اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

چهار شنبه 18 خرداد 1401
دبیر شورای گسترش دانشگاه های علوم پزشکی کشور:

هدف نظام سلامت دسترسی عادلانه خدمات سلامت دهان و دندان است

دبیر شورای گسترش دانشگاه های علوم پزشکی کشور درباره دسترسی عادلانه به دندانپزشک گفت: هدف نظام سلامت دسترسی عادلانه خدمات سلامت دهان و دندان است، برای رسیدن خدمات عادلانه به دست مردم یکی از راهکارها افزایش دندانپزشک یا رفع کمبود هاست.

0

به گزارش وبدا، جلیل کوهپایه زاده، دبیر شورای گسترش دانشگاه های علوم پزشکی کشور افزود: در مقایسه با کشورهای منطقه باید توجه داشت که کشورها آمارها را به سازمان جهانی بهداشت خود اظهاری می کنند و با ما مقایسه می شوند، نوع خود اظهاری ها با هم فرق می کند،به دلیل همین خود اظهاری لبنان عدد بالایی در دندان پزشکی دارد.

 

وی ادامه داد: وضعیت شاخص های دهان و دندان ما مناسب نیست. ما باید برای این موضوع به دنبال راه حل باشیم. خدمات دندانپزشکی به خدمتی لوکس تبدیل شده است، در تهران با وجود تعداد مناسب دندانپزشک وضعیت سلامت دهان و دندان مردم مناسب نیست. شرایط مردم در جایی که خدمات سلامت تخصصی و فوق تخصصی عمومی دندانپزشکی مانند شهرهای بزرگ داریم، مناسب نیست.

 

کوهپایه زاده با اشاره به عدم پوشش بیمه‌ای خدمت دندانپزشکی و پرداختی از جیب مردم  در حوزه خدمات دندانپزشکی، گفت: بیمه ها  پوشش مناسبی در خدمات دندانپزشکی ندارند وهیچ کمکی در پرداخت از جیب مردم در بخش دندانپزشکی انجام نمی‌دهند و بیمه ها باید در باقی خدمات دندانپزشکی ورود کنند تا هزینه ها تعادل پیدا کند. باید دانست که بازار سلامت بازار عرضه و تقاضای میوه نیست و نمی توانیم فکر کنیم با افزایش عرضه یا همان افزایش تعداد دندانپزشکان می توانیم تقاضا یا هزینه خدمات را تعدیل کنیم .

 

دبیر شورای گسترش دانشگاه های علوم پزشکی کشور ادامه داد: هر کاری یک قیمت تمام شده دارد، در ایران عموماً هزینه ها و تعرفه های ما واقعی نیست. واقعیت این است که باید برای ارائه خدمات به مردم فکری کنیم .مردم باید به خدمت مناسب دسترسی داشته باشند. یکی از راهکارها می‌تواند افزایش باشد اما دوستان ما در مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی باید بیشتر تمرکز بر دسترسی، تأمین منابع لازم و کاهش هزینه ها برای جیب مردم داشته باشند که از طریق بیمه قابل انجام است.

 

کوهپایه زاده با بیان اینکه تا سال ١۴٠٨ با افزایش ظرفیت دیده شده وزارت بهداشت به عدد مطلوب از نظر تعداد دندانپزشک به جمعیت خواهیم رسید، گفت: ما همواره در این زمینه که باید هر کاری را بر اساس اصول به جلو پیش ببریم بحثی نداریم. ظرفیت تعداد دانشکده دندانپزشکی ما در سال  ۷۸، هجده دانشکده بوده است که الان به حدود بالای ۴۰ دانشکده در بحث آموزش رسیده‌ایم.

 

 دبیر شورای گسترش دانشگاه های علوم پزشکی کشور گفت: پیش بینی ما این است با افزایش ظرفیتی که در نظر گرفته ایم در سال ١۴٠٨ به ۶ دندانپزشک به نسبت ١٠ هزار نفر جمعیت برسیم که به سرانه دندانپزشک کشورهایی مانند آمریکا زیاد هم دور نیست، ما منابعی برای افزایش ظرفیت و به تبع آن تربیت دندانپزشک نداریم و نظام آموزشی در وزارت بهداشت امروز ۵٠ درصد کسری بودجه دارد. اگر منابع موجود و میزان افزایش ظرفیت را کنار هم بگذاریم؛ میتوانیم بهتر قضاوت کنیم، ما اگر زیر ساخت و منابع لازم را داشته باشیم ، برای آن برنامه نیز داریم.

آخرین اخبار

سرطان های شایع در کودکان جوشهای صورت انواع خال های پوستی سرطان پستان سرطان کلیه بیماری واریس خشکی چشم تاثیر آلودگی هوا بر سلامت فعالیت‌های ورزشی در هنگام آلودگی هوا پارگی مینیسک زانو کبد چرب سوختگی حاد سکته قلبی جراحی های چاقی و متابولیک روماتیسم مفصلی زردی (یرقان) علل جراحی در یبوست مزمن کودکان بدخیمی های روده بزرگ قدردانی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران از مدیر شبکه سلامت سیما قانون هوای پاک و دستورالعمل‌های اجرایی آن بازگشت اسید معده به مری خونریزی بینی در کودکان بیماری آلزایمر آرتروز عفونت گوش و عوارض آن در کودکان پیشگیری از معلولیت‌های مادرزادی روز معلولین در شبکه سلامت سیما کمر درد در ورزشکاران روز پرستار در شبکه سلامت سیما زخم معده سندروم روده تحریک پذیر در کودکان آفت دهان در کودکان دیابت در بارداری درمان های دیابت دیابت، عوارض و معاینات دوره ای آن دیابت، پیشگیری و عوامل خطر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن رادیولوژی مداخله ای و کاربردهای آن آنفولانزا در مادران باردار و تاثیر آن بر روی مصرف منطقی آنتی بیوتیک تعویض مفصل زانو بیماری های کیسه صفرا تغذیه و تقویت سیستم ایمنی بدن زایمان زودرس توصیه های طب سنتی در فصل پاییز تنبلی کودکان و نوجوانان در بیدارشدن صبحگاهی بیماری دست، پا و دهان روز کار درمانی (۲۷ ام اکتبر) سفید شدن زودرس موها سرطان سینه

نظرات

مانده : (1000) حرف