اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

شنبه 24 آبان 1399

فوتی‌های روزانه کرونا تا دو هفته دیگر به ۸۰۰ نفر می‌رسد

حریرچی گفت: براساس پیش‌بینی موسسه آی اچ ام ای تا دو هفته آینده میزان فوتی‌هایی کرونا در کشور به ۸۰۰ نفر در روز خواهد رسید.

1

شبکه سلامت :

ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش و پزشکی در برنامه چاپ اول، درباره وضعیت پیش روی کشور از لحاظ شیوع ویروس کرونا، گفت: در حال حاضر میزان مرگ و میر روزانه بیماران کرونایی در کشور ما ۴۰۰ نفر است که بر اساس پیش بینی موسسه «آی اچ ام ای» تا دو هفته دیگر میزان فوتی‌های کرونایی در کشور به ۸۰۰ نفر در روز خواهد رسید.

او در ادامه بیان کرد: این آمار پیش بینی ما نیست بلکه پیش بینی موسسه «آی اچ ام ای» است و امیدواریم درست نباشد. مبنای این پیش بینی روند گذشته شیوع بیماری در کشور و محاسبه میزان تردد اجتماعی بر اساس حرکت موبایل‌ها است، زیرا در شرایط فعلی فرد تمام اصول بهداشتی را هم که رعایت کند با حرکت در سطح شهر و بیرون رفتن به کرونا مبتلا خواهد شد. زمانی که در کشور میزان فوتی‌های ما ۱۲۰ نفر بود پیش بینی موسسه «آی اچ ام ای» این بود که میزان فوتی‌ها در آبان به ۴۰۰ نفر برسد که در مقابل این پیش بینی اقدام خاصی صورت نگرفت.

معاون کل وزارت بهداشت بیان کرد: جهت پیشگیری از شیوع بیشتر کرونا خیلی از اقدامات را می‌شد انجام داد که نشد. سیستم موسسه «آی اچ ام ای» می‌گوید که اگر مرگ در یک کشور به روزانه ۷۰۰ تا ۸۰۰ نفر برسد آن زمان ملت و دولت با هم تصمیماتی می‌گیرند و آن زمان محدودیت‌ها را قبول می‌کنند.

اگر ۹۵ درصد مردم ماسک بزنند مرگ و میر کاهش پیدا می‌کند

حریرچی ادامه داد: پیش بینی موسسه «آی اچ ام ای» نشان می‌دهد که اگر ۹۵ درصد مردم ماسک بزنند میزان ابتلا و مرگ و میر کاهش پیدا می‌کند، البته براساس پیش بینی این موسسه اگر از همین امروز هم ۹۵ درصد مردم ماسک بزنند میزان مرگ و میر در کشور ما تا روزی ۶۰۰ نفر هم می‌رسد.

او افزود: ما در شرایط تحریم هستیم و اقتصادمان تحت فشار است، از سوی دیگر برخی از مردم به منافع فردی (عدم بسته مغازه‌ها، تعطیلی نکردن کسب و کارها و...) توجه می‌کنند که در این صورت نمی‌توانیم کرونا را کنترل کنیم.

معاون کل وزارت بهداشت در ادامه با بیان اینکه یکی از نگرانی‌های ما برای تعطیلات اوج گرفتن مسافرت‌ها است، توضیح داد: کارمندان ثابت حقوق بگیر منتظرند تا ما تعطیلی اعلام کنیم که به مسافرت و مهمانی بروند. در محدودیت‌های هفته گذشته با شلوغ شدن پارک‌ها و پاساژ‌ها مواجه شدیم.

هر نوع تجمعی خلاف شیوه نامه‌های بهداشتی است

معاون کل وزیر بهداشت در پاسخ به سخنان وزیر میراث فرهنگی برای انجام سفرهوشمند، گفت: خیلی واضع می‌گویم که هر نوع تجمعی خلاف شیوه نامه‌های بهداشتی است. پیشنهاد ما این است که تمام تجمعات بالای ۱۵ نفر لغو شود. هر سفری احتمال ابتلا به کرونا را بالا می‌برد. باید توجه کنیم که اتوبوس‌ها ما تهویه مناسب ندارند و اگر در یک اتوبوس یک نفر آلوده باشد بعد از ۴ ساعت همه آلوده می‌شوند.

او تاکید کرد: مسافرت چه هوشمند و غیر هوشمند منجر به ابتلا به کرونا می‌شود، زیرا هر چقدر هم افراد مسائل بهداشتی را رعایت کنند بلاخره باید از یک در پیاده شوندT از یک سرویس بهداشتی استفاده کنند و از یک رستوران استفاده کنند. مردم زمانی که در اتوبوس، قطار و هواپیما هستند بلاخره باید برای آب خوردن و... ماسک خود را پایین بیاورند که منجر به ابتلا می‌شود.

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش و پزشکی افزود: متوجه هستیم که محور توسعه خیلی از استان‌های ما گردشگری است، در جریان هستیم که هتل‌ها آسیب دیده اند و نمی‌توانند وام‌های خود را بازپرداخت کنند ولی بدون رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی و از بین رفتن و به حداقل رسیدن کرونا، اقتصاد هم درمان نخواهد شد.

حریرچی ادامه داد: پیش بینی موسسه «آی اچ ام ای» نشان داده که تا ۳ ماه و نیم آینده یعنی اوایل اسفند اگر وضعیت رعایت شیوه نامه‌ها به همین صورت باشد میزان کل فوتی‌های کرونایی کشور به ۸۲ هزار و ۱۵۱ نفر خواهد رسید.

در دوران کرونا سه نوع فوتی داریم

او در ادامه با بیان اینکه تمام کشور‌های دنیا از جمله کشور ما سه نوع فوتی در دوران کرونا دارند، افزود: نوع اول فوت‌های کرونا مثبت‌ها است، نوع دوم بیماران محتمل و مشکوک به کرونا هستند که جزو کرونا اعلام نمی‌شوند و نوع سوم فوت افراد دارای بیماری زمینه‌ای مثل بیماران قلبی است که جدا از کرونا است که در کشور‌ها مختلف آمار آن‌ها هم به نسبت قبل از شیوع کرونا بالا رفته است.

حریرچی در ادامه درباره شیوه مقابله با کرونا در کشور تاکید کرد: برای مقابله با کرونا دو شیوه وجود دارد. شیوه اول مدل سرکوب است که چین، نیوزلند، ژاپن، تایوان و کره جنوبی این شیوه را اجرایی کردند که موفق هم بود. به عنوان مثال تایوان با ۲۷ میلیون جمعیت در ۲۰۰ روز گذشته ۱ فوتی کرونایی هم نداشته است. این شیوه اقتصاد بسیار قوی و حکومت کاملا محبوب و یا کاملا دیکتاتوری نیاز دارد که این سیاست را اکثر کشور‌های دنیا انتخاب نکرده اند. در کشور ما شیوه دوم یعنی سیاست انقباضی و انبساطی انتخاب شده است و میزان موفقیت بسته به میزان غلظت محدودیت‌ها دارد.

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش و پزشکی بیان کرد: هم اکنون که روزانه ۴۵۰ فوتی، ۳ هزار بستری و هفته‌ای ۳ هزار کشته کرونایی داریم، مهمترین اقدام تعطیلات شدید است تا کمر بیماری بشکند تا بعد از آن به سوی سایر اقدامات برویم.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

آخرین اخبار

شناسایی ۱۳۹۶۱ بیمار جدید کووید۱۹ در کشور شناسایی ۱۳۸۴۳ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور/ ۵۸۳۲ بیمار در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند برگزاری نشست هم اندیشی اعضای هیات علمی و دانش آموختگان دکترای اخلاق پزشکی کشور جلسه قرارگاه مقابله با کرونا در وزارت بهداشت برگزار شد رعایت پروتکل های بهداشتی به ۹۰ درصد رسید آیا افرادی که در منزل از بیماران مبتلا به کووید 19 مراقبت می‌‌کنند، به انجام آزمایش یا قرنطینه نیاز دارند آیا مشتقات گیاه کانابیس (ماری‌جوانا یا حشیش) در مقابله با کرونا موثر است آیا واکسن سه گانه ام ام آر (سرخک، سرخجه و اوریون) می تواند عوارض کووید-19 را کاهش دهد رعایت پروتکل های بهداشتی به ۹۰ درصد رسید شیوع آنفلوانزای پرندگان وحشی در کشور نشست تخصصی طب سنتی در پنجمین کنگره بین ‌المللی یوسرن برگزار شد آمادگی هتل های ایرانگردی و جهانگردی برای همکاری با طرح شهید حاج قاسم سلیمانی فوت ۴۸۳ بیمار کووید۱۹ در کشور/ مجموع مبتلایان به ۸۸۰ هزار نفر رسید برگزاری اولین جلسه امور پشتیبانی طرح آموزش، بیماریابی و جداسازی مدیریت کرونا (طرح شهید حاج قاسم سلیمانی) تشریح چگونگی حمایت معیشتی کرونایی دولت این ترکیب در رشد قد کودکان جادو می‌کند نکاتی در رابطه با استفاده از دستمال توالت که باید رعایت شود چرا در ساعت خاصی از شب از خواب بیدار می شویم؟ تاثیر فوق العاده این ویتامین بر بدن راه‌های ساده‌ برای خوش طعم کردن سبزیجات چگونه لباس کرونایی‌ها ضدعفونی می‌شود؟ لزوم ورود دستگاه قضایی برای بررسی اتهامات پرتعداد "ملک‌زاده" خطر "مقاومت آنتی‌‌بیوتیکی" تمام افراد جامعه تهدید را می‌‌کند! از شایعه تا واقعیت مطلب منتسب به سرهنگ دبیری و استامینوفن مرگبار جدید! رقابتی عجیب به قیمت جان نوزاد/ 1399/9/9 تولدی شوم یا لاکچری؟ لزوم رفع تبعیض در تحقیات علمی/ طب سنتی منافع چه کسانی را به خطر می‌اندازد؟ ۴ نوبت سرانه بهداشتی به مدارس داده شده است کمبود ویتامین D خطر ابتلا به کرونا را افزایش می‌دهد فوت ۴۵۳ بیمار در شبانه روز گذشته سایه سنگین کرونا بر زندگی پر نشاط کودکان/ فرمول‌هایی برای حال خوب کودک در روزهای کرونایی مقابله با کروناویروس به کمک مولکول‌های گوگرد چطور از «اضطراب» کرونا خلاص شویم؟ هوای تهران آلوده شد دومین روز محدودیت های کرونایی توزیع کیت‌های تشخیص سریع کرونا در مراکز منتخب دیر مراجعه کردن، علت اصلی فوت بیماران کرونا انتقال خون امن است وخامت حال بیش از ۱۰۳ هزار بیمار کرونایی در جهان انجام روزانه ۱۰۰ هزار آزمایش با کیت‌های تشخیص سریع جوانسازی بدن با اکسیژن درمانی داروی کرونا مجوز اضطراری گرفت مهار استرس با سبک تغذیه ای ویژه پیشگیری از کرونا با استفاده از ۲ ماسک بیشتر است؟ این کودکان شدیدتر کرونا می‌گیرند مضرات و فواید گردو که از آنها بی خبرید +دستورالعمل مصرف روزانه واکسن کرونا پس از گذراندن چهار فاز حیاتی وارد بازار می‌شود ارزیابی مثبت از مرحله آغازین طرح جدید محدودیت ها/ تأکید بر استمرار رعایت محدودیت ها و فاصله گذاری اجتماعی غذا‌های مناسب برای کرونایی‌ها جان باختن ۴۷۵ بیمار کرونایی در ۲۴ ساعت گذشته در استفاده از ماسک طبی چه کارهایی را انجام ندهیم؟

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .