اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

چهار شنبه 7 آبان 1399

چالش‌های عشق در سنین نوجوانی

یک روانشناس معتقد است که عشق در سنین نوجوانی فرآیندی از رشد محسوب می‌شود و نباید به آن به چشم یک مشکل نگاه کرد، بلکه این احساس اغلب در سنین نوجوانی رخ می‌دهد بنابراین نمی‌توان مانع عاشق شدن در نوجوان شد بلکه می‌توان این احساس را تعدیل کرد.

0

چالش‌های عشق در سنین نوجوانی

یک روانشناس معتقد است که عشق در سنین نوجوانی فرآیندی از رشد محسوب می‌شود و نباید به آن به چشم یک مشکل نگاه کرد، بلکه این احساس اغلب در سنین نوجوانی رخ می‌دهد بنابراین نمی‌توان مانع عاشق شدن در نوجوان شد بلکه می‌توان این احساس را تعدیل کرد.

دکتر مژگان ناقل  در آستانه‌ روز نوجوان با بیان اینکه گرایش به جنس مخالف و عشق با توجه به تغییرات بلوغ در نوجوانی امری طبیعی محسوب می‌شود، ادامه داد: در سنین نوجوانی همزمان با رشد جسمی نوجوان، به دلیل عدم رشد کافی در بخش‌هایی از مغز، نوجوان ریسک‌ پذیرتر است و تصمیمات ناقص‌تر و کارکردهای ضعیف‌تری دارد بنابراین ممکن است بسیار راحت و گاها به طور تکانشی درگیر عشق شود.
وی معتقد است که احساس عشق و ارتباط با جنس مخالف، تاثیر گذاری و گرفتن بازخورد از جنس مخالف در تشکیل خودپنداره نوجوان که هسته‌ی هویت او محسوب می‌شود موثر است، بنابراین این ارتباطات به کسب هویت نوجوان نیز کمک می‌کند.
ناقل افزود: برخی از روانشناسان مانند اریکسون معتقدند که این احساسات به روابط بزرگسالی نوجوان  کمک می‌کنند و از طرفی بخشی از خودشناسی و خود آگاهی نوجوان محسوب می‌شوند. همچنین در اغلب نوجوانان این مراحل بدون ایجاد مشکل طی می‌شود اما اگر والدین نتوانند درک مستقیم و حمایتی از احساسات نوجوان داشته باشند ممکن است منجر به رفتارهای تکانشی‌ مانند فرار از خانه و... در نوجوان شود.

عشق نوجوانان را انکار نکنید
این روانشناس با بیان اینکه پذیرا بودن والدین باعث اطمینان نوجوان و بیان احساساتش با پدر و مادر و آگاهانه طی کردن این مسیر می‌شود، ادامه داد: منع این احساسات در نوجوانان باعث می‌شود آن‌ها نیاز به عشق را از طرق غیر منطقی تامین کنند، بنابراین بهتر است والدین به صورت دورادور روی این موضوع نظارت داشته باشند چراکه انکار این احساس نوعی مانع تلقی می‌شود و نوجوان را اذیت می‌کند.

وی با اشاره به اینکه نوجوانان اغلب در سنین ۱۲ تا ۱۵ سالگی و همزمان با سن بلوغ درگیر احساسات عاطفی می‌شوند، گفت: نوجوانان اغلب عاشق فردی می‌شوند که مورد توجه عموم قرار دارد و تصور می‌کنند اگر بتوانند این عشق را تجربه کنند درواقع شایستگی خود را اثبات کرده‌اند.
به گفته‌ی ناقل بهتر است والدین عشق نوجوان را بپذیرند و به او از امکان ناکامی در این عشق آگاهی بدهند، همچنین به نوجوان فرصت شکست در عشق را بدهند تا برای ارتباطات آینده به پختگی برسد، چراکه معمولا عشق های دوره نوجوانی در سنین بالاتر غیر منطقی به نظر می‌ایند و از بین می‌روند.

عشق نوجوان الزاما به ازدواج ختم نمی‌شود
وی ادامه داد: والدین باید آگاه باشند قرار نیست عشق نوجوانی منجر به ازدواج شود بنابراین اگر نوجوانشان عاشق شد باید با او همانند یک دوست برخورد کنند تا نوجوان بتواند درباره احساسات خود با ان‌ها صحبت کند. از طرفی والدین نباید تصور کنند نوجوانان اطلاعاتی در چنین زمینه‌هایی ندارند بلکه با توجه به گسترش تکنولوژی نوجوانان به آگاهی لازم رسیده‌اند پس چه بهتر است والدین به عنوان منبع موثق در کنار آن‌ها باشند و اطلاعات لازم را خودشان در اختیار نوجوان قرار دهند.

اهمیت حمایت والدین در شکست عاطفی نوجوان
این روانشناس معتقد است که والدین باید دورادور بر روی فردی که نوجوان ان را انتخاب کرده است و مورد اطمینان بود او نظارت داشته باشند، از طرفی این نظارت نباید به طور مستقیم و همراه با سرزنش نوجوان باشد چراکه در نهایت منجر به  دوری نوجوان از خانواده می‌شود. همچنین اهمیت کمک والدین به نوجوان در این مسیر، پس از شکست عاطفی نوجوان احساس می‌شود چراکه برخی نوجوانان گاها پس از شسکت عاطفی و نبود حمایت از جانب والدین دچار مشکلاتی نظیر افت تحصیلی، گرایش به اعتیاد و... می‌شوند.

عشق نباید مانع اهداف آینده نوجوان شود
ناقل در انتها به بیان توصیه‌هایی به نوجوانان پرداخت و اظهار کرد: نوجوانان باید آمادگی پذیرش شکست در عشق را داشته باشند و به آن به عنوان مرحله‌ای از رشد نگاه کنند، بدانند که معیارهای دوست داشتن برایشان در سنین بالا تغییر می‌کند بنابراین نباید اکنون برای زندگی آینده خود تصمیم بگیرند، همچنین باید به گونه‌ای این حس را مدیریت کنند که به اهداف، تحصیلات و آینده‌شان لطمه‌ای وارد نشود.

ایسنا

برچسب ها :

آخرین اخبار

فوت ۴۸۳ بیمار کووید۱۹ در کشور/ مجموع مبتلایان به ۸۸۰ هزار نفر رسید برگزاری اولین جلسه امور پشتیبانی طرح آموزش، بیماریابی و جداسازی مدیریت کرونا (طرح شهید حاج قاسم سلیمانی) تشریح چگونگی حمایت معیشتی کرونایی دولت این ترکیب در رشد قد کودکان جادو می‌کند نکاتی در رابطه با استفاده از دستمال توالت که باید رعایت شود چرا در ساعت خاصی از شب از خواب بیدار می شویم؟ تاثیر فوق العاده این ویتامین بر بدن راه‌های ساده‌ برای خوش طعم کردن سبزیجات چگونه لباس کرونایی‌ها ضدعفونی می‌شود؟ لزوم ورود دستگاه قضایی برای بررسی اتهامات پرتعداد "ملک‌زاده" خطر "مقاومت آنتی‌‌بیوتیکی" تمام افراد جامعه تهدید را می‌‌کند! از شایعه تا واقعیت مطلب منتسب به سرهنگ دبیری و استامینوفن مرگبار جدید! رقابتی عجیب به قیمت جان نوزاد/ 1399/9/9 تولدی شوم یا لاکچری؟ لزوم رفع تبعیض در تحقیات علمی/ طب سنتی منافع چه کسانی را به خطر می‌اندازد؟ ۴ نوبت سرانه بهداشتی به مدارس داده شده است کمبود ویتامین D خطر ابتلا به کرونا را افزایش می‌دهد فوت ۴۵۳ بیمار در شبانه روز گذشته سایه سنگین کرونا بر زندگی پر نشاط کودکان/ فرمول‌هایی برای حال خوب کودک در روزهای کرونایی مقابله با کروناویروس به کمک مولکول‌های گوگرد چطور از «اضطراب» کرونا خلاص شویم؟ هوای تهران آلوده شد دومین روز محدودیت های کرونایی توزیع کیت‌های تشخیص سریع کرونا در مراکز منتخب دیر مراجعه کردن، علت اصلی فوت بیماران کرونا انتقال خون امن است وخامت حال بیش از ۱۰۳ هزار بیمار کرونایی در جهان انجام روزانه ۱۰۰ هزار آزمایش با کیت‌های تشخیص سریع جوانسازی بدن با اکسیژن درمانی داروی کرونا مجوز اضطراری گرفت مهار استرس با سبک تغذیه ای ویژه پیشگیری از کرونا با استفاده از ۲ ماسک بیشتر است؟ این کودکان شدیدتر کرونا می‌گیرند مضرات و فواید گردو که از آنها بی خبرید +دستورالعمل مصرف روزانه واکسن کرونا پس از گذراندن چهار فاز حیاتی وارد بازار می‌شود ارزیابی مثبت از مرحله آغازین طرح جدید محدودیت ها/ تأکید بر استمرار رعایت محدودیت ها و فاصله گذاری اجتماعی غذا‌های مناسب برای کرونایی‌ها جان باختن ۴۷۵ بیمار کرونایی در ۲۴ ساعت گذشته در استفاده از ماسک طبی چه کارهایی را انجام ندهیم؟ در روزهای بارانی چگونه از ماسک استفاده کنیم؟ غذا‌های مناسب برای کرونایی‌ها تغییرات علائم کرونا از ابتلا تا بهبودی خواص اعجاب انگیز میخک برای دندان درد کشفی نگران کننده درباره شیشه شیر نوزادان هرگز با لیوان کاغذی، مایعات داغ ننوشید! کدام اختلالات سلامت روان نوجوانان و جوانان را تهدید می‌کنند؟ چند خوراکی مفید که بدن را در مقابل سرما مقاوم می‌کند راز شاد زیستن جریمه 2 میلیاردی در انتظار شکارچیان پرندگان/شکار در استان مازندران ممنوع است سایت پسماند آزادشهر سلامت مردم را به خطر انداخته است/فعالیت این سایت یک سال دیگر تمدید شد/احتمال آلودگی آب های زیرزمینی وجود دارد وزن خود را با "گرم‌کردن بدن" کاهش دهید!

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .