اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

سه شنبه 10 خرداد 1401
رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت خبر داد

افزایش 2.7 برابری موارد اسهال ویروسی نسبت به سال گذشته

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از افزایش 2.7 برابری موارد اسهال ویروسی نسبت به سال گذشته خبر داد.

0

دکتر محمد مهدی گویا به وبدا گفت: موارد اسهال ویروسی که به صورت طغیانی در بعضی از مناطق کشور مشاهده می شود، نسبت به سال گذشته افزایش 2.7 برابری داشته است.

وی افزود: ظرف دو ماه گذشته حدود 30 هزار مورد اسهال در سیستم ثبت اطلاعات نظام سلامت کشور به ثبت رسیده که به نظر می رسد حدود 65 درصد از کل اسهال های کشور را شامل می شود.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر با بیان این که تمام مواردی که ثبت شده ار نظر بیماری وبا کنترل شده و همگی منفی بوده اند، بیان داشت: هرچند تا پایان مهرماه سیستم سلامت کشور برای تشخیص فوری و مراقبت از بیماری وبا و سایر بیماری های اسهالی در آماده باش قرار دارد و شاید هنوز زود باشد که در مورد سال جاری قضاوت شود، اما آنچه اکنون مشاهده می شود افزایش موارد بیماری اسهالی ویروسی است. 

دکتر گویا ادامه داد: عمده موارد بیماران بررسی شده مربوط به اسهال ویروسی بودند و اکنون نیز این بیماری شایع است و لازم است هموطنان عزیز نکات بهداشتی در رابطه با پیشگیری از این بیماری را به دقت رعایت کنند.

وی با اشاره به این که انتهای فصل بهار، تابستان و حتی ماه مهر فصولی هستند که موارد مبتلا به بیماری های اسهال افزایش می یابد، گفت: عمده این موارد ناشی از مصرف آب غیربهداشتی و لوله کشی نشده و همچنین میوه و سبزیجاتی که خوب ضدعفونی نشده اند، هستند.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر اظهار داشت: این موارد تقریبا در همه استان های کشور دیده می شود ولی در استان های گرمسیری به نسبت استان های دیگر شایع تر است.

گویا افزود: مهم ترین بیماری که در بین بیماری های اسهالی برای نظام سلامت کشور اهمیت دارد اول بیماری وبا و بعد اسهال های خونی است که معمولا منشاء باکتریایی دارند.

وی با اشاره به این که در بعضی از سال ها موارد بیماری های اسهالی بیشتر از سال های قبل است، گفت: یکی از عوامل تاثیرگذاری در افزایش موارد بیماری های اسهالی بارندگی های کم سال قبل و استفاده از آب های غیرمطمئن به دلیل کمبود منابع آب آشامیدنی تصفیه شده در آن سال خاص، است.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر بیان کرد: سال جاری هم شاهدیم که موارد بیماری های اسهالی افزایش یافته است. بنابراین مردم عزیز در هنگام مسافرت و صرف غذا در بیرون از منزل از یکسو و از سوی دیگر رعایت بهداشت فردی به ویژه شستشوی دست و رعایت نکات ضدعفونی در هنگام مصرف میوه جات و سبزیجات دقت لازم را به عمل آورند.

آماده باش دانشگاه های علوم پزشکی کشور

دکتر گویا افزود: تمام دانشگاه های علوم پزشکی کشور که وظیفه کنترل این بیماری ها را به عهده دارند از ابتدای سال جاری در وضعیت آماده باش به سر می برند. اقدامات لازم صورت گرفته، نمونه های مدفوع بیماران بررسی شده و نکات لازم به دانشگاه ها اعلام شده است.

وی ادامه داد: به نظر می رسد بر اساس آنچه اکنون شاهد هستیم در رابطه با بیماری های اسهالی  تابستان سختی در پیش رو داشته باشیم. بنابراین انتظار داریم هموطنان عزیز نهایت همکاری را با نظام سلامت کشور به عمل آورند.

ثبت 1692 مورد مسمویت غذایی

وی یادآرو شد: تاکنون 1692 مورد بیماری در کشور از ابتدای سال جاری در رابطه با مسمویت غذایی به ثبت رسیده که همه موارد ناشی از مواد غذایی خوب نگهداری نشده بوده است. 

دکتر گویا در پایان گفت: اقدامات کنترلی توسط دانشگاه های علوم پزشکی صورت گرفته و 88 درصد موارد ظرف 24 تا 48 ساعت تشخیص داده شده و منابع آلوده کننده نیز تحت کنترل قرار گرفته است.

آخرین اخبار

بسته‌های جدید برای ماندگاری پزشکان متخصص در مناطق محروم تعریف می‌شود گسترش بیمه ها توسط وزارت بهداشت رشد شاخص سلامت را به دنبال دارد آغاز ارزیابی پنجمین دور اعتباربخشی در 366 بیمارستان کشور نباید حتی یک صندلی در رشته های تخصصی خالی بماند/ تاکید بر استفاده از نرم‌ افزار های هوشمند در سیستم های درمانی برنامه‌ی “سرتاپا” خط سیاه بر پیشانی سپید آسمان؛ وقتی با جاده‌‌‌کشی، قصد جان جنگل ابر را دارند! علائم کمبود ویتامین D در کودکان چیست ؟ برای خانم باردار مبتلا به آبله مرغان چه خطراتی وجود دارد؟ دانشگاه علوم پزشکی ایران برترین دانشگاه جهان در ارائه خدمات سلامت و رفاه به مردم شد ضرورت تقویت صندوق‌های پژوهش و فناوری سلامت برای حمایت از دانش بنیان ها تغییر نگرش افراد، رویکرد جامعه و اقناع مردمی در رشد جمعیت موثر است لایه‌برداری از ابهامات یک لای‌روبی؛ وقتی خلیج گرگان شاهراه نابودی میانکاله می‌شود! بستری شدن 16 مصدوم در پی حادثه کارخانه کربنات سدیم فیروزآباد دوره کمون ویروس آبله میمونی ۵ تا ۲۱ روز است/ تا کنون هیچ مورد قطعی و احتمالی از آبله میمونی در کشور شناسایی نشده است وزارت بهداشت تحت مدیریت دکتر عین‌اللهی فوتی‌های کرونا را به صفر رساند کاهش 44 درصدی موارد بستری و 25 درصدی موارد فوت کرونا در کشور سندروم تخمدان پلی کیستیک, با چه علائمی همراه است؟ صیانت، کلیدواژه‌ی حفاظت از طبیعت هدف نظام سلامت دسترسی عادلانه خدمات سلامت دهان و دندان است توسعه گردشگری سلامت و دیپلماسی دارویی ایران و سوریه درد شکم در کودکان روز جهانی شیر دیپلماسی سلامت مسیر زائران اربعین را گشود لب شکری سقط در بارداری الماس را بدهیم و شکلات را بگیریم افزایش 2.7 برابری موارد اسهال ویروسی نسبت به سال گذشته تا سه ماه آینده موج جدیدی از کرونا نخواهیم داشت مرگ سالانه ۶۰ هزار نفر به دلیل مصرف دخانیات در کشور طراحی و تامین کیت های غربالگری اولیه آبله میمونی توسط انستیتو پاستور ایران معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو از رونمایی ٢٢ محصول دانش بنیان در نمایشگاه ایران سلامت (ایران هلث) ١۴٠١ خبر داد. افزایش مراقبت های مرزی برای شناسایی آبله میمون استفاده از ظرفیت طب ایرانی در حل بحران جمعیت ول‌گردی ریزگردها در پس‌کوچه‌های ایران نوزادان مبتلا به تالاسمی ماژور، چه علائمی دارند؟ آیا فشار خون دوران بارداری, میتواند بدون هیچ گونه علائمی باشد؟ آزمایشات لازم قبل از بارداری, برای بانوان مبتلا به تالاسمی چیست ؟ آیا غربالگری عوامل خطر (فشار خون و دیابت) در جلوگیری از سکته مغزی تاثیرگذار است؟ خس خس سینه در نوزادان, در چه صورتی نگران کننده خواهد بود؟ تالاسمی ماژور, ماینور و بینابینی , چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟ از چالش باغ‌های وحشت تا رویای سافاری پارک در کودکان مبتلا به استفراغ های مکرر, خوراندن اجباری غذا کار صحیحی است؟ اولین و بهترین اقدام بعد از دیدن صحنه تصادف چه می باشد؟ تزریق کدام واکسن ها قبل از اقدام به بارداری, توصیه میشود؟ آیا لکه بینی بعد از ارتباط جنسی، نیاز به مراجعه به پزشک ودرمان دارد؟ فیلم کوتاه "داستان یک دیدار" در سالروز ملی پیوند اعضا از بیم جان باختن، خودکشی نکنیم تعریف هوش اخلاقی چیست؟ علائم هشدار در هنگام سرماخوردگی کودکان, کدامند؟ واکسیناسیون کرونا در مادران باردار چه مقدار اهمیت دارد؟

نظرات

مانده : (1000) حرف