اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

یک شنبه 20 مهر 1399

کاهش میزان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی به ۴۲ درصد

میزان رعایت دستورالعمل‌ها در حدود یک ماه پیش به ۷۲ درصد رسیده بود، اما این رقم در چند هفته گذشته، کم شد و بر اساس آخرین آمار، اکنون این رقم به ۴۲ درصد رسیده که در استان‌های مختلف، متفاوت است.

0

معاون وزیر بهداشت:

کاهش میزان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی به ۴۲ درصد

علیرضا رئیسی گفت: میزان رعایت دستورالعمل‌ها در حدود یک ماه پیش به ۷۲ درصد رسیده بود، اما این رقم در چند هفته گذشته، کم شد و بر اساس آخرین آمار، اکنون این رقم به ۴۲ درصد رسیده که در استان‌های مختلف، متفاوت است.

 آقای دکتر علیرضا رئیسی با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری شنبه شب شبکه دو سیما درباره تصویب جریمه‌ها برای کسانی که ماسک نمی‌زنند، افزود: در طول حدود ۸ ماه درگیری با بیماری کووید ۱۹, فراز و نشیب‌های زیادی داشتیم. برای مبارزه با ویروس کووید ۱۹ که درمان و یا واکسن مؤثر و مشخصی ندارد تنها راه مبارزه، رعایت بهداشت فردی و اجتماعی است که به مسئولیت پذیری همه مردم و دولت نیاز دارد.
وی ادامه داد: در همه این مدت با اینکه جریمه‌ای وضع نشده بود بیش از نیمی از مردم، دستورالعمل‌های بهداشتی را به دقت رعایت کردند.
آقای رئیسی افزود: اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت، میزان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی تا مرز ۷۶ درصد در سطح کشور رسید و در برخی از استان‌ها این رقم بیش از ۸۰ درصد بود، اما متأسفانه اواخر اردیبهشت، سقوط معنی داری در رعایت دستورالعمل‌ها داشتیم.
معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ستاد ملی مقابله با کرونا، آقای رئیس جمهور و بقیه اعضای این ستاد تلاش داشتند که جریمه‌ای تصویب نشود، اما اکنون یکی از مطالبات آن دسته از مردمی که دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند این است که چرا باید به علت سهل انگاری و تخلف دیگران، دچار این بیماری شویم بنابراین برای متخلفان، فعلاً جریمه‌هایی وضع شد.
آقای رئیسی افزود: فعلاً برخی از این جریمه‌ها صرفاً برای استان تهران به طور آزمایشی تعریف شده است و پس از بررسی ها، در سراسر کشور اجرا می‌شود، اما برخی جریمه‌ها برای کل کشور وضع شده است.
وی اضافه کرد: یکی از مشکلات ما این است که مبتلایانی که علائم خفیف دارند و حتی نتیجه آزمایش آنان مثبت است با این حال، بیماری خود را پنهان می‌کنند و در اجتماع و محل کار خود حضور می‌یابند و این موضوع، بسیار خطرناک است.
آقای رئیسی گفت: در شرایط کنونی که در اپیدمی کرونا قرار داریم حتی اگر علائم سرماخوردگی و یا آنفلوانزا را داریم هم باید بیماری کرونا، فرض کنیم تا اینکه خلاف آن ثابت شود.
او با بیان اینکه افرادی که بیماری کرونا دارند، اما به محل کار خود اطلاع ندهند و در جامعه حضور یابند مشمول جریمه می‌شوند، افزود: برای شناسایی این افراد، راهکار‌های مختلفی در نظر گرفته شده است از جمله اینکه بر اساس تصویب ستاد ملی کرونا همه آزمایشگاه‌های سراسر کشور موظف هستند همه نتایج آزمایش‌ها را در سامانه وزارت بهداشت ثبت کنند.
آقای رئیسی ادامه داد: همچنین از اپلیکیشن «ماسک» استفاده می‌کنیم و افرادی که کرونا گرفتند این اپلیکیشن را بر روی تلفن همراه خود نصب می‌کنند و از این طریق هم به آنان خدمات ارائه می‌کنیم و هم آنان را ردیابی می‌کنیم.
وی با اشاره به اینکه هر ۲ هزار و ۵۰۰ نفر در کشور تحت پوشش یک مراقب سلامت دارند، اضافه کرد: این مراقبان از آنجایی که از مبتلایان بیماری کرونا در محدود خود مطلع هستند آنان را کنترل می‌کنند از جمله با شماره تلفن منزل آنان تماس می‌گیرند و اگر مبتلایان مسافرت باشند مراقبان، اطلاع می‌دهند و آن بیمار متخلف برای هر بار تخلف، ۲۰۰ هزار تومان جریمه می‌شود.
معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به جریمه‌هایی که برای افراد متخلف دستورالعمل‌های بهداشتی در نظر گرفته شده است، گفت: اگر راننده تاکسی، ماسک نزند بازرسان وزارت بهداشت یا پلیس راهنمایی و رانندگی، جریمه ۱۰۰ هزار تومانی را برای او اعمال می‌کنند و اگر مسافری سوار کرده باشد که ماسک نزده باشد ۲۰ هزار تومان هم به علت سوار کردن مسافر بدون ماسک، جریمه می‌شود و خود آن مسافر هم ۵۰ هزار تومان جریمه می‌شود.
آقای رئیسی درباره نحوه پرداخت این جریمه‌ها گفت: نام فرد متخلف جزو بدهکاران، ثبت می‌شود و باید مبلغ جریمه خود را به شماره حساب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی واریز کند و این مبالغ صرفاً خرج مسائل مربوط به بیماری کرونا می‌شود.
وی با اشاره به روند و آمار میزان ابتلای افراد به ویروس کووید ۱۹ و موارد بستری و فوت ناشی از آن از ابتدای آغاز اپیدمی تا انتهای هفته سوم مهر امسال افزود: در اردیبهشت، وضع آرامی را تجربه کردیم و میزان رعایت دستورالعمل‌ها بسیار بالا بود که بر اثر آن مرگ و میر ناشی از این ویروس کاهش یافت و به حدود ۳۰ تا ۳۵ نفر در روز رسید.
آقای رئیسی ادامه داد: پس از تعطیلات عید سعید فطر، موارد ابتلا و بستری و مرگ و میر ناشی از بیماری کرونا افزایش یافت و به رقم ۱۲ هزار بیمار در هفته رسیدیم.
او افزود: پس از آنکه مردم، استفاده از ماسک را افزایش دادند و دستورالعمل‌ها را رعایت کردند، موارد ابتلا و مرگ و میر ناشی از این بیماری کاهش یافت، اما دوباره با رعایت نکردن آن ها، اکنون موارد ابتلا و مرگ و میر، افزایش یافته است.
وی با تأکید بر اینکه رفتار و ژنتیک ویروس کووید ۱۹ فرقی نکرده است، اضافه کرد: هر زمانی که ما دستورالعمل‌ها را رعایت کنیم میزان ابتلا، بستری و مرگ و میر ناشی از این ویروس، کاهش می‌یابد.
معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در ۴۵ شهر بیشترین آمار انتشار این بیماری را داریم که این شهر‌ها در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اصفهان، البرز، ایلام، بوشهر، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی و رضوی، قم، کردستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویر احمد، لرستان، مرکزی، همدان و یزد قرار دارند.
وی با اشاره به موارد بستری و فوت گفت: بیشتر مبتلایانی که فوت می‌کنند بالای ۷۰ سال هستند بنابراین افراد مسن به مراقبت بیشتری نیاز دارند تا به این بیماری مبتلا نشوند.
آقای رئیسی ادامه داد: در سن ۸۰ تا ۹۰ سال از هر ۲ نفری که بستری می‌شوند یک نفر فوت می‌کند و در همه جای جهان، اینگونه است.
وی افزود: استان تهران با حدود ۳۲ درصد، میزان رعایت دستورالعمل‌ها بهداشتی، جزو پایین‌ترین استان‌ها و استان فارس با ۶۷ درصد جزو بالاترین‌ها در رعایت این دستورالعمل هاست و میانگین کشوری حدود ۴۲ درصد است.
آقای رئیسی با اشاره به تشدید نظارت‌ها گفت: از ۹ تا ۱۸ مهر، ۲۵۲ هزار بازدید از مراکز تهیه، توزیع، عرضه و فروش مواد غذایی، اماکن عمومی و واحد‌های کارگاهی انجام شد و در این مدت حدود ۹ هزار واحد، اخطار گرفتند و به مراجع قضایی معرفی شدند و ۶۵۶ واحد، پلمب شدند.
معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه نانوایی‌ها یکی از مشکل دارترین اصناف در رعایت نکردن دستورالعمل بهداشتی هستند، افزود: پس از آن؛ مدارس، رستوران ها، بانک ها، ادارات، جایگاه سوخت، پیشخوان دولت، پاساژها، داروخانه ها، آرامستان‌ها به ترتیب بیشترین اخطار‌ها را دریافت کردند.
آقای رئیسی با تقدیر از تلاش و فداکاری پزشکان و کادر درمانی و پرسنل بیمارستان در مبارزه با بیماری کرونا گفت: آنان از جان خود مایه گذاشته اند.
وی افزود: تشدید دستورالعمل ها، انجام آزمایش‌های فراوان، ایزوله کردن و آموزش و اطلاع رسانی از راهبرد‌های اصلی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مقابله با بیماری کروناست.

خبرگزاری صدا وسیما

 

آخرین اخبار

رئیس جمهور در دیدار حضوری اعضای ستاد ملی مقابله کرونا با رهبر انقلاب اسلامی: لزوم اتخاذ تصمیمهای قاطع، اقناع افکار عمومی و همکاری همگانی عدم تعهد و گران فروشی یکی از تامین کنندگان، علت اصلی کمبود فعلی انسولین قلمی فوت ۳۳۵ بیمار کووید۱۹ در شبانه روز گذشته بومی سازی تولید واکسن نوترکیب کرونا "راهنمای ساخت واکسن کووید 19 ازتحقیق و توسعه تا ورود به بازار؛ الزامات رگولاتوری" افزایش 14 درصدی مرگ ناشی از انواع مسموميت هاي دارويي و شيميايي افزودن ۲ هزار تخت مراقبت‌های ویژه تا پایان امسال زمستانی سخت و تاریک در راه است سونامی دیسک گردن در راه است کاهش وزن و تغذیه سالم؛ راه کنترل سندرم تخمدان اعمال محدودیت‌های شدید کرونایی در ۴۳ شهرستان انسولین قلمی ارزان می‌شود جایگزین‌های واکسن آنفلوانزا جلسه ستاد ملی کرونا در حضور امام خامنه‌ای برگزار شد خواص شگفت انگیز کدو حلوایی یا همان کدو تنبل جایگزین‌های واکسن آنفلوانزا الزام داشتن نتیجه تست PCR برای سفر هوایی تجلیل رئیس فدراسیون از مشارکت شبکه سلامت در توسعه ورزش همگانی افزایش هولناک فوتی‌های کرونا با تشدید آلودگی هوا/ ساکنان ۹ استان کشور تا حد امکان از منزل خارج نشوند توصیه وزارت بهداشت برای کاهش ابتلای خانوادگی به کرونا ارتباط عجیب و باورنکردنی مصرف شکر با عصبانیت ویتامین‌های طبیعی مقابله با کرونا را بشناسیم تاثیر کرونا و تحریم‌ها بر هدف حذف هپاتیت تا سال ۱۴۱۰ افزایش اعتیاد به اینترنت در پاندمی کرونا سیاه ترین عوارض بلند مدت کرونا در انتظار بهبودیافتگان/ چه کسانی گرفتار کووید ۱۹ طولانی مدت می‌شوند؟ توانایی خارق‌العاده ماسک برای جلوگیری از انتشار کرونا توزیع ۶۰۰هزار انسولین قلمی در داروخانه‌ها؛ از فردا بروز مشکلات گوارشی پیش از علائم تنفسی در بیماران کرونایی رمدسیویر برای درمان کرونا تاییدیه آمریکا را گرفت افزایش تبادل ویروس کرونا پس از سفر و تعطیلات آزمایش رایگان تشخیص کرونا برای زوجین نابارور وخامت حال بیش از ۷۵ هزار بیمار کرونایی در جهان ۸۸ درصد قربانبان کرونا، افراد سالمندان و بیماران زمینه ای اجرایی شدن ردیابی هوشمند افراد مبتلا به کرونا از هفته آینده یک عضو جدید در بدن انسان کشف شد آخرین آمار جهانی کرونا نقشه ردیابی بیماران کرونایی استان تهران تهیه می شود کاهش ۵۰ درصدی حضور کارکنان دولت در تهران تا پایان آبان پیشگیری از مسمومیت می‌تواند به تمرکز بر درمان بیماران مبتلا به کرونا کمک شایانی کند. علائم غیر طبیعی را جدی بگیرید چگونه از چاق شدن دانش‌آموزان جلوگیری کنیم دیگر لاغر شدن و لاغر ماندن کار محالی نیست انتقال «هپاتیت بی» از مادر به نوزاد در کشور ریشه‌کن شده است «غربالگری»؛ مراقبت از جنین یا سقط جنین! ترخیص انسولین وتوزیع در داروخانه ها فوت ۳۰۴ بیمار کووید۱۹ در شبانه روز گذشته در کشور کرونا روی دور رکوردشکنی در ایران/ احتمال محدودیت سفر در تعطیلات و آخر هفته‌ها سلامت روان کادر درمان در گرو بیماری کووید ۱۹ تحقق نیمی از اهداف اجرای کامل نسخه نویسی الکترونیکی

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .