اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

شنبه 12 تیر 1400

نیمی از استانهای کشور درگیر ویروس کرونادلتا شد

کاهش رعایت شیوه نامه های بهداشتی موجب  افزایش مبتلایان به  نوع جدید ویروس کرونا موسوم به لتا شد

0

نیمی ازاستانهای کشور درگیر ویروس کرونای دلتا شد 

کاهش رعایت شیوه نامه های بهداشتی موجب  افزایش مبتلایان به  نوع جدید ویروس کرونا موسوم به لتا شد 

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به درگیر بودن نیمی از استان های کشور به نوع جدید ویروس کرونا موسوم به دلتا ، در خصوص کاهش رعایت شیوه نامه های بهداشتی هشدار داد.

 دکتر علیرضا رئیسی پس از جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا ؛ افزود: در استان‌های جنوبی و جنوب شرق کشور نوع جدید ویروس کرونا در حال افزایش است. 

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود : میزان رعایت شیوه نامه‌ها در کشور حدود ۶۹ درصد و بسیار پایین است و باید به بالای ۸۵ درصد برسد و رعایت نشدن شیوه نامه‌ها در گسترش بیماری بسیار موثر است.

آقای رئیسی با بیان اینکه قدرت سرایت ویروس دلتا بالاست و میزان بستری و مبتلا‌ها افزایش خواهد یافت، تصریح کرد:  ۹۲ شهر در کشور وضعیت قرمز دارند و هم اکنون نصف استان‌های کشور درگیر موج جدید کرونا هستند.

وی از تدابیر ویژه برای مهار بیماری در استان سیستان و بلوچستان خبر داد و تاکید کرد : شیوه نامه ویژه شهرهای قرمز باید در کشور رعایت شود.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در خصوص واکسیناسیون هم از سرعت یافتن واکسیناسیون در هفته آتی خبر داد و گفت : در کشور بجز دو سه مرکز در تهران ازدحام نداشته ایم و مردم تحت هیچ عنوان نگران دُز دوم واکسن نباشند و شرایط مناسبی داریم.

دکتر رئیسی افزود : طی هفته آتی گروههای سنی جدید هم برای انجام واکسیناسیون فراخوان خواهند شد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: ویروس جهش یافته دلتا یا همان ویروس کرونای هندی در کمین استان های کشور قرار دارد و مردم می توانند با رعایت شیوه نامه های بهداشتی مانع خیز پنجم این ویروس شوند.
دکتر رئیسی افزود: در دنیا وضعیت موج جدیدی از بیماری جهش یافته کرونا با عنوان ویروس دلتا یا همان ویروس هندی در حال گسترش است و هم اکنون 68 کشور درگیر این موج جدید شده اند و در برزیل بیشترین آمار مرگ و میر بالای هزار و 600 مرگ در روز ثبت شده است.
وی گفت: در هندوستان و اندونزی هم آمار مرگ و میر بالا است به طوری که در هندوستان بالای 750 مرگ در روز ثبت می شود و در کشورهای دیگر نیز این ویروس در حال گسترش است.

آقای رئیسی در خصوص جهش این ویروس در ایران افزود: در ایران در استان های جنوبی و شرقی و جنوب شرق کشور تعداد شهرهای درگیر این ویروس گسترش یافته و برغم تأکیدات زیاد متأسفانه شاهد اُفت رعایت شیوه نامه های بهداشتی در این شهرها هستیم به طوری که میزان رعایت شیوه نامه های بهداشتی در کشور هم اکنون کمتر از 70 درصد یعنی به حدود 69 درصد رسیده است و این پایین است.
وی گفت: باید بالای 85 درصد مردم شیوه نامه های بهداشتی را رعایت کنند و این موضوع می تواند اثربخش باشد.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: اگر قدرت سرایت این ویروس توسعه پیدا کند به یقین میزان همه گیری و افراد بستری و مبتلا به این ویروس گسترش می یابد، هم اکنون 92 شهر در وضعیت قرمز، 183 شهر در وضعیت نارنجی و 173 شهر در وضعیت زرد هستند، بنابراین استان های درگیر در کشورمان بیش از نصف استان های کشور درگیر این ویروس هستند.

آقای دکتر رئیسی در ادامه گفت: در استان اصفهان اکنون شهر اردستان درگیر این ویروس شده و قرمز است، در استان ایلام شهر مهران درگیر این ویروس شده، در استان های خراسان شمالی و جنوبی یک شهر درگیر ویروس جهش یافته شده است و در استان کرمانشاه تنها شهر گیلان غرب درگیر این ویروس شده است، همچنین در استان کهگیلویه و بویراحمد شهر گچساران درگیر ویروس شده و در استان های گیلان و مرکزی یک شهر درگیر ویروس جهش یافته دلتا شده است و مابقی استانها تعداد درگیری شهرهای آنها بالا است به طوری که در تهران 10 شهر از جمله اسلامشهر، بهارستان، پاکدشت، پردیس، تهران، دماوند، ری، شمیرانات، فیروزکوه و قرچک در وضعیت قرمز قرار گرفته اند.
وی افزود: در استان سیستان و بلوچستان 10 شهر درگیر ویروس جهش یافته کرونا شده و در استان فارس شهرهای جنوبی و جنوب شرق استان درگیر این ویروس شده است به طوری که در استان فارس 10 شهر، در استان کرمان 15 شهر و در استان هرمزگان 11 شهر درگیر ویروس جهش یافته دلتا شده اند.

آقای رئیسی با بیان اینکه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا بر کنترل مرزها تأکید شده است، گفت: در جلسه امروز ستاد ملی مقابله کرونا بر کنترل مرزها به ویژه مرزهای شرقی از سوی نیروی انتظامی و ستاد نیروهای مسلح (سپاه) تأکید شده است و تاکنون اقدامات خوبی برای کنترل مرزها شکل گرفته است.
وی افزود: اقدامات نظارتی مرزها انجام می شود به طوری که تاکنون 117 درصد نظارت بر مرزها شکل گرفته اما تأکید بر گسترش نظارت ها از مرزها است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در ادامه تأکید کرد: استان های درگیر با ویروس جهش یافته باید نظارت و دقت ویژه در آنها شکل بگیرد به ویژه در استان سیستان و بلوچستان که باید مسایل و مشکلات آن مطرح و در صورت نیاز کمک هایی ارسال شود هرچند در ساخت دستگاه اکسیژن ساز و تخت مشکلی در استان سیستان و بلوچستان وجود ندارد اما نظارت ها باید بیشتر شود.

آقای دکتر رئیسی گفت: میزان رعایت شیوه نامه های بهداشتی در استان سیستان و بلوچستان زیر 50 درصد است و باید بسیاری از اماکن، ادارات، بانک ها و اداره های دولتی در این استان تعطیل شود به طوری که در استان هایی که شهرهای قرمز اعلام شده کارکنان دولتی حداکثر باید 30 درصد در ادارات حضور داشته باشند و مابقی به صورت دورکاری حاضر باشند به جز مشاغل ضروری که حداکثر حضور افراد 50 درصد است.

وی در ادامه درخصوص تزریق واکسن، افزود: طی هفته های گذشته سرعت واکسیناسیون در کشور توسعه پیدا کرده و در این هفته و هفته آینده سرعت واکسیناسیون قابل قبول است و واکسیناسیون با سرعت بیشتری در حال انجام است و خوشبختانه در سطح کشور ازدحامی از لحاظ تزریق واکسیناسیون وجود نداشت هرچند در تهران در سه مرکز ازدحام و تجمع شکل گرفته بود که با تمهیدات و اجرای سیستم نوبت بندی به وضعیت عادی برگشته است.

آقای دکتر رئیسی با بیان اینکه مردم نگران دُز دوم واکسن نباشند، گفت: هم اکنون وضعیت واکسیناسیون در گروه های سنی مطلوب است و در هفته آینده گروه سنی پایین تری واکسیناسیون انجام می شود و تاکنون 300 هزار دز واکسن داخلی برکت به دست ما رسیده که امیدواریم در هفته های آینده سرعت واکسیناسیون قابل قبول باشد.

وی افزود: تاکنون 7 میلیون دز واکسن توزیع شده و 2 میلیون نفر دز اول و دوم واکسن را دریافت کردند و 4 میلیون نفر دُز اول واکسن را دریافت کردند که در هفته های آینده دز دوم واکسن به آنها نیز تزریق می شود.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در ادامه تاکید کرد: مردم مطمئن باشند وضعیت تامین واکسن در هفته های آینده مطلوب تر می شود و از شهریور ماهانه حداقل 10 میلیون دز واکسن داخلی به دست ما می رسد که سرعت تزریق واکسن افزایش می یابد و گروه های هدفمان بدانند که تا پایان سال به طور قطع واکسینه می شوند و جای نگرانی وجود ندارد.

آقای دکتر رئیسی گفت: مردم برای واکسن به سیستم نوبت دهی توجه کنند تا ازدحام نشود به طوری که در کشور 870 مرکز تزریق واکسن راه اندازی شده که 75 مرکز در تهران است و با تیم های مستقر واکسیناسیون به درستی درحال انجام است.
وی افزود: هم اکنون روزانه 200 تا 300 هزار دُز واکسن داریم که به 500 هزار دُز در روز می رسد و جای نگرانی وجود ندارد اما مردم باید شیوه نامه های بهداشتی را به طور جدی رعایت کنند تا درگیر خیز پنجم کرونا نشوند.

برچسب ها :

آخرین اخبار

رعایت پروتکل‌های بهداشتی به پایین‌ترین حد رسید ۲۹ استان کشور درگیر کرونای دلتا ۲۸۵ شهر کشور در وضعیت قرمز ارزش غذایی زردالو و اشنایی با گیاه کنگرفرنگی ازسند ملی گیاهان دارویی چه می دانید سلامت روان درشرایط کرونا چیست ۹ مرداد، روز اهدای خون گرامی باد. ولادت امام موسی کاظم مبارک باد نقش گل وگیاه زینتی در سلامت جسم وروان بدخیمی های روده چند دسته اند؟ 200 خزنده در پرواز؛ ماجرای کشف محموله قاچاق خزندگان در فرودگاه امام خمینی مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۱۰ میلیون و ۹۷۱ هزار و ۹ دُز رسید میوه های نیمه گرمسیری کدام دسته از میوه ها هستند؟ تبلیغ ولایت امیرالمومنین علی ابن ابیطالب علیه السلام تاروز قیامت واجب است میلاد امام هادی علیه السلام مبارک باد پخش فیلم سینمایی مبارک با رابط ناشنوایان پخش فیلم سینمایی دوباره زندگی با رابط ناشنوایان علائم انحراف بینی چیست نماهنگ غدیر تنها تالاب البرز در مرز خشک شدن عکس ومکث آیا می دانید کرسی «کم خونی» را برطرف می کند؟ آیا می دانید زنان دوبرابر مردان پلک می زنند نماهنگ غدیر نماهنگ غدیر نماهنگ غدیر غدیر از اساسی ‏ترین برنامه‏ هاى پیامبر خدا(ص) براى دوام و عزت و شکوه اسلام و قرآن بود امام علی النقی جمیع صفات نیک و مفاخر معنوی را یک جا در وجود داشت. رهبری:مساله‌ی غدیر با این مضمون والا متعلق به همه‌ی مسلمانهاست، چون به معنای حاکمیت عدل، حاکمیت فضیلت و حاکمیت ولایت‌الله است. ۱۳۸۱/۱۲/۰۱ نکات بهداشتی در شستشو و استفاده از انواع سبزیجات برگی آیا واکسن های مختلف کرونا عوارض متفاوتی دارند پوکی استخوان کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار می‌دهد تاکنون بیش از۷ میلیون نفردُز اول و بیش ازدو میلیون نفر دُز دوم واکسن کرونارا تزریق شده است در باره پوکی استخوان چه می دانید تزریق واکسن در کشور از مرز ۱۰ میلیون دُز گذشت مصرف ویتامین دی از کرونا پیشگیری می کند افتتاح دو بخش جدید دربیمارستان طالقانی علت تشنج تب دار درکودکان چیست چگونه مشلکات دفع ادرار درکودکان را حل کنیم ورود اولین محموله از مجموعه واکسن اهدایی دولت و ملت ژاپن به کشور تاکید رهبر معظم انقلاب بر رعایت کامل شیوه‌نامه‌های بهداشتی بسیاری از غلظت خون ها ناشی از کم آبی بدن و یا به دلیل خطای آزمایشگاهی رخ می‌دهد ضرورت مسدود شدن سایت های غیر قانونی فروش دارو ویتامین دی در کرونا چه تاثیری دارد 5هزار سایت غیر قانونی فروش دارو مسدود شدند 5هزار سایت غیر قانونی فروش دارو مسدود شدند رشد ازدواج پس از 17 سال صعودی شد اطلاعیه کمیته امنیتی اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا در خصوص روز عرفه و اعیاد قربان و غدیر دریچه را ببینید چرادندان ها درد می گیرند

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .