اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

چهار شنبه 24 دی 1399

خیز جدید موارد سرپایی کرونا در کشور/ به زودی واکسن را وارد خواهیم کرد

نمکی گفت: متاسفانه مواردی را از خیز جدید کرونا در کشور به خصوص در موارد سرپایی بیماری مشاهده کرده ایم.

0

دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در رصدخانه سلامت اظهار کرد: روزهایی که گذشت دنیا تلاطم زیادی در رابطه با کووید ۱۹ داشت و تعداد مرگ ها در کشورهای اروپایی و آمریکایی به شدت بالا بود، در ۲۴ ساعت گذشته ۴ هزار و ۲۸۱ مرگ در آمریکا، یک هزار و ۲۴۳ مرگ در بریتانیا، یک هزار و ۱۰۹ مرگ در برزیل، یک هزار و ۱۰۶ مرگ در آلمان، ۶۱۶ مرگ در ایتالیا، ۴۵۲ مرگ در فرانسه، ۴۰۸ مرگ در اسپانیا و ۱۷۱ مرگ در کشور ترکیه به دلیل کرونا ثبت شده است و می‌دانید که برخی شیوع های ثبت در اعلام آمارها تفاوت ایجاد می کند.

وی ادامه داد: علی رغم همه فشارهایی که کرونا به دنیا تحمیل کرد و اینکه این تعداد مرگ برای ما ملال انگیز است اما خوشبختانه آمار مرگ و میر کرونا در ایران به زیر ۱۰۰ رسیده و در شبانه روز گذشته ۹۷ مرگ کرونا ثبت شده که آمار غم انگیزی است اما نسبت به دنیا وضعیت مطلوب‌تری داریم.

امروز ۲۱ مورد  مرگ کرونا در مازندارن داشتیم

وزیر بهداشت با بیان اینکه وضعیت کرونا در مازندران نگران کننده است، گفت: بیشترین گرفتاری را در مازندران داریم و امروز ۲۱ هموطن در این استان به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند و دو شهر کردکوی و بندر گز در استان گلستان متاثر از مازندران گرفتار کرونا شدند و اکنون جزو شهرهای قرمز هستند زیرا کارگران فصلی که از استان گلستان به مازندران سفر کرده بودند در بازگشت به استان خود، ویروس را منتقل کردند، همچنین ساری، آمل، فریدون کنار، قائم شهر و نکا از استان مازندران در وضعیت قرمز کرونا قرار دارند.

مورد جدیدی از کرونای انگلیسی در کشور گزارش نشده است

نمکی گفت: به جز آن پنج موردی که قبلا از ویروس جهش یافته اروپایی با منشاء انگلیسی و بریتانیایی گزارش کردیم، موارد جدیدی در کشور گزارش نشده است؛ در مجموع گزارش جدیدی از موارد مبتلا به ویروس جهش یافته در کشور دریافت نکردیم.

وی افزود: در استان مازندران هم بررسی مفصلی کردیم که مبادا جهش داخل کشوری از این ویروس داشته باشیم که خوشبختانه گزارشی در این زمینه دریافت نکردیم.

وزیر بهداشت تاکید کرد: به هموطنان عرض می کنم علی رغم اینکه در نقشه کشور شاهد گسترش نقاط زرد و آبی هستیم اما من و همکارانم به شدت نگران خیز جدید بیماری کرونا در کشور هستیم، متاسفانه با آرامش خیالی که با کاهش مرگ ها و بستری ها بوجود آمده است، مردم باز هم به سمت عادی انگاری و ساده انگاری رفته اند و این موضوع همکاران را به شدت نگران کرده اند.

وی گفت: متاسفانه مواردی را از خیز جدید در کشور به خصوص در موارد سرپایی بیماری مشاهده کرده ایم که این افزایش موارد سرپایی می تواند بعد از چند روز به افزایش موارد بستری و بعد از آن به افزایش موارد مرگ و میر بدل شود.

هرگونه عادی انگاری ما را به فاز خطرناک کرونا می‌کشاند

نمکی با تاکید بر پرهیز از عادی انگاری مردم و مسئولان گفت: همان التماس و خواهشی که در اردیبهشت ماه بعد از فروکش کردن بیماری کردم، اکنون از مردم دارم و هشدار می دهم  که هرگونه عادی انگاری و ساده انگاری از سوی مردم و مسئولان نسبت به کاهش موارد بیماری کرونا در کشور ما را به فاز خطرناک خواهد کشاند.

موج چهارم کرونا چالشی بزرگ برای ایران خواهد بود

وزیر بهداشت گفت: با آنچه از روند بیماری در دنیا دریافت می کنیم و بر این اساس که ارتفاع موج سوم کرونا در ایران بلندتر و سهمگین تر بود، اگر موج چهارمی ما را گرفتار کند، قطعا با توان و زیر ساخت‌هایی که داریم، چالش عظیمی برای ما به وجود خواهد آمد و به همین دلیل  خواهش می کنم مردم در حفظ این دستاورد به ما کمک کنند تا بتوانیم روزهای بهتری داشته باشیم و اگر مرگ ها در مازندران نبود به آمار مرگ ۵۰ مورد در روز نزدیک می شدیم.

نمکی درباره تامین واکسن کرونا گفت: برای تامین واکسن از منابع مختلف تلاش می کنیم و علی رغم بحث هایی که در جامعه در تهیه واکسن مطرح است، ما در وزارت بهداشت با نگاه صرف کارشناسانه و تهیه گزارش های کارشناسی خدمت تصمیم گیران رده بالای نظام جمهوری اسلامی کار را دنبال می کنیم و امروز در هیات دولت موضوع را طرح کردم و بانک مرکزی از طرف رئیس جمهور  برای تهیه واکسن از منابع مشخص شده مکلف شد و به زودی واکسن را وارد خواهیم کرد و دستورالعمل تزریق واکسن را آماده کرده ایم.

وی گفت: در زمینه واکسن داخلی هم آنچه که در مجموعه مطالعه بالینی انجام دادیم، بسیار موفق بوده است. خبر کار مشترک ایران را با مجموعه واکسن‌سازی کوبا شنیده اید. علی رغم برخی جوسازی‌ها ما در کوبا قدرتمندی ساخت واکسن را سال‌هاست که تجربه کرده ایم. واکسن هپاتیت بی که سال‌هاست در کشور تزریق می‌شود، کار مشترکی بین انستیتو پاستور و کوبایی‌هاست، همچنین پروژه تولید واکسن پنوموکوک را چندین سال است که با کشور کوبا شروع کرده ایم.

وزیر بهداشت گفت: واکسن کرونای تولید مشترک بعد از فاز مطالعات حیوانی، فاز اول و دوم بالینی را در بیرون از کشور پاس کرده و قرار است آن را در پاستور به صورت مشترک بسازیم، قراردادی را هم آماده کرده ایم و فاز سوم را با دقت و وسواس شروع خواهیم کرد. امیدوارم که همانطور که قول دادیم، در بهار آینده واکسن داخلی را با اطمینان و خیال راحت در کشور داشته باشیم.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

آخرین اخبار

آمار مراجعان کرونایی با شیب ملایم‌تر در پایتخت رو به افزایش است تعداد دریافت کنندگان واکسن ایرانی کرونا به ۳۵ نفر می‌رسد آخرین آمار کرونا؛ فوت ۹۸ بیمار کووید۱۹ ۷ نشانه که خبر از اعتیاد به قند می‌دهد علل درد فک و راه‌های درمان آن تعیین شکل موها توسط فولیکول ۷ بلایی که تلفن‌های هوشمند به جانتان می‌اندازد ۶ اشتباه دارویی که سلامت کودکان را به خطر می‌اندازد ۷ نشانه تحلیل رفتن عضلات بدن ویتامین‌هایی که مانع پیشرفت پارکینسون می‌شوند ۱۰ راه حل خانگی و طبیعی برای افزایش وزن با کمبود دارو‌های مورد نیاز بیماران سرطانی مواجه هستیم حق تعیین تعرفه بخش خصوصی را به سازمان نظام پزشکی بازگردانید اختلالات اعصاب و روان در بیماران کرونایی بستری در بخش مراقبت‌های ویژه جراحی‌های زیبایی و پلاستیک در شرایط کرونا چگونه انجام می‌شود؟ آخرین آمار کرونا؛ جان باختن ۸۹ بیمار کووید۱۹ در شبانه روز گذشته تصمیم جدیدی در اعمال محدودیت تردد‌ها در نوروز نداریم فقط در حد ۵ روز ذخیره خونی داریم سرطان‌های دستگاه گوارش قابل پیشگیری هستند سن ابتلا به سرطان سینه در ایران کاهش یافته است آموزش همچنان باید به صورت مجازی باشد تاثیر واکسن های جدید بر ویروس جهش یافته کرونا اگر به سلامت ریه‌هایتان اهمیت می‌دهید حتما از این غذاها استفاده کنید کرونا در تلاش برای ماندن است فوت ۶۹ بیمار کووید۱۹ در شبانه روز گذشته هیچ شهری در وضعیت قرمز کرونایی نیست خواص عجیب مصرف پیاز قرمز در دوران کرونایی تشدید نظارت‌ها برای جلوگیری از موج جدید شیوع بیماری در کشور ضروری است کارمندان در سرویس بهداشتی محیط کار حتما از ماسک استفاده کنند اگر این چهار نشانه را دارید میزان قند خون شما بالاست! قاتل کبد چرب این رژیم غدایی موثر است تضمین سلامت روان با ۴ ماده غذایی ۴ بیماری مرتبط با چشم و علائم آن‌ها بهترین مواد غذایی برای زنان پس از زایمان از علائم مرگبارترین سرطان جهان چه می‌دانید؟ بدترین مواد غذایی که هم اینک باید مصرف آن‌ها را متوقف کنید ۷ نشانه که زنگ خطر مشکلات روده است چگونه با معاینه زبان متوجه ابتلای خود به کرونا شویم؟ خواص شگفت انگیز جو دوسر برای سلامت بدن تقدیر یگان حفاظت محیط‌زیست از مدیر شبکه سلامت و برنامه مثبت سلامت آخرین آمار کرونا؛ جان باختن ۸۴ بیمار دیگر تقدیر فرماندار شهرستان مهدیشهر از برنامه «ایران فعال» قدردانی سازمان محیط زیست از شبکه سلامت روشی نو برای درمان مشکلات روحی کودکان و نوجوانان بایدها و نبایدهای تغذیه‌ای برای باروری زنان و مردان مهار کرونای انگلیسی با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی عوارض دیابت بارداری برای جنین و مادر علائم چشمی و بینایی در بیماران مبتلا به کرونا دارو‌های گیاهی و شیمیایی موثر برای درمان کرونا ۴ عادت غذایی نادرست که باعث مرگ زودرس می‌شود

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .