اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

دو شنبه 10 آذر 1399

پیک زمستانی پیش رو است، در نظارت ها مماشات نکنید

وزیر بهداشت با تاکید بر لزوم توسعه مراکز سرپایی در کشور، گفت: اگر توسعه خدمات سرپایی را نداشته باشیم، حتما بار آن در بیمارستان ها دیده می‌ شود.

0

شبکه سلامت :
دکتر سعید نمکی، در ششمین اجلاس مجازی روسای دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور، ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت دکتر فخری زاده و قدردانی از زحمات شبانه روزی مجموعه دانشگاه های علوم پزشکی کشور در مقابله با ویروس کرونا و کاهش ابتلا و مرگ و میر ناشی از آن در روزهای اخیر، گفت: با همت و پشتکار شما، توانستیم بازهم منحنی ابتلا و مرگ کرونا را به سمت پایین فرود آوریم. بارها گفته ام که هر میلی متری از این منحنی ها که به سمت پایین خم می شوند، پشت عزیزان بردبار ما در مراکز بهداشتی درمانی به شدت خمیده می ‌شود.

وی خطاب به روسای دانشگاه های علوم پزشکی، بیان کرد: من شاهد تلاش شبانه ‌روزی شما عزیزان در ایام بودم، طوفان سهمگینی بود و خوشبختانه با اطلاعاتی که از شما می ‌گیرم، خوشبختانه در اکثر استان‌ ها داریم به تعادل جدید برمی گردیم. دیروز هم از مردم خواستم این کاهش مرگ و میرها را به حساب بهتر شدن اوضاع و عادی انگاری نگذارند و به تله قدیمی که تصور کنند شرایط بهتر شده و باید عادی انگاری صورت گیرد، نیفتند و ما را از اجرای دقیق پروتکل‌ ها دور نکنند.

وی افزود: اگر توانستیم تعداد مرگ و میر و موارد بستری را کاهش دهیم، فقط در سایه رعایت دقیق پروتکل‌ ها و زحمات کادر بهداشت و درمان کشور بود.

دکتر نمکی خاطرنشان کرد: خوشبختانه علیرغم پیش ‌بینی های سازمان‌ ها و موسسات علمی جهانی که در این ماه و ماه آینده مرگ های بالای ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ نفر را برای ما پیش‌ بینی کرده بودند و این پیش‌ بینی در مورد امریکا و کشورهای اروپایی درست از آب درآمد، اما این پیش ‌بینی ‌ها به دلیل مداخلات به موقع در کشور ما در حال عکس شدن است.

وی ادامه داد: ما اثرات اعمال محدودیت‌ ها و طرح جدید که مزین به نام شهید حاج قاسم سلیمانی است را در هفته‌ های آتی خواهیم دید. این کاهش ‌ها اثراتی است که از قبل همکاران ما در دانشگاه‌ ها و بیمارستان‌ ها اجرا کردند و همچنین اثرات سایر محدودیت هایی است که در استان های کشور اعمال شد.

وی با اشاره به طرح محله‌ محور شهید حاج قاسم سلیمانی، عنوان کرد: این طرح با همکاری هلال ‌احمر، بسیج و سازمان‌ های مردم ‌نهاد، با توصیه مقام معظم رهبری آغاز شد. البته ین طرح گرچه قبلا ابلاغ شده، درعین به محورهایی اشاره می کنم. یکی از این محورهای بسیار مهم، محور آموزش است. ما اگر نتوانیم آموزش همگانی را در راستای رعایت پروتکل‌ ها و آنچه که ما به عنوان اصلی‌ ترین موارد تاثیر گذار در مهار بیماری از آن اسم می ‌بریم، به خوبی اجرا کنیم، موفق نخواهیم بود. درخواست بنده این است تا با تکیه بر طرح هر خانه یک پایگاه سلامت و تکمیل تعداد سفیران سلامت در این طرح، آموزش ها را با شیوه های مختلف به خانواده ها منتقل کنیم.

وی افزود: در حیطه آموزش سازمان صدا و سیما در این مدت به خوبی در کنار ما بود و از روسای دانشگاه‌ ها هم می خواهم از ظرفیت صدا و سیمای استانی استفاده کنند و کمیته مخصوصی برای آموزش تعیین کنند تا بتوانیم سقف آگاهی مردم را نسبت به ابعاد مختلف بیماری افزایش دهیم.

تاکید بر لزوم نظارت مستمر بر اجرای پروتکل‌ های ضدکرونا

وزیر بهداشت با تاکید بر لزوم نظارت مستمر بر اجرای پروتکل ‌های ضدکرونا، اظهار کرد: در این مرحله با هیچکس مماشات نکنید. ما یک پیک زمستانه ‌ای را مانند تمام جهان پیش روی خود داریم. در استان‌ های جنوبی الان هوا معتدل تر است ولی با پیش روی به سمت سرما مردم به داخل خانه‌ ها رفته و درب ها و پنجره‌ ها را می ‌بندند و شیوع بیماری بالا می ‌رود. بنابراین، بر اساس اعلام رنگ هر منطقه شامل قرمز، زرد و نارنجی منطبق بر دستورالعمل‌ ها، پروتکل‌ ها را بیشتر رعایت کنند و نظارت را افزایش دهند.

وزیر بهداشت ادامه داد: از سازمان هلال ‌احمر خواستیم کنار دانشگاه‌ های علوم پزشکی باشند تا به اتفاق بر اجرای پروتکل‌ ها نظارت کنید و فیدبک آن را به استانداران و فرمانداران ارائه دهید.

لزوم توسعه مراکز سرپایی

دکتر نمکی ادامه داد: توسعه مراکز سرپایی از تقاضاهایی است که از شما عزیزان دارم، باید به مراکز ۱۶ و ۲۴ ساعته پرداخته شود؛ به خصوص در حاشیه شهرها؛ این طرح باید در حاشیه شهرها که فضاهای کوچکی برای زندگی دارند و در این فضاهای کوچک افراد زیادی کنار هم هستند و این افراد در زیر پوست شهر در تردد هستند، بیشتر جدی گرفته شود. در این مناطق از تمام ظرفیت ‌ها استفاده کنید، اما از حاشیه شهرها برای ارائه خدمات سرپایی غافل نشوید. اگر توسعه خدمات سرپایی را نداشته باشیم، حتما بار آن با تاخیر و مشکلات بیشتر در بیمارستان ها دیده می‌ شود. بنابراین، بر اساس ظرفیت مناسب برای جمعیت بین ۵۰ تا ۱۰۰ هزار نفر، حتما باید به فکر مراکز سرپایی باشیم.

مراکز کووید۱۹ و غیر کووید باید جدا باشد

وی تاکید کرد: برخی دوستان مراکز جامع سلامت یا پایگاه‌ های سلامت را دو منظوره استفاده می ‌کنند، یعنی راهی برای ورود مبتلایان کرونا و راهی برای ورود بیماران عادی در نظر می ‌گیرند که این راه از نظر بنده عالمانه‌ نیست. مسلما بیمار کووید و غیر کووید حتی با راه ورود جداگانه بالاخره جایی باهم برخورد می‌ کنند. پس مراکز کووید۱۹ و غیر کووید باید جدا باشد.

دکتر نمکی در ادامه این اجلاس مجازی، درخصوص تست‌ های تشخیصی کرونا، اظهار کرد: خوشبختانه تست‌ های سریع برای دانشگاه‌ های علوم پزشکی ارسال می ‌شود، اما برخی دانشگاه‌ها به اشتباه فکر می ‌کنند با داشتن تست های سریع باید تست PCR را کنار بگذارند. ما وقتی از ظرفیت 100 هزار تست در روز صحبت می‌ کنیم، برای تست‌های سریع و PCR همزمان را در نظر می‌ گیریم‌؛ باید 40 هزار تست PCR روزانه انجام شود و بین ۶۰هزار تا ۸۰ هزار مورد هم تست سریع انجام دهیم. در بیمارستان مطلقا کسی حق ندارد از تست سریع استفاده کند و باید حتما از تست PCR استفاده شود و در پایگاه‌ های سلامت و مراکز سرپایی باید از تست سریع استفاده شود و تکلیف فرد ظرف 20 دقیقه‌ مشخص شود تا تماس‌ های نزدیک بیمار را شناسایی کنیم.

وی با اشاره به اهمیت قرنطینه بیماران، اظهار کرد: در حوزه قرنطینه دستگاه‌ های مختلفی مانند عزیران گردشگری و میراث فرهنگی همکاری داشتند و مراکزی شناسایی شدند، اما خواهش ما از روسای دانشگاهی این است که تخمین بزنند و اعلام کنند چند درصد بیماران امکان قرنطینه خانگی دارند و چند درصد این امکان را ندارند، ما نباید به کارگر فصلی و فردی که در فضای بسیار کوچک با حمعیت بالا زندگی می ‌کند، اصرار به قرنطینه خانگی کنیم. لذا، فضای قرنطینه با استفاده از ظرفیت هتل ‌ها، ورزشگاه ها و مهمانسراهای دولتی و سایر مراکز، تامین می‌ شود تا موارد مورد نظر مردم هم فراهم شود. البته دانشگاه ها باید سریع تر اعلام کنند که برای هر کدام از استان ها چند تخت برای مراقبت نیاز دارند تا به نسبت تعداد تخت‌ ها، تیم پزشکی و پرستاری برای مراقبت از بیماران در نظر گرفته شود.

وزیر بهداشت درخصوص داروهای مورد نیاز برای درمان بیماران کووید 19، نیز تصریح کرد: قرار شد داروهایی که برای درمان سرپایی نیاز است را حتما تامین کنیم. هر استان باید یک متولی برای پشتیبانی دارو، تجهیزات پزشکی و قرنطینه، در نظر گیرد و آن را به دکتر کولیوند و دکتر شانه ساز انتقال دهند. لوازم حفاظت فردی باید به شکل مناسب فراهم شود تا آلودگی جدید نداشته باشیم.

دکتر نمکی در پایان تاکید کرد: تردید ندارم در پایان این طرح دستاورد بسیار خوبی خواهیم داشت، ما ایستادیم تا بازهم به مرگ های دو رقمی و تک رقمی کرونا بازگردیم و با همت شما و حمایت مقامات ارشد نظام، این هدف بزرگ محقق می‌ شود.
منبع : وبدا

آخرین اخبار

فوت ۹۶ بیمار کووید۱۹ در کشور بهترین مواد غذایی که مانند مسکن عمل می‌کنند خوردن ناشتای این نوشیدنی لاغرتان می کند امکان ابتلای همگان به ویروس بریتانیایی حذف غربالگری برای افزایش جمعیت بیراهه رفتن است کاهش وزن سریع با این 10 میان وعده فوق العاده هوشمندترین ماسک جهان ساخته شد! دیابتی‌ها بخوانند؛ اندازه گیری قند خون حتی بدون یک سوزن میگرن دارید این ادویه را بخورید نشانه‌های هشدار دهنده بیماری معروف به «قاتل خاموش» را بشناسید اختلاف نظر دستگاه‌های مختلف کشور و سردرگمی دانش آموزان! کاعش سرعت روند نزولی موارد بستری/ عدم رعایت دستورالعمل‌ها در مازندران کل کشور را تحت تاثیر قرار داده است چه کسانی بیشتر در معرض خطر آلودگی هوا قرار دارند؟ ۱۱ نکته طلایی و ساده برای کشف استعداد پنهان وجودتان آیا می توان همراه وعده های غذایی آب نوشید؟ تعریق بیش از حد، نشانه‌ای از یک بیماری کشنده! خواص غیرقابل انتظار پوست سیب برای سلامتی کدام دارو‌ها را نباید در زمان درمان کرونا استفاده کرد؟ کلید درمان میگرن تغییر شیوه زندگی است آخرین آمار کرونا؛ درگذشت ۹۷ بیمار دیگر خیز جدید موارد سرپایی کرونا در کشور/ به زودی واکسن را وارد خواهیم کرد خزندگان؛ اسباب بازی تازه به دوران رسیده ها! فوت ۹۸ بیمار کووید۱۹ در شبانه روز گذشته/ ۶۸۳ بیمار جدید بستری شدند اگر تحرک ندارید این ۸ ماده غذایی را حتما بخورید خواص شهدی شگفت انگیز برای تقویت سیستم ایمنی بدن نقش رادیولوژی در تشخیص بیماری‌های گوارشی مصرف این مواد غذایی در زمستان ضروری است برگ ترنج راه مقابله با سلول‌های سرطانی بهترین جایگزین آب کرفس برای لاغری ۷ راهکار موثر که کودکانی منظم تربیت کنیم ساده‌انگاری کرونا باعث تشدید بیماری می‌شود واکسناسیون همگانی کرونا با واکسن تولید ایران انجام خواهد شد توصیه‌های تغذیه‌ای برای پیشگیری از بیماری‌های تنفسی و کرونا فوت ۹۱ بیمار کووید۱۹ در شبانه روز گذشته کشف گونه ای جدید از ویروس کرونا! دفع سنگ کلیه بدون دارو با این نوشیدنی خانگی ۶ الزام بازگشایی حضوری مدارس کشور میزان سهمیه طرح ترافیک با تعداد پرستاران هم‌خوانی ندارد معجونی که قاتل سرطان و آلزایمر است شناسایی ۵۹۶۸ بیمار جدید و جان باختن ۷۱ بیمار کووید۱۹ در کشور اگر سیگاری حرفه‌ای هستید این مطلب را از دست ندهید/بخوانید چگونه از ابتلای نوجوانان به افسردگی آگاه شویم؟ خواص اعجاز انگیز مصرف زرشک برای سلامت بدن ۵ بیماری شایع پا و راهکار‌هایی ساده برای درمان آن‌ها مضرات استفاده از نوشیدنی‌های بدون قند ۴ خاصیت جادویی سماق برای سلامتی فواید و مضرات مصرف برنج خواص توت‌ها و مزیت‌های درمانی آن‌ها زمانی که پیتزا می‌خوریم چه اتفاقی در بدن رخ می‌دهد؟ میزان حضور کارکنان به صورت دو سوم تغییر می‌کند

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .