اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

سه شنبه 8 شهریور 1401

ایجاد رابطه مستحکم تر والدین با نوجوان

برنامه حال خوب از شنبه تا چهارشنبه هر هفته ساعت ۲۱ از شبکه سلامت سیما به صورت زنده پخش می شود

0

ایجاد رابطه مستحکم تر والدین با نوجوان 

برنامه حال خوب از شنبه تا چهارشنبه هر هفته ساعت ۲۱ از شبکه سلامت سیما به صورت زنده پخش می شود.

دکتر کامران شیوندی روانشناس، دوشنبه هفتم شهریور در برنامه حال خوب حضور یافتند و در رابطه با ایجاد رابطه مستحکم تر بین والدین و نوجوان به صحبت پرداختند. دوران نوجوانی را یکی از دوران های بسیار سخت زندگی دانستند که با خروج از دوره کودکی همراه بوده و به دوران برزخ نیز تشبیه شده است.
کارشناس برنامه شخصیت را به سه بخش تقسیم کردند، که متشکل از قلب، جسم و تعقل است، ایشان دوره نوجوانی را متمرکز به قلب می دانند، قلبی که هیجان و طوفان به همراه دارد. نوجوانی را از یک طرف با تغییرات فیزیولوژیک و از طرف دیگر با طوفان های روانی همراه دانستند.
یکی از توصیفاتی که دکتر شیوندی از دوران نوجوانی داشتند، ترشح هورمون های جنسی مختلف است که در شکل‌گیری عضلات و صفات ثانویه جنسی موثر است. فصل مشترک این هورمون ها بین دختر و پسر، حالت هیجانی شدید و تغییرات خلق و خوی نوجوان است که با افزایش ترشح هورمون در هر دو جنس نوجوان، باعث شکل‌گیری صفات ثانویه جنسی می گردد.
دکتر شیوندی آگاهی از دو راهکار را برای والدین ضروری دانست:
 یکی شناخت والدین از نیازهای اساسی نوجوان و دیگری بحث مسئولیت پذیری است ، که با تامین حس استقلال نوجوان همراه باشد.
از جمله این نیازها ،نیاز به احترام  توجه،  همدلی  ، مسئولیت پذیری، استقلال و آزادی تمام عیار و.....را میتوان نام برد.
در این میان در صورت از بین بردن حس مثبت مسئولیت پذیری در نوجوان،احساس شرمساری و گناه در نوجوان شکل می گیرد که باعث از بین رفتن عزت نفس و اعتماد به نفس در او خواهد شد.
دکتر شیوندی دوران نوجوانی را به دوران نیاز به آزمون و خطا های پرتکرار دانستند، که در این بین نیاز به اغماض و چشم پوشی والدین را ضروری دانستند.
کارشناس برنامه ، دوره نوجوانی را به دو مرحله اولیه که ۱۱ تا ۱۵ سالگی و ثانویه که بین ۱۵ تا ۲۳  سالگی است، تقسیم بندی  کردند. 
در دنیای جدید به دلیل تعداد فرزند کمتر، تمرکز والدین بر نوجوان بیشتر میشود و باعث تاخیر در هویت یابی نوجوانان میگردد ،که این تاخیر  جنبه های  منفی متعددی برای جامعه به همراه خواهد داشت.
دکتر شیوندی با تاکید بر این نکته که نوجوان مایل به جایگزینی با منبع قدرت است ،از ناسازگاری نوجوان با والدی که حاکمیت بیشتری در خانواده دارد،صحبت کردند. اگر مولفه های عزت نفس و اعتماد به نفس را به خوبی در کودک نهادینه کرده  باشیم ، نوجوان کمتر با منبع قدرت خانواده درگیری خواهد داشت .
کارشناس برنامه متذکر شدند  والدین همراه با نیش زبان،سزنشگری وکنترل گری ،بیشترین مشکلات را با نوجوان خود خواهند داشت.
از دیگر مباحثی که در این برنامه مطرح گردید توانایی جلب اعتماد نوجوان بود در صورت عدم موفقیت در این زمینه نوجوان تمایل به انجام هیچ گونه گفتگویی با والدین را نخواهد داشت. 
ایشان محبت را به عنوان مهمترین شاه کلید رابطه سالم بین فرزند و والدین دانستند.
وی در جواب مجری که چگونه می‌توان بر قلب نوجوان نفوذ کرد گفت، کنترل گری کمتر، سرزنشگری کمتر، همراه با وحدت رویه بیشتر پدر و مادر با دادن آزادی و اختیار طراحی شده همراه با  رهبری به نوجوان، می توان در قلب نوجوان نفوذ کرد .

مشاهده برنامه

آخرین اخبار

بیماری ام اس چاقی و باورهای نادرست تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان سرطان های شایع در کودکان جوشهای صورت انواع خال های پوستی سرطان پستان سرطان کلیه بیماری واریس خشکی چشم تاثیر آلودگی هوا بر سلامت فعالیت‌های ورزشی در هنگام آلودگی هوا پارگی مینیسک زانو کبد چرب سوختگی حاد سکته قلبی جراحی های چاقی و متابولیک روماتیسم مفصلی زردی (یرقان) علل جراحی در یبوست مزمن کودکان بدخیمی های روده بزرگ قدردانی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران از مدیر شبکه سلامت سیما قانون هوای پاک و دستورالعمل‌های اجرایی آن بازگشت اسید معده به مری خونریزی بینی در کودکان بیماری آلزایمر آرتروز عفونت گوش و عوارض آن در کودکان پیشگیری از معلولیت‌های مادرزادی روز معلولین در شبکه سلامت سیما کمر درد در ورزشکاران روز پرستار در شبکه سلامت سیما زخم معده سندروم روده تحریک پذیر در کودکان آفت دهان در کودکان دیابت در بارداری درمان های دیابت دیابت، عوارض و معاینات دوره ای آن دیابت، پیشگیری و عوامل خطر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن رادیولوژی مداخله ای و کاربردهای آن آنفولانزا در مادران باردار و تاثیر آن بر روی مصرف منطقی آنتی بیوتیک تعویض مفصل زانو بیماری های کیسه صفرا تغذیه و تقویت سیستم ایمنی بدن زایمان زودرس توصیه های طب سنتی در فصل پاییز تنبلی کودکان و نوجوانان در بیدارشدن صبحگاهی بیماری دست، پا و دهان

نظرات

مانده : (1000) حرف