اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

شنبه 22 شهریور 1399

روش‌های درمانی باید علاوه بر دیابت از خطرات قلبی و عروقی بکاهند

روش‌های درمانی باید علاوه بر دیابت از خطرات قلبی و عروقی بکاهند

0

دکترجاهد

روش‌های درمانی باید علاوه بر دیابت از خطرات قلبی و عروقی بکاهند

فوق تخصص غدد و متابولیسم گفت: دیدگاه درمان دیابت از تمرکز بر میزان قند برای تصمیم‌گیری به شناخت اوضاع قلبی و عروقی بیمار و سپس تجویز دارو در حال تغییر است.

 آقای دکتر سید عادل جاهد، فوق تخصص غدد و متابولیسم گفت: دیدگاه درمان دیابت از گلوکوسنتریک یا تمرکز بر میزان قند برای تصمیم‌گیری به کاردیوسنتریک درحال تغییراست، یعنی در واقع باید ببینیم که اوضاع قلبی و عروقی بیمار چگونه است‏ و بر آن اساس دارو تجویز کرد.
وی ادامه داد: مهم‌ترین تغییرات رویکرد‌های درمان دیابت در دستورالعمل‌های (گایدلاین) جهانی ‏را این‌گونه تشریح کرد: مهم‌ترین تغییر این است که اکنون برای درمان دیابت هرچند که به اسم بیماری قند شناخته می‌شود، اما ‏نباید فقط به عدد قند خون نگاه کنیم. ‏
وی که یکی از سخنرانان رویداد اینکرتین سامیت (‏INCRETIN SUMMIT‏) بود که به کوشش شرکت نوو نوردیسک پارس و با حضور نزدیک به هزار نفر از استادان و ‏متخصصان حوزه سلامت داخلی و خارجی به صورت مجازی برگزار شد ‏در حاشیه این نشست تصویری (وبینار) گفت: اکنون دارو‌هایی وجود دارند که می‌توانند هم روی دیابت و عدد قند مؤثر باشند و هم روی فاکتور‌های مهم دیگری مثل فشار و چربی خون، بیماری‌های قلبی و عروقی یا مغزی، نارسایی قلب و نارسایی کلیه اثر بگذارند. در واقع اکنون دستورالعمل‌ها (گایدلاین) و رویکرد‌ها به ما این را می‌گویند که اگر بیمار مراجعه‌کننده به شما جزو افرادی است که به این بیماری‌ها مبتلاست و یا ریسک ابتلا به این ناراحتی‌ها در آینده و شاید خطر مرگ بر اثر این عوامل او را تهدید می‌کند باید دارویی به او بدهید که علاوه بر کنترل دیابت وی یا کمک به کنترل آن، بتواند عوارض قلبی و عروقی آن را برایش کم کند. این اصلی‌ترین تغییری است که در دو سال اخیر جای خود را در راهکار‌ها و دستورالعمل‌های (گایدلاین) جهانی درمان دیابت به طور کامل باز کرده است. این دستورالعمل‌ها اکنون به سمتی می‌روند که دارو‌های کلاسیک، سنتی و بسیار خوبی مثل متفورمین را در این مورد به چالش می‌کشند که آیا برای همه بیماران مناسب است یا نه.
وی ادامه داد: امروزه معیار‌های تصمیم‌گیری تغییر کرده‌اند و دستورالعمل‌های جهانی به این سمت رفته‌است که به دنبال تجویز یک داروی اثربخش برای بیمارمان باشیم تا علاوه بر دیابت، بیماری‌های قلب و عروق و ... در او کنترل شود. اکنون دو دسته دارو در دنیا برای این نوع مشکلات داریم که البته هر کدام مزایا و معایب خودشان را دارند و خوشبختانه از هر دسته دارویی چه تزریقی و چه خوراکی در