اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

سه شنبه 10 خرداد 1401
معاون بهداشت وزارت بهداشت اعلام کرد:

مرگ سالانه ۶۰ هزار نفر به دلیل مصرف دخانیات در کشور

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: ایران در حوزه مالیات بر مواد دخانی تقریبا جزو آخرین کشورها است، اگر مالیات بر مواد دخانی بر اساس آنچه پیشنهاد داده بودیم، انجام می‌ شد، حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان برای کشور حاصل می ‌شد. در حالیکه اکنون نظام سلامت بیش از ۱۰ برابر این عدد را برای عوارض دخانیات در کشور هزینه می ‌کند.

0

به گزارش وبدا، دکتر کمال حیدری، در نشست خبری که به مناسبت "هفته ملی بدون دخانیات" برگزار شد، عنوان کرد: وقتی صحبت از دخانیات می‌ شود، بیشتر غمگین می‌ شویم. زیرا احساس می‌ کنیم که همدلی لازم برای اقدام برای این کالای آسیب رسانی که هم‌ محیط زیست و هم سلامت انسان را تهدید می ‌کند، انجام نمی ‌شود. این درحالی است که از نظر قانونی به اندازه کافی قانون داریم. هرچند در بحث مالیات بر دخانیات، بیش از این برای وضع مالیات انتظار داشتیم؛ سیاستی که اکثر کشورهای دنیا برای کاهش تقاضای مواد دخانی در پیش گرفتند، اما متاسفانه ما به راحتی از این موضوع گذشتیم. درحالی که انتظار می رفت با این سیاست بتوانیم تقاضا را کاهش دهیم که به نتیجه نرسید.

وی افزود: بر این اساس باید به سمت برنامه‌ هایی برویم که ظرفیت قانونی دارند. دستگاه‌ ها، به ویژه دستگاه‌ های فرهنگی، دستگاه‌ هایی که در تولید این محصولات مضر نقش دارند و اصناف و... باید در این زمینه کمک کنند. ‌

دکتر حیدری ادامه داد: ما در حوزه مالیات بر مواد دخانی در بین بسیاری کشورها تقریبا جزو آخرین کشورها هستیم. اگر مالیات بر مواد دخانی بر اساس آنچه پیشنهاد داده بودیم، انجام می ‌شد، حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان برای کشور حاصل می ‌شد. در حالیکه اکنون نظام سلامت بیش از ۱۰ برابر این عدد را برای عوارض دخانیات در کشور هزینه می‌ کند. متاسفانه این منبع ایجاد نشد.

وی افزود: چرا باید میانگین سنی مصرف دخانیات کاهش یابد و مصرف در خانم‌ ها بیشتر شود. چرا دانش آموزان ما به راحتی باید به این مواد دسترسی داشته باشند، چرا همه اصناف می ‌توانند مواد دخانی را عرضه کنند؟، چرا باید بحث معطر و معسل کردن مواد دخانی را در دستور کار قرار دهیم و به این اشتغال مجوز پشت مجوز داده شود؟ 

دکتر حیدری گفت: وقتی در مجلس بحث افزایش مالیات بر این مواد شد، اعلام شد که منجر به افزایش قاچاق می‌ شود؟ آیا در این سال‌ ها قاچاق تغییر کرده است؟ در حال حاضر از وضعیت موجود راضی نیستیم و ما به دنبال سلامت مردم و توسعه سلامت جامعه هستیم. باید سوال کنیم چرا باید قوانین احصا پیدا نکند؟ و چرا امروز باید مصرف دخانیات در بین بانوان افزایش پیدا کند و چرا باید برای جذب جوانان موضوع معطر و معسل کردن آنها در دستور کار قرار گیرد؟ در حال حاضر در این حوزه بیشترین نگرانی را برای جامعه جوانان داریم و از طرفی میانگین سنی مصرف هم پایین آمده است.  

وی ادامه داد: در دوران کرونا عرضه قلیان در مکان ‌هایی مانند رستوران‌ ها ممنوع شد و بعد از آن هم باید سرو قلیان در این مراکز غیرقانونی اعلام شود. باید این موارد پیگیری شود. البته در برخی استان ‌ها اجازه سرو قلیان داده نمی‌ شود، اما در برخی استان ‌ها اصلا مدیریت نمی ‌شود.

دکتر حیدری افزود: وزارت بهداشت علیرغم بار سنگین سایر تکالیف و بی میلی ها، همچنان پیگیر بحث کاهش مصرف مواد دخانی است.

وی درخصوص استفاده دانش آموزان از مواد دخانی مانند سیگار و... گفت: وزارت بهداشت مدعی العموم سلامت مردم است. این در حالی است که هیچ مبلغی از بابت مالیات دخانیات که باید برای سلامت مردم خرج شود، عاید وزارت بهداشت نشد تا بتواند در حوزه وظایف خود اقداماتی انجام دهد. کشور ما کمترین مالیات را بر دخانیات می‌ گیرد. همه مستندات درباره اثر مالیات بر کاهش مصرف ارائه شده و حال مجلس باید در این باره پاسخگو باشد.

وی گفت: سالانه ۶۰ هزار نفر به دلیل مصرف دخانیات در کشور جان خود را از دست می ‌دهند.

وی گفت: با توجه به اینکه در حوزه بهداشت در همه قسمت‌ های سنی و جنسیتی برنامه‌ هایی برای مبارزه با دخانیات داریم، جلساتی با  آموزش و پرورش، اصناف و... گذاشتیم و بسیاری از استان‌ ها به نتایج خوبی رسیدند. یکی از گروه ‌های اصلی و هدف ما جوانان و نوجوانان هستند و در این حوزه برنامه ‌هایی داریم. مثلا برخی تصور می ‌کنند چون دود قلیان از آب می‌ گذرد، مضر نیست، در صورتیکه همین امر باعث نفوذ سموم قلیان به بدن می‌ شود و در این زمینه اطلاع رسانی می ‌کنیم. یک وعده قلیان به اندازه ۶۰ تا ۷۰ نخ سیگار ضرر دارد.

دکتر حیدری اضافه کرد: عدم اطلاع از قوانین در مدرسه و اصناف و غیره، یکی از دلایل شیوع مصرف مواد دخانی در افراد زیر ۱۸ سال است. طبق بررسی که در سال ۱۳۹۵ انجام شد، ۳.۴ درصد نوجوانان مصرف کننده سیگار بودند که در دختران ۲.۱ درصد و پسران ۴.۸ درصد بوده است. ۵.۷ درصد نوجوانان هم مصرف ‌کننده قلیان بودند که ۷.۳ درصد در پسران و ۴.۳ در دختران بوده است. آمار نشان می ‌دهد دخترها به مصرف قلیان و سیگار روی می ‌آوردند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت همچنین عنوان کرد که بدیهی است که وقتی سن دریافت سموم مواد دخانی که ۴ هزار ماده سمی و ۷۰ ماده سرطان ‌زا دارد، کاهش یابد، می‌ تواند در کاهش سن سرطان و مشکلات ریوی و... سریع‌ تر عمل کند.

آخرین اخبار

بسته‌های جدید برای ماندگاری پزشکان متخصص در مناطق محروم تعریف می‌شود گسترش بیمه ها توسط وزارت بهداشت رشد شاخص سلامت را به دنبال دارد آغاز ارزیابی پنجمین دور اعتباربخشی در 366 بیمارستان کشور نباید حتی یک صندلی در رشته های تخصصی خالی بماند/ تاکید بر استفاده از نرم‌ افزار های هوشمند در سیستم های درمانی برنامه‌ی “سرتاپا” خط سیاه بر پیشانی سپید آسمان؛ وقتی با جاده‌‌‌کشی، قصد جان جنگل ابر را دارند! علائم کمبود ویتامین D در کودکان چیست ؟ برای خانم باردار مبتلا به آبله مرغان چه خطراتی وجود دارد؟ دانشگاه علوم پزشکی ایران برترین دانشگاه جهان در ارائه خدمات سلامت و رفاه به مردم شد ضرورت تقویت صندوق‌های پژوهش و فناوری سلامت برای حمایت از دانش بنیان ها تغییر نگرش افراد، رویکرد جامعه و اقناع مردمی در رشد جمعیت موثر است لایه‌برداری از ابهامات یک لای‌روبی؛ وقتی خلیج گرگان شاهراه نابودی میانکاله می‌شود! بستری شدن 16 مصدوم در پی حادثه کارخانه کربنات سدیم فیروزآباد دوره کمون ویروس آبله میمونی ۵ تا ۲۱ روز است/ تا کنون هیچ مورد قطعی و احتمالی از آبله میمونی در کشور شناسایی نشده است وزارت بهداشت تحت مدیریت دکتر عین‌اللهی فوتی‌های کرونا را به صفر رساند کاهش 44 درصدی موارد بستری و 25 درصدی موارد فوت کرونا در کشور سندروم تخمدان پلی کیستیک, با چه علائمی همراه است؟ صیانت، کلیدواژه‌ی حفاظت از طبیعت هدف نظام سلامت دسترسی عادلانه خدمات سلامت دهان و دندان است توسعه گردشگری سلامت و دیپلماسی دارویی ایران و سوریه درد شکم در کودکان روز جهانی شیر دیپلماسی سلامت مسیر زائران اربعین را گشود لب شکری سقط در بارداری الماس را بدهیم و شکلات را بگیریم افزایش 2.7 برابری موارد اسهال ویروسی نسبت به سال گذشته تا سه ماه آینده موج جدیدی از کرونا نخواهیم داشت مرگ سالانه ۶۰ هزار نفر به دلیل مصرف دخانیات در کشور طراحی و تامین کیت های غربالگری اولیه آبله میمونی توسط انستیتو پاستور ایران معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو از رونمایی ٢٢ محصول دانش بنیان در نمایشگاه ایران سلامت (ایران هلث) ١۴٠١ خبر داد. افزایش مراقبت های مرزی برای شناسایی آبله میمون استفاده از ظرفیت طب ایرانی در حل بحران جمعیت ول‌گردی ریزگردها در پس‌کوچه‌های ایران نوزادان مبتلا به تالاسمی ماژور، چه علائمی دارند؟ آیا فشار خون دوران بارداری, میتواند بدون هیچ گونه علائمی باشد؟ آزمایشات لازم قبل از بارداری, برای بانوان مبتلا به تالاسمی چیست ؟ آیا غربالگری عوامل خطر (فشار خون و دیابت) در جلوگیری از سکته مغزی تاثیرگذار است؟ خس خس سینه در نوزادان, در چه صورتی نگران کننده خواهد بود؟ تالاسمی ماژور, ماینور و بینابینی , چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟ از چالش باغ‌های وحشت تا رویای سافاری پارک در کودکان مبتلا به استفراغ های مکرر, خوراندن اجباری غذا کار صحیحی است؟ اولین و بهترین اقدام بعد از دیدن صحنه تصادف چه می باشد؟ تزریق کدام واکسن ها قبل از اقدام به بارداری, توصیه میشود؟ آیا لکه بینی بعد از ارتباط جنسی، نیاز به مراجعه به پزشک ودرمان دارد؟ فیلم کوتاه "داستان یک دیدار" در سالروز ملی پیوند اعضا از بیم جان باختن، خودکشی نکنیم تعریف هوش اخلاقی چیست؟ علائم هشدار در هنگام سرماخوردگی کودکان, کدامند؟ واکسیناسیون کرونا در مادران باردار چه مقدار اهمیت دارد؟

نظرات

مانده : (1000) حرف