اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

سه شنبه 21 تیر 1401
دبیر کمیته علمی کشوری کرونا:

روند کرونا در بیش از 110 کشور جهان افزایشی است

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا با بیان اینکه روند کرونا در بیش از 110 کشور جهان افزایشی است، گفت: ویروس غالب جهان در حال حاضر، BA.4 و BA.5 است البته در هند، زیرسویه BA.2.75 شناسایی شده که سازمان جهانی بهداشت، موارد آن را رصد می کند.

0

دکتر حمیدرضا جماعتی در حاشیه هفتاد و دومین جلسه کمیته علمی کشوری کرونا در گفتگو با وبدا اظهار داشت: روند مبتلایان، بستری ها و اندکی هم مرگ و میر بیماران کووید19 در کشورهای جهان رو به افزایش است به گونه ای که در 4 منطقه از 6 منطقه سازمان جهانی بهداشت این افزایش موارد، گزارش شده است. 

وی افزود: در روزهای اخیر موارد ابتلا به کرونا در کشور به بیش از دو هزار و بستری های جدید به حدود 300 نفر رسیده بنابراین توصیه کمیته علمی این است که حتی در فضاهای باز که افراد، تجمع دارند و همچنین در فضاهای بسته و وسایل نقلیه عمومی مانند هواپیما، مترو، قطار و اتوبوس حتما در کنار رعایت پروتکل های بهداشتی، ماسک هم استفاده شود. 

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا با اشاره به مصوبه کمیته ملی واکسن مبنی بر تزریق نوبت یادآور واکسن کرونا، گفت: افراد بالاتر از 18 سال که بیشتر از 6 ماه از آخرین تاریخ تزریق شان می گذرد، می توانند نوبت یادآور واکسن(سوم و یا چهارم) را تزریق کنند. همچنین گروه سنی 12 تا 18 سال که نقص سیستم ایمنی و بیماری های زمینه ای دارند، می توانند نوبت یادآور واکسن کرونا را تزریق کنند. 

دکتر جماعتی تصریح کرد: باتوجه به شرایط کشور، مناسبت های پیش رو، بازگشایی مراکز آموزشی و شیوع زیرسویه های اُمیکرون در کشور به ویژه BA.5 که بر اساس گزارش های انستیتو پاستور ایران، حدود 35 تا 40 درصد موارد کنونی ویروس در گردش کشور، از نوع BA.5 است، باید رعایت پروتکل های بهداشتی، استفاده از ماسک و تزریق نوبت یادآور، همچنان مورد توجه جامعه باشد. 

وی با بیان اینکه بنظر می رسد که زیرسویه BA.5 بیشتر از سایر زیرسویه های اُمیکرون در کشور در گردش باشد، ادامه داد: قدرت سرایت زایی این زیرسویه بسیار بالا است اگرچه شدت بیماری زایی، میزان درگیری ریه و مرگ و میر آن بر اساس گزارش های مجامع بین المللی، کمتر از سویه های قبلی از جمله دلتا است اما باتوجه به عوارض بعد از کرونا، باید بر رعایت پروتکل های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک و تزریق نوبت یادآور واکسن تمرکز کنیم تا شدت بیماری افراد و گردش ویروس در جامعه کمتر شود. 

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا با اشاره به نقش پروبیوتیک ها در کووید19، گفت: مطالعات انجام شده نشان داده که در برخی کشورها مانند کره جنوبی، پروبیوتیک ها در کنار سایر درمانها می تواند نقش مهمی در بهبود وضعیت بیماران کووید19 داشته باشد. 

وی افزود: در کشور ما مصرف آنتی بیوتیک ها بی رویه است که موجب بهم خوردن میکروارگارنیسم های روده ای می شود، مصرف پروبیوتیک ها می تواند در تنظیم سیستم ایمنی و کمک به درمان و پیشگیری از بیماری های عفونی از جمله کووید19، تاثیر داشته باشد؛ بنابراین توصیه می شود که مصرف لبنیات و داروهای حاوی پروبیوتیک، مورد استفاده قرار گیرد.

دکتر جماعتی به افزایش موارد ابتلا به آبله میمونی در جهان اشاره و خاطرنشان کرد: سازمان جهانی بهداشت باتوجه به افزایش موارد این بیماری در دنیا که بر اساس آخرین آمارها، بیش از 8 هزار و 200 مورد بوده، هشدار داده و در کشور ما هم باتوجه به شناسایی این بیماری در ترکیه و امارات، باید گوش به زنگ باشیم. 

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا در خصوص علائم زیرسویه BA.5 گفت: این زیرسویه، علائم اختصاصی ندارد و  همانند سایر زیرسویه های اُمیکرون با علائم سیستم تنفسی فوقانی و تب، لرز، ضعف، گلودرد، عطسه و سرفه بروز می کند. زیرسویه BA.5 در افرادی که ضعف سیستم ایمنی دارند و یا افرادی که واکسینه نشده و سن بالا دارند، حتی می تواند منجر به بستری و یا مرگ و میر شود.

آخرین اخبار

بیماری ام اس چاقی و باورهای نادرست تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان سرطان های شایع در کودکان جوشهای صورت انواع خال های پوستی سرطان پستان سرطان کلیه بیماری واریس خشکی چشم تاثیر آلودگی هوا بر سلامت فعالیت‌های ورزشی در هنگام آلودگی هوا پارگی مینیسک زانو کبد چرب سوختگی حاد سکته قلبی جراحی های چاقی و متابولیک روماتیسم مفصلی زردی (یرقان) علل جراحی در یبوست مزمن کودکان بدخیمی های روده بزرگ قدردانی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران از مدیر شبکه سلامت سیما قانون هوای پاک و دستورالعمل‌های اجرایی آن بازگشت اسید معده به مری خونریزی بینی در کودکان بیماری آلزایمر آرتروز عفونت گوش و عوارض آن در کودکان پیشگیری از معلولیت‌های مادرزادی روز معلولین در شبکه سلامت سیما کمر درد در ورزشکاران روز پرستار در شبکه سلامت سیما زخم معده سندروم روده تحریک پذیر در کودکان آفت دهان در کودکان دیابت در بارداری درمان های دیابت دیابت، عوارض و معاینات دوره ای آن دیابت، پیشگیری و عوامل خطر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن رادیولوژی مداخله ای و کاربردهای آن آنفولانزا در مادران باردار و تاثیر آن بر روی مصرف منطقی آنتی بیوتیک تعویض مفصل زانو بیماری های کیسه صفرا تغذیه و تقویت سیستم ایمنی بدن زایمان زودرس توصیه های طب سنتی در فصل پاییز تنبلی کودکان و نوجوانان در بیدارشدن صبحگاهی بیماری دست، پا و دهان

نظرات

مانده : (1000) حرف