ایران موجود داریم. به زبان مختصر، دیدگاه درمان دیابت از گلوکوسنتریک یا تمرکز بر قند برای تصمیم‌گیری به کاردیوسنتریک یا کاردیومتابولیک سنتریک در حال تغییراست، یعنی در واقع باید ببینیم که اوضاع قلبی و عروقی بیمار چگونه است. دیگر فقط بحث سر این نیست که دارو چقدر قند را پایین می‌آورد، بلکه موضوع این است که بیمار را از نظر سلامتی قلب و عروق هم پایش کنیم و دارویی تجویز کنیم تا از نظر قلبی و عروقی که مهم‌ترین علت مرگ و میر بیماران دیابتی هست در وضعیت بهتری قرار گیرد. باید ببینیم که آیا بیمار از نظر قلبی و عروقی در خطر هست یا نه و اگر چنین موردی وجود دارد، باید یکی از دارو‌های جدید از خانواده GLP_۱ یا مهارکننده‌های SGLT۲ را به او تجویز کنیم.
آقای دکتر جاهد درباره اینکه اکنون برای درمان دیابت در ایران چقدر به کاهش خطرات بیماری قلبی و عروقی در عمل توجه می‌شود، گفت: متأسفانه در این قسمت که به عملکرد گروه درمانی ارتباط پیدا می‌کند؛ نه در بخش دولتی و نه در بخش خصوصی، تا جایی که من اطلاع دارم آماری برای این موضوع به صورت رسمی و معتبر نداریم؛ بنابراین ادامه صحبت در واقع دیدگاه شخصی من به عنوان کسی است که بیش از ۲۰ سال در این زمینه فعال هستم. ‏آنچه در این مورد به نظر می‌رسد این است که ما در زمینه آموزش و دانش تئوریک و روزآمد پزشکان مشکلی نداریم و بسیاری از همکاران دارو‌های جدید را می‌شناسند، اما نظارتی از سوی تصمیم‌گیران بر نحوه درمانی که من پزشک برای بیمار در نظر می‌گیرم وجود ندارد.
وی توضیح داد: یعنی اگر دستورالعملی انجام نمی‌شود و اگر در عمل نمی‌بینیم بیماران با آن دقت درمان شوند ناشی از ندانستن نیست. ‏ یکی از مهم‌ترین دلایل آن، صرف وقت کمی است که برای معاینه بیماران در همه بخش‌ها اعم از ‏دولتی و خصوصی می‌شود. یک دلیل هم این است که ناظری وجود ندارد که بر مبنای کیفیت کار و بر مبنای حصول ‏و دست‌یابی به اهداف واقعی، کار را ارزیابی کند و به دلیل نبود این‌ها سیستم محرکی نیست برای اینکه ‏سره را از ناسره جدا کند. اگر سیستم‌های بیمه ما می‌توانستند پرداخت خود را بر این مبنا داشته‌باشند که ‏اگر دستورالعمل دنیا گفته که بیمار قلبی و عروقی باید این دارو را بگیرد ‏پس پزشک باید آن را تجویز کند و اگر دولت به جای تقبل پرداخت هزینه‌های آینده یک بیمار دیابتی که به عوارض قلبی و کلیوی و مغزی دچار خواهد شد و هزینه‌های سنگینی را به بار خواهد آورد از ابتدا پرداخت هزینه داروی گران‌تری را که عواقب را کمتر خواهد کرد تقبل کند؛ خیلی کار‌ها بهتر پیش می‌رود.
وی خاطرنشان کرد: متأسفانه امروزه می‌بینیم که بسیاری از دارو‌های این‌چنینی شامل بیمه نمی‌شود و من پزشک هم آن را تجویز نمی‌کنم و این یک مشکل سیستمی ‏است که باید برای رفع آن فکری کرد. هزینه نکردن در حال، ممکن است باعث شود که در جای دیگر ‏هزینه‌های بیشتری را تحمیل کند.

