اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

پنج شنبه 10 شهریور 1401

پیشگیری ودرمان سرطانها

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش میشود.

0

پیشگیری ودرمان سرطانها

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش میشود.

در برنامه ضربان ۹ شهریور ۱۴۰۱ دکتر بابک حسن زاده  مجری کارشناس برنامه  میزبان دکتر سید محسن رضوی فوق تخصص خون و سرطان بود و در خصوص پیشگیری و تشخیص به موقع انواع سرطان ها به گفتگو پرداختند.

دکتر رضوی در پاسخ به این سؤال که کدام نوع از سرطان ها قابل پیشگیری هستند گفت: با انجام روش های مختلف غربالگری می توان از برخی از انواع سرطان ها پیشگیری کرد.

غربالگری به این معناست که با انجام آزمایش هایی بتوانیم با تشخیص زودرس سرطان و درمان به موقع آن جان بیمار را نجات دهیم. 

وی گفت:تنها راه تشخیص سرطان دهانه رحم انجام آزمایش پاپ اسمیر است‌. انجام این آزمایش پس از ازدواج امکان پذیر می باشد.این آزمایش ابتدا سالانه(به مدت۳ سال) و سپس هر سه سال یک بار تکرار می‌شود.

فوق تخصص خون و سرطان گفت: تنها تستی که در آزمایشگاه ها به عنوان غربالگری سرطان پروستات در آقایان انجام میشود، PSA نام دارد  که در سنین ۵۰ سالگی و بالاتر انجام  می شود. ایشان یادآورشد انجام تست PSA بعد از ۷۵ سالگی از اهمیت خاصی برخوردار نیست زیرا بعد از این سن این سرطان بسیار کند پیشرفت می کند.

استاد دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: سرطان پستان جزو سرطان‌های شایع بانوان است، خودآزمایی ماهیانه پستان وانجام ماموگرافی بعد از ۴۰ سال (این سن بنا به شرایطی کمتر میشود) جزو غربالگری های سرطان پستان محسوب می شود.

ایشان در پاسخ به این سوال که روش های غربالگری سرطان های گوارشی کدامند گفت: یکی از این روش ها کولونوسکوپی نام دارد که فرد با آمادگی قبلی ظرف مدت چند دقیقه تحت این آزمایش قرار می‌گیرد و با دوربین، نقاط مختلف روده بزرگ از جمله رکتوم، راست روده تا محل اتصال به روده باریک مورد بررسی قرار میگیرد. کولونوسکوپی در هر دو جنس، علی الخصوص در مردان باید بعد از ۵۰ سالگی به طور سالیانه انجام پذیرد.

وی گفت: شایع‌ترین سرطان مردان در کشور سرطان معده است که غربالگری این سرطان توسط آزمایشی به نام آندوسکوپی انجام می پذیرد خوشبختانه امروزه با ایجاد خواب موقت در بیمار، آندوسکوپی و کولونوسکوپی بدون درد انجام میشود. دکتر رضوی مشاهده علائمی همچون خون در مدفوع، تغییر در اجابت مزاج، درد بدون توجیه در شکم که بیش از ۴ هفته به طول  انجامد را، جزو علائم احتمالی سرطان های گوارشی عنوان کرد.

دکتر رضوی در پاسخ به این سوال که راه نجات بشر برای خلاصی از سرطان چیست گفت: پیشگیری از چاقی، ورزش کردن، غذا خوردن متعادل و داشتن سبک زندگی سالم از جمله راههای پیشگیری از سرطان محسوب می شود.

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش میشود.

مشاهده برنامه

آخرین اخبار

بیماری ام اس چاقی و باورهای نادرست تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان سرطان های شایع در کودکان جوشهای صورت انواع خال های پوستی سرطان پستان سرطان کلیه بیماری واریس خشکی چشم تاثیر آلودگی هوا بر سلامت فعالیت‌های ورزشی در هنگام آلودگی هوا پارگی مینیسک زانو کبد چرب سوختگی حاد سکته قلبی جراحی های چاقی و متابولیک روماتیسم مفصلی زردی (یرقان) علل جراحی در یبوست مزمن کودکان بدخیمی های روده بزرگ قدردانی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران از مدیر شبکه سلامت سیما قانون هوای پاک و دستورالعمل‌های اجرایی آن بازگشت اسید معده به مری خونریزی بینی در کودکان بیماری آلزایمر آرتروز عفونت گوش و عوارض آن در کودکان پیشگیری از معلولیت‌های مادرزادی روز معلولین در شبکه سلامت سیما کمر درد در ورزشکاران روز پرستار در شبکه سلامت سیما زخم معده سندروم روده تحریک پذیر در کودکان آفت دهان در کودکان دیابت در بارداری درمان های دیابت دیابت، عوارض و معاینات دوره ای آن دیابت، پیشگیری و عوامل خطر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن رادیولوژی مداخله ای و کاربردهای آن آنفولانزا در مادران باردار و تاثیر آن بر روی مصرف منطقی آنتی بیوتیک تعویض مفصل زانو بیماری های کیسه صفرا تغذیه و تقویت سیستم ایمنی بدن زایمان زودرس توصیه های طب سنتی در فصل پاییز تنبلی کودکان و نوجوانان در بیدارشدن صبحگاهی بیماری دست، پا و دهان

نظرات

مانده : (1000) حرف