اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

شنبه 29 شهریور 1399

جهش‌های ویروس کرونا تأثیری در بیماری زایی ندارد

رئیس ستاد فرماندهی مدیریت بیماری کرونا کلانشهر تهران گفت: جهش‌هایی که اغلب در ساختار ویروس کرونا رخ داده به طور عمده در قدرت انتقال ویروس تأثیرگذار بوده است نه در قدرت مرگ زایی یا بیماری زایی.

0

دکتر زالی:

جهش‌های ویروس کرونا تأثیری در بیماری زایی ندارد

رئیس ستاد فرماندهی مدیریت بیماری کرونا کلانشهر تهران گفت: جهش‌هایی که اغلب در ساختار ویروس کرونا رخ داده به طور عمده در قدرت انتقال ویروس تأثیرگذار بوده است نه در قدرت مرگ زایی یا بیماری زایی.

دکتر علیرضا زالی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه جهش‌های رخ داده در ویروس کووید ۱۹ موجب قوی‌تر یا ضعیف‌تر شدن ویروس شده است؟ افزود: بحث‌های متناقضی در این ارتباط وجود دارد و این ویروس چندین خرده جهش یا شبه جهش داشته که برخی از این خرده جهش‌ها به گونه‌ای بوده که میزان سرایت پذیری و انتقال ویروس کووید ۱۹ را افزایش داده، اما روی بیماری زایی ویروس تأثیر مستقیمی نداشته است.
وی گفت: تاکنون مطالعات پراکنده‌ای در کشور و سراسر جهان انجام شده و هنوز جهش‌های قطعی و ماکرو و اصلی در ویروس کرونا را تأیید نکرده است، اما چون این ویروس آر ان آ ویروس است و طبیعتاً این نوع ویروس‌ها در طبیعت تغییر پذیر هستند ما همیشه می‌توانیم به صورت بالقوه در انتظار جهش‌های آن باشیم.
برخی از متخصصان جهش‌های صورت گرفته در ویروس کرونا را موجب ضعیف شدن این ویروس خوانده بودند و حتی اینگونه اظهارنظر شد که جهش در ویروس آنفلوانزا موجب قوی‌تر شدن ویروس، اما جهش در ویروس کرونا موجب ضعیف‌تر شدن آن شده است.

منبع :وبدا

آخرین اخبار

راهکارهایی برای تامین داروی مورد نیاز بیماران و نجات صنعت داروسازی صید ترال در گفتگو با مدیران دولتی علت اصرار دیابتی ها برای مصرف انسولین قلمی چیست؟ شناسایی ۵۰۳۹ بیمار جدید کووید۱۹ در کشور و فوت ۳۲۲ بیمار در شبانه روز گذشته چرا برای جلوگیری از سفرها محدودیت خاصی اعمال نمی‌شود نخستین نمونه واکسن نسل جدید کرونا مبتنی بر ویروس مهندسی سرخک ساخته شد. وزیر بهداشت: نباید کرونا را کوچک شمرد جزئیات توزیع انسولین با کارت ملی در داروخانه ها باید سه هفته محدودیت های شدید کرونایی اعمال شود دپوی استراتژیک برای مقابله با کووید 19 برای پاییز و زمستان در نظرگرفته شده است با این میوه پاییزی به جنگ بیماری ها بروید انجام موفقیت آمیز دومین انتقال هوایی عضو پیوندی در هفته جاری از مشهد به تهران وضعیت نظام سلامت ایران در گزارش‌های جهانی مراقبت‌های سلامت جسمی و روان  «زنان» در پایگاه‌های بهداشتی رایگان انجام می‌شود​​​​​​​ چگونه در محل کار از خطر کرونا در امان باشیم؟ ساخت نخستین نمونه واکسن نسل جدید کرونا علائم سرماخوردگی را نشانه کرونا بدانید مگر اینکه خلاف آن ثابت شود لزوم تدابیر پیشگیرانه کرونایی در تعطیلات آتی تصویب دستورالعمل شهید خدمت و ابلاغ آن به دانشگاه های علوم پزشکی کرونا بی محابا می تازد؛ پیوستن ایران به برنامه جهانی پیش خرید واکسن کرونا تغذیه در پسرزایی و دخترزایی نقش دارد؟ زخم های دهانه رحم میتوانند باعث ناباروری شوند باردار شدن در همه گیری کرونا خطرناک است؟ نکاتی برای حفظ سلامتی در دوران دورکاری دایره مراقبت‌ روان در ایام کرونا برای زنان خانه‌دار گسترده‌تر شود سرزنش افراد کرونایی موجب پنهان کردن بیماری می شود کرونا چه بلایی سر "اعصاب و روانِ" مردم آورده؟ فشارهای روانی بیکاری زنان در دوران کرونا «بی‌تحرکی» از علائم اساسی افسردگی هزینه خدمات روان شناختی برای مردم بالا است جای خالی مدیریت سلامت روان در روزهای نخست شیوع کرونا ایران بر سکوی نخست «مشارکت بیماران» در مطالعه «کارآزمایی بالینی برای درمان کووید 19» سازمان بهداشت جهانی چگونه در دورهمی کوچک به کرونا مبتلا نشویم؟ لزوم شناسایی گروه های با آسیب پذیری بالا در شرایط همه گیری کووید ۱۹ اعضای کمیته ملی واکسن کووید ۱۹ منصوب شدند این بیماری خطرناک‌تر است! ایران چهارمین کشور دنیا از نظر آمار فوتی‌های روزانه کرونا/ مردم سیاه‌ترین پاییز قرن را تجربه می‌کنند راست و دروغ معجزه لاغری با خوراکی‌های خاص خواص خربزه درختی یا «پاپایا» که احتمالا چیزی از آن نمی‌دانید تغییر خاصیت کلم در حالت نیمه پخته و طبخ کامل/ اگر عینکی و سنگین وزن هستید از کلم غافل نشوید دورکاری ادارات ۵۳ درصد بار ترافیک را کاهش داد کرونا می‌تواند به بافت مغز آسیب جدی وارد کند داروی ضدالتهاب، تنها دارو برای درمان کرونا/اثر ماسک از واکسن بیشتر است اهدای ۲۵۰ دستگاه تنفسی و تست کرونا به ایران از سوی سازمان جهانی بهداشت تقدیر از تلاش های بیمارستانهای ناجا در ارائه خدمات به بیماران کووید 19 دیابتی ها نگران تامین انسولین نباشند ترانزیت دارو از ایران به کشور‌های همسایه متداول است راه اندازی بخش ویژه اورژانس برای بیماران کرونایی کمک حمایتی به زوج‌های نابارور

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .