اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

چهار شنبه 25 خرداد 1401
معاون بهداشت وزارت بهداشت:

تغییر نگرش افراد، رویکرد جامعه و اقناع مردمی در رشد جمعیت موثر است

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: تغییر نگرش افراد، تغییر رویکرد جامعه و اقناع مردمی در رشد جمعیت بسیار موثر است.

0

به گزارش وبدا، دکتر کمال حیدری با بیان این مطلب در سومین جلسه کمیته بهداشت قرارگاه سلامت خانوده و جوانی جمعیت که در دفتر معاونت بهداشت برگزار شد، گفت: بحث جمعیت به  دلیل محدودیت زمانی پنجره جمعیتی کشور از یک بحث صرفا علمی یا سلیقه ای بسیار فراتر رفته و اکنون به یک مساله ملی و دغدغه بزرگ اجتماعی بدل شده است.

وی با اشاره به این که دشمنان دنبال القای ناامیدی به مردم هستند، افزود: آنان سال هاست برای جلوگیری از رشد جمعیت ایران برنامه ریزی کرده اند و چون معتقدند مساله جمعیت می تواند موجب فروپاشی جامعه ایران شود بنابراین از هیچ کوششی در راستای جلوگیری از رشد جمعیت کشور، همچون تبلیغات منفی رسانه ای، فروگذار نمی کنند. بنابراین برای خنثی سازی توطئه ها همدلی و همکاری درون بخشی و میان بخشی دستگاه ها در اجرای قانون از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

معاون بهداشت تصریح کرد: متاسفانه حتی در بین اقشاری که مشکل معیشتی ندارند مشاهده می شود که نسبت به اهمیت مساله فرزندآوری حساس نیستند و یا این که به داشتن تنها یک فرزند اکتفا می کنند.

دکتر حیدری بیان داشت: پیری جمعیت در آینده یک معضل جدی برای کشور خواهد بود که تمام ابعاد فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و حتی امنیتی کشور را می تواند دچار مشکل کند. بنابراین حوزه سلامت بسیار قوی تر از برنامه تنظیم خانواده باید به برنامه افزایش جمعیت بها داده و برای اجرای قانون جدیت داشته باشد.

وی یادآور شد: نظام سلامت همانگونه که در زمینه واکسیناسیون کرونا بسیار خوب عمل کرده و موجب نشاط جامعه شد، در زمینه جمعیت نیز باید موجبات بیشتر نشاط جامعه را با افزایش و توسعه جمعیت کشور فراهم کند. در این زمینه آموزش مراقبان سلامت، کارکنان، پرسنل و مراجعان آنها با تدوین بسته های آموزشی و فرهنگی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

معاون بهداشت با اشاره به این که برای اجرای مفاد اسناد بالادستی مرتبط با مساله جمعیت و مواد قانون اخیر مجلس در رابطه با جوانی جمعیت در حوزه بهداشت تاکنون زحمات زیادی کشیده شده، گفت: در عین حال اگر این زحمات و برنامه ها نمود پیدا نکند همه مسئولان نظام سلامت در برابر قانون و آیندگان باید پاسخگو باشند. بنابراین جدیت داشتن در اجرای قانون سلامت خانواده و جوانی جمعیت بسیار حائز اهمیت است.

گفتنی است در سومین جلسه کمیته بهداشت قرارگاه سلامت خانواده و جوانی جمعیت دکتر جباری دبیر قرارگاه سلامت خانواده و جوانی جمعیت وزارت بهداشت و رییس اداره جوانی جمعیت معاونت بهداشت به بیان مواد قانونی و اقدامات انجام شده در راستای اجرای قانون مصوب مجلس شورای اسلامی پرداخت و نمایندگان دفاتر و ادارات کل این معاونت نیز گزارش اقدامات خود در این خصوص را اعلام کردند.

آخرین اخبار

سرطان های شایع در کودکان جوشهای صورت انواع خال های پوستی سرطان پستان سرطان کلیه بیماری واریس خشکی چشم تاثیر آلودگی هوا بر سلامت فعالیت‌های ورزشی در هنگام آلودگی هوا پارگی مینیسک زانو کبد چرب سوختگی حاد سکته قلبی جراحی های چاقی و متابولیک روماتیسم مفصلی زردی (یرقان) علل جراحی در یبوست مزمن کودکان بدخیمی های روده بزرگ قدردانی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران از مدیر شبکه سلامت سیما قانون هوای پاک و دستورالعمل‌های اجرایی آن بازگشت اسید معده به مری خونریزی بینی در کودکان بیماری آلزایمر آرتروز عفونت گوش و عوارض آن در کودکان پیشگیری از معلولیت‌های مادرزادی روز معلولین در شبکه سلامت سیما کمر درد در ورزشکاران روز پرستار در شبکه سلامت سیما زخم معده سندروم روده تحریک پذیر در کودکان آفت دهان در کودکان دیابت در بارداری درمان های دیابت دیابت، عوارض و معاینات دوره ای آن دیابت، پیشگیری و عوامل خطر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن رادیولوژی مداخله ای و کاربردهای آن آنفولانزا در مادران باردار و تاثیر آن بر روی مصرف منطقی آنتی بیوتیک تعویض مفصل زانو بیماری های کیسه صفرا تغذیه و تقویت سیستم ایمنی بدن زایمان زودرس توصیه های طب سنتی در فصل پاییز تنبلی کودکان و نوجوانان در بیدارشدن صبحگاهی بیماری دست، پا و دهان روز کار درمانی (۲۷ ام اکتبر) سفید شدن زودرس موها سرطان سینه

نظرات

مانده : (1000) حرف