منبع :خبرگزاری صدا وسیما

آخرین اخبار

مجموع قربانیان کرونا در کشور از ۲۶ هزار نفر فراتر رفت لزوم نظارت جدی‌تر بر شیوه نامه‌های بهداشتی خنده هایت بی صداست آهنگ کلامت به افق ها می رسد دست های شما کلام شماست سالمندان، هدیه های ارزشمند الهی هستند که سال ها راه پیموده اند تا به ما رسیده اند. قدر این هدیه ها را بدانیم. واکسن آنفلوانزا به طور رایگان در اختیار گروه های پرخطر قرار می گیرد در هیاهوی کرونا از علائم سکته قلبی غافل نشوید اعمال مجازات‌های مربوط به تخلفات اداری کارمندان در ایام شیوع بیماری کرونا تسریع می شود فوت ۲۰۷ بیمار کووید۱۹ در شبانه روز گذشته برنامه ریزی برای ایجاد شبکه تشخیص مولکولی بهداشت در سراسر کشور تدوین پروتکل نظارت چهار وجهی بهداشت محیط آفت ارز 4200 تومانی در جان صنعت داروسازی ۶۰ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال دچار اضافه وزن هستند "تتو" چگونه به سیستم ایمنی بدن آسیب جدی وارد می‌کند؟! آمریکا با ۷.۳ میلیون مبتلا و ۲۰۹ هزار کشته در صدر ارائه رایگان واکسن آنفلوانزا به گروه‌های پرخطر ابلاغ دستورالعمل اجرایی هفته جهانی سالمند به دانشگاه های علوم پزشکی کشور آسان گیری و عادی پنداری بزرگترین آفت مبارزه با کووید ۱۹ است دیدار صمیمانه مسئولان انجمن ها وتشکلهای ناشنوایان با رئیس شورای سیاست گذاری سلامت رسانه ملی در خواست تشکل های ناشنوایان کشور از شبکه سلامت اعضای شبکه سازمان‌یافته‌ای از دلالان و سوداگران دارویی دستگیر شدند ابداع روش جراحی نوین درمان ناهنجاری نادر رحم توزیع ۲۱ هزار دستگاه سرمایه‌ای پزشکی و ارسال ۲۲۰۰ دستگاه «ونتیلاتور» هشدار سازمان غذا و دارو درباره واکسن‌های غیرمجاز در بازار آزاد آخرین آمار کرونا ماسک خانگی مثل ماسک سه لایه عمل می کند مردم نکات بهداشتی را رعایت کنند شعار هفته جهانی کم شنوایی و ناشنوایی: «شنوایی برای زندگی، اجازه ندهید کم شنوایی محدودتان کند» استاندارد کاهش وزن در هفته چقدر است؟ ارز دولتی؛ ابزار قاچاق معکوس داروها به خارج از کشور توزیع 21 هزار دستگاه سرمایه‌ای پزشکی در6 ماه گذشته اولویت دریافت واکسن برای کارکنان مراکز بیمارستانی، زنان باردار و مبتلایان به بیماری های خاص است هفته سلامت روان امسال با شعار "سلامت روان برای همه: سرمایه گذاری بیشتر-دسترسی بیشتر، برای همه، همه جا " برگزار می شود زنان خانه دار و حجم بالای اختلالات اسکلتی عضلانی تغذيه در زنان و شیوه كنترل پرخاشگري را درمبتلايان به بيماري الزايمر شناسایی بیمار کرونایی با ردیابی دیجیتال در تهران ۳۰ استان در وضعیت قرمز و هشدار مافیا در شبکه سلامت سیما جریمه افراد کرونایی که از قرنطینه خانگی خارج می‌شوند تدوین 116 پروتکل بهداشتی پس از همه گیری کرونا برخی مدارس اخطار تعطیلی گرفتند مردم واکسن آنفلوانزا رو چگونه تهیه کنند؟ محدودیت و تعطیلی یک هفته ای صنوف پرخطر قم روش‌های طبیعی برای رفع سردرد با کمبود این ماده معدنی در بدن، می میریم خواص و مضرات آناناس برای دیابتی‌ها پیام وزیر بهداشت برای زیارت مجازی در اربعین امسال با افتتاح تلویزیون اینترنتی اربعین تلویزیون اینترنتی اربعین افتتاح شد موج سوم شیوع کرونا خطرناکتر از دو موج قبل موج سوم کرونا چراغ خاموش رکورد شکست آیا ویروس کرونا می‌‌تواند باعث بروز دردهای عضلانی و مفصلی شود؟

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .