اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

شنبه 19 شهریور 1401

راهکارهایی برای پیشگیری از جدایی زوجین

برنامه حال خوب همه روزه از شنبه تا چهارشنبه ساعت۲۱ بصورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش میشود.

3

راهکارهایی برای پیشگیری از جدایی زوجین

برنامه حال خوب همه روزه از شنبه تا چهارشنبه ساعت۲۱ بصورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش میشود.

برنامه حال خوب ۱۶ شهریور ۱۴۰۱ شبکه سلامت سیما، میزبان دکتر محمد حسن آسایش روانشناس وعضو هیئت علمی دانشگاه تهران بود و در خصوص راهکارهای پیشگیری از جدایی زوجین به گفتگو شد.

 

دکتر آسایش گفت: ازدواج و زوجیت نیاز به دانش دارد ای کاش برای ازدواج ضرورت انجام تست سلامت روان  وجود می‌داشت، تشخیص و درمان مسائل روانشناختی قبل از ازدواج، شروع زندگی بی مخاطره ای را رقم می زند.

 

او گفت ازدواج نوعی سفر است، نیاز به آمادگی برای سفر ضروری است وقتی می خواهیم سفر کنیم باید از لحاظ جسمی مشکلی نداشته باشیم، وسیله نقلیه  سالمی داشته باشیم در بین سفر به تجهیزات نیاز داریم گاهی مشکلی برای وسیله ما پیش می آید که نیاز به تعمیر دارد، اینجاست که حضور تعمیرکار نیاز است. جعبه ابزار ماشین همان مهارت های زندگی است مانند حل مسئله و کنترل خشم و...، گاهی این جعبه ابزار کفایت نمی‌کند و باید به تعمیرکار مراجعه کرد، اینجاست که زوجین باید به مشاور و روانشناس مراجعه کنند. گاهی ازدواج مناسب است، اما در مسیر زندگی با دست انداز هایی مواجه شده اند که به تنهایی قادر به ادامه راه نیستند، اینجاست که وسیله دیگری باید ماشین ما را به تعمیرگاه برساند، مشاور و روانشناس ما را به محل امنی می رساند.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: افرادی که به روانشناس و مشاور مراجعه می‌کنند شهامت دارند، او به خانواده‌ها تاکید کرد فرزندان خود را به مشاوره فردی روانشناسی قبل از ازدواج توصیه کنید.

 

وی گفت: ناکارآمدی و نابلدی در عدم ابراز احساسات و برطرف نکردن نیاز های زیستی از جمله: نیاز به احترام، نیاز به قدرت، نیاز به موفقیت و پیشرفت، نیاز به آزادی، نیاز به تفریح، نیازهای جنسی، نیاز به گفتگو و... از اهمیت زیادی برخوردار است. ازدواجی که شرایط برآورده شدن این نیازها را ایجاد نکند به سمت افول ونزول می رود.

 

یکی از شاخص های یک خانواده نرمال، رابطه سالمی است که بین اعضای خانواده وجود دارد، به چنین خانواده های توصیه می شود برای خودشان یک کارنامه زندگی درست کنند، توجه کنند که هر کدام چه خطایی دارند و به خودشان نمره بدهند و برای بدست آوردن نمره بیشتر تلاش کنند، اگر زوجی نتواند با تلاش، به تنهایی موفق به کسب نمره بیشتر نشود نیاز به معلم دارد، اینجاست که روانشناس برای پیدا کردن دانش این درس، به او کمک خواهد کرد.

 

دکتر آسایش تاکید کرد: ازدواج راه درمان اختلال روانی نیست، بهترین کار این است که با مشاوره قبل از ازدواج به این اختلالات آگاه شویم و به درمان آن بپردازیم.

کارشناس برنامه با بیان اینکه لجبازی، خودخواهی و تفکرات قالبی در فرهنگ های مختلف را، در زندگی خانوادگی زوج مشکل ساز خواند وگفت: وابستگی شدید زوجین به خانواده ها، همچنین ورود بی‌مورد خانواده ها به رابطه زوج، از مشکل ساز ترین موارد بین زوجی خانواده هاست.

 

آخرین اخبار

بیماری ام اس چاقی و باورهای نادرست تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان سرطان های شایع در کودکان جوشهای صورت انواع خال های پوستی سرطان پستان سرطان کلیه بیماری واریس خشکی چشم تاثیر آلودگی هوا بر سلامت فعالیت‌های ورزشی در هنگام آلودگی هوا پارگی مینیسک زانو کبد چرب سوختگی حاد سکته قلبی جراحی های چاقی و متابولیک روماتیسم مفصلی زردی (یرقان) علل جراحی در یبوست مزمن کودکان بدخیمی های روده بزرگ قدردانی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران از مدیر شبکه سلامت سیما قانون هوای پاک و دستورالعمل‌های اجرایی آن بازگشت اسید معده به مری خونریزی بینی در کودکان بیماری آلزایمر آرتروز عفونت گوش و عوارض آن در کودکان پیشگیری از معلولیت‌های مادرزادی روز معلولین در شبکه سلامت سیما کمر درد در ورزشکاران روز پرستار در شبکه سلامت سیما زخم معده سندروم روده تحریک پذیر در کودکان آفت دهان در کودکان دیابت در بارداری درمان های دیابت دیابت، عوارض و معاینات دوره ای آن دیابت، پیشگیری و عوامل خطر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن رادیولوژی مداخله ای و کاربردهای آن آنفولانزا در مادران باردار و تاثیر آن بر روی مصرف منطقی آنتی بیوتیک تعویض مفصل زانو بیماری های کیسه صفرا تغذیه و تقویت سیستم ایمنی بدن زایمان زودرس توصیه های طب سنتی در فصل پاییز تنبلی کودکان و نوجوانان در بیدارشدن صبحگاهی بیماری دست، پا و دهان

نظرات

مانده : (1000) حرف