اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

چهار شنبه 12 آذر 1399

تدوین دستورالعمل ‌های مراقبت از معلولین در دوران کرونا

مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی گفت: وزارت بهداشت توانسته علیرغم محدودیت‌ های ارزی، سمعک را برای افرادی که اختلال شنوایی دارند، تهیه کند و سالانه به طور متوسط ۱۱۰ هزار سمعک از سوی وزارت بهداشت تامین شده و در اختیار مراکز مختلف با ارز دولتی قرار می ‌گیرد.

1

شبکه سلامت :
دکتر محمدتقی جغتایی، در نشست خبری که در استودیو سلامت وزارت بهداشت و به صورت ویدیوکنفرانس برگزار شد، با اشاره به روز جهانی معلولین، گفت: در حوزه توانبخشی، وظیفه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بخش پزشکی توانبخشی است. در این راستا، یکی از وظایف وزارت بهداشت تربیت نیروی انسانی است و در سال‌ های گذشته نزدیک به ۱۸ هزار نفر نیرو در رشته‌ های مختلف اعم از پزشکی، طب فیزیکی و رشته ‌های مختلف توانبخشی تربیت شده که در نظام سلامت مشغول به کار هستند. در حال حاضر حدود ۷۰۰۰ مرکز، کلینیک و دفتر کار خدمات توانبخشی تاسیس شده است. بیش از ۳۰۴ مرکز یا مطب طب فیزیکی تاسیس شده است. همچنین به ۱۳۷ مرکز جامع خدمات توانبخشی مجوز داده شده است که خدمات توانبخشی را به افراد جامعه ارائه می ‌دهند.
 
وی افزود: از طرف دیگر یکی از اقدامات مهم این است که وزارت بهداشت پیگیر بود تا بتواند هرچه زودتر افرادی را که اختلال تکاملی دارند، شناسایی کند و به همین جهت از سال ‌های گذشته غربالگری کودکان برای اختلالات تکاملی در نظام شبکه آغاز شده است. در حال حاضر، ۶۳ درصد تمامی کودکان در سن ۱۲ سال به بالا در معرض غربالگری اختلالات تکاملی قرار می ‌گیرند و اگر اختلالی داشته باشند، به مراکز اختلالات تکاملی ارجاع داده می‌ شوند. باید توجه کرد که سالیانه بیش از ۹۰۰ هزار کودک در کشور از نظر اختلالات تکاملی غربالگری می ‌شوند.
 
دکتر جغتایی ادامه داد: در زمینه اوتیسم هم برنامه‌ هایی دیده شده که پایلوت آن در اصفهان آغاز شده است و به تدریج در شهرهای دیگر هم آغاز می ‌شود تا بتوانیم کودکان اوتیسم را به سرعت تشخیص داده و مداخلات لازم را انجام دهیم. وزارت بهداشت هم قبول کرده که مقداری از هزینه ‌های این کودکان را تحت پوشش قرار دهد تا به مراکز مخصوص اختلالات اوتیسم ارجاع شوند.
 
طراحی و تدوین برنامه ملی دمانس
 
وی گفت: همچنین یک برنامه ملی با عنوان دمانس در حال تدوین است تا بتوانیم هر چه زودتر افرادی که در معرض دمانس یا اختلال حافظه قرار می ‌گیرند، از طریق نظام شبکه تشخیص داده و به مراکز درمانی ارجاع دهیم که در حال طراحی است. از طرف دیگر وزارت بهداشت توانسته علیرغم محدودیت‌ های ارزی، سمعک را برای افرادی که اختلال شنوایی دارند، تهیه کند و سالانه به طور متوسط ۱۱۰ هزار سمعک از سوی وزارت بهداشت تامین شده و در اختیار مراکز مختلف با ارز دولتی قرار می ‌گیرد. همچنین کاشت حلزون هم سال‌ ها است که انجام می‌ شود و هر سال ۱۵۰۰ کودکی که مشکل شنوایی دارند، در بیمارستان‌ های منتخب سراسر کشور، کاشت حلزون می ‌شوند.
 
تدوین دستورالعمل ‌های مراقبت از معلولین در دوران کرونا 
 
مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی بیان کرد: در زمان کرونا نحوه ارائه خدمات توانبخشی برای افراد ارائه کننده خدمات توانبخشی طراحی و ابلاغ شد و همچنین دستورالعمل ‌هایی در زمینه مراقبت از معلولین نیز تدوین شده است که این موضوع باعث شده است که در کشور ما افراد معلولی که در مراکز ارائه خدمات توانبخشی و یا مراکز نگهداری شبانه روزی هستند، میزان افراد درگیر با کرونا نسبت به سایر کشورها کمتر باشد.  
 
تلاش وزارت بهداشت برای افزایش تخت‌ های توانبخشی
 
وی افزود: یکی دیگر از برنامه‌ هایمان گسترش تخت‌ های توانبخشی است که در حال حاضر در برخی بیمارستانها خدمات توانبخشی ارائه می ‌شود، اما سیاست وزارت بهداشت افزایش این تخت ‌های توانبخشی در کشور است.
 
لزوم مناسب سازی فضاهای شهری برای معلولان
 
مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی درخصوص مناسب سازی فضای شهری عنوان کرد: معلولین نیازهای متعددی دارند، ابعاد دیگر توانبخشی اعم از اجتماعی، آموزشی، رفاهی و حمایت ‌های اجتماعی بر اساس قانون جامع حمایت از معلولین جزو وظایف سایر ارگان ‌ها است. شهرداری هم به دنبال مناسب ‌سازی شهری برای معلولان است، اما با این اقدام فاصله زیادی داریم. زیرا ساختمان‌ هایی که ساخته شده از قبل مناسب ‌سازی نشده است. با این حال همت جدی در این زمینه وجود دارد.
 
وی افزود: در عین حال، یک کارگروه توانبخشی در تمام دانشگاه های علوم پزشکی ایجاد شده و ما امیدواریم توانبخشی پزشکی را به تدریج در نظام ارائه خدمات سلامت توسعه داده و ابلاغ کنیم. در حوزه تجهیزات توانبخشی نیز کارگروهی در دفتر تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت ایجاد شده که کارش استانداردسازی وسایل و تجهیزات توانبخشی است.
 
میزان ابتلا و فوتی ناشی از کرونا در معلولان
 
دکتر جغتایی درخصوص آمار فوتی ‌های معلولین در دوران کرونا، تصریح کرد: خوشبختانه میزان درگیری افراد دارای معلولیت در کرونا در کشور نسبت به نقاط دیگر و نسبت به افرادعادی جامعه خیلی کم بود و هم آمار فوتی ‌ها. زیرا بلافاصله بعد از پاندمی دستورالعمل مراقبت و محافظت از افراد دارای معلولیت با کمک سازمان بهزیستی تدوین و اجرا شد.
 
گسترش تله مدیسین و پزشکی از راه دور
 
وی با بیان اینکه گسترش تله مدیسین و پزشکی از راه دور و ارائه خدمات توانبخشی از این طریق جزو سیاست‌ های وزارت بهداشت است، گفت: در حال حاضر در برخی خدمات، افراد یک یا دو بار برای آموزش حضوری مراجعه می ‌کنند و بعد با استفاده از فضای مجازی سایر تمرینات و مشاوره‌ ها را انجام می‌ دهند. تقریبا بخش عمده ‌ای از افراد در حوزه توانبخشی از این خدمت استفاده می‌ کنند. البته باید توجه کرد که در برخی خدمات توانبخشی هیچ چیز جای خدمات حضوری را نمی گیرد، اما در حال حاضر چاره ای نیست. در عین حال چند پلتفرم در حال طراحی است که بتواند خدمات توانبخشی را از راه دور ارائه دهد.
 
مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی با بیان اینکه دو اختلال تکاملی در دوران کودکی شایع ‌تر از همه است، گفت: یکی اوتیسم است و یکی هم کودکان فلج مغزی است. از نظر برآوردهای جهانی گفته می شود از بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ تولد ممکن است یک نفر مبتلا به فلج مغزی قابل شناسایی دچار شود. در اوتیسم هم گفته می‌شود بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ تولد یک نفر ممکن است به اوتیسم مبتلا باشد.
 
فیزیوتراپی بیمه است
 
دکتر جغتایی درخصوص بیمه خدمات توانبخشی، اظهار کرد: در حال حاضر بسیاری از خدمات توانبخشی مانند فیزیوتراپی تحت پوشش بیمه است. بیش از ۹۵ درصد خدمات فیزیوتراپی تحت پوشش بیمه پایه و تکمیلی قرار گرفته است. برای برخی خدمات دیگر هم شناسنامه خدمت طراحی شده و باید تحت پوشش بیمه قرار گیرد. در مورد بیمه خدمات توانبخشی در ماده ۶ قانون حمایت از معلولان آمده است که این خدمات توانبخشی معلولان باید تحت پوشش بیمه قرار گیرد و سازمان برنامه و بودجه باید منابع این کار را تامین کند. نامه های متعددی با امضای وزیر بهداشت در این زمینه نوشته شده و امیدواریم منابع لازم برای پوشش کامل خدمات توانبخشی تامین شود. البته بسیاری از خدمات فیزیوتراپی تحت پوشش بیمه های پایه و تکمیلی قرار گرفته است، اما پوشش کامل همه خدمات توانبخشی نیازمند تامین بودجه است و قطعا انجام آن به علت کاهش هزینه های جانبی به نفع بیمه هاست و البته وزارت بهداشت وظیفه خود را برای تعرفه گذاری این خدمات انجام داده است.
 
کاهش ۳۵ درصدی مراجعات به مراکز توانبخشی
 
دکتر جغتایی درخصوص تاثیر کرونا بر خدمات توانبخشی گفت: بعد از شیوع کرونا مراجعات افراد نیازمند خدمات توانبخشی به مراکز دولتی و خصوصی توانبخشی حدود ۳۵ درصد کاهش یافته است که البته بخشی از آموزش ‌ها و خدمات به صورت مجازی ارائه می ‌شود. البته دولت تلاش کرده است با پرداخت یارانه به این مراکز از زیان آنها بکاهد و اخیرا با تصویب معاونت درمان، قرار شده این یارانه درحد تعرفه های خدمات بخش خصوصی به مراکز بخش خصوصی نیز پرداخت شود.
 
مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی در پاسخ به سوالی درباره میزان فوت کرونا در مراکز سالمندان، گفت:  آمار آن را سازمان بهزیستی باید اعلام کند اما با اجرای دستورالعمل های سختگیرانه وزارت بهداشت در خانه های سالمندان و مراکز نگهداری معلولان میزان ابتلا و فوتی در این مراکز در ایران در پاندمی کرونا کمتر از متوسط جهانی است.
 
وی همچنین بیان کرد: در حوزه سکته مغزی در آمریکا در سال ۷۵۰ هزار سکته مغزی اتفاق می ‌افتد. در ایران هم پیش ‌بینی می شود سالانه بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار نفر دچار سکته مغزی شوند. باید توجه کرد که سکته مغزی علت عمده معلولیت ها محسوب می شود.
منبع : وبدا

 

آخرین اخبار

فوت ۹۶ بیمار کووید۱۹ در کشور بهترین مواد غذایی که مانند مسکن عمل می‌کنند خوردن ناشتای این نوشیدنی لاغرتان می کند امکان ابتلای همگان به ویروس بریتانیایی حذف غربالگری برای افزایش جمعیت بیراهه رفتن است کاهش وزن سریع با این 10 میان وعده فوق العاده هوشمندترین ماسک جهان ساخته شد! دیابتی‌ها بخوانند؛ اندازه گیری قند خون حتی بدون یک سوزن میگرن دارید این ادویه را بخورید نشانه‌های هشدار دهنده بیماری معروف به «قاتل خاموش» را بشناسید اختلاف نظر دستگاه‌های مختلف کشور و سردرگمی دانش آموزان! کاعش سرعت روند نزولی موارد بستری/ عدم رعایت دستورالعمل‌ها در مازندران کل کشور را تحت تاثیر قرار داده است چه کسانی بیشتر در معرض خطر آلودگی هوا قرار دارند؟ ۱۱ نکته طلایی و ساده برای کشف استعداد پنهان وجودتان آیا می توان همراه وعده های غذایی آب نوشید؟ تعریق بیش از حد، نشانه‌ای از یک بیماری کشنده! خواص غیرقابل انتظار پوست سیب برای سلامتی کدام دارو‌ها را نباید در زمان درمان کرونا استفاده کرد؟ کلید درمان میگرن تغییر شیوه زندگی است آخرین آمار کرونا؛ درگذشت ۹۷ بیمار دیگر خیز جدید موارد سرپایی کرونا در کشور/ به زودی واکسن را وارد خواهیم کرد خزندگان؛ اسباب بازی تازه به دوران رسیده ها! فوت ۹۸ بیمار کووید۱۹ در شبانه روز گذشته/ ۶۸۳ بیمار جدید بستری شدند اگر تحرک ندارید این ۸ ماده غذایی را حتما بخورید خواص شهدی شگفت انگیز برای تقویت سیستم ایمنی بدن نقش رادیولوژی در تشخیص بیماری‌های گوارشی مصرف این مواد غذایی در زمستان ضروری است برگ ترنج راه مقابله با سلول‌های سرطانی بهترین جایگزین آب کرفس برای لاغری ۷ راهکار موثر که کودکانی منظم تربیت کنیم ساده‌انگاری کرونا باعث تشدید بیماری می‌شود واکسناسیون همگانی کرونا با واکسن تولید ایران انجام خواهد شد توصیه‌های تغذیه‌ای برای پیشگیری از بیماری‌های تنفسی و کرونا فوت ۹۱ بیمار کووید۱۹ در شبانه روز گذشته کشف گونه ای جدید از ویروس کرونا! دفع سنگ کلیه بدون دارو با این نوشیدنی خانگی ۶ الزام بازگشایی حضوری مدارس کشور میزان سهمیه طرح ترافیک با تعداد پرستاران هم‌خوانی ندارد معجونی که قاتل سرطان و آلزایمر است شناسایی ۵۹۶۸ بیمار جدید و جان باختن ۷۱ بیمار کووید۱۹ در کشور اگر سیگاری حرفه‌ای هستید این مطلب را از دست ندهید/بخوانید چگونه از ابتلای نوجوانان به افسردگی آگاه شویم؟ خواص اعجاز انگیز مصرف زرشک برای سلامت بدن ۵ بیماری شایع پا و راهکار‌هایی ساده برای درمان آن‌ها مضرات استفاده از نوشیدنی‌های بدون قند ۴ خاصیت جادویی سماق برای سلامتی فواید و مضرات مصرف برنج خواص توت‌ها و مزیت‌های درمانی آن‌ها زمانی که پیتزا می‌خوریم چه اتفاقی در بدن رخ می‌دهد؟ میزان حضور کارکنان به صورت دو سوم تغییر می‌کند

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .