اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

چهار شنبه 12 مرداد 1401
رییس اداره عضلانی، اسکلتی وزارت بهداشت:

بسته خدمات کمردرد در حال تدوین است

رییس اداره عضلانی، اسکلتی دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از تدوین بسته خدمات کمردرد خبر داد.

1

دکتر فاطمه حاجی ولی زاده در گفتگو با وبدا اظهار داشت: در حال تدوین برنامه و بسته تشخیص و خدمات برای کمرد درد هستیم تا بارویکردهای آموزشی و مداخلاتی ضمن ارتقای تحرک بدنی برنامه ریزی شده و استاندارد به ارجاع افرادی که کمر دردشان موجب آسیب به ستون مهرها شده است، بپردازیم.

 

وی افزود: با توجه به افزایش بیماری های عضلانی، اسکلتی در کشور و بار زیادی که این بیماری ها به نظام سلامت تحمیل می کند و جمعیت کشور که رو به سالمندی می رود، چهار بیماری پوکی استخوان، کمر درد و گردن درد، التهابات مفصلی و بیماری تقریباً جدید سارکوپنی که موجب ضعف و تحلیل عضلانی افراد سالمند می شود را مورد هدف قرار داده ایم. 

 

انتشار نتایج پیمایش کشوی پوکی استخوان

 

دکتر حاجی ولی زاده با بیان این که در سالهای گذشته موفق شده ایم طول عمر افراد را افزایش دهیم و اکنون افراد بیشتری از جمعیت کشور دوران سالخوردگی را تجربه می کنند ولی هدف بهداشت فقط افزایش طول عمر نیست، بلکه هدف اصلی زندگی با کیفیت و توام با سلامتی است، بیان کرد: طی سالهای گذشته به ویژه در سه سال اخیر برای پوکی استخوان اقدامات زیادی انجام شده و برنامه ها با سرعت خوبی پیش می رود. شیوع و عوامل خطر پوکی استخوان را در کل کشور با استفاده از پیمایش کشوری رصد کرده ایم که نتایجش امسال منتشر می شود. این اولین آمار اصلی از وضعیت پوکی استخوان در ایران به صورت کلی خواهد بود.

 

آموزش 16 درصد زنان جامعه 

 

رییس اداره عضلانی، اسکلتی وزارت بهداشت گفت: سالانه کمپین روز جهانی پوکی استخوان را برگزار می کنیم و آگاهی تعداد زیادی از افراد را نسبت به این بیماری افزایش می دهیم. همچنین خانم ها و آقایان بالاتر از 50 سال در مراکز بهداشتی با استفاده از مطالب آموزشی کاملا تدوین شده واستاندارد آموزش می بینند. در این کمپین ها تاکنون 16 درصد خانم های بالای 50 سال جامعه را نسبت به بیماری های عضلانی، اسکلتی آموزش داده ایم. همچنین نشست های خبری سراسری در کل کشور برگزار می شود و پیام ها و توصیه های بهداشتی لازم را با استفاده از ظرفیت رسانه ها به مردم می رسانیم.

 

شیوع پوکی استخوان در یک زن از هر دو زن جامعه

 

دکتر حاجی ولی زاده خاطرنشان کرد: شیوع بیماری پوکی استخوان در حدود 50 درصد خانم های بالای 50 سال و 40 درصد آقایان بالای 50 سال در جامعه و عارضه شکستکی در آنها که خطرات بسیاری ایجاد می کند بسیار مهم و مورد توجه ماست. متاسفانه  در این زمینه تشخیص به هنگام در مراکز دولتی و خصوصی وجود ندارد. از هر سه زن یک زن و از هر 5 مرد یک مرد شکستگی ناشی از پوکی استخوان را تجربه می کند.

 

وی ادامه داد: متاسفانه 20 درصد افرادی که دچار شکستگی لگن می شوند فوت می کنند و اگر زنده بمانند دچار محدودیت های حرکتی و معلولیت می شوند و به عصا احتیاج پیدا می کنند یا دچار تغییر شکل و انحراف در ستون فقرات می شوند. این افراد خیلی وابسته به افراد دیگر برای کارهای شخصی شان شده و کیفیت زندگی شان تا حدود زیادی افت می کند.

 

رییس اداره عضلانی، اسکلتی وزارت بهداشت بیماری های عضلانی، اسکلتی را بیماری خاموش دانست و تصریح کرد: باید تلاش کنیم افراد دچار شکستگی نشوند. اگر کسی دچار پوکی استخوان شود متاسفانه رها می شود و تحت درمان قرار نمی گیرد. باید این افراد را هم شناسایی و هم درمان کنیم.

 

حاجی ولی زاده افزود: ماموریت اداره ما استفاده از راهکارهای مختلف برای شناسایی زودهنگام افرادی است که در معرض پوکی استخوان یا خطر شکستگی هستند و همچنین درمان و مراقبت از افرادی که پوکی استخوان  دارند. درمان این افراد باید سه تا پنج سال ادامه یابد تا عارضه ای در آن ها رخ ندهد. باید آگاهی عمومی را باید بالا ببریم تا ریسک فاکتورهای این بیماری ها مانند مصرف سیگار و الکل کاهش یابد. این افراد باید فعالیت بدنی کافی و زندگی متناسب با سلامت استخوان ها و عضلات و مفاصل داشته باشند و اگر علامتی پیدا کردند برای پیگیری بیماری باید به مراکز بهداشتی مراجعه کنند.

 

پایلوت برنامه غربالگری در چهار دانشگاه علوم پزشکی

 

وی در پاسخ به سئوالی درباره غربالگری بیماری های عضلانی، اسکلتی در شبکه نیز گفت: غربالگری در شبکه بهداشتی در دست اقدام است و چهار دانشگاه علوم پزشکی همدان، اراک، قزوین و کاشان پایلوت برنامه تشخیص زودهنگام بیماران پوکی استخوان و در معرض خطر و پیشگیری از شکستگی هستند. همچنین هر ماه 300 نفر از پزشکان شبکه های بهداشت و مراکز جامع سلامت که حدود 10 هزار نفر هستند در یک دوره مجازی 20 ساعته کاملا تخصصی در جهت درمان استاندارد بیماری آموزش می بینند. 

 

وی ادامه داد: برنامه پایلوت تا استخراج نتایج نهایی باید پنج سال ادامه یابد. امسال سال دوم برنامه است و در مرحله اول آن زیرساخت ها آماده شد. البته پنج سال منتظر نمی مانیم و به محض این که از مشکلات اولیه و تست کردن فرآیندها رد شدیم، با هماهنگی شبکه برنامه را اجرا خواهیم کرد. در حال حاضر در مرحله امکان سنجی هستیم، سپس اجرای برنامه به تمام دانشگاه های علوم پزشکی کشور تسری می یابد.

آخرین اخبار

بیماری ام اس چاقی و باورهای نادرست تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان سرطان های شایع در کودکان جوشهای صورت انواع خال های پوستی سرطان پستان سرطان کلیه بیماری واریس خشکی چشم تاثیر آلودگی هوا بر سلامت فعالیت‌های ورزشی در هنگام آلودگی هوا پارگی مینیسک زانو کبد چرب سوختگی حاد سکته قلبی جراحی های چاقی و متابولیک روماتیسم مفصلی زردی (یرقان) علل جراحی در یبوست مزمن کودکان بدخیمی های روده بزرگ قدردانی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران از مدیر شبکه سلامت سیما قانون هوای پاک و دستورالعمل‌های اجرایی آن بازگشت اسید معده به مری خونریزی بینی در کودکان بیماری آلزایمر آرتروز عفونت گوش و عوارض آن در کودکان پیشگیری از معلولیت‌های مادرزادی روز معلولین در شبکه سلامت سیما کمر درد در ورزشکاران روز پرستار در شبکه سلامت سیما زخم معده سندروم روده تحریک پذیر در کودکان آفت دهان در کودکان دیابت در بارداری درمان های دیابت دیابت، عوارض و معاینات دوره ای آن دیابت، پیشگیری و عوامل خطر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن رادیولوژی مداخله ای و کاربردهای آن آنفولانزا در مادران باردار و تاثیر آن بر روی مصرف منطقی آنتی بیوتیک تعویض مفصل زانو بیماری های کیسه صفرا تغذیه و تقویت سیستم ایمنی بدن زایمان زودرس توصیه های طب سنتی در فصل پاییز تنبلی کودکان و نوجوانان در بیدارشدن صبحگاهی بیماری دست، پا و دهان

نظرات

مانده : (1000) حرف