اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

دو شنبه 14 شهریور 1401

تاثیر حسرت، غبطه و حسادت  بر سرنوشت انسان

برنامه حال خوب همه روزه از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۲۱ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

2

تاثیر حسرت، غبطه و حسادت  بر سرنوشت انسان

برنامه حال خوب همه روزه از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۲۱ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

 

برنامه حال خوب ۱۳ شهریور ۱۴۰۱ میزبان دکتر بهمن بهمنی روانشناس و عضو هیئت علمی دانشگاه بود و در مورد احساس های حسرت، غبطه و حسادت به بحث و گفتگو پرداختند.

 

دکتر بهمنی با بیان اینکه حسرت، غبطه و حسادت سه تجربه هیجانی عاطفی انسان ها است، گفت: برداشت غلط از این این احساس‌ها باعث سوء تفاهم های جدی در ارتباط با خود و دیگران می شود.او گفت: کار وقتی خراب  می شود که برچسب اشتباهی به یک تجربه عاطفی بزنند و آن را حسادت بنامند. افراد زیادی هنگام حسادت کردن، از خود بیزار می شوند.

 

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که غبطه چه فرقی با حسادت دارد گفت: وقتی احساس قبطه کنم که داشته ها یا چیز خوبی که دیگران دارند و من ندارم (ای کاش من هم این امکان یا ویژگی را داشتم) واین حس که ای کاش طرف مقابل نداشته باشد را ندارم (شما داری  و کاش من هم داشته باشم) به معنای غبطه خوردن است. غبطه احساس بدی نیست و باعث دردسر نمی شود. غبطه نیز می تواند باعث رشد و درک عمیق انسان گردد.

 

دکتر بهمنی گفت: حسرت یعنی به گذشته خودم بیاندیشم و برداشتم این باشد که فرصت‌های زیادی را خراب کرده ام، امکانات و مقدورات زیادی را بی ثمر گذاشته ام و فرصت‌ها را سوزانده ام. حسرت رنج آورترین حس بشر است.

اوگفت: اگر از حسرت به عنوان عبرت استفاده کنیم و الان خود را، با تکرار نکردن الگوهای غلط، سامان دهیم بسیار خوب و سازنده عمل کرده ایم. او تاکید کرد، آینده چیزی جز الان های درست نیست.

 

وی گفت: حسادت، بدخواهانه و رنج آور است و با آسیب های درونی همراه است.درصورت بروز حسادت افراد باید شروع به مدیریت آن کنند و به خودشان بگویند: من باید این فکر بد را مدیریت کنم، من صاحب فکر بد هستم اما خودم بد نیستم. اگر حسی را در خودمان نشناسیم، نمی‌توانیم در وجود دیگری آن را پیدا و شناسایی کنیم، من اگر خودم حسادت نکرده باشم نمی توانم آن را در وجود دیگری شناسایی کنم و تا با این احساس ها آشنا نشویم نمی توانیم پاسخ مناسبی برای آنها پیدا کنیم.

 

وی گفت کسانی که حسادت را تجربه می کنند لزوما آدم های بدی نیستند، آنها باید این حس را بشناسند و بدانند که این حس اصیلی نیست و با مدیریت این حس نامناسب آن را به رفتار درست تبدیل کنند.

 

دکتر بهمنی در پاسخ به این سوال که چگونه می توان احساس حسادت را به غبطه تبدیل کرد گفت: لازم است که فرد، خود را بد نبیند و وقتی این احساس ناخوشایند را تجربه می کند در همان لحظه از چیزهای خوبی که در زندگی دارد، یاد کند و پاسخ به این حس را به دست گیرد و خیرخواهانه رفتار کند و تکرار کند این احساس درونی حسادت، در شان من نیست و من این حس را به رفتار تبدیل نکرده ام و می توانم آن را به خیر خواهی تبدیل کنم.

مشاهده برنامه

 

آخرین اخبار

بیماری ام اس چاقی و باورهای نادرست تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان سرطان های شایع در کودکان جوشهای صورت انواع خال های پوستی سرطان پستان سرطان کلیه بیماری واریس خشکی چشم تاثیر آلودگی هوا بر سلامت فعالیت‌های ورزشی در هنگام آلودگی هوا پارگی مینیسک زانو کبد چرب سوختگی حاد سکته قلبی جراحی های چاقی و متابولیک روماتیسم مفصلی زردی (یرقان) علل جراحی در یبوست مزمن کودکان بدخیمی های روده بزرگ قدردانی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران از مدیر شبکه سلامت سیما قانون هوای پاک و دستورالعمل‌های اجرایی آن بازگشت اسید معده به مری خونریزی بینی در کودکان بیماری آلزایمر آرتروز عفونت گوش و عوارض آن در کودکان پیشگیری از معلولیت‌های مادرزادی روز معلولین در شبکه سلامت سیما کمر درد در ورزشکاران روز پرستار در شبکه سلامت سیما زخم معده سندروم روده تحریک پذیر در کودکان آفت دهان در کودکان دیابت در بارداری درمان های دیابت دیابت، عوارض و معاینات دوره ای آن دیابت، پیشگیری و عوامل خطر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن رادیولوژی مداخله ای و کاربردهای آن آنفولانزا در مادران باردار و تاثیر آن بر روی مصرف منطقی آنتی بیوتیک تعویض مفصل زانو بیماری های کیسه صفرا تغذیه و تقویت سیستم ایمنی بدن زایمان زودرس توصیه های طب سنتی در فصل پاییز تنبلی کودکان و نوجوانان در بیدارشدن صبحگاهی بیماری دست، پا و دهان

نظرات

مانده : (1000) حرف