اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

چهار شنبه 18 خرداد 1401
دبیر شورای گسترش دانشگاه های علوم پزشکی کشور:

هدف نظام سلامت دسترسی عادلانه خدمات سلامت دهان و دندان است

دبیر شورای گسترش دانشگاه های علوم پزشکی کشور درباره دسترسی عادلانه به دندانپزشک گفت: هدف نظام سلامت دسترسی عادلانه خدمات سلامت دهان و دندان است، برای رسیدن خدمات عادلانه به دست مردم یکی از راهکارها افزایش دندانپزشک یا رفع کمبود هاست.

0

به گزارش وبدا، جلیل کوهپایه زاده، دبیر شورای گسترش دانشگاه های علوم پزشکی کشور افزود: در مقایسه با کشورهای منطقه باید توجه داشت که کشورها آمارها را به سازمان جهانی بهداشت خود اظهاری می کنند و با ما مقایسه می شوند، نوع خود اظهاری ها با هم فرق می کند،به دلیل همین خود اظهاری لبنان عدد بالایی در دندان پزشکی دارد.

 

وی ادامه داد: وضعیت شاخص های دهان و دندان ما مناسب نیست. ما باید برای این موضوع به دنبال راه حل باشیم. خدمات دندانپزشکی به خدمتی لوکس تبدیل شده است، در تهران با وجود تعداد مناسب دندانپزشک وضعیت سلامت دهان و دندان مردم مناسب نیست. شرایط مردم در جایی که خدمات سلامت تخصصی و فوق تخصصی عمومی دندانپزشکی مانند شهرهای بزرگ داریم، مناسب نیست.

 

کوهپایه زاده با اشاره به عدم پوشش بیمه‌ای خدمت دندانپزشکی و پرداختی از جیب مردم  در حوزه خدمات دندانپزشکی، گفت: بیمه ها  پوشش مناسبی در خدمات دندانپزشکی ندارند وهیچ کمکی در پرداخت از جیب مردم در بخش دندانپزشکی انجام نمی‌دهند و بیمه ها باید در باقی خدمات دندانپزشکی ورود کنند تا هزینه ها تعادل پیدا کند. باید دانست که بازار سلامت بازار عرضه و تقاضای میوه نیست و نمی توانیم فکر کنیم با افزایش عرضه یا همان افزایش تعداد دندانپزشکان می توانیم تقاضا یا هزینه خدمات را تعدیل کنیم .

 

دبیر شورای گسترش دانشگاه های علوم پزشکی کشور ادامه داد: هر کاری یک قیمت تمام شده دارد، در ایران عموماً هزینه ها و تعرفه های ما واقعی نیست. واقعیت این است که باید برای ارائه خدمات به مردم فکری کنیم .مردم باید به خدمت مناسب دسترسی داشته باشند. یکی از راهکارها می‌تواند افزایش باشد اما دوستان ما در مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی باید بیشتر تمرکز بر دسترسی، تأمین منابع لازم و کاهش هزینه ها برای جیب مردم داشته باشند که از طریق بیمه قابل انجام است.

 

کوهپایه زاده با بیان اینکه تا سال ١۴٠٨ با افزایش ظرفیت دیده شده وزارت بهداشت به عدد مطلوب از نظر تعداد دندانپزشک به جمعیت خواهیم رسید، گفت: ما همواره در این زمینه که باید هر کاری را بر اساس اصول به جلو پیش ببریم بحثی نداریم. ظرفیت تعداد دانشکده دندانپزشکی ما در سال  ۷۸، هجده دانشکده بوده است که الان به حدود بالای ۴۰ دانشکده در بحث آموزش رسیده‌ایم.

 

 دبیر شورای گسترش دانشگاه های علوم پزشکی کشور گفت: پیش بینی ما این است با افزایش ظرفیتی که در نظر گرفته ایم در سال ١۴٠٨ به ۶ دندانپزشک به نسبت ١٠ هزار نفر جمعیت برسیم که به سرانه دندانپزشک کشورهایی مانند آمریکا زیاد هم دور نیست، ما منابعی برای افزایش ظرفیت و به تبع آن تربیت دندانپزشک نداریم و نظام آموزشی در وزارت بهداشت امروز ۵٠ درصد کسری بودجه دارد. اگر منابع موجود و میزان افزایش ظرفیت را کنار هم بگذاریم؛ میتوانیم بهتر قضاوت کنیم، ما اگر زیر ساخت و منابع لازم را داشته باشیم ، برای آن برنامه نیز داریم.

آخرین اخبار

بسته‌های جدید برای ماندگاری پزشکان متخصص در مناطق محروم تعریف می‌شود گسترش بیمه ها توسط وزارت بهداشت رشد شاخص سلامت را به دنبال دارد آغاز ارزیابی پنجمین دور اعتباربخشی در 366 بیمارستان کشور نباید حتی یک صندلی در رشته های تخصصی خالی بماند/ تاکید بر استفاده از نرم‌ افزار های هوشمند در سیستم های درمانی برنامه‌ی “سرتاپا” خط سیاه بر پیشانی سپید آسمان؛ وقتی با جاده‌‌‌کشی، قصد جان جنگل ابر را دارند! علائم کمبود ویتامین D در کودکان چیست ؟ برای خانم باردار مبتلا به آبله مرغان چه خطراتی وجود دارد؟ دانشگاه علوم پزشکی ایران برترین دانشگاه جهان در ارائه خدمات سلامت و رفاه به مردم شد ضرورت تقویت صندوق‌های پژوهش و فناوری سلامت برای حمایت از دانش بنیان ها تغییر نگرش افراد، رویکرد جامعه و اقناع مردمی در رشد جمعیت موثر است لایه‌برداری از ابهامات یک لای‌روبی؛ وقتی خلیج گرگان شاهراه نابودی میانکاله می‌شود! بستری شدن 16 مصدوم در پی حادثه کارخانه کربنات سدیم فیروزآباد دوره کمون ویروس آبله میمونی ۵ تا ۲۱ روز است/ تا کنون هیچ مورد قطعی و احتمالی از آبله میمونی در کشور شناسایی نشده است وزارت بهداشت تحت مدیریت دکتر عین‌اللهی فوتی‌های کرونا را به صفر رساند کاهش 44 درصدی موارد بستری و 25 درصدی موارد فوت کرونا در کشور سندروم تخمدان پلی کیستیک, با چه علائمی همراه است؟ صیانت، کلیدواژه‌ی حفاظت از طبیعت هدف نظام سلامت دسترسی عادلانه خدمات سلامت دهان و دندان است توسعه گردشگری سلامت و دیپلماسی دارویی ایران و سوریه درد شکم در کودکان روز جهانی شیر دیپلماسی سلامت مسیر زائران اربعین را گشود لب شکری سقط در بارداری الماس را بدهیم و شکلات را بگیریم افزایش 2.7 برابری موارد اسهال ویروسی نسبت به سال گذشته تا سه ماه آینده موج جدیدی از کرونا نخواهیم داشت مرگ سالانه ۶۰ هزار نفر به دلیل مصرف دخانیات در کشور طراحی و تامین کیت های غربالگری اولیه آبله میمونی توسط انستیتو پاستور ایران معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو از رونمایی ٢٢ محصول دانش بنیان در نمایشگاه ایران سلامت (ایران هلث) ١۴٠١ خبر داد. افزایش مراقبت های مرزی برای شناسایی آبله میمون استفاده از ظرفیت طب ایرانی در حل بحران جمعیت ول‌گردی ریزگردها در پس‌کوچه‌های ایران نوزادان مبتلا به تالاسمی ماژور، چه علائمی دارند؟ آیا فشار خون دوران بارداری, میتواند بدون هیچ گونه علائمی باشد؟ آزمایشات لازم قبل از بارداری, برای بانوان مبتلا به تالاسمی چیست ؟ آیا غربالگری عوامل خطر (فشار خون و دیابت) در جلوگیری از سکته مغزی تاثیرگذار است؟ خس خس سینه در نوزادان, در چه صورتی نگران کننده خواهد بود؟ تالاسمی ماژور, ماینور و بینابینی , چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟ از چالش باغ‌های وحشت تا رویای سافاری پارک در کودکان مبتلا به استفراغ های مکرر, خوراندن اجباری غذا کار صحیحی است؟ اولین و بهترین اقدام بعد از دیدن صحنه تصادف چه می باشد؟ تزریق کدام واکسن ها قبل از اقدام به بارداری, توصیه میشود؟ آیا لکه بینی بعد از ارتباط جنسی، نیاز به مراجعه به پزشک ودرمان دارد؟ فیلم کوتاه "داستان یک دیدار" در سالروز ملی پیوند اعضا از بیم جان باختن، خودکشی نکنیم تعریف هوش اخلاقی چیست؟ علائم هشدار در هنگام سرماخوردگی کودکان, کدامند؟ واکسیناسیون کرونا در مادران باردار چه مقدار اهمیت دارد؟

نظرات

مانده : (1000) حرف