اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

شنبه 21 فروردین 1400

آغاز تعطیلی سراسری ١٠ روزه در کشور/ سونامی کرونا در پیک چهارم و اجرای دیرهنگام و نیم بند محدودیت‌ها

بنابر مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا از امروز ۱۰ روز تعطیلی سراسری در کشور آغاز می‌شود تا کمی بتوان ترمز کرونا در موج چهارم را کشید.

0

از امروز به مدت ۱۰ روز تعطیلی سراسری در کشور آغاز می‌شود، تعطیلی که برای کاهش چرخه ویروس به ویژه از نوع انگلیسی اش رقم خورده است، چرا که به دلیل سرعت سرایت ویروس انگلیسی نقشه کرونایی کشور از رنگ بندی به سرعت به رنگ قرمز آتشین درآمد و راهی جز تعطیلی برای کاهش شعله‌های بلند کرونا در کشور وجود نداشت.

شعله‌های آتش کرونا در کشور اکنون زبانه می‌کشد چرا که پیش از نوروز به دنبال کاهش موارد ابتلا و فوتی‌های کرونا بسیاری فکر کردند سال جدید را می‌توانند عادی‌تر از سال گذشته سپری کنند و راهی بازار‌ها و پاساژ‌ها شدند تا خود را برای نوروز و دید و بازدید‌های نوروزی یا سفر آماده کنند غافل از اینکه کرونا کمین نشسته بود تا جان دوباره بگیرد و شعله آتش بیماری دوباره در کشور برافروخته شود.

گوش مردم و مسئولان به هشدار‌ها بدهکار نبود

پیش از نوروز وزیر بهداشت عنوان کرد که نگرانیم و مسافرت به عنوان اصلی‌ترین عامل گردش ویروس بسیار موثر است، موضوع وزارت بهداشت از روز نخست مشخص بود، ما مطلقا مواق مسافرت نبودیم، نیستیم و نخواهیم بود.

هشدار‌های وزیر بهداشت و مخالفت وزارت بهداشت برای سفر‌ها کارساز نشد و وزیر بهداشت مجبور شد که به قسم و التماس بیفتد و گفت: ما التماس کردیم که سفر نباشد و من یک عضو از ستاد ملی مقابله با کرونا هستم و وزیر بهداشت در ایران باید همیشه باید خواهش کند و دست و پا ببوسد تا بتواند یک قدم بردارد.

در نهایت ستاد ملی مقابله با کرونا فقط سفر به شهر‌های قرمز و نارنجی آن هم با خودروی شخصی را ممنوع اعلام کرد و سفر به این شهر‌ها با حمل و نقل عمومی آزاد بود.

وزیر بهداشت هم با آزاد بودن سفر‌ها پشت تریبون آمد و گفت: اگر همه دروازه‌ها هم باز بود، حضرت عباسی سفر نروید چرا که سفر رفتن همانا و گرفتار شدن همانا. اگر هم برای شما بلیت مجانی فرستادند به سفر نروید این‌ها ویزای بیماری و مرگ است.

نمکی اظهار کرد: ما در خوزستان کودک یکساله از دست دادیم و ما در نظام سلامت شده ایم زخمی وجنازه جمع کن و هر چه فریاد زدیم و شرمسار مدافعان سلامت شدیم هم فایده نداشت وبه روسای دانشگاه‌ها اعلام کردم که خودتان را برای یورش سنگین ویروس جهش یافته آماده کنید.

وزیر بهداشت گفت: چه گناهی کردیم که باید شهید بدیم و ناب‌ترین مدافعان سلامت را از دست دادیم و اگر چند خوزستان دیگر شکل گرفت، ان وقت نمی‌توانیم روی تاب آوری نظام سلامت قسم بخوریم چرا که مدافعان سلامت در خوزستان نمی‌توانستند یک پلک روی هم بگذارند و همه این‌ها اثر خود را روی آمار‌ها خواهد گذاشت.

 

موج چهارم و سونامی کرونا در ایران

در نهایت همه این هشدار‌ها به جایی نرسید وگوش مردم و مسئولان به این حرف‌ها بدهکار نبود و موج چهارم کرونا خیز بلند موشکی برداشت و این بار کرونا پر قدرت‌تر از همیشه وارد میدان شد و هفته اخیر ۲۸ هزار بستری جدید قطعی یا محتمل کرونا اتفاق افتاد که نسبت به هفته قبل حدود ۱۰ هزار مورد افزایش داشته است، باید موج چهارم را سونامی کرونا نامید چرا که سرعت افرایش بستری ۳.۷ برابر نسبت به مدت مشابه در موج دوم و سوم است.

ابتدای نوروز ۱۱ شهرستان کشور در وضعیت قرمز، ۳۸ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۲۹۴ شهرستان در وضعیت زرد و ۱۰۵ شهرستان در وضعیت آبی قرار داشتند و نقشه کرونایی کشور زرد وآبی بود وحتی در خوزستان و اطراف آن شهر‌های قرمز و نارنجی به چشم می‌خورد، اما امروز نقشه کرونایی کشور آتشین است. در حال حاضر ۲۵۷ شهرستان قرمز و ۱۲۹ شهرستان نارنجی هستند و ۵۱ شهرستان در وضعیت زرد و فقط ۱۱ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

سرعت رشد موارد ابتلا وبستری به حدی بالا بود که پیشنهاداتی مبنی بر تعطیلی شهر‌های قرمز و البته استان تهران برای کنترل وضعیت بیماری مطرح شد و وزیر بهداشت هم پیشنهاد تعطیلی را به ستاد ملی مقابله با کرونا ارائه کرد.

علیرضا زالی فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران هم در این باره گفت: شرایط و نرخ افزایش مبتلایان به گونه‌ای است که به نظر می‌رسد محدودیت‌های اعمالی برای جلوگیری از گسترش بیماری کفایت لازم را ندارد. بر همین اساس پیشنهاد مشخص ما فرضیه لاک دان یا تعطیلی است که در دو هفته آخر آبان ماه در تهران و برخی مراکز استان‌ها هم تجربه کردیم.

وی افزود: حداقل در تهران به نظر می‌رسد که به جز مسیر لاک دان، مسیر دیگری برای کنترل بیماری وجود ندارد و در کنار آن باید به سرعت فرآیند واکسیناسیون گروه‌های پرخطر و جامعه پزشکی انجام شود. به نظر می‌رسد سرعت بخشیدن به واکسیناسیون یک اولویت قطعی در تهران و مراکز استان‌ها است.

البته وزیر بهداشت اظهار کرده است که رشد موارد بستری در هفته‌های اخیر مربوط به سفر‌های نوروزی نیست وافزایش آمار بستری ناشی از سفر‌ها را در روز‌ها وهفته‌های آینده خواهیم دید و آنچه در روز‌های اخیر از موارد بستری می‌بینیم ناشی از بی توجهی‌های قبل از سفر‌ها به خصوص بازار‌های شلوغ، صف‌های طولانی و درهم فشرده مرغ و ... است و افزایش تصاعدی موارد سرپائی حاکی از اثرات سفر‌های نوروزی است و از روز‌های آینده باید منتظر افزایش موارد بستری باشیم.

 

محدودیت‌های هوشمند با تاخیر و نیم بند در کشور

با وجود اینکه براساس مدیریت هوشمند بیماری کرونا که مصوبه ستادملی مقابله با کروناست وبا تغییر رنگ بندی کرونایی شهر‌ها باید شاهد اعمال محدودیت‌ها باشیم، اما این بار محدودیت‌ها خیلی هم هوشمند و به سرعت اعمال نشد، ۴۲ شهرستان شامل ۷ مرکز استان شامل تهران، کرج، اصفهان، شیراز، ایلام، شهرکرد و زنجان از ۱۶ فروردین در وضعیت قرمز و ۵۴ شهرستان از جمله ۶ مرکز استان (اردبیل، بجنورد، کرمان، رشت، همدان و یزد) در وضعیت نارنجی قرار گرفتند، اما محدودیت‌های کرونایی شامل تعطیلی گروه‌های شغلی ۲، ۳ و ۴ در شهر‌های قرمز وتعطیلی گروه‌های شغلی ۳ و ۴ در شهر‌های نارنجی اعمال نشد.

ابراهیم درستی، نایب رئیس اول اتاق اصناف تهران هم ابلاغ نشدن تعطیلی گروه‌های شغلی را علت اجرا نشدن محدودیت‌های کرونایی دانست و گفت: شبکه خبر مدام زیرنویس می‌کند که مشاغل گروه ۲، ۳ و ۴ در شهر‌های قرمز تعطیل هستند و احتمالاً از شنبه ۲۱ فروردین تعطیلی دوهفته‌ای تهران آغاز خواهد شد. وزارت بهداشت هنوز رسماً به ما ابلاغ نکرده که اصناف و مشاعل گروه ۲ در شهر تهران دو هفته باید تعطیل باشند که ما بتوانیم آن را به صنوف زیر مجموعه خود ابلاغ کنیم.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه اتاق اصناف مکلف است دستورالعمل‌های بهداشتی ستاد ملی مقابله با کرونا را رعایت کند، در پاسخ به اینکه چرا با وجود قرمز شدن وضعیت تهران در روز‌های اخیر تعطیل نشد، گفت: دلیل تاخیر در تعطیلی‌ها این است که به طور ناگهانی طی ۱۰ تا ۱۲ ساعت رنگ بندی شهر‌ها تغییر کرد و بیماری در کشور شدت گرفت.

وی افزود: طبق اعلام استاندار تهران قرنطینه تهران منتفی است، اما مشاغل گروه ۲، ۳ و ۴ باید دو هفته تعطیل شوند که احتمالاً تعطیلی از روز شنبه آغاز خواهد شد.

این در حالی است که علیرضا رییسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با تغییر رنگ بندی کرونا در کشور گفت: موضوع ابلاغ دستورالعمل‌های بهداشتی به اصناف از سال گذشته شروع شده است. در واقع قرارگاه ستاد، محدودیت‌ها را به استانداری‌ها اعلام می‌کند و باید اجرا شوند. محدودیت‌های جدید و بسته شدن اصناف از همین امروز باید اعمال می‌شد و در صورتی که انجام نشده این موضوع تخلف است.

در نهایت شامگاه روز پنج شنبه ۱۹ فروردین ماه اعلام کرد که از شنبه ۱۰ روز تعطیلی سراسری اعمال خواهد شد و بر این اساس پنج روز بعد از قرمز ونارنجی شدن شهر‌ها محدودیت‌ها از امروز به مدت ۱۰ روز آغاز می‌شود و اگر این پنج روز محدودیت‌ها اعمال شده بود در کنترل بیماری سرعت عمل بهتری داشتیم چرا که کرونا آن هم از نوع انگلیسی با توجه به سرعت بیماری به سرعت درحال گردش در کشور وقربانی گرفتن است و حالا مشخص نیست که کدام نهاد ناظر در اعمال نکردن محدودیت ها مقصر است.

 

جزئیات تعطیلی سراسری ۱۰ روزه از امروز ۲۱ فروردین ماه

کمیته عالی نظارت با محوریت و مسئولیت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌بایست نظارت دقیق را بر نحوه رعایت شیوه‌نامه‌ها اعمال کند و افرادی که الزمات قانونی در این خصوص را رعایت نمی‌کنند برای برخورد به مراجع ذیربط معرفی کند تا اقدامات لازم در این زمینه صورت گیرد.

در شهر‌های قرمز مشاغل گروه دو، سه و چهار تعطیل است و بازار بزرگ تهران و از امروز تعطیل خواهد بود.

فعالیت‌های اجتماعی مانند نماز‌های جمعه، مساجد، نماز‌های جماعات یومیه، مراسم‌های آیینی و مذهبی و تمام مراکز آموزشی اعم از مدارس، دانشگاه‌ها، موسسات آموزش عالی، آموزشگاه‌های خصوصی، حوزه‌های علمیه در شهر‌های قرمز ونارنجی تعطیل است.

در شهر‌های نارنجی دستگاه‌های ارائه دهنده خدمات ضروری با یک دوم کارکنان به فعالیت خود ادامه می‌دهندو جلسات در فضای سربسته با حداکثر ۲۰ نفر برگزار خواهند شد.

دستگاه‌های ارائه دهنده خدمات ضروری در شهر‌های قرمز با یک دوم و در شهر‌های نارنجی با یک سوم فعالیت می‌کنند همچنین فعالیت سایر ادارات غیر ضرور در شهر‌های قرمز با یک سوم و در شهر‌های نارنجی با یک دوم کارکنان خواهد بود و جلسات اداری در فضای سربسته در شهر‌های قرمز حداکثر با ۱۵ نفر و در شهر‌های نارنجی با حداکثر ۲۰ نفر برگزار می‌شود.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

آخرین اخبار

میوه‌هایی خوشمزه که خواب راحت را به شما هدیه می‌دهند خواص بی‌نظیر سبزی که سرشار از آهن است خواص ترکیب قهوه و لیمو ترش برای سلامتی ۱۰ توصیه برای سلامتی شما پس از چهل سالگی انتقال کروناویروس از طریق هوا! خطر نوشیدنی‌های قندی دمنوش‌های فوق‌العاده برای مقابله با کرونا فقر منیزیم و ۵ هشدار جدی آن برای بدن بیماری‌های پنهان در پشت مشکلات اورولوژیک حفظ سلامتی بدن در بهار دولت در بحث بیماریابی کرونا همکاری لازم را نداشت فوت ۳۸۶ بیمار کووید۱۹ در شبانه روز گذشته/ ۴۶ شهر در وضعیت قر جزئیات برگزاری نماز عید سعید فطر در سراسر کشور فواید جادویی کاهو برای بیماران دیابتی ۱۰ علامت پایین بودن سطح اکسیژن در مبتلایان به کرونا چه کسانی واکسن کرونا تزریق نکنند؟ برنج را با کدام ادویه بخوریم؟ جزییات واکسیناسیون بیماران خاص علیه کرونا ویژگی غذای افطار چه باید باشد؟ میوه‌ای تابستانی که خوردنش مثل ضدآفتاب عمل می‌کند بهترین اقدامات پس از ماه مبارک رمضان برای ارتقای سلامت بدن روند کرونا نزولی شده اما خطر نوسانی وجود دارد سفر در تعطیلات عید فطر ممنوع است چه زمانی گرفتار موج پنجم کرونا خواهیم شد برنامه های شبکه سلامت آنتی‌ بیوتیک‌ و باورهای اشتباه! فوت ۲۸۳ بیمار کرونا؛ واکسن تزریق شده از یک و نیم میلیون دز واکسن کرونا تا مهر به بخشی از دانشجویان تزریق می‌شود جریمه ۵۰۰ هزار تومانی و تردد غیر قانونی در تعطیلات عید فطر تعداد شهرستان‌های قرمز به ۱۰۲ شهرستان کاهش یافت نقش منیزیم در بیش از ۳۰۰ واکنش آنزیمی بدن ۵ نوشیدنی پاک کننده سموم بدن با فواید فراوان سماق آشنا شوید واکسیناسیون تا چه اندازه درصد ابتلا به کرونا را کاهش می‌دهد؟ خداحافظی طولانی در شبکه سلامت جان باختن ۳۴۹ بیمار کرونایی در ۲۴ ساعت گذشته برنامه های شبکه سلامت خواص عجیب و غریب خربزه برای بدن که نمی‌دانید دستکش ویروس کرونا را بیشتر پخش می‌کند؟ جنین بزرگ از عوارض کدام بیماری در بارداری است؟ به طور رسمی وجود ویروس کرونای هندی در کشور اعلام نشده است اعلام نتایج ایمنی‌زایی واکسن کرونای «کووپارس» به زودی استان تهران نیازمند ۲۰ میلیون دوز واکسن کروناست ۵ هشدار درباره دیابت نوع ۲ آخرین وضعیت شیوع کرونا در موج چهارم واکسن کرونا بزنیم یا نزنیم؟ آخرین آمار کرونا ؛ فوت ۳۹۱ بیمار در شبانه روز گذشته تولید ۷ میلیون دُز واکسن کرونا از مهر و آبان آشنایی با مشخصات جهش و گونه آفریقایی کرونا مراقب موج پنجم کرونا باشیم

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .