اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

پنج شنبه 18 شهریور 1400

ام اس ارتباط خاصی با شرایط روحی و استرس دارد و در تشدید آن موثر است.

ضربان 18 شهریور

0

 آقای دکتر محمد علی صحرائیان، متخصص مغز و اعصاب در رابطه با بیماری ام اس  در برنامه ضربان ساعت 16گفت:
 ام اس را نوعی بیماری‌ مزمن است که عمدا افراد جوان را درگیر می‌کند و جز بیماری های خود ایمنی محسوب می شود.

 ام اس ارتباط خاصی با شرایط روحی و استرس دارد و در تشدید آن موثر است.

این بیماری سیستم ایمنی، مغز و نخاع را به عنوان یک عامل خارجی می شناسد و نسبت به آن واکنش نشان می دهد.
ام اس در هرجایی که سیستم ایمنی درگیر شود علائم خاصی ایجاد می کند.
به عنوان مثال اگر درگیری در عصب چشم باشد بیمار با نابینایی و یا کم بینایی مراجعه می کند و یا تاری دید اتفاق مي افتد.
اگر این بیماری در نخاع اتفاق بیوفتد بیمار با ضعف اندام ها، اختلال در راه رفتن،اختلال در تخلیه ادرار و یا بی اختیاری ادرار مواجه می شود.
شایع ترین سنين مبتلا به این بیماری سنين ۲۰ تا ۴۰ سال است‌ البته در برخی موارد افراد زیر ۱۸ سال و بالای ۶۰ سال نیز با این بیماری درگیر می شوند.
اقدامات تشخیصی در رابطه با بیماری ام اس: معاینه بالینی و ام آر آی است.
در رابطه با درمان بیماری ام اس در حال حاضر درمان قطعی ای وجود ندارد، اما بیشتر درمان ها درمان های نگهدارنده هستند و در حدی جلوي پيشرفت و عود بیماری را می گیرند و بیماری اصطلاحا وارد فاز خاموشی می شود.
بسته به نوع دارو ،بیماری ۳۰ تا ۸۰ درصد فروکش می کند و کنترل می شود.

آخرین اخبار

پویش دست بوسی مادر به مناسب روز مادر دلایل خرخر شبانه چیست ؟ زنگ هشدار شیوع امیکرون وزن مناسب بانوان در بارداری صدمات کلیه و مجاری بیماریهای گوارش نقش تغذیه در سیستم ایمنی سالم خشکی پوست واگزما در کودکان مراقبت بیماران دیابتی درمان اختلالات تیروئیدی درخانمهای باردار مشکلات درباغ وحش ها عفونت گوش وعوارض آن در کودکان غدد و چاقی قواعد واصول رفتاری ومراقبتی سالمندان آلرژی دوئل حفاظت و غارت بر لبه‌ی تاریکی؛ صرع و تشنج جفت سر راهی بیماریهای پوست ومو دروغگویی در کودکان ونوجوانان نقش مادر درتحکیم خانواده چشم، کرونا، ورزش مرکز فوریت های سایبری حفاظت از محیط زیست تغذیه در بیماران مبتلا به فشار خون اکسیژن درمانی افعی سمی، زخم خورده از نیش توسعه جامع ترین روش برای بررسی دستگاه باروری بانوان ،چیست؟ علائم مثانه عصبی در کودکان کدامند؟ سن مناسب راه رفتن نوزدان چه موقع میباشد ؟ خطر مرگ مادران باردار در صورت ابتلا به کرونا چند برابر فرد عادی است؟ شکستگی‌های کدام قسمت از بینی نیاز به عمل جراحی دارد؟ مصرف بیش از حد مسکن ها چه عوارضی به همراه دارد؟ وسواس در کودکان با چه علائمی همراه است؟ بهترین روش پیشگیری از پوسیدگی دندان چیست؟ در گیاهخواران و سالمندان احتمال کمبود کدام ویتامین وجود دارد؟ چه عواملی از برو ز درد های مزمن عضلانی جلوگیری می‌کنند ؟ در چه شرایطی چشم را می‌توان با جراحی عیوب انکساری چشم را اصلاح کرد؟ تشخیص ناباروری چه مدت پس از اقدام به بارداری،امکان پذیر است؟ ویژگیهای سویه جدید امیکرون ,کدام است؟ رسیدگی به در رفتگی لگن نوزاد ،بلافاصله بعد از تولد ،ضروری است؟ تأثیر واکسیناسیون بر اومیکرون چیست در حال حاضر ،چند درصد از مادران باردار واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند؟ خط‌ خطی‌های کودکانه بر شمایل وطن؛ روایتی کوتاه از آنچه جاده و معدن با کویر لوت کرد! بیشترین علامت کرونا ویروس در کودکان چیست؟ تنفس عمیق چه سودی برای ریه ها دارند؟ آیا ارث و ژنتیک در بروز تیک موثر است؟ غربالگری کودکان جهت تشخیص به موقع تنبلی چشم سرطان های شایع بزرگی لوزه ها وعوارض آن در کودکان چه اقدامی لازم است تا مراجعین به اورژانس کاهش یابند

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .