اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

دو شنبه 21 تیر 1400

ارتباط تنگاتنگ دیابت و چاقی با کبد چرب غیر الکلی

نایب رییس کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر مطرح کرد: ارتباط تنگاتنگ دیابت و چاقی با کبد چرب غیر الکلی

0

نایب رییس کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر مطرح کرد:

ارتباط تنگاتنگ دیابت و چاقی با کبد چرب غیر الکلی

نایب رییس کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر با اشاره به ارتباط تنگاتنگ دیابت و چاقی با کبد چرب غیر الکلی، گفت: بیش از نیمی از افراد مبتلا به کبد چرب غیرالکلی چاق و یا مبتلا به دیابت نوع 2 هستند.

پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم با برگزاری وبینار کبد چرب و ارتباط آن با چاقی و دیابت، جنبه های مختلف این بیماری و ارتباط آن با عوامل زمینه ساز متابولیکی مانند چاقی، فشارخون بالا، دیابت و دیس لیپیدمی را مورد بررسی قرار داد.
در بخش آغازین این وبینار، دکتر باقرلاریجانی نایب رییس کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر، کبد چرب را یکی از بیماری های شایع بخصوص در جوامع پیشرفته یا در حال پیشرفت و علت غایی بیماری مزمن کبدی خواند و افزود: شایع ترین فرم این بیماری "کبد چرب غیرالکلی" است.
دکتر لاریجانی میزان بروز جهانی کبد چرب غیرالکلی را از 28.1 الی 52.34 به ازای هر هزار نفر در سال اعلام و تصریح کرد: منطقه خاورمیانه بیشترین سهم را از میزان شیوع این بیماری در اختیار دارد.
نایب رییس کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر با اذعان بر اینکه شیوع NAFLD برحسب سن و جنس متفاوت است، گفت: با افزایش سن، شیوع و شدت بیماری افزایش می یابد و شیوع این بیماری در مردان دو برابر زنان گزارش شده است.
ارتباط بین دیابت نوع 2 و کبد چرب غیرالکلی دو طرفه است
وی خاطر نشان کرد: طبق برآوردهای حاصل از مدلهای متارگرسیون، میزان شیوع استاندارد شده سنی NAFLD در سال 2016 در سطح ملی در بین مردان 43.1 درصد و در بین زنان 42.7 درصد برآورد شده است.
دکتر لاریجانی با اشاره به ارتباط تنگاتنگ بین دیابت و چاقی با NAFLD افزود: ارتباط بین دیابت نوع 2 و کبد چرب غیرالکلی دو طرفه است. به عبارتی دیابت احتمال NAFLD را افزایش می دهد و کبد چرب غیرالکلی احتمال ابتلا به دیابت را تشدید می کند. بیش از نیمی از افراد مبتلا به  NAFLD چاق و یا مبتلا به دیابت نوع 2 هستند. بطور کلی دیابت عامل خطر اورژانسی برای پیشرفت به سمت فیبروز، سیروز و سرطان هپاتوسلولار است.
نایب رییس کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر در ادامه به بیان برآوردهای حاصل از مطالعه جهانی بار بیماری ها در سال 2019 در خصوص سیروز و سایر بیماری های مزمن کبدی به علت NAFLDپرداخت و اظهار کرد: از لحاظ میزان بروز بیشترین میزان بروز استاندارد شده سنی در استان قزوین و کمترین در استان کهگیلویه و بویر احمد برآورد شده است و تفاوت 1.6 برابری بین بیشترین و کمترین استان در سال 2019 مشهود است.
وی ادامه داد:  با توجه به اپیدمی چاقی، میزان بروز سرطان ناشی از NAFLD سالیانه 9 درصد افزایش می یابد. این مساله لزوم کنترل چاقی و سبک زندگی سالم را نشان می دهد.
گفتنی است، در ادامه این وبینار نیز سخنرانی های علمی با موضوع اپیدمیولوژی، تشخیص و پیش آگهی کبد چرب، ارتباط چاقی و دیابت با کبد چرب غیرالکلی، نقش تغذیه و رژیم درمانی در کبد چرب، اثرات فاکتورهای غذایی و رژیم غذایی در کبد چرب ، درمان های دارویی متداول در کبد چرب، نقش گیاهان دارویی و مکانیسم داروهای مورد استفاده در درمان کبد چرب توسط اساتید و متخصصین غدد، گوارش، تغذیه و علوم دارویی دانشگاه علوم پزشکی تهران ارائه شد.وبدا

برچسب ها :

آخرین اخبار

رعایت پروتکل‌های بهداشتی به پایین‌ترین حد رسید ۲۹ استان کشور درگیر کرونای دلتا ۲۸۵ شهر کشور در وضعیت قرمز ارزش غذایی زردالو و اشنایی با گیاه کنگرفرنگی ازسند ملی گیاهان دارویی چه می دانید سلامت روان درشرایط کرونا چیست ۹ مرداد، روز اهدای خون گرامی باد. ولادت امام موسی کاظم مبارک باد نقش گل وگیاه زینتی در سلامت جسم وروان بدخیمی های روده چند دسته اند؟ 200 خزنده در پرواز؛ ماجرای کشف محموله قاچاق خزندگان در فرودگاه امام خمینی مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۱۰ میلیون و ۹۷۱ هزار و ۹ دُز رسید میوه های نیمه گرمسیری کدام دسته از میوه ها هستند؟ تبلیغ ولایت امیرالمومنین علی ابن ابیطالب علیه السلام تاروز قیامت واجب است میلاد امام هادی علیه السلام مبارک باد پخش فیلم سینمایی مبارک با رابط ناشنوایان پخش فیلم سینمایی دوباره زندگی با رابط ناشنوایان علائم انحراف بینی چیست نماهنگ غدیر تنها تالاب البرز در مرز خشک شدن عکس ومکث آیا می دانید کرسی «کم خونی» را برطرف می کند؟ آیا می دانید زنان دوبرابر مردان پلک می زنند نماهنگ غدیر نماهنگ غدیر نماهنگ غدیر غدیر از اساسی ‏ترین برنامه‏ هاى پیامبر خدا(ص) براى دوام و عزت و شکوه اسلام و قرآن بود امام علی النقی جمیع صفات نیک و مفاخر معنوی را یک جا در وجود داشت. رهبری:مساله‌ی غدیر با این مضمون والا متعلق به همه‌ی مسلمانهاست، چون به معنای حاکمیت عدل، حاکمیت فضیلت و حاکمیت ولایت‌الله است. ۱۳۸۱/۱۲/۰۱ نکات بهداشتی در شستشو و استفاده از انواع سبزیجات برگی آیا واکسن های مختلف کرونا عوارض متفاوتی دارند پوکی استخوان کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار می‌دهد تاکنون بیش از۷ میلیون نفردُز اول و بیش ازدو میلیون نفر دُز دوم واکسن کرونارا تزریق شده است در باره پوکی استخوان چه می دانید تزریق واکسن در کشور از مرز ۱۰ میلیون دُز گذشت مصرف ویتامین دی از کرونا پیشگیری می کند افتتاح دو بخش جدید دربیمارستان طالقانی علت تشنج تب دار درکودکان چیست چگونه مشلکات دفع ادرار درکودکان را حل کنیم ورود اولین محموله از مجموعه واکسن اهدایی دولت و ملت ژاپن به کشور تاکید رهبر معظم انقلاب بر رعایت کامل شیوه‌نامه‌های بهداشتی بسیاری از غلظت خون ها ناشی از کم آبی بدن و یا به دلیل خطای آزمایشگاهی رخ می‌دهد ضرورت مسدود شدن سایت های غیر قانونی فروش دارو ویتامین دی در کرونا چه تاثیری دارد 5هزار سایت غیر قانونی فروش دارو مسدود شدند 5هزار سایت غیر قانونی فروش دارو مسدود شدند رشد ازدواج پس از 17 سال صعودی شد اطلاعیه کمیته امنیتی اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا در خصوص روز عرفه و اعیاد قربان و غدیر دریچه را ببینید چرادندان ها درد می گیرند

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .