته باشند مدیریت خوبی بر بیماری کووید19 اعمال کرده باشند. شهادت سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین و حضرت ابوالفضل(ع) و یاران باوفایش را به مردم عراق تسلیت می گویم.
وی افزود: امسال بسیار دلتنگ بودیم که توفیق پیدا نکردیم به دلیل شیوع کووید19 زائر کربلا و عتبات عالیات باشیم. ما همواره بعد از هر نماز رو به کربلا می ایستیم و به آن سرزمین پاکیزه و مقدس سلام می فرستیم و همواره به دلیل عشق به امام حسین(ع) دل ما پیش شما است.

 

با همه امکانات در خدمت عراق هستیم

 

وزیر بهداشت گفت : برغم اینکه گرفتاری هایی در زمینه بیماری کووید19 داریم با همه امکانات همانگونه که در سفر شما به ایران گفتم، در خدمت دولت و ملت عراق هستیم. بعد از حضور شما در تهران به همه همکاران دستور دادم در زمینه دارو، تجهیزات پزشکی، انتقال دانش مدیریت بیماری در بخش های مراقبت های ویژه، مراودات علمی برای تبادل دانشجویان و استادان و همچنین اکسیژن، هر کمکی که میسر است، دریغ نکنند و همواره منتظرم که اگر وزیر بهداشت عراق گره ای دارد که به دست ما در جمهوری اسلامی ایران باز می شود، بدون ملاحظه بگوید و دریغ نکند.
دکتر نمکی خاطرنشان کرد: بعد از سفر وزیر بهداشت عراق به ایران، ما به دلیل بازگشایی ها دچار اوج دوم بیماری شدیم و خوشبختانه با برنامه ریزی منسجم و استفاده از تجارب مرحله اول بیماری، امروز دوباره به حالت مناسب تری برگشته ایم و موارد ابتلا و مرگ و میرهای ناشی از کووید19 در ایران کاهش قابل توجهی یافته است.


در زمینه ساخت واکسن در چندین مجموعه و شرکت دانش بنیان پیش می رویم


وی افزود: گرچه ما هم به عنوان داوطلب خرید اولین واکسن تایید شده جهان برای کووید19 اقدام کرده ایم اما خوشبختانه در جمهوری اسلامی ایران در مجموعه های مختلف و چندین شرکت دانش بنیان، در زمینه ساخت واکسن، پیش می رویم و آزمایش های حیوانی واکسن گذرانده شده و آمادگی داریم که وارد فاز انسانی واکسن شویم و تردید نکنید که هر دستاوردی داشته باشیم در خدمت برادران و خواهران در کشور عراق هم خواهد بود.


امسال در ایران محرمی بسیار باشکوه و مبتنی بر شیو نامه های بهداشتی داشتیم


وزیر بهداشت اظهار داشت: ارتباط ما با مردم و سرزمین عراق، تاریخی است و هرگز گسستنی نخواهد بود. در همه خانواده ها در ایران بخشی از خاک عراق به عنوان تربت کربلا وجود دارد. امسال در ایران با حمایت رهبر معظم انقلاب، علمای برجسته کشور و تمام ذاکرین اهل بیت توانستیم محرمی بسیار با شکوه اما مبتنی بر شیوه نامه ها را داشته باشیم.

 

تفاوت های محرم امسال با سالهای گذشته 


دکتر نمکی گفت: روش برگزاری مراسم عزاداری محرم امسال توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی و تفاوت فاحش با سالهای گذشته، بیانگر مسائل بسیار مهمی بود. مقام معظم رهبری اثبات کردند که حفظ سلامت در طریقت و اعتقادات ما واجب و آسیب زدن به دیگران، حرام است.
وی تاکید کرد: توانستیم با رعایت شیوه نامه های بهداشتی، به گونه ای عمل کنیم که حداقل آسیب به مردم از نظر ویروس کرونا برسد. همانگونه که شما اشاره کردید، برغم عشق وافر همه زائران امام حسین(ع) برای برگزاری مراسم اربعین، امسال اجبارا باید به شیوه دیگری و زیارت از راه دور عمل کنیم.

 

باید ثابت کنیم که شیعیان و عاشقان حسین(ع) مترقی ترین افراد زمین هستند


وزیر بهداشت افزود: تعداد تخت های مورد نیاز و میزان مراقبت هایی که باید از زائران اربعین حسینی کنیم با قابلیت های موجود و همه گیری دو کشور، قطعا می تواند زحمات ایران و عراق را چند برابر افزایش دهد. همانگونه که دوستانی در دنیا در عشاق الحسین داریم دشمنانی هم داریم که می خواهند از ما به عنوان افراد بسیار بی توجه به سلامت مردم، چهره زمخت و زشتی را به دنیا نشان دهند و همه باید ثابت کنیم که شیعیان و عاشقان امام حسین(ع) از مترقی ترین افراد روی زمین هستند.
دکتر نمکی تصریح کرد: همانگونه که اشاره کردید، در سال همه گیری جهانی کرونا شاید بهترین شیوه ابراز ارادت به امام حسین و حضرت ابوالفضل(ع)، شیوه های جدیدی باشد که تا کنون تجربه نکرده ایم. صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و علما و اهل فرهنگ در ایران و عراق باید دور همدیگر جمع شوند تا بر روی شیوه عزاداری اربعین امسال برنامه ریزی مفصل تری کنیم.


لزوم تشکیل کمیته مشترک بین وزارت بهداشت ایران و عراق برای برگزاری مراسم از راه دور اربعین 


وی افزود: خوشحالم که وزیر بهداشت عراق، آگاهی کاملی در خصوص احتمال شیوع بیماری کووید19 و ضرورت رعایت شیوه نامه ها و کاهش مخاطرات را دارد. پیشنهاد مترقی و دلسوزانه دکتر حسن التمیمی وزیر بهداشت عراق در خصوص زیارت از راه دور اربعین حسینی در سال جاری برای مردم دو کشور ایران و عراق را ستایش می کنم.
وزیر بهداشت اضافه کرد: لازم است کمیته ای مشترک بین وزارت بهداشت دو کشور برای برگزاری باشکوه مراسم عزاداری اربعین حسینی از راه دور تشکیل شود و بتوانیم به دنیا اثبات کنیم که هم عشق به امام حسین(ع) را در حد اعلا داریم و هم عشق به حفظ سلامت مردم و عاشقان اباعبدالله الحسین(ع) در حد بالا و اعلا را داریم و با همکاری دو کشور برای مبارزه جدی با کووید19 تلاش می کنیم تا هرچه زودتر به مرحله مهار بیماری برسیم و در آینده نزدیک با برچیده شدن این بیماری دوباره به زیارت عتبات عالیات مشرف خواهیم شد.


ایران موفقیت های چشمگیری در مدیریت کرونا داشته است 


در ادامه دکتر حسن التمیمی وزیر بهداشت عراق گفت: خیلی خوشحالم که خبرهای خوبی از ایران در مورد مدیریت کووید19 و کاهش مبتلایان و مرگ و میرهای ناشی از این بیماری می شنوم. به طور مستمر اقدامات جمهوری اسلامی ایران در مورد مدیریت این بیماری را پیگیری و موفقیت چشمگیر ایران را مشاهده می کنیم و درس هایی در این زمینه گرفته ایم.

 

اقدامات عراق برای مدیریت کرونا


وی افزود: از ماه پنجم میلادی در وزارت بهداشت عراق ماموریت ویژه را آغاز کردیم و برنامه ریزی خاصی برای مدیریت کرونا داشتیم. در مورد فراهم کردن تخت های بیمارستانی به موفقیت های خوبی رسیده ایم همچنین 50 آزمایشگاه تشخیص کووید19 در عراق راه اندازی و 4 هزار دستگاه تنفس مصنوعی (ونتیلاتور) فراهم کردیم و داروهای خاصی را که در مورد کووید19 در دنیا مورد استفاده قرار می گیرددر عراق فراهم کردیم.

 

روزانه 4 هزار نفر در عراق به کووید19 مبتلا می شوند


دکتر التمیمی گفت : برغم همه چالش های بزرگی که در عراق با آنها روبرو هستیم و همه امور غیر از بازگشایی مدارس به حالت عادی بازگشته است اما روزانه به طور متوسط 4 هزار نفر در عراق به کووید19 مبتلا می شوند. آمار بهبود یافتگان این بیماری در عراق 77 درصد و میزان مرگ و میر بیماران در این کشور، 10 درصد است و برنامه ویژه ای برای تامین واکسن کرونا داریم که اگر این واکسن مورد تایید سازمان جهانی بهداشت قرار گیرد، آن را حتما در عراق تامین خواهیم کرد.
وزیر بهداشت عراق گفت: نمایندگان وزارت بهداشت عراق با نمایندگان وزارت بهداشت ایران به شکل روزانه در ارتباط هستند و از جمهوری اسلامی ایران، وزیر و معاونان وزیر بهداشت ایران به خاطر فراهم کردن اکسیژن برای عراق که یک مشکل جدی بود، تشکر ویژه می کنم و به مدیران وزارت بهداشت و شرکت های دارویی در عراق اعلام کردیم که حتما با ایران در ارتباط باشند تا داروها و تجهیزات پزشکی مورد نیاز عراق را تامین کنند و به دلسوزی جمهوری اسلامی ایران در مورد حمایت از ملت عراق برای مقابله با همه گیری کرونا، اطمینان دارم.
وی خاطرنشان کرد: در ماه محرم، با مشکلات بسیار زیادی در وزارت بهداشت عراق روبرو بودیم برغم اینکه مجالس عزاداری کاملا شیوه نامه های بهداشتی را رعایت می کردند اما در روز عاشورا وقتی دیدیم که میلیون ها عراقی برای حضور در مراسم عزاداری، شرکت کرده اند، در رعایت پروتکل های بهداشتی، دچار مشکل شدیم.
دکتر التمیمی افزود: درباره آگاه سازی شهروندان عراقی برای زیارت عتبات عالیات اقدامات خوبی انجام داده ایم. هر سال مشتاق بودیم و جای افتخار بود که در مراسم اربعین حسینی، از میلیون ها ایرانی و عاشقان امام حسین(ع) از سراسر جهان در عراق، پذیرایی کنیم و این یک سنت هر ساله است که همیشه منتظر آن هستیم اما با توجه به حساسیت بیماری کووید19 مشکلاتی داریم و حتی در مورد میلیون ها عراقی که برای زیارت به کربلا می روند، مشکلات جدی داریم.


امسال عزاداری اربعین از راه دور برگزار شود


وزیر بهداشت عراق تصریح کرد: یکی از موارد مهم گفتگوی میان ما، برنامه ریزی برای آگاهی بخشی به مردم ایران و عراق برای زیارت از راه دور اربعین حسینی است. همه مردم استانهای عراق آماده هستند که به کربلا بیایند و در حال حاضر با تمام توان در تلاش هستیم تا با شهروندان عراقی در ارتباط باشیم و از خدا می خواهیم این بیماری و همه گیری از کشورهای ما و کل جهان برچیده شود.
دکتر التمیمی گفت: در مورد مقابله با کرونا و افزایش تعداد بیماران مبتلا به کووید19 مشکلات جدی در عراق داریم. به رسانه ها در عراق، ضرورت آگاهی بخشی به شهروندان درباره خطرات کووید19 و لزوم زیارت از راه دور کربلا را اعلام کرده ایم. کاملا عشق حسینی و عشق زیارت عتبات عالیات را درک می کنیم و از خداوند می خواهیم که این بیماری به سرعت پایان بیابد تا در سال بعد به حالت طبیعی برگردیم.

 

تصمیم برای محدودیت زیارت عتبات عالیات، بسیار تلخ است


وی اظهار داشت: اطمینان دارم که وزیر بهداشت ایران درخصوص خطر کنونی بیماری کووید19 کاملا آگاه است و تصمیم به محدودیت برای زیارت مستقیم و حضور فیزیکی در کربلای معلی و عتبات عالیات، بسیار تلخ است اما برای حفاظت از زندگی و سلامت مسلمانان لازم است که با همکاری یکدیگر، اقدام پیشگیرانه ای برای جلوگیری از انتشار بیماری کووید19 در دو کشور، انجام دهیم. همیشه به همکاری با جمهوری اسلامی ایران، افتخار می کنیم.
وزیر بهداشت عراق با تقدیر از حمایت های وزیر بهداشت جمهوری اسلامی ایران از عراق، گفت: از سوی خودم و مردم عراق از حمایت های همیشگی رهبر عالیقدر انقلاب اسلامی ایران، ملت، دولت و وزارت بهداشت و نیروهای بهداشتی و درمانی جمهوری اسلامی ایران تشکر می کنیم.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

آخرین اخبار

بازرسی از ۱۵ هزار مدرسه و رعایت ۷۵ درصدی شیوه نامه‌های بهداشتی تاکید مجدد به رعایت پروتکل‌ها در ادارات راهی جز فاصله گذاری فیزیکی، زدن ماسک و شستنِ دست نداریم حمل و نقل عمومی، مهمترین عامل شیوع کرونا در کلانشهر‌ها قدردانی از همکاری شبانه روزی رسانه ملی در بحران کرونا / وفاق و همدلی در بسیج ملی مقابله با کرونا مشابه دوران دفاع مقدس است تغییر سبک زندگی اولویت رسانه ملی در مهار ویروس کرونا ادامه تاخت و تاز کرونا در کشور ۶۶۰ بیمار کرونایی در قم بستری هستند شرایط تهران کاملا قرمز است دوپویترن یا بیماری کف دست چیست؟ تشدید کرونا در موج سوم / هر علامت تنفسی، مطمئنا کروناست رشد ۱۰ درصدی بستری‌های کرونا در تهران / ضرورت جذب نیروی جدید در بیمارستان‌ها جهش‌های ویروس کرونا تأثیری در بیماری زایی ندارد با فوت ۱۶۶ بیمار؛ مجموع قربانیان کرونا در کشور از ۲۴ هزار نفر گذشت هفته دفاع مقدس را گرامی میداریم عرضه واکسن به افراد بالای ۶۵ سال با کارت ملی در داروخانه‌ها تولید یک داروی بایوتک برای درمان برخی علائم کرونا شانس ابتلا بین الکلی ها ۱۲ و شیشه ای ها ۳ برابر است کاهش استفاده مردم از "ماسک هفته خود را با مثبت سلامت آغاز کنید نیازهای تغذیه ای روزهای سرد کرونایی افزایش ابتلا به کرونا در دوسوم استان‌های کشور ۲۰ راز سلامتی جسم و روح و روان: چرا صفر را صفر نامیده اند؟ آداب و اعمال ماه صفر کاربرد شیوه نامه‌های بهداشتی کرونا برای آنفلوآنزا خطر ابتلا به کرونا و قرمزبودن وضع همه مناطق ستاد مرکزی مدیریت بحران سازمان نظام پزشکی درباره خطر موج همزمان آنفلوانزا و کرونا بیانیه‌ای صادر کرد. توسعه زیرساخت ها یکی از دلایل موفقیت ایران در مدیریت کرونا بود فوت ۱۷۶ بیمار کووید۱۹ در کشور از دیروز تا امروز صف‌های متراکم در شرایط کرونا برای تهیه لاستیک لایک پست‌های کودک‌آزاری در فضای مجازی ۶ ماه تا ۲ سال زندان دارد ممنوعیت تبلیغ و فروش اینترنتی دارو و مکمل‌ها خواص تخم مرغ آب پز چیست؟ شکل گیری موج سوم کرونا در تهران تعطیلی مدارس و مراکز آموزشی شوشتر در پی بازگشت وضعیت قرمز چرا کرونا مانند آنفلوآنزا یک ویروس فصلی نیست؟ هشدار درباره احتمال همزمانی شیوع کرونا و آنفلوآنزا اولویت توزیع واکسن آنفلوآنزا با افراد دارای ریسک بالا است لزوم تدوین پروتکل های سختگیرانه به منظور از سرگیری نمازجمعه هشدار درخصوص خیز مجدد کرونا در چند استان کشور واکسن آنفلوآنزا از هفته اول مهر ماه توزیع می‌شود تهران، چهارراه تبادل کرونا در کشور/هیچ استانی ایمن نیست آخرین آمار جهانی کرونا طب سنتی| چند دستورالعمل کاربردی و تغذیه‌ای برای "درمان بی‌‌خوابی"​​​​​​​ تفاوت کرونا با سرماخوردگی و آنفلوآنزا چیست؟! ارتباط رعایت شیوه نامه ها با خیز کرونا چگونه از خشک مغزی جلوگیری کنیم؟ با چه مدت هم‌کلامی با فرد مبتلا به کرونا مبتلا می‌شوید؟ آمار مبتلایان تهرانی به کرونا با شیبی ملایم رو به افزایش است

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .