اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

سه شنبه 8 شهریور 1401

اصول تغذیه وسبک زندگی سالم از نگاه طب ایرانی

برنامه ضربان شنبه تا پنج شنبه ساعت 16 به صورت زنده روی آنتن شبکه سلامت می رود

0

اصول تغذیه وسبک زندگی سالم از نگاه طب ایرانی

در برنامه ضربان 7 شهریور 1401 سرکار خانم دکتر کیانا فرهی مجری کارشناس برنامه میزبان سرکار خانم دکتر الهام پارسا، متخصص طب ایرانی بود و درخصوص اصول صحیح تغذیه از نگاه طب ایرانی گفتگو کردند.
دکتر پارسا از طب سنتی ایرانی به عنوان سبک زندگی سالم نام برد و سبک زندگی سالم را به شش دسته تقسیم بندی نمود:
۱-خوردنی ها و آشامیدنی ها
۲-خواب و بیداری
۳-روحی روانی
۴-ورزش و فعالیت بدنی
۵-هوا
۶-دفع مواد زائد از بدن

کارشناس برنامه یادآور شد که در طب سنتی، یک پزشک قبل از درمان بیماری، موظف به آموزش سبک زندگی درست و سالم نگه داشتن مردم است.
ایشان سالم ماندن را به دنبال سالم زیستن، امکان‌پذیر دانست.همچنین از بعضی از اصول صحیح تغذیه مانند میزان حجم غذا و بلند شدن از سر سفره غذا قبل از سیر شدن نام بردند‌. از توصیه های مهم این گفتگو این بود که در هر وعده غذایی تنها یک نوع غذا میل شود و از مصرف غذاهای غیر تازه یا به عبارتی مانده پرهیز شود.
 دکتر پارسا سبزیجات و زیتون را بهترین خوراکی های همراه با غذا دانست و مصرف نکردن ماست و سالاد همراه با غذا را توصیه کرد.در این برنامه به ساعت مناسب غذا خوردن اشاره شد و داشتن اشتهای واقعی برای خوردن یک وعده غذایی را از اصول طب ایرانی برشمردند.
در طب ایرانی به خوردن غذا در ساعاتی از شبانه روز که هوا متعادل است توصیه شده، برای مثال در فصل زمستان توصیه به خوردن ناهار کاملتر و در فصول گرم سال توصیه به خوردن صبحانه و شام کامل تر شده است.
همچنین به این نکته مهم اشاره شد که انواع محصولات لبنی بهترین منبع کلسیم قابل جذب در بدن هستند و با توجه به طبع سرد آنها توصیه به مصرف لبنیات همراه با مصلح گرم آن ها، انجام شد.
دکتر پارسا سوء مزاج های معده، ترشحات پشت حلق و ریزه خواری ها را باعث افزایش و تشدید اشتها ذکر کرد.

مشاهده برنامه

آخرین اخبار

بیماری ام اس چاقی و باورهای نادرست تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان سرطان های شایع در کودکان جوشهای صورت انواع خال های پوستی سرطان پستان سرطان کلیه بیماری واریس خشکی چشم تاثیر آلودگی هوا بر سلامت فعالیت‌های ورزشی در هنگام آلودگی هوا پارگی مینیسک زانو کبد چرب سوختگی حاد سکته قلبی جراحی های چاقی و متابولیک روماتیسم مفصلی زردی (یرقان) علل جراحی در یبوست مزمن کودکان بدخیمی های روده بزرگ قدردانی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران از مدیر شبکه سلامت سیما قانون هوای پاک و دستورالعمل‌های اجرایی آن بازگشت اسید معده به مری خونریزی بینی در کودکان بیماری آلزایمر آرتروز عفونت گوش و عوارض آن در کودکان پیشگیری از معلولیت‌های مادرزادی روز معلولین در شبکه سلامت سیما کمر درد در ورزشکاران روز پرستار در شبکه سلامت سیما زخم معده سندروم روده تحریک پذیر در کودکان آفت دهان در کودکان دیابت در بارداری درمان های دیابت دیابت، عوارض و معاینات دوره ای آن دیابت، پیشگیری و عوامل خطر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن رادیولوژی مداخله ای و کاربردهای آن آنفولانزا در مادران باردار و تاثیر آن بر روی مصرف منطقی آنتی بیوتیک تعویض مفصل زانو بیماری های کیسه صفرا تغذیه و تقویت سیستم ایمنی بدن زایمان زودرس توصیه های طب سنتی در فصل پاییز تنبلی کودکان و نوجوانان در بیدارشدن صبحگاهی بیماری دست، پا و دهان

نظرات

مانده : (1000) حرف