اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

سه شنبه 20 آبان 1399

تمام داروهای درمان کرونا تحت پوشش بیمه قرار گرفت/ نمی گذاریم هراس کمبود تخت یا دارو مردم را تهدید کند

وزیر بهداشت گفت: تمام دارو‌های مورد مصرف در کرونا، تحت پوشش بیمه‌ها قرار گرفت.

0

سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ستاد مقابله با بیماری کرونای کرمانشاه که در سالن شهدای دولت استانداری کرمانشاه برگزار شد، اظهار کرد: تا زنده ام حمایت‌های بی بدیل مقام معظم رهبری از مبارزه با کرونا را بر زبان خواهم آورد که اگر حمایت‌های این مرد بزرگ نازنین نبود، در میانه راه مشکلات عدیده‌ای داشتیم. ایشان در حمایت، هدایت و رعایت در موضوع کرونا، در این مدت یک الگوی تمام عیار از یک رهبر خردمند در جهان بر جای گذاشتند که از ذهن تاریخ در خلق این حماسه بزرگ، پاک نخواهد شد.

وی افزود: حماسه بزرگی که در کشور برای مقابله با کرونا خلق شد؛ دلیل اینکه عزیزانی تن به آتش بلا زدند و آگاهانه بر بیماری و ویروس تاختند و از میان ما رفتند و داغ بر دل من و مردمان این سرزمین گذاشتند، چیزی جز عشق نبود و این عشق بی نهایت را در تاریخ این کشور، در دوران دفاع مقدس و خیلی از عرصه‌های دیگر داشتیم، اما در این دوره، در مورد مدافعان سلامت، شیوه جدیدی از عشق ورزی را مشاهده و لمس کردیم و در مبارزه با کرونا بیش از سرباز، سرداران تن بر آتش زدند تا سربازان و افسران نیز رهرو آن‌ها شوند و دیروز در بنیاد شهید اسامی شهدای مدافع سلامت را مرور و پرونده ۵۷ پزشک عالی رتبه در بین ۱۳۰ شهید مدافع سلامت را بررسی کردیم.

نمکی گفت: تفاوت دفاع از سلامت با دفاع در دوران مقدس در این بود که قبل از سرباز و افسر، فرماندهان مان در خط مقدم مبارزه کردند، همچنین در دفاع مقدس می‌دانستیم دشمن کجاست و از کجا به ما حمله می‌کند، اما در دفاع و مقابله با کرونا، عزیزی که با مجموعه‌ای از مهربانی و عشق در کنار ما نشسته بود، بمب ویروس بود که ما نمی‌دانستیم و این عدم شناسایی خط مقدم، به شدت ما را گرفتار کرده است.

وی بیان کرد: ما در این دوران در اوج تحریم‌ها و ناجوانمردانه‌ترین مضایق تحمیل شده قرار داشتیم و مثلا ساعت ۲ بامداد دلخوش بودیم که محموله ماسک یا لوازم حفاظت فردی پرسنل ما به ایران می‌رسد، اما ساعت ۲ و ربع خبر می دادند که محموله در فلان فرودگاه به دستور یکی از تروریست‌ترین آدم‌های تاریخ بشریت که رییس جمهور مخلوع آمریکا بود، اجازه حمل و نقل ندارد.

ترامپ با خفت و خواری کنار رفت

وزیر بهداشت تصریح کرد: وقتی نتایج انتخابات آمریکا را دیدم،گرچه مقام معظم رهبری بار‌ها فرمودند که تفاوت اساسی بین این گردش قدرت‌ها در کشوری مثل آمریکا برای ما نیست، اما رسیدم به اینکه فردی که در کرونا منتظر فروپاشی نظام جمهوری اسلامی بود و همه محدودیت‌ها را بر ما رواداشت تا ما را به زانو درآورد، با خفت و خواری کنار رفت و ما با عزت و سربلندی، ماندیم.

نمکی اظهار کرد: ترامپ کسی است که ضد تروریست‌ترین عنصر منطقه یعنی شهید قاسم سلیمانی را به عنوان تروریست به شهادت رساند و خون این مظلوم نه در این عرصه که ترامپ باخت، بلکه در تمام عرصه‌ها گریبانش را خواهد گرفت و یکی از ذلیل‌ترین افراد تروریست پرور دنیا را رسوا و رسواتر خواهد کرد. این حاصل ملتی است که پایداری و رهبری فرزانه و خردمند دارد و عزم خود را جزم کرده اند که در همه عرصه‌ها برنده باشد و تردید ندارم که در عرصه مبارزه با کرونا هم با همدلی و وفاق، افتخار تازه‌ای را برای جمهوری اسلامی ایران خلق خواهد کرد.

وی اظهار کرد: ویروس کرونا یکی از پیچیده‌ترین مخلوقاتی است که تا به امروز پا به عرصه خلقت گذاشته است و بسیار پیچیده‌تر از آن است که بتوانیم در مورد آینده آن قضاوت کنیم و کسی در دنیا بگوید دارویی را فعلا کشف کرده ام که این ویروس را تمام عیار می‌تواند نابود کند و هنوز هیچ کس در جهان با گستردگی علم امروز و با امکانات تحقیقات گسترده نتوانسته چنین ادعایی کند.

وزیر بهداشت تاکید کرد: ویروس کرونا، بسیار پیچیده است و پیچیدگی‌های زیادی را هم بر نظام‌های سلامت جهان تحمیل خواهد کرد. ما برای مردم هیچ سرزمینی به جز سلامتی، آرزوی دیگری نداریم، اما برآورد مرگ و میر بیماران کرونایی برای خیلی از کشور‌های اروپا در ماه‌های آینده، بیش از یک هزار نفر در روز است البته برای ما هم برآورد‌های عجیبی را کرده اند که با همدلی و وفاق، اجازه نمی‌دهیم این اتفاق بیفتد.

جان تازه با دو بال تامین اعتبارات و اجرای مصوبات ستاد کرونا

نمکی گفت: خوشبختانه با توفیق به فاز جدیدی از مدیریت بیماری گام گذاشتیم و با الهام از جلسه‌ای که با حضور مقام معظم رهبری داشتیم و توصیه‌های خردمندانه‌ای که ایشان در چند بُعد فرمودند، به موفقیت خواهیم رسید. یکی از ابعاد و توصیه‌های ایشان، ایجاد قرارگاه اجرایی بود. جای خالی این قرارگاه به عنوان جایگاهی که مسائل اجرایی و مصوبات ستاد ملی را دنبال کند، احساس می‌شد که با پذیرش این مسئولیت و انتصاب بسیار به جای وزیر کشور از سوی رییس جمهور، این قرارگاه تشکیل شد و به عنوان یک پشتوانه اجرایی در کنار ما فعالیت می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: در تامین منابع مالی مورد نیاز وزارت بهداشت با توصیه بسیار به جای مقام معظم رهبری گشایش‌هایی ایجاد شده است. ایشان همان روز اول که با نامه بنده برای اختصاص یک میلیارد یورو از محل صندوق توسعه ملی بی درنگ و بدون اخذ نظر از کارشناسان به دلیل ضرورت کشور، موافقت کردند، اما بخش عمده‌ای از این منابع، مانده بود و با تامین اعتبارات معوقه وزارت بهداشت، مطالبات پرستاران، پزشکان و جبران درآمد‌های اختصاصی بیمارستان‌ها در حال پرداخت است.

وزیر بهداشت گفت: ما با دو بال یعنی تامین اعتبارات و اجرای مصوبات ستاد ملی کرونا، جان تازه‌ای گرفتیم که امیدواریم بتوانیم در این مسیر، گام‌هایی با سرعت بیشتری برداریم. امروز با توصیه مقام معظم رهبری، چهارمین گام بسیج ملی مبارزه با کرونا با شیوه محله محور و خانواده محور را در کل کشور با هماهنگی، همدلی، وفاق بین ما، بسیج، هلال احمر، سازمان‌های مردم نهاد و سایر دستگاه‌های اجرایی آغاز می‌شود.

نمکی افزود: در این طرح از ظرفیت ارزشمند طرح «هر خانه یک پایگاه سلامت» استفاده می‌شود. هدف طرح هر خانه یک پایگاه سلامت، خانواده محور و جامعه محور کردن نظام سلامت است که از سال گذشته با همت همکارانم در معاونت بهداشت و سایر معاونت‌های وزارت بهداشت شروع شده است و امروز با تکیه بر ۲۰ میلیون سفیر سلامت در خانواده ها، با تکیه بر محله محوری و استفاده از ظرفیت بسیج، روحانیت معزز، ائمه جماعات، خیّرین محلی، سازمان‌های مردم نهاد، هلال احمر و همه آن‌هایی که به عرصه آمدند، گام‌های جدیدی برداشتیم.

روزانه ۱۰۰ هزار تست کرونا انجام خواهیم داد

وی بیان کرد: در طرح محله محور و خانواده محور در پی افزایش آگاهی عمومی در راستای پیشگیری از بیماری، تشدید اجرای دستورالعمل‌ها در همه سطوح، بیماریابی گسترده و درمان سرپایی با گسترش مراکز سرپایی و انجام تست‌های گسترده تا روزانه ۱۰۰ هزار تست آزمایشگاهی هستیم و در این مرحله تمام تست‌هایی که در مراکز دولتی بیماریابی، سرپایی و حتی درب منازل مردم و گرفتن نمونه از مبتلایان احتمالی و افراد در تماس با آنها، انجام می‌شود، رایگان خواهد بود و منابع آن را خوشبختانه تامین کرده ایم.

وزیر بهداشت با اشاره به تولید داخل داروهای درمان کرونا گفت: هنوز تا این لحظه داروی معالج و شفابخشی برای کرونا در دنیا گزارش نشده است و تمام دارو‌هایی هم که گفته می‌شود، تاثیرات نسبی و مقطعی دارند، اما بزرگترین گامی که جمهوری اسلامی ایران برداشت این بود که رمدسیویر، فاویپیراویر و آنچه عنوان می‌شد برای درمان موثر است و با قیمت بیش از ۵۰ دلار به ازای هر آمپول قرار بود به ما بفروشند را با لطف خدا و همت همکاران مان در کشور، در کمتر از دو ماه ساختیم.

تولید انبوه و پوشش بیمه ای رمدسیویر برای درمان کرونا

نمکی افزود: مشکلی که در تولید رمدسیویر داشتیم، شکل لیوفیلیزه دارو بود که تولید آن طول می‌کشید، اما الان فرم محلول آن را ساختیم که سرعت تولید را ۱۰ برابر می‌کند و این مژده را به مردم می‌دهم که علاوه بر تولید و توزیع انبوه این دارو در تمام کشور، این دارو‌ها را تحت پوشش بیمه قرار دادیم.

وی ادامه داد: هفته پیش در جلسه شورایعالی بیمه دو سه تصمیم اساسی گرفتیم. اول اینکه تمام دارو‌های مورد مصرف در کرونا، تحت پوشش بیمه‌ها قرار گرفت. دوم اینکه مبتلایان حتی اگر دفترچه بیمه نداشته باشند، به محض پذیرش در بیمارستان ها، روی تخت بیمارستان، تحت پوشش بیمه سلامت قرار می‌گیرند و سوم اینکه بخشی از لوازم مصرفی که تحت پوشش بیمه نبود، یا با اصلاح تعرفه یا با تحت پوشش بیمه بردن جبران خواهیم کرد که بیمارستان‌های دانشگاهی که حدود ۹۵ درصد از خدمات کرونایی را ارائه می‌دهند، از این وضعیت اقتصادی نامطلوب خارج شوند.

وزیر بهداشت بیان کرد: نفس جدیدی که برای مطالبات ما دمید، بیش از ۲۰ روز نیست که تزریق منابع جدید به شکل مقطعی انجام می‌شود، اما در اوج فقر و تنگدستی در دو سه ماه گذشته، به بیش از ۱۶۰ مرکز درمانی، اکسیژن ساز رساندیم. در استان کرمانشاه فقط ۱۴ اکسیژن ساز راه اندازی شد.

حل مشکل اکسیژن تا دو هفته دیگر در کشور

نمکی افزود: متاسفانه در شرایط سخت، برخی انسان‌ها در برخی مواقع، سخت‌تر با ما برخورد می‌کنند، اما اکنون نسبت به روز‌های اول، شهر‌های کمتری داریم که اکسیژن ساز مشکل اساسی آن‌ها باشد و تا دو هفته آینده با لطف خدا، شهری نخواهیم داشت که مشکلی در این زمینه داشته باشد.

وی گفت: در دو هفته دو هزار تخت ICU و ۲۵ هزار تخت عادی در سه هفته در کشور ایجاد کردیم و نخواهیم گذاشت این افتخار جمهوری اسلامی که هیچ بیمار کرونایی پشت در بیمارستان‌ها معطل نماند، از دست برود؛ در حالیکه دیدید در خیلی از کشور‌های اروپایی، بیماران روی چمن یا در پارک، معطل ماندند و نخواهیم گذاشت به دلیل عدم بضاعت اقتصادی، بیماری از خدمت محروم شود. صد‌ها افغانستانی بدون کارت را رایگان درمان کردیم و نخواهیم گذاشت ونتیلاتور را از فرد سالمندی باز کنند و به جوانی به دلیل نبود امکانات، وصل کنند. آمار داریم که در کردستان پیرزن ۱۰۳ ساله‌ای مداوا و مرخص شد و بیماران بیشتر از ۹۵ سال در استان‌های غربی و شمال غربی کم نداریم که مداوا و مرخص شدند و نخواهیم گذاشت این افتخار از ایران سلب شود که همه اقوام و اعتقادات در موضوع عدالت در سلامت، مساوی هستند.

نخواهم گذاشت هراس کمبود تخت یا دارو، مردم را تهدید کند

وزیر بهداشت بیان کرد: از همه می‌خواهم که به مردم بگویید در مورد اکسیژن ساز، تخت بیمارستانی و امکانات کمبودی وجود ندارد و نخواهیم گذاشت هراس نبود تخت در هیچ استانی احساس شود، اما وجود امکانات، نباید باعث شود که هراس از بیماری ازبین برود.نخواهم گذاشت هراس کمبود تخت یا پزشک یا دارو، مردم را تهدید کند، اما مردم هم باید بدانند که همکاران ما به عنوان اصلی‌ترین نیروی ارائه دهنده خدمت، در زیر این بار و فشار له می‌شوند و این را مردم عزیز باید بدانند.

در واکسن  کرونا جزو پیشتازان دنیا هستیم

نمکی گفت: امروز در دنیا، دشمن کم نداریم و تمام ذره بین‌ها را برای تخطئه ما گذاشته اند و حرفی که در دنیا می‌زنیم باید جزء عالمانه‌ترین حرف‌ها باشد که مورد تردید هیچ عالمی در دنیا قرار نگیرد. در زمینه واکسن، جزو پیشتازان دنیا هستیم و به سازمان جهانی بهداشت هم اعلام کرده ایم از تعداد ۱۲ مجموعه دانش بنیانی که بر روی واکسن کار می‌کنند، ۴ مورد از آن‌ها در شرایط بسیار خوبی قدم بر می‌دارند. فاز مطالعات حیوانی را تمام می‌کنند و وارد فاز سوم که مطالعات انسانی است، می‌شوند و به مرحله‌ای از دلخوشی در این راستا رسیده ایم که آماده پیش خرید واکسن از این مجموعه‌ها شده ایم و تا ماه‌های آینده، خبر‌های خوش تری خدمت مردم عزیز تقدیم خواهیم کرد.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

آخرین اخبار

فوت ۶۹ بیمار کووید۱۹ در شبانه روز گذشته هیچ شهری در وضعیت قرمز کرونایی نیست خواص عجیب مصرف پیاز قرمز در دوران کرونایی تشدید نظارت‌ها برای جلوگیری از موج جدید شیوع بیماری در کشور ضروری است کارمندان در سرویس بهداشتی محیط کار حتما از ماسک استفاده کنند اگر این چهار نشانه را دارید میزان قند خون شما بالاست! قاتل کبد چرب این رژیم غدایی موثر است تضمین سلامت روان با ۴ ماده غذایی ۴ بیماری مرتبط با چشم و علائم آن‌ها بهترین مواد غذایی برای زنان پس از زایمان از علائم مرگبارترین سرطان جهان چه می‌دانید؟ بدترین مواد غذایی که هم اینک باید مصرف آن‌ها را متوقف کنید ۷ نشانه که زنگ خطر مشکلات روده است چگونه با معاینه زبان متوجه ابتلای خود به کرونا شویم؟ خواص شگفت انگیز جو دوسر برای سلامت بدن تقدیر یگان حفاظت محیط‌زیست از مدیر شبکه سلامت و برنامه مثبت سلامت آخرین آمار کرونا؛ جان باختن ۸۴ بیمار دیگر تقدیر فرماندار شهرستان مهدیشهر از برنامه «ایران فعال» قدردانی سازمان محیط زیست از شبکه سلامت روشی نو برای درمان مشکلات روحی کودکان و نوجوانان بایدها و نبایدهای تغذیه‌ای برای باروری زنان و مردان مهار کرونای انگلیسی با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی عوارض دیابت بارداری برای جنین و مادر علائم چشمی و بینایی در بیماران مبتلا به کرونا دارو‌های گیاهی و شیمیایی موثر برای درمان کرونا ۴ عادت غذایی نادرست که باعث مرگ زودرس می‌شود مشکل پاهای پرانتزی و راه های درمان آن ۵ علامت مهم که از تاثیر کرونا بر قلب حکایت دارد آیا رژیم شکلات برای کاهش وزن مفید است؟ آیا موز عامل افزایش وزن است یا کاهش آن؟ رفع خشکی پوست دست با چند راهکار خانگی ۷ راز زیبایی که در روغن هسته زردآلو نهفته است افزایش مرگ و میر کودکان تهرانی بر اثر کرونا در ۱۰ روز اخیر کلاهبرداری با «واکسن کرونا» و فروش اقلام دارویی در فضای مجازی شیوع کرونا به گردشگری سلامت ضربه زد آخرین جزییات از بازگشایی مدارس از اول بهمن ماه/ کدام دانش آموزان سر کلاس درس می‌روند؟ آخرین آمار کرونا؛ جان باختن ۸۳ بیمار دیگر کووید۱۹ بی توجهی به نکات بهداشتی، عامل افزایش مرگ و میرهای کرونا جزییات صدور دومین مجوز آزمایش انسانی واکسن ایرانی کرونا این افراد هرگز چای ترش نخورند! ۴ علامت ایمنی بالای بدن مقابل ویروس کرونا تاثیر شگفت انگیز این ادویه برای درد مفاصل بازگشت احتمالی اپیدمی کرونا فوت ۹۶ بیمار کووید۱۹ در کشور بهترین مواد غذایی که مانند مسکن عمل می‌کنند خوردن ناشتای این نوشیدنی لاغرتان می کند امکان ابتلای همگان به ویروس بریتانیایی حذف غربالگری برای افزایش جمعیت بیراهه رفتن است کاهش وزن سریع با این 10 میان وعده فوق العاده هوشمندترین ماسک جهان ساخته شد!

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .