اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

شنبه 1 مرداد 1401
سخنگوی وزارت بهداشت خبر داد

سامانه ملی «باروری سالم »راه اندازی می شود / هوشمندسازی خدمات سلامت به مادران باردار و افراد نابارور

سخنگوی وزارت بهداشت از راه اندازی سامانه ملی «باروری سالم» با هدف هوشمند سازی خدمات بهداشتی – درمانی حوزه سلامت مادران باردار و درمان ناباروری خبر داد و افزود: چیزی تحت عنوان « گشت بارداری» در مراکز بهداشتی و‌درمانی وجود ندارد و کلیه خدمات بهداشتی، درمانی و‌ مشاوره ای درباره بارداری و درمان ناباروری در سطوح مختلف توسط پزشکان، ماماها و بهورزان به طور حضوری یا از طریق سامانه یکپارچه باروری سالم ارائه می شود.

0

به گزارش وبدا، پدرام پاک آیبن با اشاره به اجرای ماده ۵۴ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: این وزارتخانه برای حمایت از سلامت مادر باردار، ارتقاء مراقبت‌های بهداشتی در دوران بارداری، زایمان ایمن و  هوشمند سازی خدمات بهداشتی درمانی حوزه سلامت مادران اقدام به راه اندازی سامانه ای ملی  و یکپارچه  کرده است. در این سامانه،  اطلاعات مادران باردار و  همین طور افراد نابارور و خدماتی که  مراکز بهداشتی، درمانی، آزمایشگاهها، مراکز درمان ناباروری و مراکز تصویربرداری در بخش دولتی و خصوصی به  اشخاص ارائه می کنند، ثبت و ارزیابی می شود. 

 

سخنگوی وزارت بهداشت با اعلام اتصال این سامانه الکترونیک به به سامانه های نظام پزشکی ، بیمه ها  ، ‌ سامانه «سپاس » و سامانه «سیب »که  بانک اطلاعاتی مرجع سلامت به شمار می آید، همچنین آزمایشگاه ها و مراکز تصویربرداری تصریح کرد : سامانه حاضر ، سامانه ای پیشرو برای  ارتقای  مراقبت ها و خدمات مبتنی بر سلامت مادر و کودک  از یک سو و‌مؤثرسازی درمان ناباروری از سوی دیگر است. 

 

 

پدرام پاک آیین  همچنین با رد برخی شایعات  گفت : چیزی تحت عنوان « گشت بارداری» در مراکز بهداشتی و‌درمانی وجود ندارد و کلیه خدمات  بهداشتی، درمانی و مشاوره ای درباره بارداری و درمان ناباروری در سطوح مختلف توسط پزشکان، ماماها و بهورزان به طور حضوری یا از طریق سامانه یکپارچه باروری سالم  ارائه می شود.

 

 

وی در بخش دیگری از اظهارات خود به امکانات سامانه باروری سالم اشاره و تصریح کرد: کاربران اعم از مادران باردار و افراد نابارور از  طریق این سامانه خدمات مشاوره ای تلفنی رایگان و  پیامک های مراقبتی دریافت خواهند کرد.

 

  

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین  با تکذیب برخی شایعات مبنی بر   ارتباط بین این سامانه و  تغییر در مرجع صدور مجوز سقط جنین گفت: پیش از ابلاغ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت هم  سقط جنین جز در مواردی که به موجب قانون استثنا شده است، ممنوع بود، نه در اختیار والدین و یا پزشکان . در واقع این موضوع همواره در صلاحیت مراجع قضایی قرار داشته  و از طریق پزشکی قانونی صورت می گرفته  و  نظام سلامت در این مورد ذیصلاح شناخته نمی شده است.

 

 

سخنگوی وزارت بهداشت با ارائه توضیحاتی بیشتر درباره سامانه ملی باروری سالم ادامه داد : از زمانی که مادر باردار به پزشک مراجعه می‌کند و درخواست آزمایش یا سونوگرافی صورت می‌گیرد، نتایج  در این سامانه  ثبت  و مجموعه اقدامات در آن  بارگذاری می شود.

 

 

وی با بیان این که یکی از امکانات این سامانه،، پنل یکپارچه نسخه نویسی الکترونیک است، گفت :  پزشکان صرفنظر از این که بیمار آنها تحت پوشش کدام یک از بیمه ها باشد، می توانند با امضای دیجیتال از خدمات یکپارچه این سامانه استفاده کنند.

 

 

پدرام پاک آیین سیاست وزارت بهداشت در حوزه جمعیت را  آسان سازی و ارزان سازی  دسترسی   مادران به ویژه در دوره بارداری و شیردهی به تسهیلات و خدمات مشاوره ای پزشکی و گسترش پوشش بیمه‌ای هزینه‌ زایمان آنها دانست و‌ گفت: درمان ناباروری  و تقویت نهادها و مؤسسات تخصصی این حوزه از اولویت های وزارت بهداشت  است.

 

 

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین از برنامه این وزارتخانه برای توسعه مراکز درمان ناباروری خبر داد و  افزود: در هر نقطه ای که دانشگاه علوم پزشکی وجود دارد، دست کم یک مرکز سطح دو   درمان ناباروری ایجاد می شود تا دسترسی مردم به این خدمات آسان و ارزان شود. 

 

پاک آیین گفت: خوشبختانه کمتر از ۲۵ درصد زوجین نابارور نیازمند درمان تخصصی مانند آی وی اف هستند و بخش بیشتری از آنها با درمان ساده‌تر، فرزندآوری خواهند داشت.

 

 

وی عقیم ‌سازی دائم زنان و مردان و یا مواردی را  که احتمال برگشت ‌پذیری در آنها ضعیف یا بسیار دشوار باشد، به دلیل عوارض پزشکی   مطابق قانون ممنوع  خواند و‌  اضافه کرد: مواردی که بارداری برای مادر  اولا خطر جانی یا عوارض جسمی جدی داشته باشد، ثانیا راه دیگری  نداشته و ثالثا دفع ضرر  با پیشگیری های موقت ممکن نباشد، از این قاعده مستثناست.

آخرین اخبار

بیماری ام اس چاقی و باورهای نادرست تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان سرطان های شایع در کودکان جوشهای صورت انواع خال های پوستی سرطان پستان سرطان کلیه بیماری واریس خشکی چشم تاثیر آلودگی هوا بر سلامت فعالیت‌های ورزشی در هنگام آلودگی هوا پارگی مینیسک زانو کبد چرب سوختگی حاد سکته قلبی جراحی های چاقی و متابولیک روماتیسم مفصلی زردی (یرقان) علل جراحی در یبوست مزمن کودکان بدخیمی های روده بزرگ قدردانی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران از مدیر شبکه سلامت سیما قانون هوای پاک و دستورالعمل‌های اجرایی آن بازگشت اسید معده به مری خونریزی بینی در کودکان بیماری آلزایمر آرتروز عفونت گوش و عوارض آن در کودکان پیشگیری از معلولیت‌های مادرزادی روز معلولین در شبکه سلامت سیما کمر درد در ورزشکاران روز پرستار در شبکه سلامت سیما زخم معده سندروم روده تحریک پذیر در کودکان آفت دهان در کودکان دیابت در بارداری درمان های دیابت دیابت، عوارض و معاینات دوره ای آن دیابت، پیشگیری و عوامل خطر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن رادیولوژی مداخله ای و کاربردهای آن آنفولانزا در مادران باردار و تاثیر آن بر روی مصرف منطقی آنتی بیوتیک تعویض مفصل زانو بیماری های کیسه صفرا تغذیه و تقویت سیستم ایمنی بدن زایمان زودرس توصیه های طب سنتی در فصل پاییز تنبلی کودکان و نوجوانان در بیدارشدن صبحگاهی بیماری دست، پا و دهان

نظرات

مانده : (1000) حرف