اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

سه شنبه 22 مهر 1399

عوارض دورکاری از روی کاناپه

در این مطلب با ما همراه باشید تا به شما بگوییم روی تخت و مبل و کاناپه کار کردن، چگونه سلامت فیزیکی و روانی‌تان را تحت تأثیر قرار می‌دهد و چه باید بکنید که دورکاری‌تان در وضعیت سالم‌تری انجام شود.

0

عوارض دورکاری از روی کاناپه

 

در این مطلب با ما همراه باشید تا به شما بگوییم روی تخت و مبل و کاناپه کار کردن، چگونه سلامت فیزیکی و روانی‌تان را تحت تأثیر قرار می‌دهد و چه باید بکنید که دورکاری‌تان در وضعیت سالم‌تری انجام شود.

 از شروع پاندمی کووید – 19، خیلی از ما مجبور به دورکاری شده‌ایم و دیگر مجبور نیستیم در محل کارمان حاضر شویم تا به مسئولیت‌های کاری‌مان بپردازیم. شاید شما هم جزو خیلی از افرادی باشید که این روزها روی تختخواب‌شان دراز می‌کشند یا روی کاناپه ولو می‌شوند و به کارشان مشغول‌اند. هر چند گاهی این طور کار کردن مشکلی ندارد اما اگر تبدیل به یک عادت برای کل روزتان شود، کم‌کم به جایی می‌رسید که بر سلامت جسم و روان‌تان اثر می‌گذارد. در این مطلب با ما همراه باشید تا به شما بگوییم روی تخت و مبل و کاناپه کار کردن، چگونه سلامت فیزیکی و روانی‌تان را تحت تأثیر قرار می‌دهد و چه باید بکنید که دورکاری‌تان در وضعیت سالم‌تری انجام شود.
ممکن است کمردرد بگیرید

اگر روی تختتان می‌نشینید بدون اینکه پشت و کمرتان حمایت و تکیه‌گاهی داشته باشد، طبیعی است که کمرتان آسیب ببیند و دچار کمردرد شوید. یا حتی ممکن است باسن‌تان هم درد بگیرد. روی تخت، شما جایی برای پاهای‌تان ندارید، بنابراین مجبورید آن‌ها را مقابل خود دراز کنید یا اینکه چهارزانو بنشینید که باعث می‌شود به مفصل ساکروایلیاک که ستون فقراتتان را به لگن‌تان مرتبط می‌کند فشار وارد شود.
از آنجایی که عضلات نیز در این وضعیت از بدن خمیده یا فشرده می‌شوند، آن‌ها نیز سفت و گرفته شده و حتی ممکن است به مرور زمان کوتاه شوند؛ درست مثل این است که هر روز کفش پاشنه بلند بپوشید. روی مبل نشستن هم می‌تواند منجر به کمردرد شود، اما با یک دلیل متفاوت: خیلی نزدیک به زمین است و باعث می‌شود به بخش پایینی ستون فقراتتان فشار وارد شود.

ذهن ما، مکان‌ها را به فعالیت‌ها ربط می‌دهد، بنابراین اگر در تختخوابتان کار کنید، احتمال اینکه دیر یا زود خواب شبتان به هم بریزد بیشتر می‌شود. زیرا بدن شما کم‌کم، تختخوابتان را به کارتان ربط می‌دهد نه خوابتان

به گردن و شانه‌هایتان فشار وارد می‌شود

اگر از لپ تاپ استفاده می‌کنید، احتمالاً روی لبه‌ی مبل یا تخت می‌نشینید و لپ تاپ را روی پاهای‌تان را روی میز مقابل‌تان می‌گذارید. این وضعیت باعث می‌شود به جلو خم شوید، ستون فقرات خود را خم کنید و سرشانه‌هایتان را به جلو بیندازید. بنابراین سر و گردن‌تان مثل یک لاک پشت از بدنتان بیرون می‌زند! چنین وضعیتی برای بدن، تمام فشارها را به گردن و عضلات بالایی شانه وارد خواهد کرد. برای اینکه این فشار را درک کنید، یکی از انگشتان خود را خم کنید و نگه دارید، شاید فوراً درد نگیرد اما اگر همین وضعیت را یک ساعت نگه دارید حتماً انگشتتان درد می‌گیرد. این دقیقاً همان اتفاقی است که برای گردن و شانه‌هایتان می‌افتد.

آرواره‌تان منقبض می‌شود و دندان‌هایتان درد می‌گیرند

وضعیت بدنی نادرست می‌تواند روی دندان‌هایتان نیز اثر بگذارد! از زمانی که پاندمی کووید – 19 شروع شده، تعداد بیمارانی که به علت ترک‌خوردگی دندان به دندان‌پزشک مراجعه می‌کنند افزایش یافته است. عصب‌های گردن و عضلات شانه با مفصل فکی گیجگاهی ارتباط دارند که استخوان فک را به جمجمه مرتبط می‌کند. وضعیت بدنی نادرست و قوز کردن حین نشستن باعث می‌شود سرتان به جلو بیفتد، ستون فقراتتان خم شده و شکل C به خود بگیرد و این شیوه‌ی بدن برای حفظ تعادل است. چنین حالتی از بدن، تنش و فشار به عضلاتی که به فک چسبیده‌اند وارد می‌کند و درد در آرواره و تورم صورت و میگرن ایجاد خواهد کرد.

مچ دست‌تان گزگز می‌کند و بی‌حس می‌شود

وقتی با لپ تاپ کار می‌کنید احتمالاً موس را روی میز کنار دست‌تان می‌گذارید و مچ دست‌تان هم روی همین میز قرار می‌گیرد. اما این وضعیت باعث می‌شود جریان خون به سمت دست‌تان کم شده و عصب‌های مچ دست‌تان فشرده شوند، در نتیجه دچار سندرم تونل کارپال خواهید شد.
سایر عوارض و خطرات دورکاری

احتمال بیماری‌ها بیشتر می‌شود
همیشه مدت زمان طولانی یک جا نشستن برای سلامتی مضر است، از جمله مدام نشستن روی تخت یا مبل. مطالعه‌ای در سال 2018 که روی 125000 مرد و زن و به مدت 21 سال انجام شد دریافت آن‌هایی که بیشتر از شش ساعت در روز می‌نشستند، بیشتر در معرض مرگ به هر دلیلی از جمله بیماری قلبی، سرطان و بیماری کلیوی قرار داشتند.
یک دلیل ساده می‌تواند این باشد که هر چه بیشتر یک جا بنشینید، احتمال افزایش وزنتان هم بیشتر می‌شود که ریسک فاکتوری برای خیلی از بیماری‌هاست. یک تئوری دیگر این است که یکجانشینی، سطح برخی از هورمون‌ها را در خونتان تغییر می‌دهد، مثلاً انسولین که نتیجه‌ی آن افزایش ریسک بیماری‌هاست.

خوابتان دچار اختلال می‌شود
ذهن ما، مکان‌ها را به فعالیت‌ها ربط می‌دهد، بنابراین اگر در تختخوابتان کار کنید، احتمال اینکه دیر یا زود خواب شبتان به هم بریزد بیشتر می‌شود. زیرا بدن شما کم‌کم، تختخوابتان را به کارتان ربط می‌دهد نه خوابتان. بنابراین وقتی به قصد خوابیدن روی تختتان دراز می‌کشید، ذهنتان به سختی می‌پذیرید که شما می‌خواهید بخوابید نه اینکه کاری انجام دهید.

کارآمدی‌تان افت می‌کند
اگر در خانه روی مبل و کاناپه و تختتان کار کنید، احتمال اینکه از یک سری از کارها و رفتارهای دیگر صرفنظر کنید هم بیشتر می‌شود، مثلاً چون تمام وقت در خانه هستید ممکن است تمایلی به دوش گرفتن نداشته باشید یا تمام روز با لباس‌خوابتان سر کنید چون نیازی نمی‌بینید لباستان را عوض کنید. بخشی از امتیازات کار کردن در محل کار این است که ذهنتان مجبور می‌شود در فاز کار کردن قرار بگیرد و همین کمک می‌کند تمرکز بیشتری روی کارتان داشته باشید و کارآمدتر باشید. اما اگر محل کارتان حالا جایی باشد که می‌خوابید یا فیلم و سریال تماشا می‌کنید، سخت‌تر می‌توانید تمرکزتان را روی کارتان حفظ کنید.

نکاتی برای اینکه در دوران دورکاری، سلامتی‌تان را حفظ کنید

در حین کار تکانی به بدنتان بدهید
کارشناسان توصیه می‌کنند پس از هر سی دقیقه نشستن، استراحت کنید. یک انتخاب این است که چند حرکت کششی انجام دهید یا از پله‌ها بالا و پایین بروید تا عضلات و مفاصلتان آزاد شوند. کشش آرواره و گردن هم می‌تواند به شل کردن عضلات منقبض‌شده‌ی صورتتان کمک کند:
. شانه‌ها را به عقب بکشید، سینه را بالا بگیرید، چانه را به سمت پایین و عقب بکشید و غبغب ایجاد کنید، سه ثانیه نگه دارید و این حرکت را ده بار تکرار کنید.
. انگشت شست خود را زیر چانه بگذارید و دهان را به آرامی باز کنید، انگشت شست را به آرامی به چانه فشار دهید تا مقاومت ایجاد شود. پنج ثانیه نگه دارید و سپس دهان را به آرامی ببندید.
. در حالی که زبانتان را به سقف دهانتان رسانده‌اید، دهان را به آرامی باز و بسته کنید.
. شی‌ء کوچکی بین دندان‌های جلو (مثلاً مسواک) قرار دهید؛ انگار که چیزی را گاز می‌گیرید، سپس آرواره‌تان را به طرفین حرکت دهید.

یک میز مناسب تهیه کنید
یک میز مناسب کمک می‌کند کامپیوتر به شما نزدیک‌تر شود و مجبور نشوید قوز کنید. اگر میز عسلی دارید که ارتفاع آن کم است می‌توانید ابتکار به خرج دهید و با وسیله‌ای ارتفاع آن را بیشتر کنید.
حالا که مجبورید در خانه و با کامپیوترتان دورکاری کنید، اگر میز مناسبی برای این کار ندارید می‌توانید از چند بالش استفاده کنید. اول اینکه روی یک بالش بزرگ و پف‌دار بنشینید تا باسن‌تان بالا بیاید. با این کار لگن‌تان در وضعیت بهتری قرار می‌گیرد و فشار کمتری به کمرتان وارد می‌شود.
اگر روی کاناپه می‌نشینید هم می‌توانید یک بالش پشت‌تان بگذارید تا کمرتان حمایت شود. می‌توانید میز مخصوص لپ تاپ نیز تهیه کنید. لپ تاپ شما باید جوری قرار بگیرد که کمی پایین‌تر از سطح چشمتان باشد و علاوه بر این، به راحتی بتوانید به کیبورد خود دسترسی داشته باشید.

برای خودتان میز ایستاده درست کنید
شما می‌توانید به جای اینکه مقابل میز بنشینید، از میز ایستاده استفاده کنید که فواید زیادی هم برای سلامتی‌تان دارد. مثلاً می‌توانید لپ تاپ خود را روی کانتر آشپزخانه بگذارید. یا اینکه می‌توانید یک ساعت بنشینید و سی دقیقه بایستید. وقتی می‌ایستید، مجبور می‌شوید بدن خود را تکان بدهید و همین باعث می‌شود کمر و پشت و میان تنه‌تان تقویت شود، اما در حالت نشسته چنین امکانی وجود ندارد.

 

از کیبورد و موس بی‌سیم استفاده کنید
لپ تاپ برای این درست نشده که تمام روز از آن استفاده شود. بلکه برای این است که قابل حمل باشد. اگر دست و مچ دست‌تان در وضعیت درستی باشد، سرتان تا حد مناسبی خم می‌شود که اسکرین را ببینید. اما اگر بازو و مچ دست‌تان در حالت درستی نباشد، عضلات شانه و مچ‌تان بیش از حد تحت فشار قرار گرفته و باعث دردناک شدن آن‌ها می‌شود.

به طور نمادین، یک محل کار برای خود درست کنید
شما در محل کارتان حتماً یک اتاق یا دست کم گوشه‌ای مخصوص خودتان دارید که در آنجا کار می‌کنید. اگر در خانه‌ای شلوغ زندگی می‌کنید و مجبورید روی تخت یا مبل کار کنید، حتماً راهی پیدا کنید تا این محل به مدت چند ساعت در روز، فقط محل کارتان باشد. مثلاً وقتی روی تختخواب‌تان کار می‌کنید، بالش‌ها و ملافه‌های اضافی را جمع کنید یا روی میز کارتان فقط وسایل کارتان باشد نه چیزی دیگر. یک توصیه‌ی دیگر هم اینکه پیش از شروع یک روز کاری، لباس‌خوابتان را عوض کنید. مثلاً از خواب که بیدار شدید، لباس مناسب بپوشید و سپس صبحانه بخورید و سعی کنید حس محیط کارتان را ایجاد کنید.

بهداشت نیوز -تبیان -قطره

آخرین اخبار

آموزش همگانی باید بهتر از گذشته انجام شود آمار مرگ و میر در تهران همچنان بالاست شناسایی ۶۱۹۱ بیمار کووید ۱۹ در کشور چه افرادی گرفتار کووید ۱۹ طولانی مدت می‌شوند؟ فواید شگفت انگیز سرکه که اگر بدانید آن را از سفره حذف نمی‌کنید ۳۰ میلیون نفر ایرانی به کرونا مبتلا شده اند همه دستگاه‌ها با آرایش شبهه جنگی وارد میدان مبارزه با کرونا شوند چگونه بدون استفاده از دارو کلسترول خون را کاهش دهیم؟ 5دلیل که به شما ثابت می‌کند باید همراه صبحانه آب پرتقال بخورید هشدار درباره مراجعه غیرضروری به مراکز درمانی عوارض مصرف بیش از حد بستنی و بیسکویت پیاده روی کنیم تا «چاق» نشویم؟ ۹ خوراکی دوست داشتنی که حکم سَم را برای قلب دارد چرا بعضی افراد خیلی زود و مکرر بیمار می شوند؟ چرا مردان بیشتر قربانی کرونا می شوند سطح متفاوت ویروس کرونا در بدن کودکان مبتلا مهمترین نکات درباره ابتلای کودکان به کرونا خواص فلفل دلمه؛ از درمان سرماخوردگی و سرطان تا مقابله با پرخوری و سکته راهکار‌هایی برای پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی با مصرف چند ماده غذایی عوارض کرونا که بلای جان بهبودیافتگان این بیماری می‌شود قدردانی روسای دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور از رهبر معظم انقلاب لازم باشد محدودیت‌های کرونایی تداوم می‌یابد برای مقابله با کرونا بهترین واکسن، ماسک است پلمب ۱۲۲ واحد صنفی متخلف کرونایی تشکیل ۴ کمیته برای مقابله با کرونا رئیس جمهور در دیدار حضوری اعضای ستاد ملی مقابله کرونا با رهبر انقلاب اسلامی: لزوم اتخاذ تصمیمهای قاطع، اقناع افکار عمومی و همکاری همگانی عدم تعهد و گران فروشی یکی از تامین کنندگان، علت اصلی کمبود فعلی انسولین قلمی فوت ۳۳۵ بیمار کووید۱۹ در شبانه روز گذشته بومی سازی تولید واکسن نوترکیب کرونا "راهنمای ساخت واکسن کووید 19 ازتحقیق و توسعه تا ورود به بازار؛ الزامات رگولاتوری" افزایش 14 درصدی مرگ ناشی از انواع مسموميت هاي دارويي و شيميايي افزودن ۲ هزار تخت مراقبت‌های ویژه تا پایان امسال زمستانی سخت و تاریک در راه است سونامی دیسک گردن در راه است کاهش وزن و تغذیه سالم؛ راه کنترل سندرم تخمدان اعمال محدودیت‌های شدید کرونایی در ۴۳ شهرستان انسولین قلمی ارزان می‌شود جایگزین‌های واکسن آنفلوانزا جلسه ستاد ملی کرونا در حضور امام خامنه‌ای برگزار شد خواص شگفت انگیز کدو حلوایی یا همان کدو تنبل جایگزین‌های واکسن آنفلوانزا الزام داشتن نتیجه تست PCR برای سفر هوایی تجلیل رئیس فدراسیون از مشارکت شبکه سلامت در توسعه ورزش همگانی افزایش هولناک فوتی‌های کرونا با تشدید آلودگی هوا/ ساکنان ۹ استان کشور تا حد امکان از منزل خارج نشوند توصیه وزارت بهداشت برای کاهش ابتلای خانوادگی به کرونا ارتباط عجیب و باورنکردنی مصرف شکر با عصبانیت ویتامین‌های طبیعی مقابله با کرونا را بشناسیم تاثیر کرونا و تحریم‌ها بر هدف حذف هپاتیت تا سال ۱۴۱۰ افزایش اعتیاد به اینترنت در پاندمی کرونا

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .