اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

سه شنبه 10 خرداد 1401
معاون بهداشت وزارت بهداشت اعلام کرد:

مرگ سالانه ۶۰ هزار نفر به دلیل مصرف دخانیات در کشور

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: ایران در حوزه مالیات بر مواد دخانی تقریبا جزو آخرین کشورها است، اگر مالیات بر مواد دخانی بر اساس آنچه پیشنهاد داده بودیم، انجام می‌ شد، حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان برای کشور حاصل می ‌شد. در حالیکه اکنون نظام سلامت بیش از ۱۰ برابر این عدد را برای عوارض دخانیات در کشور هزینه می ‌کند.

0

به گزارش وبدا، دکتر کمال حیدری، در نشست خبری که به مناسبت "هفته ملی بدون دخانیات" برگزار شد، عنوان کرد: وقتی صحبت از دخانیات می‌ شود، بیشتر غمگین می‌ شویم. زیرا احساس می‌ کنیم که همدلی لازم برای اقدام برای این کالای آسیب رسانی که هم‌ محیط زیست و هم سلامت انسان را تهدید می ‌کند، انجام نمی ‌شود. این درحالی است که از نظر قانونی به اندازه کافی قانون داریم. هرچند در بحث مالیات بر دخانیات، بیش از این برای وضع مالیات انتظار داشتیم؛ سیاستی که اکثر کشورهای دنیا برای کاهش تقاضای مواد دخانی در پیش گرفتند، اما متاسفانه ما به راحتی از این موضوع گذشتیم. درحالی که انتظار می رفت با این سیاست بتوانیم تقاضا را کاهش دهیم که به نتیجه نرسید.

وی افزود: بر این اساس باید به سمت برنامه‌ هایی برویم که ظرفیت قانونی دارند. دستگاه‌ ها، به ویژه دستگاه‌ های فرهنگی، دستگاه‌ هایی که در تولید این محصولات مضر نقش دارند و اصناف و... باید در این زمینه کمک کنند. ‌

دکتر حیدری ادامه داد: ما در حوزه مالیات بر مواد دخانی در بین بسیاری کشورها تقریبا جزو آخرین کشورها هستیم. اگر مالیات بر مواد دخانی بر اساس آنچه پیشنهاد داده بودیم، انجام می ‌شد، حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان برای کشور حاصل می ‌شد. در حالیکه اکنون نظام سلامت بیش از ۱۰ برابر این عدد را برای عوارض دخانیات در کشور هزینه می‌ کند. متاسفانه این منبع ایجاد نشد.

وی افزود: چرا باید میانگین سنی مصرف دخانیات کاهش یابد و مصرف در خانم‌ ها بیشتر شود. چرا دانش آموزان ما به راحتی باید به این مواد دسترسی داشته باشند، چرا همه اصناف می ‌توانند مواد دخانی را عرضه کنند؟، چرا باید بحث معطر و معسل کردن مواد دخانی را در دستور کار قرار دهیم و به این اشتغال مجوز پشت مجوز داده شود؟ 

دکتر حیدری گفت: وقتی در مجلس بحث افزایش مالیات بر این مواد شد، اعلام شد که منجر به افزایش قاچاق می‌ شود؟ آیا در این سال‌ ها قاچاق تغییر کرده است؟ در حال حاضر از وضعیت موجود راضی نیستیم و ما به دنبال سلامت مردم و توسعه سلامت جامعه هستیم. باید سوال کنیم چرا باید قوانین احصا پیدا نکند؟ و چرا امروز باید مصرف دخانیات در بین بانوان افزایش پیدا کند و چرا باید برای جذب جوانان موضوع معطر و معسل کردن آنها در دستور کار قرار گیرد؟ در حال حاضر در این حوزه بیشترین نگرانی را برای جامعه جوانان داریم و از طرفی میانگین سنی مصرف هم پایین آمده است.  

وی ادامه داد: در دوران کرونا عرضه قلیان در مکان ‌هایی مانند رستوران‌ ها ممنوع شد و بعد از آن هم باید سرو قلیان در این مراکز غیرقانونی اعلام شود. باید این موارد پیگیری شود. البته در برخی استان ‌ها اجازه سرو قلیان داده نمی‌ شود، اما در برخی استان ‌ها اصلا مدیریت نمی ‌شود.

دکتر حیدری افزود: وزارت بهداشت علیرغم بار سنگین سایر تکالیف و بی میلی ها، همچنان پیگیر بحث کاهش مصرف مواد دخانی است.

وی درخصوص استفاده دانش آموزان از مواد دخانی مانند سیگار و... گفت: وزارت بهداشت مدعی العموم سلامت مردم است. این در حالی است که هیچ مبلغی از بابت مالیات دخانیات که باید برای سلامت مردم خرج شود، عاید وزارت بهداشت نشد تا بتواند در حوزه وظایف خود اقداماتی انجام دهد. کشور ما کمترین مالیات را بر دخانیات می‌ گیرد. همه مستندات درباره اثر مالیات بر کاهش مصرف ارائه شده و حال مجلس باید در این باره پاسخگو باشد.

وی گفت: سالانه ۶۰ هزار نفر به دلیل مصرف دخانیات در کشور جان خود را از دست می ‌دهند.

وی گفت: با توجه به اینکه در حوزه بهداشت در همه قسمت‌ های سنی و جنسیتی برنامه‌ هایی برای مبارزه با دخانیات داریم، جلساتی با  آموزش و پرورش، اصناف و... گذاشتیم و بسیاری از استان‌ ها به نتایج خوبی رسیدند. یکی از گروه ‌های اصلی و هدف ما جوانان و نوجوانان هستند و در این حوزه برنامه ‌هایی داریم. مثلا برخی تصور می ‌کنند چون دود قلیان از آب می‌ گذرد، مضر نیست، در صورتیکه همین امر باعث نفوذ سموم قلیان به بدن می‌ شود و در این زمینه اطلاع رسانی می ‌کنیم. یک وعده قلیان به اندازه ۶۰ تا ۷۰ نخ سیگار ضرر دارد.

دکتر حیدری اضافه کرد: عدم اطلاع از قوانین در مدرسه و اصناف و غیره، یکی از دلایل شیوع مصرف مواد دخانی در افراد زیر ۱۸ سال است. طبق بررسی که در سال ۱۳۹۵ انجام شد، ۳.۴ درصد نوجوانان مصرف کننده سیگار بودند که در دختران ۲.۱ درصد و پسران ۴.۸ درصد بوده است. ۵.۷ درصد نوجوانان هم مصرف ‌کننده قلیان بودند که ۷.۳ درصد در پسران و ۴.۳ در دختران بوده است. آمار نشان می ‌دهد دخترها به مصرف قلیان و سیگار روی می ‌آوردند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت همچنین عنوان کرد که بدیهی است که وقتی سن دریافت سموم مواد دخانی که ۴ هزار ماده سمی و ۷۰ ماده سرطان ‌زا دارد، کاهش یابد، می‌ تواند در کاهش سن سرطان و مشکلات ریوی و... سریع‌ تر عمل کند.

آخرین اخبار

سرطان های شایع در کودکان جوشهای صورت انواع خال های پوستی سرطان پستان سرطان کلیه بیماری واریس خشکی چشم تاثیر آلودگی هوا بر سلامت فعالیت‌های ورزشی در هنگام آلودگی هوا پارگی مینیسک زانو کبد چرب سوختگی حاد سکته قلبی جراحی های چاقی و متابولیک روماتیسم مفصلی زردی (یرقان) علل جراحی در یبوست مزمن کودکان بدخیمی های روده بزرگ قدردانی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران از مدیر شبکه سلامت سیما قانون هوای پاک و دستورالعمل‌های اجرایی آن بازگشت اسید معده به مری خونریزی بینی در کودکان بیماری آلزایمر آرتروز عفونت گوش و عوارض آن در کودکان پیشگیری از معلولیت‌های مادرزادی روز معلولین در شبکه سلامت سیما کمر درد در ورزشکاران روز پرستار در شبکه سلامت سیما زخم معده سندروم روده تحریک پذیر در کودکان آفت دهان در کودکان دیابت در بارداری درمان های دیابت دیابت، عوارض و معاینات دوره ای آن دیابت، پیشگیری و عوامل خطر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن رادیولوژی مداخله ای و کاربردهای آن آنفولانزا در مادران باردار و تاثیر آن بر روی مصرف منطقی آنتی بیوتیک تعویض مفصل زانو بیماری های کیسه صفرا تغذیه و تقویت سیستم ایمنی بدن زایمان زودرس توصیه های طب سنتی در فصل پاییز تنبلی کودکان و نوجوانان در بیدارشدن صبحگاهی بیماری دست، پا و دهان روز کار درمانی (۲۷ ام اکتبر) سفید شدن زودرس موها سرطان سینه

نظرات

مانده : (1000) حرف