اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

چهار شنبه 25 خرداد 1401
معاون بهداشت وزارت بهداشت:

تغییر نگرش افراد، رویکرد جامعه و اقناع مردمی در رشد جمعیت موثر است

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: تغییر نگرش افراد، تغییر رویکرد جامعه و اقناع مردمی در رشد جمعیت بسیار موثر است.

0

به گزارش وبدا، دکتر کمال حیدری با بیان این مطلب در سومین جلسه کمیته بهداشت قرارگاه سلامت خانوده و جوانی جمعیت که در دفتر معاونت بهداشت برگزار شد، گفت: بحث جمعیت به  دلیل محدودیت زمانی پنجره جمعیتی کشور از یک بحث صرفا علمی یا سلیقه ای بسیار فراتر رفته و اکنون به یک مساله ملی و دغدغه بزرگ اجتماعی بدل شده است.

وی با اشاره به این که دشمنان دنبال القای ناامیدی به مردم هستند، افزود: آنان سال هاست برای جلوگیری از رشد جمعیت ایران برنامه ریزی کرده اند و چون معتقدند مساله جمعیت می تواند موجب فروپاشی جامعه ایران شود بنابراین از هیچ کوششی در راستای جلوگیری از رشد جمعیت کشور، همچون تبلیغات منفی رسانه ای، فروگذار نمی کنند. بنابراین برای خنثی سازی توطئه ها همدلی و همکاری درون بخشی و میان بخشی دستگاه ها در اجرای قانون از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

معاون بهداشت تصریح کرد: متاسفانه حتی در بین اقشاری که مشکل معیشتی ندارند مشاهده می شود که نسبت به اهمیت مساله فرزندآوری حساس نیستند و یا این که به داشتن تنها یک فرزند اکتفا می کنند.

دکتر حیدری بیان داشت: پیری جمعیت در آینده یک معضل جدی برای کشور خواهد بود که تمام ابعاد فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و حتی امنیتی کشور را می تواند دچار مشکل کند. بنابراین حوزه سلامت بسیار قوی تر از برنامه تنظیم خانواده باید به برنامه افزایش جمعیت بها داده و برای اجرای قانون جدیت داشته باشد.

وی یادآور شد: نظام سلامت همانگونه که در زمینه واکسیناسیون کرونا بسیار خوب عمل کرده و موجب نشاط جامعه شد، در زمینه جمعیت نیز باید موجبات بیشتر نشاط جامعه را با افزایش و توسعه جمعیت کشور فراهم کند. در این زمینه آموزش مراقبان سلامت، کارکنان، پرسنل و مراجعان آنها با تدوین بسته های آموزشی و فرهنگی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

معاون بهداشت با اشاره به این که برای اجرای مفاد اسناد بالادستی مرتبط با مساله جمعیت و مواد قانون اخیر مجلس در رابطه با جوانی جمعیت در حوزه بهداشت تاکنون زحمات زیادی کشیده شده، گفت: در عین حال اگر این زحمات و برنامه ها نمود پیدا نکند همه مسئولان نظام سلامت در برابر قانون و آیندگان باید پاسخگو باشند. بنابراین جدیت داشتن در اجرای قانون سلامت خانواده و جوانی جمعیت بسیار حائز اهمیت است.

گفتنی است در سومین جلسه کمیته بهداشت قرارگاه سلامت خانواده و جوانی جمعیت دکتر جباری دبیر قرارگاه سلامت خانواده و جوانی جمعیت وزارت بهداشت و رییس اداره جوانی جمعیت معاونت بهداشت به بیان مواد قانونی و اقدامات انجام شده در راستای اجرای قانون مصوب مجلس شورای اسلامی پرداخت و نمایندگان دفاتر و ادارات کل این معاونت نیز گزارش اقدامات خود در این خصوص را اعلام کردند.

آخرین اخبار

بسته‌های جدید برای ماندگاری پزشکان متخصص در مناطق محروم تعریف می‌شود گسترش بیمه ها توسط وزارت بهداشت رشد شاخص سلامت را به دنبال دارد آغاز ارزیابی پنجمین دور اعتباربخشی در 366 بیمارستان کشور نباید حتی یک صندلی در رشته های تخصصی خالی بماند/ تاکید بر استفاده از نرم‌ افزار های هوشمند در سیستم های درمانی برنامه‌ی “سرتاپا” خط سیاه بر پیشانی سپید آسمان؛ وقتی با جاده‌‌‌کشی، قصد جان جنگل ابر را دارند! علائم کمبود ویتامین D در کودکان چیست ؟ برای خانم باردار مبتلا به آبله مرغان چه خطراتی وجود دارد؟ دانشگاه علوم پزشکی ایران برترین دانشگاه جهان در ارائه خدمات سلامت و رفاه به مردم شد ضرورت تقویت صندوق‌های پژوهش و فناوری سلامت برای حمایت از دانش بنیان ها تغییر نگرش افراد، رویکرد جامعه و اقناع مردمی در رشد جمعیت موثر است لایه‌برداری از ابهامات یک لای‌روبی؛ وقتی خلیج گرگان شاهراه نابودی میانکاله می‌شود! بستری شدن 16 مصدوم در پی حادثه کارخانه کربنات سدیم فیروزآباد دوره کمون ویروس آبله میمونی ۵ تا ۲۱ روز است/ تا کنون هیچ مورد قطعی و احتمالی از آبله میمونی در کشور شناسایی نشده است وزارت بهداشت تحت مدیریت دکتر عین‌اللهی فوتی‌های کرونا را به صفر رساند کاهش 44 درصدی موارد بستری و 25 درصدی موارد فوت کرونا در کشور سندروم تخمدان پلی کیستیک, با چه علائمی همراه است؟ صیانت، کلیدواژه‌ی حفاظت از طبیعت هدف نظام سلامت دسترسی عادلانه خدمات سلامت دهان و دندان است توسعه گردشگری سلامت و دیپلماسی دارویی ایران و سوریه درد شکم در کودکان روز جهانی شیر دیپلماسی سلامت مسیر زائران اربعین را گشود لب شکری سقط در بارداری الماس را بدهیم و شکلات را بگیریم افزایش 2.7 برابری موارد اسهال ویروسی نسبت به سال گذشته تا سه ماه آینده موج جدیدی از کرونا نخواهیم داشت مرگ سالانه ۶۰ هزار نفر به دلیل مصرف دخانیات در کشور طراحی و تامین کیت های غربالگری اولیه آبله میمونی توسط انستیتو پاستور ایران معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو از رونمایی ٢٢ محصول دانش بنیان در نمایشگاه ایران سلامت (ایران هلث) ١۴٠١ خبر داد. افزایش مراقبت های مرزی برای شناسایی آبله میمون استفاده از ظرفیت طب ایرانی در حل بحران جمعیت ول‌گردی ریزگردها در پس‌کوچه‌های ایران نوزادان مبتلا به تالاسمی ماژور، چه علائمی دارند؟ آیا فشار خون دوران بارداری, میتواند بدون هیچ گونه علائمی باشد؟ آزمایشات لازم قبل از بارداری, برای بانوان مبتلا به تالاسمی چیست ؟ آیا غربالگری عوامل خطر (فشار خون و دیابت) در جلوگیری از سکته مغزی تاثیرگذار است؟ خس خس سینه در نوزادان, در چه صورتی نگران کننده خواهد بود؟ تالاسمی ماژور, ماینور و بینابینی , چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟ از چالش باغ‌های وحشت تا رویای سافاری پارک در کودکان مبتلا به استفراغ های مکرر, خوراندن اجباری غذا کار صحیحی است؟ اولین و بهترین اقدام بعد از دیدن صحنه تصادف چه می باشد؟ تزریق کدام واکسن ها قبل از اقدام به بارداری, توصیه میشود؟ آیا لکه بینی بعد از ارتباط جنسی، نیاز به مراجعه به پزشک ودرمان دارد؟ فیلم کوتاه "داستان یک دیدار" در سالروز ملی پیوند اعضا از بیم جان باختن، خودکشی نکنیم تعریف هوش اخلاقی چیست؟ علائم هشدار در هنگام سرماخوردگی کودکان, کدامند؟ واکسیناسیون کرونا در مادران باردار چه مقدار اهمیت دارد؟

نظرات

مانده : (1000) حرف