اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

دو شنبه 21 مهر 1399

بیکاران و خانه دارها بیشتر دچار اختلال روانی می شوند

عدم شناخت صحیح مردم از روانشناسان و روانپزشکان یکی از مشکلات مهم در امر ارتقای بهداشت روان جامعه است.

0

بیکاران و خانه دارها بیشتر دچار اختلال روانی می شوند

یک روانشناس مطرح کرد: عدم شناخت صحیح مردم از روانشناسان و روانپزشکان یکی از مشکلات مهم در امر ارتقای بهداشت روان جامعه است. مردم بنا به لغات منسوخ شده ای همچون دیوانه و روانی علاقه ای به حضور در مطب ها ندارند و در زمینه فرهنگ سازی این مهم نیاز به اقدامات جدی است.

سامان آسیابانیبا اشاره به مشکلات عدیده خدمات بیمه ای در زمینه سلامت روان در کشور و تاثیر آن در عدم مراجعه افراد به روانشناسان اظهار کرد: نقض در قانون بیمه ای کشور و اختلاف در تعرفه های پزشکی در کنار عدم وجود فرهنگ مراجعه به روانشناسان، منجر به مشکلات و عدم مراجعه مردم به روانشناسان شده است.

این روانشناس با بیان اینکه سلامت روان شامل افزایش توانائی‌های افراد، جامعه و قادر سازی آنها در دستیابی به اهداف مورد نظر است، اظهار کرد: مفهوم سلامت روان شامل آسایش ذهنی ، احساس خود توانمندی، کفایت وشناخت توانایی خود در محقق ساختن ظرفیت های عقلی و هیجانی خویش یا به عبارتی سلامت روان حالتی از رفاه است که در آن فرد توانایی هایش را باز می شناسد و قادر است با استرس های معمول زندگی مدارا کند.


به گفته‌ وی، سلامت روان حالتی است که فرد از نظر شغلی مفید و سازنده باشد، برای اجتماع خود نقشی ایفا کند، با دیگران مشارکت و همکاری داشته باشد، دارای سلامت معنوی باشد و بطور خلاصه حال خوب، فکر خوب و رفتار خوبی داشته باشد.

آسیابانی افزود: از جمله ویژگی های فرد دارای سلامت روان می توان به داشتن نگرش مثبت، احساس خوب و رضایتمندی از خود، احترام به خود، احساس لذت از ساده ترین موارد زندگی، احساس توانایی در مقابله با موقعیت های حساس، اطمینان به توانایی ها، توانایی عشق ورزی و اعتماد به دیگران، داشتن احساس مسئولیت نسبت به دیگران، عدم نامیدی و توانایی کنترل احساسات منفی همچون ترس، خشم، حسادت و احساس گناه و نگرانی اشاره کرد.

این روانشناس معتقد است که، فردی که در سلامت روانی مشکل دارد دارای حالات قابل توجه بالینی با تغییرات در تفکر، خلق و هیجان و یا رفتار مشخص است و با ناراحتی و تشویش شخصی و یا اختلال در کارکرد زندگی همراه است بگونه‌ای که این تغییرات در محدوده طیف بهنجار جامعه قرار نمی گیرد.

اختلال روانی در افراد بیکار و خانه دار بیشتر از شاغلان است

وی گفت: بر اساس مطالعات کشوری انجام شده، شیوع ابتلا به هر گونه اختلال روانپزشکی در ساکنین مناطق شهری بیش از مناطق روستایی است که بیشترین شیوع در گروه سنی ۴۰-۴۴ سال و کمترین شیوع در گروه سنی ۶۰-۶۴ سال بوده است، همچنین بررسی شیوع ابتلا به اختلال روانپزشکی برحسب وضعیت تاهل نشان داد که شیوع اختلال در افراد مجرد از سایر گروه ها کمتر و شیوع ابتلا به هر گونه اختلال روانپزشکی در افراد بیکار و خانه دار بیشتر از افراد شاغل است.

آسیابانی مولفه‌های محیطی را در سلامت روان تاثیر گذار دانست و اظهار کرد: مطالعات موجود حاکی از تاثیر متغیر هایی همچون آب و هوای محیط، کیفیت هوا به لحاظ آلودگی و ریز ذرات، صداهای نابهنجار، نزدیکی مکان زندگی به زباله، کیفیت پایین سازه های شهری همچون مبلمان پارک ها، مدارس، کتابخانه ها و وسایل حمل و نقل عمومی بر کیفیت سلامت روان می باشد.

به گفته‌ی این روانشناس، براساس مدارک و مستندات رسمی موجود، میزان شیوع علائم و نشانه های روانی و اختلالات روان پزشکی در ایران تا حدودی هماهنگ با میانگین شیوع در سایر کشور ها است، اما شیوع قابل توجه اختلال در مناطق روستایی، شیوع بیشتر اختلال در افراد متاهل و زنان خانه دار متفاوت از سایر پژوهش های دیگر کشور هاست که جای بحث و بررسی و تامل دارد.

بار نامشهود مصرف مواد مخدر بر سر اختلالات روان

آسیابانی شیوع روز افزون و غیر قابل مهار اختلال سوء مصرف مواد مخدر در ایران در قیاس با کشور های منطقه مدیترانه شرقی را نگران کننده دانست و افزود: این مسئله عنایت ویژه همه سیاست گذاران حوزه سلامت روانی اجتماعی را می طلبد چراکه سر انجام بار نامشهود و مورد غفلت واقع شده اختلالات رفتاری و روانی از نتایج این غفلت است. البته آخرین یافته ها  سیر بهتر شدن نشانه های روان شناختی  نسبت به سال های قبل نشان می دهد.

وی گفت: همچنین استرس های روز افزون در میان آحاد مردم کشور به دلیل بیکاری، بی ثباتی قیمت ها، مسایل اقتصادی، کاهش ارزش پول ملی و  ایجاد استرس نبود عرضه کالا های اساسی و پدیده احتکار از عوامل ایجاد بی ثباتی در سلامت روان جامعه می باشد، که نیاز به بازبینی سیاست ها و رویه های عرضه و ایجاد اشتغال توسط دولتمردان دارد چراکه اضطراب اجتماعی یکی از مهم ترین موارد موثر در کاهش کیفیت سلامت روان ایرانیان است.

یک میلیون نفر در کمین آسیب‌های روانی کنکور

این روانشناس در انتها به اختلالات روان در نوجوانان اشاره کرد و گفت: نوجوانان با دیدن ضعفشان در یادگیری دروس و مشاهده رفتار های نادرست جامعه دچار افسردگی شده و اینگونه است که بعضا شاهدیم تا پای خودکشی می روند.

به گفته‌ی آسیابانی سالانه یک میلیون نفر به دلیل عدم قبولی در کنکور در کمین آسیب های روانی قرار دارند به گونه ای که براساس یافته ها ۵۰ درصد خودکشی در نوجوانان ریشه در مشکلات درسی و ضعف یادگیری دارد. که در این زمینه نیاز به تامل نهادها و متولیان سلامت و آموزش کشور دارد.

منبع :ایسنا

آخرین اخبار

آموزش همگانی باید بهتر از گذشته انجام شود آمار مرگ و میر در تهران همچنان بالاست شناسایی ۶۱۹۱ بیمار کووید ۱۹ در کشور چه افرادی گرفتار کووید ۱۹ طولانی مدت می‌شوند؟ فواید شگفت انگیز سرکه که اگر بدانید آن را از سفره حذف نمی‌کنید ۳۰ میلیون نفر ایرانی به کرونا مبتلا شده اند همه دستگاه‌ها با آرایش شبهه جنگی وارد میدان مبارزه با کرونا شوند چگونه بدون استفاده از دارو کلسترول خون را کاهش دهیم؟ 5دلیل که به شما ثابت می‌کند باید همراه صبحانه آب پرتقال بخورید هشدار درباره مراجعه غیرضروری به مراکز درمانی عوارض مصرف بیش از حد بستنی و بیسکویت پیاده روی کنیم تا «چاق» نشویم؟ ۹ خوراکی دوست داشتنی که حکم سَم را برای قلب دارد چرا بعضی افراد خیلی زود و مکرر بیمار می شوند؟ چرا مردان بیشتر قربانی کرونا می شوند سطح متفاوت ویروس کرونا در بدن کودکان مبتلا مهمترین نکات درباره ابتلای کودکان به کرونا خواص فلفل دلمه؛ از درمان سرماخوردگی و سرطان تا مقابله با پرخوری و سکته راهکار‌هایی برای پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی با مصرف چند ماده غذایی عوارض کرونا که بلای جان بهبودیافتگان این بیماری می‌شود قدردانی روسای دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور از رهبر معظم انقلاب لازم باشد محدودیت‌های کرونایی تداوم می‌یابد برای مقابله با کرونا بهترین واکسن، ماسک است پلمب ۱۲۲ واحد صنفی متخلف کرونایی تشکیل ۴ کمیته برای مقابله با کرونا رئیس جمهور در دیدار حضوری اعضای ستاد ملی مقابله کرونا با رهبر انقلاب اسلامی: لزوم اتخاذ تصمیمهای قاطع، اقناع افکار عمومی و همکاری همگانی عدم تعهد و گران فروشی یکی از تامین کنندگان، علت اصلی کمبود فعلی انسولین قلمی فوت ۳۳۵ بیمار کووید۱۹ در شبانه روز گذشته بومی سازی تولید واکسن نوترکیب کرونا "راهنمای ساخت واکسن کووید 19 ازتحقیق و توسعه تا ورود به بازار؛ الزامات رگولاتوری" افزایش 14 درصدی مرگ ناشی از انواع مسموميت هاي دارويي و شيميايي افزودن ۲ هزار تخت مراقبت‌های ویژه تا پایان امسال زمستانی سخت و تاریک در راه است سونامی دیسک گردن در راه است کاهش وزن و تغذیه سالم؛ راه کنترل سندرم تخمدان اعمال محدودیت‌های شدید کرونایی در ۴۳ شهرستان انسولین قلمی ارزان می‌شود جایگزین‌های واکسن آنفلوانزا جلسه ستاد ملی کرونا در حضور امام خامنه‌ای برگزار شد خواص شگفت انگیز کدو حلوایی یا همان کدو تنبل جایگزین‌های واکسن آنفلوانزا الزام داشتن نتیجه تست PCR برای سفر هوایی تجلیل رئیس فدراسیون از مشارکت شبکه سلامت در توسعه ورزش همگانی افزایش هولناک فوتی‌های کرونا با تشدید آلودگی هوا/ ساکنان ۹ استان کشور تا حد امکان از منزل خارج نشوند توصیه وزارت بهداشت برای کاهش ابتلای خانوادگی به کرونا ارتباط عجیب و باورنکردنی مصرف شکر با عصبانیت ویتامین‌های طبیعی مقابله با کرونا را بشناسیم تاثیر کرونا و تحریم‌ها بر هدف حذف هپاتیت تا سال ۱۴۱۰ افزایش اعتیاد به اینترنت در پاندمی کرونا

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .